Συνοικέσια Κυώνων (>>>Στείρωση!)

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by ammophila, Mar 1, 2007.

1. gikkat

gikkat New Member

:smt038 :smt038 :smt038
  2. mariampert

mariampert New Member

Μέσα στους 5 να βάλετε κι εμένα, γιατί κι εγώ είμαι ΥΠΕΡ!!! των στειρώσεων. (Εγώ δηλαδή τι; Στο πηγάδι κατούρησα;)
    Τα δικά μου τα ζώα τα στείρωσα όλα μόλις έφτασαν στην κατάλληλη ηλικία και άρχισαν να υποφέρουν, αφού ΦΥΣΙΚΑ, δεν τα άφησα να ζευγαρώσουν. Οι γάτες μου ούρλιαζαν και "στήνονταν" σε όποιον έκανε το λάθος να τις χαϊδέψει, δεν έτρωγαν και είχαν πάθει κατάθλιψη. Το ίδιο περίπου συνέβαινε και με τα σκυλιά μου. Αυτό δεν είναι άδικο για τα ζώα; Πως είναι δυνατόν να μην τα στειρώνετε και να τα αφήνετε να υποφέρουν έτσι;
  3. pretts...........

ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.
    ΜΕ ΑΦΗΣΕΣ ΑΦΩΝΗ
    ΜΠΡΑΒΟ
  4. gikkat

gikkat New Member

emena i gata mou, pou den prolava na ti steiroso prin ton proto tis oistro, pidikse apo ton trito orofo gia na zevgarosei...
    eftixos prosgeiothike sto deftero opou tin perimene gatoulis pou eixe anevei ekei apo to dentro... synantithikan sti mesi!!!
    eftixos epidi itan mikri se ilikia ekane 1 mono gataki...
    tora einai kai ta 2 steiromena kai xaroumena :-D
  5. Irene

Irene New Member

Na bo kai ego stin parea :

exoume me tin kori mou to maraki!
    ( ine ti Nickname tis sto forum - mas mathate pia :D :D )

4 skilia : 2 arsenika megalosoma , 1 arseniko "digma skilou" ,
    kai 1 thiliko STIROMENO !!!!!!!
    2 gatia : 1 arseniko STIROMENO !!!! , kai 1 thiliko STIROMENO !!!!

ta dio poulakia pou frondizi i kori mou , den xero an
    ine thiliko/arseniko ...
    lete na theloun stirosi kai afta ?????? :?: :?: :?:

:lol: :lol: :lol: - :wink:
  6. Morgan_A

Morgan_A New Member

Re: Άντε πάλι...

Επειδή ακριβώς, σέβομαι και εκτιμώ το έργο σας... και τις μακροχρόνιες προσπάθειές σας...,
    οι οποίες πιστεύω ότι γίνονται, μόνο από αγάπη... για τα ζώα, γι΄ αυτό και συμμετέχω...
    :)

Νομίζω όμως, ότι είναι αδύνατον, να μπορέσεις να καταλάβεις καλά, τι εννοώ, εάν δεν διαβάσεις ολόκληρο...
    το μήνυμά μου... :cry:

Επαναλαμβάνω ότι προσωπικά, δεν ενδιαφέρομαι, να κάνω απολύτως κανένα παντρολόγημα... και ούτε κατά διάνοια,
    σκέπτομαι..., να ζευγαρώσω κανένα ζώο μου, τουλάχιστον για τα επόμενα χρόνια..., νομίζω λοιπόν,
    ότι η επίθεσή σου απένταντί μου, είναι εντελώς άδικη... :?

Κυρίως επειδή, τόνισα και το ξανατονίζω, ότι καταλαβαίνω απόλυτα την ανάγκη που υπάρχει αυτή τη στιγμή, στη χώρα μας,
    για έλεγχο των όλων των γεννήσεων...,
    πράγμα που βέβαια, δεν μπορεί να επιτευχθεί διαφορετικά..., επομένως το δέχομαι...,
    σαν αναγκαίο κακό..., στο οποίο και εγώ καταφεύγω..., όταν δεν έχω άλλο τρόπο να ελέγξω κάποιο ζώο... :cry:

Εάν τώρα αυτό, είναι κατά την άποψη κάποιων αντιφατικό..., δεν έχω και ιδιαίτερο πρόβλημα,
    γιατί πιστεύω πως και η ζωή μας η ίδια, είναι αντιφατική... πολλές φορές !!! :wink:

Πέρα όμως από αυτό, εάν απαγορεύεται δια ροπάλου..., να έχει κάποιος διαφορετική άποψη...,
    από τις απόψεις των συντονιστών, θα ήταν καλό, να το γράψετε με κεφαλαία γράμματα, εξ΄ αρχής...,
    ώστε να μην δημιουργούνται αντιπαραθέσεις..., αφού πιστεύεται, ότι μπορεί να κινδυνεύει η προσπάθειά σας,
    από κάτι τέτοιο...

Προσωπικά, θεωρώ, ότι οι καλοπροαίρετες αντιπαραθέσεις..., όταν μάλιστα γίνονται σε επίπεδο πολιτισμένο,
    δεν δημιουργούν τέτοιους κινδύνους... σε καμμία περίπτωση.
    Αντίθετα διευρίνουν την σκέψη... και τις απόψεις... :)

Με εκτίμηση,
    σε ολόκληρη την ομάδα του stray και το έργο της...

Δώρα
    .
  7. Marin

Marin Administrator

Re: Άντε πάλι...

Αν απαγορεύαμε κάτι δια ροπάλου θα το είχαμε κόψει.

Μαρίνα
  8. Morgan_A

Morgan_A New Member

Εάν αγαπητή φίλη,
    κατά την δική σου άποψη, είναι το ίδιο σοβαρή, για την μετέπειτα πορεία της υγείας του ζώου,
    και επομένως, ενδέχεται να εμπεριέχει, μακροπρόθεσμα..., τους ίδιους κινδύνους...,
    η παρέμβαση στην ορμονολογική ισσοροπία..., με στο κόψιμο των αυτιών, ή της ουράς...,
    τότε είμαι αντιφατική...!!!!!!!! :cry:

.
  9. Marin

Marin Administrator

Το ένα γίνεται για λόγους αισθητικής (άρα άχρηστο γιατί τα ζώα είναι όμορφα όλα όπως γεννήθηκαν) και το άλλο καθαρά από ανάγκη.

Μαρίνα
  10. pretts

pretts New Member

Μα επιτέλους για ποιους κινδύνους μιλάμε;
    Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά. :roll:
    ΠΟΤΕ γιατρός δε μου ανέφερε τους κινδύνους από την πρόκληση ορμονολογικής "ανισορροπίας" που επικαλείσαι. Για την ακρίβεια γνωρίζω μόνο τα τρομερά οφέλη αυτής της διαδικασίας.
    Α και τους κινδύνους όταν γίνεται η επέμβαση από γιατρούς-"χασάπηδες"..Κατά τα άλλα παρακαλώ εξήγησέ μας ποιοι είναι αυτοί οι κίνδυνοι ...
  11. Morgan_A

Morgan_A New Member

Οι απόψεις διίστανται...

.

Και εδώ οι απόψεις διίστανται... :)

Δεν αντιλέγω, ότι γίνεται και για λόγους αισθητικούς..., αλλά δεν είναι μόνο έτσι...

Άλλωστε, γι΄ αυτό και κατά κανόνα, τέτοιου είδους επεμβάσεις, γίνονται σε κυριαχικές φυλές...,
    επειδή συνήθως μεταξύ αυτών των ζώων, δημιουργούνται καυγάδες... και θεωρητικά με αυτόν τον τρόπο,
    προστατεύεις το ζώο, κατά κάποιο τρόπο..., από τα ευαίσθητα σημεία του... :wink:

Και όσο και αν σας φανεί παράξενο, εγώ είχα την ευκαιρία..., δυστυχώς, να το διαπιστώσω, όταν σε ηλικία μικρότερη των 5 μηνών,
    ένα ενήλικο κακούργικο... θηλυκό ροτβάιλερ, μου δάγκωσε άσχημα τον δικό μου,
    ακριβώς λίγο κάτω από το δεξιό αυτί του... :cry:

Θα σας περιγράψω, λεπτομερώς... τι τραβήξαμε επί ενάμιση μήνα, στο topic των σκυλοκαυγάδων...,
    αλλά τότε, πίστεψέ με, κατά γενική ομολογία..., όλοι όσοι το ζήσαμε..., είπαμε πως είμασθαν τυχεροί...,
    γιατί θα του είχε κόψει το αυτάκι..., με τόσο τραγικό και βίαιο τρόπο... :cry:

Για να είμασθε όμως αντικειμενικοί..., αυτό μπορεί να θεωρηθεί και ένα τυχαίο γεγονός...,
    που δεν συμβαίνει πάντα... και που ίσως, δεν είναι και αναγκαίο να γίνεται. :)

.
  12. Morgan_A

Morgan_A New Member

Άντε πάλι...

Εξήγησα λεπτομερώς νομίζω, παραπάνω, ότι προσωπικά, το θεωρώ πολύ σοβαρό θέμα... και δεν θέλω να επεμβαίνω... :)

Δεν είμαι ειδικός... επί του θέματος αυτού..., τις φοβίες μου σας εξέφρασα..., τις οποίες νομίζω,
    πως κανένας δεν μπορεί να αποκλείσει... κατηγορηματικά. :cry:

Εύχομαι ειλικρινά, μέσα από την ψυχή μου, να μην υπάρξει ποτέ, καμμία περίπτωση, να επιβεβαιωθούν οι φόβοι μου...
    και προς Θεού, δεν προσπαθώ να επιβάλλω σε κανέναν την άποψή μου..., όμως δεν μπορώ να καταλάβω και αυτή σας την σιγουριά...,
    στην παρέμβαση της φύσης... :?

Τα πλεονεκτήματα..., αυτής της διαδικασίας, βεβαίως, τα αντιλαμβάνομαι και εγώ και δεν τα αμφισβητώ...,
    αυτό όμως, δεν μπορεί να μην μου αφήνει και περιθώρια ανησυχίας... :cry:

Είναι τόσο δυσνόητα..., αυτά που γράφω...??? :?

Δικαίωμα του καθενός είναι, να κάνει, ότι θεωρεί σωστότερο... :)

Εγώ δεν είπα ποτέ σε κανέναν, να μην στειρώσει τα ζώα του..., απλά εξέφρασα τον λόγο, για τον οποίο δεν τα στειρώνω εγώ,
    όταν έχω άλλη εναλλακτική λύση... τουλάχιστον. :)

Δεν μπορώ να καταλάβω, ειλικρινά, είναι τόσο παράλογο..., αυτό που εξέφρασα...???? :?

.
  13. RINIO

RINIO New Member

Lilith,
    στο μηνυμα σου λες : Εγώ δεν είπα ποτέ σε κανέναν, να μην στειρώσει τα ζώα του..., απλά εξέφρασα τον λόγο, για τον οποίο δεν τα στειρώνω εγώ,
    όταν έχω άλλη εναλλακτική λύση... τουλάχιστον.
    Ποια ειναι η εναλλακτικη λυση που αναφερεις? Το να περιοριζεις το ζωο οταν επιθυμει να ζευγαρωσει?
    Απο προσωπικη εμπειρια μπορω να σου πω πως οταν το σκυλι επιθυμει να ζευγαρωσει ειναι πολυ πιθανον να το σκασει.
    Εαν εννοεις καποια αλλη λυση θα ηθελα να την ακουσω.
    Ευχαριστω
    :)
  14. ammophila

ammophila New Member

--------------------------------------------------------------------------------

Lilith δεν διάβασα καν το μηνυμα σου. Σταμάτησα στο "ειμαι κατά των στειρώσεων".

Σκουλικάκι και Lilith, αν θέλετε να είστε κατά των στειρώσεων, μπορείτε να πάτε σε άλλη παραλία, εδώ όπως είπα και στην αρχή, μόνο πάνω από το πτώμα μου θα μιλήσετε για προώθηση ζευγαρωματων. Αν θέλετε αρχίστε το voodoo.

Τώρα το αν έχουμε δίκιο, άδικο, σωστό ή λάθος για τις στειρώσεις των κατοικιδιων, το ξέρουμε καλύτερα, δε περιμένω να σας πείσω πλέον, απλά θα απαιτήσω να μην προσπαθήσετε να μας χαλάσετε τις προσπάθειες ετών τόσων ατόμων, προωθώντας τις γέννες και ζευγαρώματα και παντρέματα και φύση και τέτοιες ιστορίες, γιατί το forum έχει ανοιχτεί με μοναδικό σκοπό την προώθηση της υπεύθυνης ζωοφιλίας και δε θα το αλλάξουμε τώρα για δύο άτομα.

Ευχαριστώ
    Μαρίνα

Αγαπητή Μαρίνα βλέπω οτι εισαι αντιλήπτωρ, αποδεχεσε ανεπιφυλακτα τον ελευθερο διαλογο και την ανταλλαγη αποψεων.Αποψη εξεφρασα και ξεκαθαριζω οτι ειμαι υπερ ενος και μονο ζευγαρωματος στη ζωη οπουδηποτε πλασματος (με εξαιρεση τους Κινεζους :) )Δεν ζητησα αλλιμονο απο κανενα να αλλαξει οτιδηποτε και οποιδηποτε αποψη η πεποιθηση η προκαταληψη, δεν με ενδιαφερει να πεισω τη γνωμη μου λεω. πιθανολογω οτι με θεωρεις ανευθυνο ζωοφιλο, σκασιλα μου, Συμβουλευτικα μιας και "συναδελφος" sysadmin σε αλλα forum , σου συνιστώ πιο "πυροσβεστικές" επεμβάσεις

Παντα φιλικα
    Jorge
  15. Marin

Marin Administrator

Οι "επεμβάσεις" έχουν να κάνουν με θέμα σοβαρό και όχι με απλό chat. Γιαυτό δεν θεωρώ πως θα πρεπε να υπάρχει σύγκριση με ένα forum που ο καθένας λέει την πλακίτσα του, την τσαχπινιά του και τα νεάκια του.

Τις περισσότερες φορές μπαίνουμε εδώ για να συμβουλέψουμε κάποιον κατά τη διάρκεια της ημέρας, διακόπτοντας την εργασία μας, για να συμβουλέψουμε ζωόφιλους να κάνουν το σωστό, μήπως και μια μέρα σταματήσουν να χτυπούν τα τηλέφωνα για να μαζέψουμε κρεμασμένα, χτυπημένα, γεννημένα, πεταμένα, κτλ.

Μαρίνα
  16. ammophila

ammophila New Member

Οπως νομιζεις.
  17. elpi

elpi New Member

Oti tou fanei tou lolostefani exo na diloso……

Kai eipame ok dialogos ktl…kai os ena simeio xara mas na enimeronoume ton kosmo…kai na apantane kai na kanoume ena gonimo dialogo…alla ekei pou saltaro telios einai pou diavazo kati trela pou kapoioi xrisimopoioun tin epistimi gia na ipostiriksoun theseis pou einai telios asinartites…

Loipon pame gia alli mia fora…

KAMIA arnitiki sinepeia se skilia pou steironontai. Den exei alla, den exei ormonikes anisoropies kai den ksero kai ego ti allo…Ama kapoios thelei na milisei kai na pei oti exei apodeikseis oti I steirosi kanei kako, na grapsei kai ena paper, na tou dosoun kai mia thesi sto cornell na lisei ola ta provlimata tis zois tou…kai tha diavaso kai to paper tou kai tha to kano kai citation kathe fora pou milao gia steiroseis otan to dimosiefsei…an oxi, tote diatiro to dikaioma mou na min perno sovara to epixeirima tou..

Kai afou ekfrazoume anisixies, na sas po kai ego oti exo anisixies gia tin epiptosi pou mporei na exei to na vgalo tous fronimites mou kai leo na tous afiso ekei na kanoun flegmoni…

Apantontas se ena keimeno pou elege gia to an exoume akousei kati gia “fisiki epilogi” kai gia “olisthima logikis” kai “prothistero” kai “ fisiki taksi ton pragmaton”

Ti sxesi exei pos apo ena aplo organismo ftasame sta ekatomiria eidi zois me to oti prepei na afisoume ta pragmata opos einai kai osoi xathoun stin poreia kalos xathikan giati I zoi einai risko??? afto pasxizoun na apodeiksoun tosoi epistimones neodarvinistes???…na tous grapsoume kai ena mail na tous enimerosoume tous anthropous toulaxiston na min psaxnontai..

Episis pou iparxei to olisthima logikis (logical fallacy) sto gegonos oti ta adespota zoa proerxontai apo despozomena asteirota zoa??? Diladi tha skiso ta ptixia mou ..
    …pou vlepete eseis oti afto to hypothesis einai fallacy? Ama to apodeiksete alli mia edra kai gia sas, sto Harvard afti ti fora gia tin anatreptiki theorisi sas pros tin filosofia ton epistimon…

Kai sorry kiolas pou apantame stis apopseis sas… oi apopseis sas einai antithetes stin douleia pou prospathoun na kanoun tosoi anthropoi kai sti xara pou exoun dosei se tosa zoa…kai o admin den eida na kovei tipota..ola ta afise…tin gnomi tis den mporei na pei??? den sizitame edo gia to an mas arese I oxi to tade tragoudi…milame gia zoes kai aniperaspista plasmata...na pame kai se kanena forum gia nefropatheis kai na analisoume ta kaka tis metamosxefsis…

Apo ti stigmi pou I apopsi sas vasizetai se epixeirimatologia pou den me peithei, elefthera to anafero kai to gegonos oti skeftomai gia na sas apantiso apodikniei oti sevomai to dialogo
  18. ammophila

ammophila New Member

Αγαπητή ή αγαπητε
    Λυπαμαι πολυ , αλλα τα greeklish δεν μπαινω στον κόπο να τα διαβασω καν.
    Εχεις το εργαλειο μάθε να το χρησιμοποιεις
    regards
    jorge
  19. Marin

Marin Administrator

Τώρα τι να πω...
  20. Marin

Marin Administrator

Αυτό σίγουρα το κατάλαβες:

"Νa pame kai se kanena forum gia nefropatheis kai na analisoume ta kaka tis metamosxefsis… "

:supz: :prayer:

Αυτό είναι το νόημα όλων όσων έχουμε πει τόσες μέρες.

Μαρίνα

Share This Page