Συμπτώματα Καλαζάρ

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by Dimitra94, May 8, 2008.

1. Dimitra94

Dimitra94 New Member

Γεια σας.Θα ηθελα να ρωτησω τι συμπτωματα εχει στον σκυλο το καλαζαρ και τι συμπτωματα εχει ο καρκινος στο σικωτι...Ευχαριστω!Περιμενω νεαα :wink:
  2. platon

platon Σκύλος

Άμα άρχισει να έχει συμπτώματα, είναι προχωρημένη η κατάσταση.
    Το παν είναι η πρόληψη.

Το καλαζάρ δημιουργεί σε ένα μεγάλο ποσοστό δερματικά προβλήματα, όχι όμως ότι είναι μόνο αυτά.
  3. Dimitra94

Dimitra94 New Member

Ευχαριστω πολυ..!Αν μαθετε και για τον καρκινο στο σικςτι πειτε μ..!
  4. Marin

Marin Administrator

Το καλαζάρ μπορεί να χτυπήσει το σκύλο στα εσωτερικά όργανα ή εξωτερικά, εμφανίζοντας δερματικά. Σε τελικά στάδια εμφανίζεται και στα δύο.

Όντως το παν είναι η πρόληψη, κάνοντας οπωσδήποτε μία φορά το χρόνο αναλυτικές εξετάσεις αίματος (και όχι απλά τεστάκι του 5λεπτου), ελέγχοντας στη γενική, το συκώτι, τα νεφρά κτλ.

Με αυτά μπορεί κανείς να είναι σίγουρος ότι ακόμα και να το εμφανίσει θα το προλάβει στην αρχή. Αν το προλάβεις στην αρχή ο σκύλος σου έχει πολλές πιθανότητες να μην εμφανίσει ποτέ τίποτα.

Για το συκώτι δε ξέρω τίποτα χρήσιμο.

Μαρίνα
  5. Dimitra94

Dimitra94 New Member

Οκ ευχαριστω πολυ..!!!! :D
  6. zusje

zusje New Member

Η λεισμανίωση(Καλα Αζαρ) είναι μια παρασίτωση του αίματος και έχει πολλά και διαφορετικά συμπτώματα,χωρίς να είναι απαραίτητο να εμφανιστούν όλα στο ζώο.Στην αρχή το ζώο είναι ασυμτπωματικό και μόνο σε προχωρημένα στάδια της νόσου εμφανίζονται συμπτώματα,τα πιο συχνά είναι απωλεια βάρους(ενώ το ζώο έχει φυσιολογική ή/και αυξημένη όρεξη),πολυουρία,πολυδιψία(το ζώο πίνει πολύ νερό και κατουράει πολύ),
    εμετοί,διάρροια,επίσταξη(έξοδος αίματος από τα ρουθούνια με τη μορφή σταγόνων),αίμσ στα κόπρανα,φταρνίσματα.Επίσης σε προχωρημένα στάδια εμφανίζονται δερματικές αλλοιώσεις.Η θεραπεία είναι αρκετά δύσκολη,μακροχρόνια και όχι πάντα επιτυχής άρα και εδώ ισχύει ότι η πρόληψη σώζει ζωές.Να τονίσω εδώ(επειδή πολλά λέγονται) ότι εαν το ζώο μας πάσχει από λεισμανίωση,δε μπορούμε να κολλήσουμε εμείς και άρα δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ απολύτος λόγος να κάνουμε στο ζώο μας ευθανασία.Η νόσος κολλάει με τσίμπημα από σκνίπες(γι' αυτό και προτείνεται να φοράνε τα ζώα την περίοδο της Άνοιξης-Καλοκαιρίου τα εντομοαπωθητικά κολάρα) και στην Ελλάδα δεν υπάρχει σκνίπα που να τσιμπάει και τον άνθρωπο και τον σκύλο(οι σκνίπες τσιμπάνε ένα συγκεκριμένο είδος και δε μπορούν να τσιμπήσουν άλλο είδος πέρα από το ειδικό γι' αυτές) και άρα δεν υπάρχει κίνδυνος.Ο μόνος λόγος που θα πρέπει να γίνεται ευθανασία είναι εαν ο ιδιοκτήτης δε διατίθεται να κάνει τη θεραπεία,ώστε να μην υποφέρει το ζώο και δεύτερον να μην υπάρχει κίνδυνος να κολλήσουν τα υπόλοιπα σκυλιά της περιοχής.

Τώρα ο καρκίνος του ήπατος δυστύχως δεν έχει ειδικά συμπτώματα,εκτός ίσως από την ηπατομεγαλία.Τα συμπτώματα είναι τα γενικά συμπτώματα που εμφανίζονται σε μια νεοπλασία(μειωμένη όρεξη και διάθεση,απώλεια βάρους κλπ) και στη περίπτωση μεταστάσεων σε άλλα όργανα μπορεί να εμφανιστούν συμπτώματα από εκεί(πχ βήχας σε περίπτωση μεταστατικού όγκου στους πνεύμονες).
  7. Dimitra94

Dimitra94 New Member

Ευχαριστω πααρα πολυ ολους σας για τις πληροφοριες αλλα ο Maxakos μου(δεστε φοτο μεγαλη)ψοφησε και μου ειπε ο κτηνιατρος μαλλον απο λεπτοσπειρωση...Ευχαριστωωω :cry:
  8. aggeliki

aggeliki New Member

πρωτον,πεθανε και οχι ψοφησε και κατα δευτερον δεν τον ειχες εμβολισει?
  9. gikkat

gikkat New Member

Ευτυχώς δεν είμαι η μόνη...
  10. Marianthy

Marianthy New Member

Όχι, είμαστε κι άλλοι...
  11. Dimitra94

Dimitra94 New Member

Το σκυλι δεν ηταν μονο δικο μου...Το ειχε και ο θειος μου στο Αγρινιο..Εκει που το ειχε κλεισμενο(ειχε σπιτακια,χωρο,τα πιατακια του)μου ειπε ο θειος μου πως ειχε βρει ενα ποντικι μεσα στο νερο του ψοφιο και μαλλον ειπιε(λαθος το γραφω μαλλον)απο εκει και αρρωστησε..Απο οτι ξερω ολα τα εμβολια τπου τα εχει κανει...Εγω προσωπικα πιστευω πως δεν εχουμε καλο κτηνιατρο..Μια εβδομαδα περασε και δεν μπορει ακομα να πει με σιγουρια απο τι πεθανε ο Max...Μια μας ελεγε καρκινος στο συκωτι(ιδου και η ερωτηση που εκανα),την αλλη ελεγε καλαζαρ,μια ελεγε πως εχει ενα μικροβιο στο συκωτι που εχει η ρατσα του(Gordon Setter)....Αφηστε...Ειπα στον θειο μου να παρει την γνωμη και αλλου γιατρου αλλα ηταν ρακος και μου ελεγε πως αυτος ο γιατρος παρακολουθει τον Max απο μικρο...

Α!Οσο για το ποντικι που ειπα παραπανω κοντα εκει που ειχε τον Max κλεισμενο παλια ηταν ρεμα και το μπαζωσανε(οχι ολο)και απο κει βγενουν ποντικια...Και ειναι και κοτετσια εκει γυρω... :? :cry: :(
  12. aggeliki

aggeliki New Member

καταρχην,τι εννοεις ,με το κλεισμενο?
    κατα δευτερον εξετασεις αιματος εκανε ο θειος σου στο σκυλο ???πως θα δουν απο τί πεθανε?με τηλεπαθεια?
  13. Nemo

Nemo New Member

Με τις συνθήκες που περιγράφεις ότι ζούσε ο σκύλος, δε μου φαίνεται περίεργο να πέθανε από οτιδήποτε. Εξετάσεις αίματος δεν κάνατε; Πάντως η λεπτοσπείρωση καλύπτεται από τα εμβόλια του σκύλου οπότε (αν εμβολιαζόταν τακτικά) θα έπρεπε να έχει ανοσία.
    ΥΓ Ο θείος σου μήπως είναι κυνηγός;
  14. Irene

Irene New Member

Λυπαμαι για τον σκυλακο σας , αλλα
    εγω παλι οταν ακουω καποιον/α να λεει (η να γραφει) πως το σκυλι
    "ψωφισε" , ηδη παθαινω ενα "κατιτις" και αυτο το "κατιτις" με προδιαθετει αρνητικα
    και στον τροπο προληψεις και περιθαλψεις που ειχε το ζωο - σορρυ ... :?
  15. Dimitra94

Dimitra94 New Member

Με το κλεισμενο εννοω πως τον πηγαινε βολτα 3-4 φορες την ημερα αλλα για να μην το εχει δεμενο του ειχε κανει ενα(πως να το πω τωρα...)σπιτι και μεσα εκει ειχε το σπιτι του,τα πραγματα του(γενικα)....(αυτο βρισκοταν διπλα στο σπιτι ακριβως που εμενε ο ιδιος)...
    Εξετασεις αιματος εκανε και τελικα δεν ειχε αυτο το μικροβιο στο συκωτι αλλα ουτε και καρκινο...Αλλα πριν κανει τις εξετασεις ο κτηνιατρος υπεθεσε πως ηταν αυτο και εκανε ενεσεις στον σκυλο και εδωσε και στον θειο μου να τ κανει ενεσεις...(ο σκυλος ειχε πρισμενη κοιλια,δεν ειχε ορεξη και τελος δεν περπαταγε πολυ μονο λιγο)....Αυτα....
  16. Dimitra94

Dimitra94 New Member

Ναι το ξερω για τις γυρω συνθηκες..Τωρα τα εχουν καθαρισει(εχοθν παρει τα κοτετσια κλπ)....Αιξετασεις αιματος καναμε(δες την απαντησει που εδωσα στην Αγγελικη)...Και ναι ο θειος μου ειναι κυνηγος...Του εχω πει πααααααααρα πολλες φορες πως δεν πρεπει να κυνηγαει και του εχω πει και τους λογους αλλα τιποτα αυτος....Παντος τον αγαπουσε παρα πολυ τον σκυλο οπως και εγω...
  17. Dimitra94

Dimitra94 New Member

Το καταλαβενω...Και εγω οταν εγραφα το ποστ εγραψα στην αρχη ''πεθανε'' αλλα μετα νομιζα πως ειναι λαθος και εγραψα ''ψοφησε''....Το σκυλι το αγαπουσαμε ολοι παρα πολυ και ολα τα εμβολια τα ειχε κανει(δεν ξερω με αυτο τι εγινε)...Ο θειος μου ειχε πααρα πολλα σκυλια πριν τον Max και κανενα δεν ψοφησε απο αρρωστια ολα απο γειρατια εκτος του Max.... :(
  18. Nemo

Nemo New Member

Έχω αποκτήσει μαντικές ικανότητες μου φαίνεται... :smt031

Μήπως, λέω μήπως, να αλλάζατε κτηνίατρο; :smt017
  19. Dimitra94

Dimitra94 New Member

Μα αυτο λεω και εγω!Εχει μαλλιασει η γλωσσα μου να του το λεω... :roll:
  20. zusje

zusje New Member

Κοίτα μεταθανάτια ότι εξετάσεις αίματος και να κάνεις θα βγουν λανθασμένα τα αποτελέσματα...Ο κτηνίατρος μου κάνει λίγο μάντης,δυστυχώς το σπορ της μαντικής πολλοί κτηνίατροι το εφαρμόζουν στην Ελλάδα είτε γιατί δεν έχουν γνώσεις για το πως να αντιμετωπίσουν ένα περιστατικό είτε γιατί με τα χρόνια έχουν απογοητευτεί βλέποντας πως οι ιδιοκτήτες δε πληρώνουν για εξετάσεις κλπ αλλά πληρώνουν για θεραπεία και κάνουν το πιο πιθανόν και άμα πιάσει έπιασε...Τι να πω κρίμα,πάντως η λεπτοσπείρωση καλύπτεται από εμβόλιο οπότε πλήρως εμβολιασμένο και λεπτοσπείρωση δε κολλάει...τι να πω,κρίμα που πέθανε το σκυλάκι...

Share This Page