Συμβίωση σκύλου και γάτας

Discussion in 'Απορίες' started by elpi, Jul 13, 2007.

1. elpi

elpi New Member

Μπορεί κάποιος εκπαιδευτής αν έχει χρόνο να μου πει αν μπορεί να γίνει κάτι μέσω εκπαίδευσης για να ζήσουν στο ίδιο διαμέρισμα μία σκυλίτσα (γύρω στα 3) που βλέπει γάτα και πάει να την σκίσει με ένα φοβιτσιάρη/επιθετικό γάτο (γύρω στα 6) που βλέπει άλλο ζώο και παθαίνει παράκρουση (χιμάει, ουρλιάζει κτλ.)

Ο γάτος είχε συνηθίσει στο παρελθόν μετά απο πολλά ένα σκυλί, αλλά ήταν σκυλί που δεν είχε πρόβλημα με γάτες...οπότε έπαθε δυο -τρεις παρακρούσεις ο γάτος, τις έχωσε και δυο -τρεις αδέσποτες και μετά απλά αγνοούσαν η μία τον άλλον...αλλά τώρα μιλάμε για σκυλί που βλέπει γάτα και πάει να την σκίσει κανονικά...όχι να κάτσει να τις φάει κίολας...
    Ευχαριστώ πολύ!!
  2. matilda

matilda New Member

Στην αρχή άφηνε εναλλάξ (όχι μαζί) τα ζώα στο δωμάτιο που περνάνε περισσότερες ώρες προκειμένου αρχικά να συνηθίσει το ένα στην μυρωδιά του άλλου.

Κατόπιν 'αρχισε να τα φέρνεις σε επαφή για 5 λεπτά κάθε μέρα ως εξής. Το ένα να είναι περιορισμένο και το άλλο όχι και το αντίστροφο. Αφού δεις ότι είναι ήρεμα δοκίμασε να τα αφήσεις και ελέυθερα πάλι για 5 λεπτά με δική σου επίβλεψη και επιβραβεύοντας την ηρεμία και από τις δυο πλευρές.
    Αύξανε σταδιακά τον χρόνο όσο βλέπεις ότι υπάρχει ηρεμία.

Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις θα σου πάρει αρκετό καιρό μιας και τα δυο ζώα έχουν πρόβλημα και ίσως να μην μπορέσεις ποτέ να τα αφήσεις μόνα τους χωρίς επίβλεψη.
  3. joan

joan New Member

Αλλά αν το σκυλί βλέπει γάτα γενικώς και θέλει να την ξεσκίσει από ένστικτο τότε το βλέπω πολύ χλωμό να μπορούν να συνυπάρξουν. Αλλά δεν χάνεις τίποτα τα δοκιμάσεις όπως σου λέει η Matilda.
  4. fwteinh

fwteinh New Member

τετοια διαβαζω και μου φτιαχνετε το κεφι :(
  5. noela

noela New Member

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Εγώ προ διετίας ξεκίνησα συμβίωση της σκύλας μου 6 ετών με ένα γάτο 3 ετών. Διάβασα πρώτα τα άπειρα για αυτή τη συμβίωση αλλά τελικά έκανα του κεφαλιού μου. Αφού έμεινα μια βδομάδα σπίτι, την πρώτη μέρα που πήγα δουλειά τα άφησα και τα 2 ελεύθερα στο σπίτι. Στην αρχή δε πλησιαζόντουσαν ή γινόταν μάχη. Σε λίγους μήνες συνηθίσανε και συμβιώσανε αρμονικά αλλά ποτέ δεν γίνανε φιλαράκια. Το μόνο θέμα ήταν ότι η σκύλα μου φύλαγε το φαί της, χωρίς λόγο. Φυσικά συνέχισε να κυνηγάει τις γάτες εκτός αλλά πάντα μόνο για παιχνίδι.

Από την άλλη έχω ακούσει περιπτώσεις που ακόμα και μετά από χρόνια έπεφτε ξύλο, και συνήθως το έτρωγε ο σκύλος. Όπως και να έχει δε θέλεις ούτε να βρεις το σκύλο σου με ένα μάτι ούτε το γατάκι σου πνιγμένο. Αν αποφασίσεις να το κάνεις να έχεις πολύ υπομονή και να κάνεις αυτά που λέει η matilda. Πάντα μικρά βήματα.
  6. gikkat

gikkat New Member

τι συνήθως... πάντα η σκύλα μου τις τρώει :?
  7. fwteinh

fwteinh New Member

κ εμενα η θηλυκη τρωει πολυ ξυλο και εκνευριζεται και εχει πολυ γελιο.εχεις δικιο θελει σταδιακη προσαρμογη ..!μακαρι να ταν λιγο ψυχραιμη και η γατα γιατι μονο που την ακουω να αγριευει τη φοβαμαι κι εγω
  8. Irene

Irene New Member

αγαπητη elpi ,

δεν μπορω να σου απαντησω στην ερωτηση σου ,
    μπορω ομως να σου απαντησω εκ πειρας :

Εχω εναν γατο (style garfield - τερααααστιος !! :roll: ) 12 χρονων ...
    και πολυ ιδιοτροπος - εχουνε περασει στο κατοφλι μας σκυλια μικρα ,
    μεγαλα , αλλα εβλεπαν γατο για πρωτη φορα , και αλλα δεν του εδιναν σημασια ...
    η αρχη ΠΑΝΤΑ δυσκολη - τελικα ομως "τραβαγε" το καθε ζουζουνι
    (ειτε μικρο,ειτε μεγαλο , ειτε σκυλος ειτε γατος) τον δρομο του και
    πηγαινε στην γωνια του ...

στο μεταξυ προστεθηκε και μια σκυλιτα (puddle-terrier mix)
    συνομιλικη με τον γατουλι μου ... και τα δυο τωρα 12 στα 13... κοιταζονται , παγωνουν - εε :?
    καμια φορα πεφτει και μια αγριαδα ,
    ( συνηθως ο γατος μου "χωνει" μια μπουνια με την πατουσα του ,
    γρυλιζει και λιγο η Λιζα (η γσκυλιτσα-γιαγια μας :lol: )
    και μετα ... αντε γεια ...

Εχε υπ'οψη σου πως στο σπιτι μας αυτην την στιγμη ζουνε αρμονικα
    ΜΑΖΙ 4 σκυλια , 2 γατια .... και ενα Hamster ...
    :roll: :lol: :roll: :lol:

η αρχη ειναι δυσκολυ , με υπομονη ομως και πολλη αγαπη , γινεται ... :wink:
  9. fwteinh

fwteinh New Member

εχει μεγαλη σημασια που τα εχεις μεσα στο σπιτι και δεν εχει τη δυνατοτηα η γατα να σηκωθει να φυγει αμα φοβαται.εμενα πλεον μετακομισε..μενει κοντα στη γκαραζοπορτα και δεν ερχεται πανω στην αυλη με τιποτα
  10. Irene

Irene New Member

... και ομως , ολα εχουν την δυνατοτητα
    να μπαινο-βγαινουν στον κηπο ...

Το μεγαλο γελιο παντα , οταν γατα θελει να μπει η να βγει ,
    αντιστοιχα σκυλος να μπει η να βγει και συναντωνται στην ... πορτα ...
    ΠΟΛΛΥΥΥΥΥ γελιο :lol: :lol:

το πανε οπως στα αυτοκινητα : ο δεξιος εχει παντα προτεραιοτητα !!! :roll:
  11. fwteinh

fwteinh New Member

χα χα χα!να σε ρωτησω, η γατα σου στην αρχη οταν την κυνηγαγε ο σκυλος ετρεχε και εξαφανιζοταν?μου προκαλει τρομερη εντυπωση που οταν μας πρωτοηρθε ο φωφικος ειχε θαρρος και θρασος να πλησιασει 3 σκυλια χωρις φοβο και τωρα..

ο γατος που σπανια τον ακουμε να μιαουριζει, απο το παραπονο οταν μετα απο μιση ωρα ψι ψι ψι εμφανιζεται ριχνει κατι ναζιαρικα μιαουρισματα με κανει να αισθανομαι πολυ τερας που αναγκαστικα απομονωθηκε
  12. Irene

Irene New Member

:lol: :lol: και εγω το ιδιο ασχημα νοιωθω ... βλεπεις :τον λατρευω ...
    οσο για την αρχη , επεξεργαζοταν τον νεο συγκατικο με βλεμμα ...
    διαπεραστικο , και σαν να ελεγε :
    ει δικα σου - δικα μου , και θα τα παμε καλα .... και μετα γυρναγε
    με καμαρι την πλατη του και εφευγε ... :razz:
  13. Marianthy

Marianthy New Member

Μήπως είναι η ζήλεια και η παραξενιά των γατιών? Η δικιά μου μόλις εμφανιστεί κάτι στον κήπο "της" το παίρνει στο κυνήγι. Και κατά καιρούς που έχω δοκιμάσει να μαζέψω άλλα γατούλια και αναγκάζεται να τα δεχτεί (μόνο μια φορά όλα τα άλλα τα έχει διώξει) απομακρύνεται. Έρχεται μια φορά την ημέρα για φαί και φεύγει... Οι γάτες είναι περίεργα ζώα και σπάνια έχουν διάθεση να συνεργαστούν όπως κάνουν οι σκύλοι...

Για να γελάσετε... Μια φορά ήταν μέσα στο σπίτι και από την πόρτα που είναι θολό τζάμι, είδε τη σκιά ενός γάτου στο κατώφλι... Λύσαξε να βγει, την άφησα όταν ο γάτος είχε φύγει, και τρελάθηκε να μυρίζει παντού έξω, με σηκωμένη την τρίχα. "Πού έχεις κρυφτεί? Θα σε βρω, δεν θα σε βρω...?!!" Αγριάδες.... :lol: :lol: Ναι, είναι στιρωμένη (και στριμένη)
  14. gikkat

gikkat New Member

η Φοίβη μου "δε μασάει", την έχει μεγαλώσει ο προηγούμενος σκύλος μου (κοιμόταν στην αγκαλιά του)...

όταν βλέπει σκύλο (και τη Ramone) μαρμαρώνει και τον αφήνει να της γαυγίζει, αυτός με τα πολλά αφού βλέπει ότι δεν κουνιέται πλησιάζει να τη μυρίσει και τσαααααααααφ έρχεται το χαστούκι στη μουσούδα... μέχρι ο σκύλος να καταλάβει τι του συνέβει, η Φοίβη απομακρύνεται καμαρωτή με την ουρά τεντωμένη...

ο Ερρίκος είναι άλλη περίπτωση, αρκείται στο να αγριεύει και να τρέχει (στη Ramone μόνο αγριεύει)...

γενικά συμβιώνουν υπό αμοιβαίες υποχωρήσεις, κανείς δεν συμπαθεί τον άλλον, ούτε οι γάτες μεταξύ τους, φτάνει να τηρούνται οι αποστάσεις και όλοι περνάνε μια χαρά... :wink:
  15. aggeliki

aggeliki New Member

τελικα αυτο που εξιταρει τα σκυλια ειναι αν η γατα φοβαται και αρχιζει να τρεχει ή φοβαται και επιτιθεται με σηκωμενη τριχα.ενα απο τα γατια μου δεν φοβαται τιποτα,βγαινει καμαρωτη καμαρωτη στο πεζοδρομιο να μας υποδεχτει μολις φτανουμε ,(κυλιεται στο πεζοδρομιο και γουργουριζει) το ιδιο και τα 4 αδεσποτα σκυλια που ταιζω και ειναι και αυτα εκει,ποτε δεν εχει φοβηθει,ουτε τους εχει αγριεψει,αυτα μονο την μυριζουν,αντιθετα ολες τις αλλες γατες τις κυνηγανε και τις γαυγιζουν!
  16. Marianthy

Marianthy New Member

Είχα κάποτε στον κήπο μια γάτα, σκέτο αγρίμι. Κυνήγαγε το καμάρι μου (στο avatar) μέσα στον κήπο, έφτανε όμως σε σημείο επικίνδυνο, Φανταστείτε μια γάτα να κυνηγάει ένα λυκόσκυλο (στο περίπου)! Αυτός ο καημένος δεν ήξερε πώς να αντιδράσει... Ήταν πολύ φιλικός μαζί τους, είχε και ένα δικό του γατάκι κάποια εποχή! :-D Κακιές, κακιές γάτες!!! :-D
  17. fwteinh

fwteinh New Member

πιστευω πως εχεις πολυ δικιο
  18. Marianthy

Marianthy New Member

Την θεωρούν οικογένεια... Φατσούλες!!! Είναι πολύ ενδιαφέρον το πώς μπορούν και κανονίζουν μεταξύ τους τις σχέσεις τους, τα όριά τους. Καλύτερα από μας τους ανθρώπους πολλές φορές...
  19. elpi

elpi New Member

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας…η περίπτωση είναι δύσκολη …ο γάτος έχει ξαναέρθει σε επαφή με σκύλο….και έγιναν όλα όπως τα λέτε…έπεσαν κάτι ψιλές, και μετά υπήρχε απλά η ισορροπία του τρόμου…και το έπαιζαν και οι δύο αδιάφοροι…αλλά το σκυλί ήταν σαφώς λιγότερο επιθετικό…χωνόταν βέβαια αλλά σε λογικούς τόνους…

Έχω δει όλα τα πιθανά σκηνικά μεταξύ γάτας και σκύλου…ήταν και ένα pitbull κάποτε κάτω στο δρόμο με τις γάτες μου, που οι γάτες της έτρωγαν το φαί και η καημένη έκανε πίσω και καθόταν και τις κοίταζε…και από ότι μου λέει το παιδί που την έδωσα ακόμα την κάνουν ότι θέλουν οι γάτες….χαχαχα…αλλά αυτό δεν ήταν σκυλί, ήταν πρόβατο…

Ο συγκεκριμένος γάτος ζει στον τρίτο γιατί όποτε βλέπει πόρτα τρέχει να φύγει…και άμα βγει στο δρόμο, δεν θα τον ξαναδώ…οπότε δεν τίθεται θέμα αυλής ή ισόγειου…τον μάζεψα πριν 5 χρόνια χτυπημένο μωρό, και από τότε δεν έχει ξαναβγεί έξω…

Ο γάτος στην αρχή φουντώνει, του τρέχουν τα σάλια/βλέννες από το φόβο και όλα τα γνωστά, μετά θεωρώ ότι ηρεμεί λίγο…χώνει καμία στον αερά, αλλά άμα είναι νορμάλ το σκυλί απλά οπισθοχωρεί και καταλαβαίνει ότι δεν με θέλει…

Το θέμα είναι όμως ότι η σκύλα δεν είναι τόσο εύκολη…είναι πουλόσκυλο του κερατά…χιμάει να σκίσει σκαντζόχοιρους, πουλιά, γάτες…ότι βλέπει…φταίμε και εμείς βέβαια αναμφίβολα…όταν την μαζέψαμε, λόγω υποχρεώσεων, δεν την μάθαμε να συνυπάρχει με άλλα ζώα…τις προάλλες, πέρασε μία γάτα από το μπαλκόνι και έγινε χαμός…στο τσακ την πρόλαβα την γατούλα…την μάλωσα μετά, γιατί εκείνη την ώρα το σκυλί ήταν σε frenzy…δεν μαζευόταν, έτρεμε…στα αυτά της όμως…

Δηλαδή φοβάμαι ότι αν τα βάλω μαζί, το σκυλί θα περιμένει μονίμως πίσω από μία κλειστή πόρτα να ξεσκίζει τη γάτα…δεν ξέρω τι να κάνω, ειλικρινά…θα βοηθούσε πολύ να καταφέρω να τα βάλω μαζί…αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θέλω να το ρισκάρω...μπορεί να πετύχει το σταδιακά, αλλά αν δεν πετύχει, θα κλαίω το γάτο μου...

Μάλλον, μία απέλπιδη προσπάθεια είναι να πάρω έναν εκπαιδευτή που έχω στο νου, και να δω μήπως έχει γάτες για αυτό το σκοπό… τουλάχιστον σε ένα πιο ελεγχόμενο περιβάλλον, θα το προσπαθήσω χωρίς να την πληρώσει κανένα γατί…

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις…
  20. Marianthy

Marianthy New Member

Αν είναι έτσι η κατάσταση φοβάμαι πως τις βλέπει σαν θήραμα... Αυτό είναι και λίγο ένστικτο νομίζω και ίσως δεν είναι εύκολο να αλλάξει...

Share This Page