Συμβουλές... τουαλέτας

Discussion in 'Απορίες' started by MATOYLA, Sep 27, 2007.

1. MATOYLA

MATOYLA New Member

Kαλημέρα σε όλους σας,

είμαι καινουργια στο forum αλλά το έχω σχεδόν εξερευνίσει όλο.
    το γλυκό μου κουταβάκι είναι σχεδόν 6 μηνών με επιτυχία έχει μάθει το μπαλκόνι σαν τουαλέτα αλλά έχω το εξής πρόβλημα -επειδή από τις 8 μέχρι τις 5 και εγώ και ο φίλος μου λείπουμε από το σπίτι αφήνω την μπαλκονόπορτα ανοιχτή μήπως στο διάστημα αυτό θελήσει τουαλέτα .tώρα που χειμωνιάζει έχω αρχίσει και προβληματίζομαι σοβαρά πως θα μάθω το σκυλί μου να κρατιέται ???έχω επιχειρήσει να κλείσω την πόρτα και το κακόμοιρο τα είχε κάνει μπροστά από την πόρτα. Να σημειωθεί πως το πρωί πριν φύγω και φάει το πρωινό της βγαίνει στο μπαλκόνι , το ίδιο και το μεσημέρι το βράδι πάμε στο πάρκο έτσι για άθληση. Μια σκυλοφίλη μου είπε πως είναι αρκετά μεγάλη για να κρατίεται και το δικό της έμαθε όταν ήταν σχεδόν 3 μηνών, Μήπως δεν κάνω κάτι καλά ?Ένα άλλο προβλημα που αντιματωπίζω είναι ότι όταν πάμε επισκεψη σε άλλο σπίτι κάνουμε τσίσα παντού..... :oops: έχουμε μια προτίμηση στα χαλάκια .... :-D εχτές στο σπίτι μιας φίλης, ενώ πρώτα πήγαμε στο παρκάκι και κάναμε τσισα, κατούρησε 4 φορές στα χαλάκια .....
    με χαρά μου θα ακούσω όλες τις σκυλοσυμβουλές σας.....
  2. aggeliki

aggeliki New Member

καλως ηρθες!τοσες ωρες που λες δεν ξερω αν κανει να κρατιεται κιολας,μην ξεχνας οτι αν τρωει ξηρα τροφη πρεπει να πινει και πολυ νερο,το καιμενο πως να κρατηθει?μια λυση ειναι να παρεις αυτες τις ειδικες πανες για σκυλακια και να απλωσεις μια μπροστα στην μπαλκονοπορτα,οποτε αν ειναι κλειστει η πορτα να μαθει να τα κανει πανω στην πανα αυτη.εσυ μπορεις να κρατηθεις τοσες ωρες? εγω τουλαχιστον οχι.
  3. noela

noela New Member

Κάθε σκυλί είναι διαφορετικό και 9 ώρες είναι πολλές. Το πιο πιθανόν είναι ότι σε κανένα δίμηνο θα μπορεί να κρατηθεί αλλά η λύση με την πάνα που λέει η Αγγελική είναι καλή γιατί δε θα ταλαιπωρείται. Εφόσον την βγάζεις 3 φορές την ημέρα, σταθερές ώρες, μια χαρά μου φαίνεται ότι κάνεις. Υποθέτω ότι εννοείς ότι βγαίνει αφού φάει το πρωϊνό της.
    Όσο για τα χαλάκια... είναι προσφιλές σημείο για κατούρημα στα σκυλιά, γιατί είναι απορροφητικά σε αντίθεση με το πάτωμα. :wink:
  4. MATOYLA

MATOYLA New Member

Ξηρά τροφή τρώει και το μπολάκι με το νερό της είναι πάντα γεμάτο.Ναι η αλήθεια είναι πως ούτε εγώ μπορώ να κρατηθώ. Οι πάνες υπάρχουν ήδη στο σπίτι, της φίλης μου όμως το σκυλάκι πως αντέχει τόσες ώρες μέσα στο σπίτι, που φεύγει το πρωί και γυρνάει συνήθως το βράδυ??
    τώρα δεν ξέρω πόσο καλό είναι αυτό αλλά... :roll:
  5. aggeliki

aggeliki New Member

δεν ξερω,παντως εγω δεν θα ηθελα να υποφερει το σκυλακι μου και να κοντευει να σκασει για να το παω να κατουρησει.εξαλλου πιστευω οτι οπως δεν κανει εμεις να κρατιομαστε ετσι δεν ειναι καλο και για τα σκυλακια να κρατιονται τοσο πολυ.
  6. ana

ana New Member

Ποιος θέλει να υποφέρει το σκυλί του?Από τη άλλη όμως πόσοι είναι αυτοί που δουλέυουν ΄λίγες ώρες ώστε να βγάζουν το σκυλί τους ΄κάθε λίγο έξω για πι-πι τους. Εγώ είχα προβληματιστεί πάρα πολύ πριν πάρω σκύλο εδώ στην Αθήνα επειδή μένω σε διαμέρισμα, ισόγειο κιόλας(οπότε δεν μπορώ να αφήνω ανοιχτά). Ο κτηνίατρος όμως τότε μου είχε πει ότι το σκυλί θα προσαρμοστεί με τους ρυθμούς μου! έτσι το σκυλάκι μου έχει μάθει ότι θα βγαίνει βόλτα 3 φορές την ημέρα.Σίγουρα θα ήθελε κι αυτός κι εγώ να είναι έξω όλη μέρα και να μην κρατιέται αλλά δυστυχώς δεν γίνεται!πιστεύω ότι μεγάλες βόλτες και πολύ παιχνίδι τις ώρες μη δουλειάς τον ανταμείβουν για την υπομονή που κάνει στο σπίτι.
    Υ.Σ. αν τυχει και γυρίσω σπίτι και δεν έχει κρατηθεί πράγμα που συμβαίνει πάρα πολύ σπάνια πλέον...ποτέ δεν τον μαλώνω...
  7. aggeliki

aggeliki New Member

μα,γι αυτο και εγω προτινα την λυση της πανας ,πιο πανω.
  8. Nemo

Nemo New Member

Matoyla καλωσόρισες! :) Συνήθως τα ενήλικα σκυλιά μπορούν να κρατηθούν πάρα πολλές ώρες (μερικές φορές εντυπωσιακά πολλές!) και το προτιμούν έτσι κι αλλιώς από το να λερώσουν στο χώρο τους. Το δικό σου είναι σχετικά μικρό ακόμα, σιγά σιγά θα καταφέρει να κρατιέται και να περιμένει τη βόλτα. Είσαι σίγουρη ότι όταν τη βγάζεις το πρωί τα κάνει στο πάρκο, ή μήπως περιμένει να γυρίσει σπίτι και να τα κάνει στο μπαλκόνι; Γιατί πολλά κουτάβια δεν τα κάνουν έξω όταν έχουν συνηθίσει να τα κάνουν στο μπαλκόνι ή σε πάνες.
  9. ana

ana New Member

Αγγελική μου δεν διαφώνησα σε κάτι! εγώ προσωπικά δεν την βολεύτικα την πάνα απλά και μόνο γιατί όταν ακόμα μάθαινε να κατουράει έξω στο τέλος έβγαλα την πάνα γιατί ήταν γι αυτόν η εύκολη λύση, με αποτέλεσμα να κάνει την ανάγκη του έξω αλλά την κάνει και στην πάνα και ήθελα να το κόψει αυτό. Να μου πείς είναι καλύτερα να μην τα κάνει στην πάνα και να τα αραδιάζει στο πάτωμα... εγώ το προτιμώ γιατί ξέρω ότι θα το κάνει μόνο όταν πραγματικά δεν κρατιέται..οπότε γι αυτό και δεν το μαλώνω.βέβαια δεν είμαι ειδική....
    Σαν συμβουλή στην Ματούλα λέω πως αφού μένει και το δικό της πολλές ώρες στο σπίτι καλό θα ήταν αν μπορεί αντί να το βγάζει στο μπαλκόνι πριν φύγει για δουλεία να το πηγαίνει βόλτα(κι ας είναι μικρότερη από την βραδυνή). εκτός από την φυσική του ανάγκη το σκυλί έχει ανάγκη πιστευω να βγαίνει έξω πιο συχνά.
    τώρα για τα άλλα σπίτια.. είναι ακόμα κουτάβι..μην ανησυχείς όταν θα μάθει καλά να μην τα κάνει μέσα στο σπίτι δεν θα τα κάνει ούτε στο σπίτι της φίλης σου
  10. MATOYLA

MATOYLA New Member

είναι πολύ χρήσιμα όλα αυτά και σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ , συνήθως το βράδυ βγαίνουμε βόλτα και αν δεν κάνει τσίσα δεν ανεβαίνει στο σπίτι. Για να είμαι απόλυτα ειλικρινείς δεν με προβλημάτισε τόσο το θέμα της κλειστείς μπαλκονόπορτας άρα πάνα, όσο το ότι της φίλης μου το σκυλάκι κρατιέτε από 3 μηνών :cry: και το δικό μου κοντευει 6 και ακόμα δεν μπορεί να κρατηθεί γι αυτό μπήκα στην διαδικασία να σας ρωτήσω . Το προηγούμενο σκυλάκι μου που μάζεψα από τον δρόμο ήταν εκπεδευμένο ήταν σχεδόν 5 χρονών και δεν ξερώ πολλά για τα κουτάβια...anyway thanks again

Matoula
  11. dora

dora New Member

Matoyla, καλώς ήρθες κι από μένα. Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. Πιστεύω ότι μέχρι κάποια ηλικία είναι θέμα σκύλου. Εγώ είχα κουτάβια που έμαθαν μέσα σε 5 μέρες να τα κάνουν σε ένα συγκεκριμένο σημείο και άλλα που τα είχα ένα μήνα και τα έκαναν παντού.Τώρα είναι η φάση που το σκυλάκι σου θα αρχίσει να μεγαλώνει και να κρατιέται περισσότερο, όσο μεγαλώνει, όπως είπαν και οι προηγούμενοι.
    Τι σκυλάκι έχεις?? :)
  12. MATOYLA

MATOYLA New Member

ένα μαλτεζάκι που γλύτωσε από το βασανισμό μιας πιτσιρίκας.στην κυριολεξία το πείρα με το ζόρι....
  13. Eleonora

Eleonora New Member

Πραγματικά είναι θέμα σκύλου τώρα αλλά και ιδιοκτήτη βέβαια. Ο δικός μου (όπως έχω γράψει ξανά στο τόπικ Απορίες) ξαφνικά άρχισε να κάνει τσίσα μέσα μετά από ένα χρόνο και βάλε παρακαλώ, κοντεύει 2. Συγκεκριμένα στον καναπέ και σήμερα που περιόρισα το χώρο αυτό πήγε στην πόρτα του μπάνιου το σκατόσκυλο, ενώ είχε πάνα κοντά του σε περίπτωση που ήθελε (ποτισμένη με λίγα τσίσα του για να του μυρίσει). Και βγαίνει και πρωί και βράδυ με πρόγραμμα!
    Κάνε λίγο υπομονή και πρόγραμμα!! Είναι μικρούλι το καημένο.

Share This Page