Συμπτώματα εγκυμοσύνης!!!

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by Νίκη Παπαδοπούλου, Sep 19, 2007.

1. marinaki

marinaki New Member

Το ξέρω.... Να σκεφτείς οτι εγώ θα δώσω 150 ζεστά κ μετρητά για το κουνέλι μου κ όποτε το λέω με κοιτάνε λες κ μόλις βγήκα απο το Δαφνί!Ασε όταν τους λέω τι τράβηξα όταν αρρώστησε.Με ρωτάνε:καλά κ καθόσουν κ έκανες όλα αυτά????
    Είμαστε σοβαροί?????????????????????????????????????
    Κ τι θα έκανα?Θα το άφηνα να πεθάνει επειδή......κολύωμαι??????????
    Γιαυτό μην το ψάχνεις.Εγώ βαρέθηκα να το ψάχνω.Αν ο άνθρωπος είναι ζώο τότε είναι το χειρότερο απ'όλα..
  2. Strayshelp

Strayshelp New Member

TI NA ΠΩ?Απλά φρίτ τω με όσα λες!!

Είναι δικαίωμα του καθενός να αφήσει το σκυλί του να γεννήσει?Ετσι αγαπητή Νίκη σκέφτηκε ο καθενας και έχει γεμίσει ο τόπος αδέσποτα!
    Εσύ μπορεί να σαι τέλεια σαν ιδιοκτήτης και να δώσεις όλα τα σκυλάκια-ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΗ ΘΕΣΗ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΘΟΥΝ- αλλά ξέρεις οι άλλοι τι θα τα κάνουν?

Ο ένας θα σου πει μια μέρα ότι το χασε,ο άλλος ότι μεγάλωσε πολύ και το παράτησε στη Βαρκιζα,ο άλλος θα το ζευγαρωσει όπως εσύ και θα δημιουρήσει άλλα τόσα κουτάβια και το παρατημένο,αστείρωτο θα κάνει αλλα τόσα και περισσότερα ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.

Μπράβο!είσαι ζωόφιλη!!!

Και για να μην πεις ότι σου μιλάω άσχημα,σε παρακαλώ κάτσε σκέψου καταρχήν τι νόημα έχει να ζευγαρώσει το ΗΜΙΑΙΜΟ σκυλί?Υπάρχουν άπειρα στις αγγελίες παντού,πες σ οποιον ήθελε ενα απ τη σκυλα σου να κοιτάξει εκεί.Εκτός αν είναι ροζ με μωβ β ούλες και ήταν και ο πατέρας έτσι και θα βγάλουν τέτοια κουτάβια !!

Επίσης,το στυλ ξερόλας προκύπτει απο αυτά που ζούμε καθημερινά με τα ζώα στους δρόμους.Και γω θα θελα,να ζευγαρώσω τη σκυλίτσα μου,αλλά ΟΧΙ.ΤΟ ΑΡΝΟΥΜΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ.Οταν μονο έξω απ το σπίτι μου εχω βρει δεκάδες και τα 4 που έχω είναι από το δρόμο.Ε ΟΧΙ!

Οσο είναι καιρός καντης εκτρωση και στείρωση.Θα ζήσει πολλά χρόνια,δε θα κινδυνεύει από καρκινους μήτρας κλπ και θα ναι ήρεμη.Δεν υπάρχει λόγος να γίνει μανα.Εχε υπόψη ότι μπορεί να θέλει και 100 ευρώ ο γιατρός.Και να σαι σίγουρη ότι το να γεννήσει και να φροντίζεις 8-10 μωρά μέχρι να γίνουν 2 μηνών και να τα εμβολιάσεις θα σου ρθει πολύ πιο ακριβά!!!

Φιλικα
    κλειάννα

3. gikkat

gikkat New Member

κάτσε ντε! δεν μας έχει πει ακόμα αν είναι ημίαιμο ή όχι...
  4. Strayshelp

Strayshelp New Member

Πάω στοίχημα....

10 ευρώ?

5. fwteinh

fwteinh New Member

xaxax πολυ δελεαστικο ποσο!ενα σακο royal 20κιλο προτεινω :p :p
  6. aggeliki

aggeliki New Member

καθε φορα που ακουω για ζευγαρωματα κατι παθαινω...
    αν δεν εχεις καταλαβει μετα απο τοσα που σου εχουν γραψει εδω,τα υπερ της στειρωσεις και τα κατα του ζευγαρωματος για τα ζωακια...δεν νομιζω οτι θες να καταλαβεις.δυστυχως δεν εισαι η μονη και γι αυτο τοσα αδεσποτα στο δρομο!
  7. dafni

dafni New Member

Και να είναι καθαρόαιμο το ένα σκυλί από τη στιγμή που δεν ξέρει αν έχει ζευγαρώσει μάλλον τα κουτάβια θα είναι ημίαιμα..

Δεν κάνετε ένα sticky για τη στείρωση; Μια φορά το μήνα την ίδια συζήτηση κάνουμε.. sorry αλλά βαρέθηκα..
  8. marinaki

marinaki New Member

Μπορείτε να βάλετε μια σελίδα όταν κάποιος εγγράφεται στο φόρουμ που να την βλέπει πρώτη κ να τη διαβάζει έτσι ώστε να μην έχετε παρατράγουδα...
  9. matilda

matilda New Member

Συμφωνώ με την Δάφνη για το sticky. Και προτείνω μέσα να υπάρχει και η διαδικασία εγκυμοσύνης και γέννας του ζώου. Γιατί οι περισσότεροι το βλέπουν ρομαντικά 'α τι ωραία θα έχω χνουδωτά κουταβάκια' και νομίζουν ότι είναι το ίδιο με το να βγάλει λεμόνια το δέντρο στον κήπο τους.
  10. gikkat

gikkat New Member

αχ κοπελιά... ιστορία μου - αμαρτία μου...
    ξέρεις πόσες φορές τα έχω παραθέσει???
    αν ο άλλος δεν μπαίνει στον κόπο να διαβάσει 5-10 θέματα που έχουν αναλυθεί στο forum τι stickies και πράσινα άλογα μου λες εσύ...

πάμε πάλι λοιπόν...
    links αντίστοιχων θεμάτων: http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=1606
    internet links: http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=1039
  11. gikkat

gikkat New Member

κι εγώ συμφωνώ, αλλά επαναλαμβάνω ότι κανένας δεν μπαίνει στον κόπο να τα διαβάσει... postάρει μια ερώτηση + απλά περιμένει απαντήσεις τύπου άντρα θέλω τώρα τονε θέλω... μην το ψάχνετε δεν είσαστε νέοπες :wink:
  12. dafni

dafni New Member

Τέλος πάντων..

Νίκη εγώ το μόνο που έχω να σου πω είναι ότι αν γεννήσει οι περισσότεροι γνωστοί τελευταία στιγμή θα αλλάξουν γνώμη και το ότι συμπαθούν τη δικιά σου δεν σημαίνει τίποτα.. Προφανώς εσύ έχεις ασχοληθεί και της έχεις μάθει 5 πράγματα, αν ο άλλος βαριέται να το κάνει αυτό μετά από ένα μήνα που το σκυλί θα του λερώνει το σπίτι και θα του τρώει τα πράγματα το μόνο που θα θέλει θα είναι να το πνίξει..
    Αν αλλάξεις γνώμη πάντως (που το ελπίζω) ρίξε μια ματιά στο "Χαρίζονται" και δείξτα στους γνωστούς σου που θέλουν σκύλο.
  13. marinaki

marinaki New Member

Εχεις δίκιο...
    Κ ξέρεις τι παρατηρώ?Οτι όπως λές δεν είναι το οτι ενδιαφέρονται γενικά για τα ζώα κ μπαίνουν.Είναι οτι ενδιαφέρονται αποκλειστικά κ μόνο για το πρόβλημα που έχει το συγκεκριμένο ζώο τι συγκεκριμένη χρονική στιγμή.Το δέχομαι οτι μπορεί να υπάρχει πράγματι κάποιο πολύ σοβαρό προβλημα κ να θέλει άμεση απάντηση αλλά δεν ένδιαφέρεσαι μόνο για το πρόβλημα που έχει αλλά γενικά για να μάθεις κ πέντε πράγματα παραπάνω απ'τη στιγμή που λές οτι σε ενδιαφέρει.Εκτός αυτού δεν μπορείς α αμφισβητείς κ τις απαντήσεις που σου δίνουν απ'τη στιγμή που πολλά άτομα εδω μέσα κοντεύουν να κάνουν μαστερ σε αυτά!Ο ανθρωπος όσο ζεί μαθαίνει κ δεν θα έπρεπε να ενδιαφέρει την κοπέλα αυτή μόνο αν είναι έγκυος το σκυλί της αλλά κ όλα τα παρεμφερή.Εκτός αυτού μου την έδωσε μια φράση οτι εγώ είμαι υπεύθυνη για το σκύλομου κ κατάφερα να τον κρατήσω μια χαρά 2 χρόνια.Κ τι σημαίνει αυτό?Οτι σε 2 χρόνια τα ξέρεις όλα?Εδω όλοι στέλνουν ποστ με απορίες ακόμα κ αυτοί που ξέρουν πααααααρα πολλά.
  14. Strayshelp

Strayshelp New Member

ετσι κάνουν κ μετά απ τις απαντήσεις μας λένε ότι τους βρίζουμε...

15. Marin

Marin Administrator

16. dafni

dafni New Member

Εγώ έλεγα ένα sticky στο ρωτήστε απαντάμε τουλάχιστον να μην ανοίγουν καινούριο θέμα και να ξέρουν τι απαντήσεις να περιμένουν. Τ άλλα προφανώς και δεν τα κοιτάνε όπως είπε η Κατερίνα θέλουν απάντηση τώρα.
  17. veroniki

veroniki New Member

Θα ήθελα να πω μια εμπειρία που είχα.Δέχτηκα να ζευγαρώσει ο Φοξ μετά από παρακλήσεις κάποιου (φυσικά ήταν ανόητο αλλά μαθαίνω από τα λάθη μου) ότι ήθελε ένα σκυλάκι για τη μαμά του κι ένα για τον αδελφό του κι ένα για το φίλο του κλπ..και όταν είδε τα έξοδα και τα εμβόλια και το χρόνο που χρειαζόταν κλπ και ότι (το έχω πάθει κι εγώ με αδέσποτα) όσοι ήθελαν σκυλάκι μετάνιωσαν τα παράτησε στο pet shop πουλώντας τα όσο όσο.Μαθαίνουμε δυστυχώς μόνο από τα λάθη μας,σπάνια ακούμε τις συμβουλές των άλλων,όταν η Νίκη βρεθεί αντιμέτωπη με την κατάσταση (αφού δυστυχώς γεννιούνται και πολλά κουτάβια)τότε ίσως αλλάξει γνώμη αλλά τι θα κάνει τότε;Τώρα,όσες φορές μου ζητούν να ζευγαρώσει το παιδί μου,γιατί είναι και κούκλος!!!!!!αρνούμαι κατηγορηματικά,δεν υπάρχει περίπτωση.
  18. gikkat

gikkat New Member

και να κάνεις το πολύ να βρωμήσουμε, να τα διαβάζουν δεν παίζει...
    απογοητεύομαι πάλι (σε λίγο θα πάθω και τη γνωστή παράκρουση)
  19. platon

platon Σκύλος

Εγώ πιστεύω ότι είναι λάθος η όλη αντιμετώπιση του θέματος.

Ξεκινάει κάποιος να ρωτήσει για κάτι σχετικό με γέννα, εγκυμοσύνη και πέφτουν πάνω του 10 άτομα να του πουν για στείρωση.

Προσωπικά, αυτά τα "απρόσωπα" φυλλάδια που κυκλοφορούν, τα βρίσκω πολύ πιο φιλικά από κάποιες απαντήσεις εδώ.
    Δεν εννοώ ότι πρέπει να χαϊδεύουμε στα αυτιά όλο τον κόσμο αλλά ίσως μία πιο φιλική αντιμετώπιση θα είχε καλύτερα αποτελέσματα.

Εγώ λαμβάνω την εικόνα του "ουυυ 666 αφήσες τη σκύλα σου να ζευγαρώσει, αγράμματε, άσχετε, βλάκα !!!"

Σκέφτηκε κανένας αν αυτός ο άνθρωπος δεν ενημερώθηκε σωστά από κάποιον ?
    Πιστεύετε ότι με το να κράζετε κάποιον που ζευγάρωσε η σκύλα του είναι καλύτερα από τον ενημερώσετε ήρεμα και φιλικά ?
    Με το να την λέμε σε κάποιον για κάτι που έκανε λάθος δεν λύνουμε το πρόβλημα. Αντίθετα τον αφήνουμε στην άγνοια γιατί θα σηκωθεί να φύγει και δεν θα κάτσει να ασχοληθεί να διαβάσει 5 πράγματα παραπάνω.
    Επιπλέον, τι άποψη μπορεί να διαμορφώσει κάποιος αν στο τάδε forum διαβάζει για στειρώσεις, ενώ στο δείνα για πωλήσεις και όταν ο x κτηνίατρος του λέει να στειρώσει όταν είναι μικρό ενώ ο y του λέει να γεννήσει τουλάχιστον μια φορά. :roll:

Δυστυχώς στην χώρα μας (δεν ξέρω σε άλλες, ούτε μπορώ να κρίνω από 1-2 sites) ο κόσμος δεν έχει να ενημερωθεί από κάπου έγκυρα και επίσημα.
    Δεν είναι τα πάντα δεδομένα και καλό θα ήταν να ενημερώνουμε τον κόσμο εξηγώντας του σε ήρεμο ύφος και όχι απόλυτα "στείρωση αλλιώς είσαι ανίκανος να έχεις ζώο".
  20. dora

dora New Member

Με συγχωρείς πολύ αλλά νομίζω ότι το θέμα δεν είναι ούτε η έλλειψη ενημέρωσης, ούτε το ότι πέφτουμε πάνω στον άλλον και φωνάζουμε για στείρωση.
    Μέσα στο συγκεκριμένο φόρουμ έχουν γραφτεί πάρα πολλά θέματα όσον αφορά τη στείρωση.Με τη δική μου λογική, κάποιος που έρχεται εδώ για να ρωτήσει για παρεμφερές ζήτημα, θα πρέπει πρώτα να ρίξει μια ματιά σε ότι έχει ήδη ειπωθεί/γραφτεί και μετά να ξεκινήσει να γράφει.
    Πόσες φορές πρέπει να απαντάει κάποιος στο ίδιο θέμα ή να φρικάρει βλέπωντας τις ιδιες και τις ίδιες ερωτήσεις?
    Άμα εχει, όντως, διάθεση να ασχοληθεί, έστω κι αν φύγει από το φόρουμ, θα κάτσει και θα το ψάξει μόνος του. Αν δεν έχει διάθεση, και για ποτό να πάμε όλοι μαζί παρεάκι, δεν πρόκειται να ασχοληθεί...
    Μπορεί να αντιδράμε υπερβολικά και να φωνάζουμε κατευθείαν, αλλά δεν είδα να "ιδρώνει" κάποιου το αυτί. Αντί να αναρωτηθεί¨"γιατί μου φωνάζουν με τέτοια οργή αυτοί οι παλαβοί;", ειρωνεύεται ή αντι-φωνάζει, βρίζει κλπ(ο καθένας ό,τι του'ρθει)
    και όσον αφορά την έλλειψη ενημέρωσης, πιστεύω ότι είναι θέμα επιλογής και όχι θέμα ανικανότητας. Πως για να πάρεις το σκύλο βρήκες τρόπο, για να διαλέξεις τη ράτσα βρήκες τρόπο, για να μπεις σε φόρουμ και να ρωτήσεις για την εγκυμοσύνη βρήκες τρόπο, για να προωθήσεις αγγελίες για τα κουτάβια της σκύλας σου βρήκες τρόπο...
    ...και δεν μπορείς να βρεις ένα τρόπο για να μάθεις για τη στείρωση?
    Οι άλλοι πως μπόρεσαν??

Share This Page