Συνοικέσια Κυώνων (>>>Στείρωση!)

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by ammophila, Mar 1, 2007.

1. ammophila

ammophila New Member

Βασικες αρχες σε ενα forum.Σοβαρο ή μή , αυτοπροβαλλομενο η οχι ειναι η γλώσσα, πιστεψτε με μαθαινεις πολλα, παρατηρωντας το % των greeclish ως προς τα ελληνικα παρεπιπτοντως σε ολα τα forum σε ολα τα blog σε ολο τον κόσμο τα ###ish και τα κεφαλαια θεωρούνται "αγενεια"

η γραφεις στα ελληνικα (η οτι αλλο) η στα αγγλικα

JORGE
  2. Marin

Marin Administrator

Προσωπικά προτιμώ τα greeklish από τα ανορθόγραφα ελληνικά και ας θεωρείται αγένεια... αν ήταν να κολλάμε σε τέτοια εδώ μέσα, θα μας βρίζατε όλη μέρα με αυτά που θα σχολιάζαμε.

Μαρίνα
  3. ammophila

ammophila New Member

κανενα προβλημα με την ανορθογραφια, για ονομα!!
    απλα βρε παιδια τα greeclish ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΙ δεν υπάρχουν κανόνες,συντακτικο τίποτα.
    Αν υποδηλωνεις οτι καποιοι "ντρεπονται" για την ορθογραφια τους,
    σε παρομοιες συζητησεις εχω επιτεθει σφόδρα σε αυτούς που διορθωνουν ορθογραφικα λάθη αλλων, σε οποια γλώσσα
    Προσπαθηστε να γραφετε Ελληνικά, ειναι υπεροχη γλώσσα.
    Jorge
  4. Marin

Marin Administrator

Υπέροχη αν τη χρησιμοποιείς σωστά και όχοι κάπος αίτσοι, γιατοί δαιν μπωρό να διαβάζο αίτσι.

Μαρίνα
  5. RINIO

RINIO New Member

Μαρινα σε βρισκω σωστη , αν και καποιοι θα θυμώσουν πολυ :roll: :roll: :roll:
  6. elpi

elpi New Member

to eleeino to gelio to aperigrapto einai oti eimai glossologos...lipitheite me..den mporo na miliso allo gia glossa..mou ftanei pou exo ena soro vivlia na diavaso.. :) parepiptontos einai poli endiaferon thema kai exo diavasei kai papers pano sto thema...kai pistepse me ola afta den me prosvaloun...ta diavaso me pragmatiko epistimoniko endiaferon..alla edo den einai forum gia ti glossa..

kati allo pano stis steiroseis exoume na poume?giati prepei na kanoniso kati gia ena skilo kai fantazomai kai oi ipoloipoi tha exoun na mazepsoun tipota "sokolatakia" apo to patoma me ti xlorini..

loipon geia sas!!elpizo na vgike kati thetiko apo olo afto to dialogo gia tis steiroseis giati panta ta paidia tou site afto exoun skopo

kalo vradi!!
  7. gikkat

gikkat New Member

ammophila,

mallon se lathos forum bikes...

ΥΓ. Αν σε κούρασε η παραπάνω πρόταση λόγω greenglish μπορώ να σου τι γράψω και στα ελληνικά...
  8. Irene

Irene New Member

An i latiniki xaraktires ine stixio na krinis kapion ,
    kai malista na milame gai agenia , ef'oson
    ine kai kefalea .... nomizo pos
    ONDOS IMASTE POLI PISO SE AFTIN TIN XORA !!!!!!!!!!!!!!!!!!

osi to ipistirizoun afto tha ithela na sas po : pos den kanoun
    ta gramata kai ta vivlia ton anthropo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    to an kapios exi vgali panepistiomio , i aplos mia sxoli ,
    den ine arketo gia na exi dikeoma na krini .....

Nai , GRAFO GREEKLGLISH KAI KEFALEA , GIATI TO "ERGALIO MOU" , AN KAI XERO NA TO XRISIMOPIO , DEN IPOSTIRIZI ELINIKOUS
    XARAKTIRES - IP'OPSIN DE , POS EXOUME KAI IN-HOUSE-IT-MAINTENANCE AND SUPPORT - AN XERIS TI INE AFTO , KAI EPIVEVEOMENA DEN IPARXOUN ELLINIKI XARAKTIRES !!!!!
    KAI EKTOS AFTOU IME KAI AGENIS !!!!!!!!!! :roll: :roll:

oso gia to epipedo tou kathenos : idou to sxolio mou ...
    oloi sximatizoume gnomi gia ton allon ap'ta legomena / grafomena
    kai mono ... an kai sigoura kapioi gnorizonde metaxi tous , alla
    den anaferome se aftous ,
    kai pistepste me , mexri tora den epesa exo ....
    iparxoun poli/poles , pou ilikrina , me kanoun kai xamogelo ... :?

oso gia tin Marina san atomo , alla kai san admin ,
    exo na po to exis: den exo sinandisi allon/allin ,
    pou na ipostirizi tous stoxous kai tis prosopikes apopsis
    toso tou forum oso kai tou stray me tetia energia , thelisi , kai pistevo
    prosopiki thisia ...
    isos dixni apoliti kai afstiri , alla dikeos , prospathi na mas "katatopisi kai na mas ipostirixi" alla kai na mas mathi tin pragmatikotia ... dioti den pistevo , pos oli emis tin gnorizoume se olo tis to megalio ...
    ine dektiki kai se diaforetikes apopsis , alla kai se sizitisis , kai to leo afto , dioti kapia stigmi ixa kai ego mia parexigisi mazi tis :wink:

se kamia!!!!! periptosi omos den ipirxe elipsi sevasmou i katanoisis ...kai sigoura den ipirxe ironia ...

Marina , an KAI AGENIS KAI ME GREEKGLISH , ANORTHOGRAFA KAI ....
    OTI ALLO TELOS PANDON .... Thank you ....

:) :)
  9. mariampert

mariampert New Member

Ρε, παιδιά, τι έχετε πάθει όλοι σας και "την λέτε" ο ένας στον άλλον; Υποτίθεται, πως όσοι αγαπάμε τα ζώα, έχουμε μια σωστή παιδεία και μια κοινωνική μόρφωση, η οποία μας επιβάλλει να είμαστε σε θέση να μπορούμε να συζητήσουμε πολιτισμένα. Εμείς έχουμε χάσει λίγο το νόημα, ή μου φαίνεται;
    Κι εγώ διαφωνώ κάθετα και εκνευρίζομαι με όσους υποστηρίζουν πως είναι κατά των στειρώσεων, όμως τι να κάνουμε; Απόψεις είναι αυτές και δεν μπορούμε να τους επιβάλλουμε την δική μας, (δυστυχώς)!!!
    Γι' αυτό ας μην πέφτουμε στο επίπεδο μερικών, που φαίνεται πως πάνε γυρεύοντας για καυγά.

Marin, ειλικρινά σε θαυμάζω για τις προσπάθειες που κάνεις και θα ήθελα πραγματικά να βοηθήσω με όποιον τρόπο μπορώ. Αν θέλεις, στείλε μου προσωπικό μήνυμα, για να μου εξηγήσεις αναλυτικά πως μπορώ να βοηθήσω. (Υπ' όψιν, είμαι από Θεσσαλονίκη).
  10. pretts

pretts New Member

Μετά από τα σχόλια του ammophila και τον εκτροχιασμό της συζήτησης,νομίζω ότι χάσαμε πλέον το νόημα.Και αγαπητέ μου είναι ιδιαίτερα αγενές να αφιερώνει κάποιος χρόνο να σκεφτεί και να σου απαντήσει σε ένα topic που εσύ ξεκίνησες για να μη ξεχνιόμαστε και εσύ να δηλώνεις έτσι απόλυτα ότι δε 8α μπεις καν στον κόπο να διαβάσεις τί έχει να σου πει.
    Επίσης αγαπητή lillith γράφεις πως είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ό,τι θεωρεί σωστότερο και φυσικά δεν αντιλέγω. Αλλά νομίζω ότι βασική αρχή της πνευματικής εξέλιξης του ανθρώπου είναι να αναθεωρεί πάντα τις απόψεις του με νέα δεδομένα και να επανεξετάζει τη θέση του , ειδικά όταν του επιχειρηματολογούν άνθρωποι με περισσότερη εμπειρία (προφανώς και δεν αναφέρομαι στον εαυτό μου) . Και όσον αφορά τους φόβους και ανησυχίες σου σχετικά με τη στείρωση ,να σου πω ότι προσωπικά τους καταννοώ και όταν χρειάστηκε να κάνω την πρώτη μου στείρωση είχα αγχωθεί τρομερά και αμφισβητούσα συνεχώς την αποφασή μου μέχρι να το ψάξω αρκετά ώστε πλέον να είμαι βέβαιη ότι είναι το σωστότερο. Και αυτή είναι άποψη την οποία θα αναθεωρήσω αν κάποιος επιχειρηματολογήσει επαρκώς για το αντίθετο! Το "πρόβλημά" μου αν θες με τα λεγόμενά σου ήταν ότι κινδυνολογούσες χωρίς επιχειρήματα αφήνοντας να πλανάται αόριστα η άποψη ότι κάποιος που επιλέγει τη στείρωση μπορεί και να κάνει κακό στην υγεία του ζώου του..Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το εννοώ..

Και εν τέλει νομίζω πως συμμετέχουμε σε αυτό το forum για να μάθουμε κάτι παραπάνω.Αν όλοι μπαίνουν εδώ γνωρίζοντας ήδη το απόλυτο σωστό και δε δέχονται έστω την παραπάνω εμπειρία στην τελική των παιδιών του stray ,ποιός ο λόγος πια;
  11. Irene

Irene New Member

agapiti / agapite mariampert ,

tha simfoniso apolita mazi sou ,
    alla apo tin alli den boro na diavazo kritiki / sxolia , tou stil :
    "den diavazo ta dika sou , epidi ine me latinikous xaraktires ,
    kai theorite agenia" ...
    signomi , alla se teties periptosis , niotho na thigome prosopika :?
    ...

tis apopsis mas na tis leme - aftos aloste ine kai o skopos , alla pos krini kapios pou den me xeri ??? :roll: :roll:

Anyway - xefigame poli tha elega ...
    osi katalavan , katalavan :wink: :wink:

:smt023 :smt023
  12. mariampert

mariampert New Member

Πρώτον είμαι "αγαπητή" (βλ. γυναίκα) και δεύτερον, έχεις φυσικά απόλυτο δίκιο που νιώθεις να θίγεσαι προσωπικά.
    Και δεν κατάλαβα: ποιο είναι το πρόβλημα αυτουνού που "στην είπε", επειδή γράφεις με λατινικούς χαρακτήρες; Καλά, δεν είχε τι να πει (λόγω έλλειψης επιχειρημάτων), και ψάχνει για καυγά;
    Μην δίνεις λοιπόν σημασία, και συνέχισε να εκφράζεσαι όπως ακριβώς εσύ θέλεις. Εγώ είμαι μαζί σου!!!
  13. Irene

Irene New Member

[smilie=hi ya!.gif] [smilie=hi ya!.gif]
  14. ammophila

ammophila New Member

!!! βρε σεις παιδια Jesus, δεν την ειπα σε κανενα, ειπα " θεωρειται αγενεια" οχι οτι ειστε αγενεις, Ειρηνη. Τι ελλειψη επιχειρηματων μου λετε?
    Εχετε μπει και σε αλλα forums η blogs ??
    greeclish σε τετοια εκταση εχω να δω απο το 1997 !!
    Τελος παντων επειδη δεν εχω την προθεση να προσβαλλω κανενα και επισης πιστευω οτι κατι κανετε. Οποιος θελει μπόρω να βοηθησω με τα Ελληνικα. Δεν μπορω να πιστεψω οτι εν ετη 2007 δεν εχει καποιος ελληνικα σε οποιο λειτουργικο και αν χρησιμοποιει, απλα δεν ξερει ε δεν τρεχει και τιποτα !!
    Επαναλαμβανω τα greeclish ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ.
    Συνηθως γραφουμε ελληνικα σε word βαζουμε ορθογραφο και με copy / paste στο quotta μας.

Υγ
    ειμαι ακομα μαζι σας, παρα τις οσες παρεξηγησεις, γιατι πιστευω οτι κατι προσπαθητε να κινησετε

ammophila
  15. Irene

Irene New Member

ammophila ,

kat arxin kalimera ,

epidi esi ise poliIIIIII proxorimeni en eti 2007 ...
    eno emis / ego emina sto 1997 den tha ithela na bo se peretero sizitisi ....

you are faaaaar ahead , I can't compete with you ...

kai se efxaristo paaaaaara poli gia tin kathodigisi sou
    sxetika me to :
    Συνηθως γραφουμε ελληνικα σε word βαζουμε ορθογραφο και με copy / paste στο quotta μας ...
    tora ..... to ematha ... alla tha sinexiso na :
    Επαναλαμβανω τα greeclish ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ

to ΠΟΥΘΕΝΑ : ine sxetiko kai apaxio ( katanoiti i lexi ??) na apandiso ...

oso gia alla forum : asxeta an exoume bi i oxi .... esi ise .... to paradigma mas ... pes mas ti ginete se alla forum ...

sitao signomi prota ap tin admin ,
    kai istera ap tous ipolipous
    gia ton tropo kai ton tono mou ,
    alla den borousa na kliso ta matia ...

meta timis ,
    Rena
  16. Marin

Marin Administrator

Αυτή η συζήτηση δεν έχει νόημα γιατί εδώ μέσα δε μας πειράζουν ούτε τα κεφαλαία ούτε τα ορθογραφικά ούτε τα greeklish και σκόπιμα αδιαφορώ για τον τρόπο που λειτουργούν όλα τα άλλα forums, όχι για άλλο λόγο, απλά επειδή δε μπορώ να ασχολούμαι με χαζομάρες και να κυνηγάω / σβήνω posts ανθρώπων που θέλουν να βοηθήσουν επειδή γράφουν λάθος.

Το ποιος είναι πιο παλιός, πιο νέος, πιο ωραίος στα forums γενικότερα, δε θα με απασχολήσει σε αυτή τη φάση γιατί και εμείς υπήρξαμε online από καιρούς bbs που τότε τα forums δεν υπήρχαν καν και μία άποψη την έχουμε πάνω στο θέμα.

Μαρίνα
  17. Irene

Irene New Member

Danke ...
  18. athina

athina New Member

Παρακολουθώ αυτή τη συζήτηση από την αρχή και θα ήθελα, τώρα που φαίνεται να φτάνει στο τέλος της να γράψω τη σκέψη μου. Μπήκα σ'αυτό το φόρουμ πρώτη φορά ζητώντας βοήθεια για ένα πρόβλημα που με είχε αναστατώσει και από τότε έμαθα πολλά και άλλαξα -ή ίσως απόκτησα άποψη για διάφορα ζητήματα. Για τα pet-shops, για τη στείρωση κ.α.
    Έχω μια σκυλίτσα 13 χρόνων που τη μάζεψα νεογέννητη από το δρόμο, στειρωμένη, γιατί κάποια στιγμή κατάλαβα ότι αυτό ήταν το καλό της. Δεν είχα σκεφτεί τον συσχετισμό της γέννας με το πρόβλημα των αδέσποτων, ΚΑΚΩΣ, αλλά μέχρι εκεί μου έφτανε, τώρα έμαθα.
    Δεν ήξερα για τα pet-shops τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες, μόνο λυπόμουν να βλέπω τα ζώα στα γυάλινα κλουβιά. Έτσι πήραμε και τον μικρούλη μας το Θοδωρή, γιατί τον είδε ένα βράδυ η κόρη μου πίσω από τζάμι να της φωνάζει και να κουτουλάει προσπαθώντας να πάει κοντά της (2 μηνών) και ήθελε να τον σώσει από κει, και τον είδα μετά και γω και έπαθα ζημιά. Και έμπλεξα με το pet-shop και ΜΕΤΑ έμαθα πολλά.
    Καταλαβαίνω τώρα πώς τα ακούτε αυτά (διαβάζετε) αλλά, παιδιά, είναι απλές , πραγματικές αλήθειες.
    Θέλω να καταλήξω, μετά από αρκετό καιρό που παρακολουθώ τις συζητήσεις στο forum αυτό, ότι πιστεύω πως τα παιδιά του stray κάνουν σπουδαία δουλειά και τους θαυμάζω για το κουράγιο και την αφοσίωσή τους σ'αυτό το ζήτημα.
    Θέλω να πω ότι με ξάφνιασε αρκετές φορές ο επιθετικός τόνος της Μαρίνας, ίσως και να με ενόχλησε, όμως μπορώ να τον δικαιολογήσω. Θέλω επίσης να πω ότι σέβομαι απόλυτα τις απόψεις της και των άλλων παιδιών που κάνουν αυτές τις προσπάθειες γιατί θεωρώ ότι είναι απόψεις που έρχονται όχι μόνο μέσα από βαθειά αγάπη για τα ζώα -αυτό είναι το εύκολο μέρος-αλλά και από τη συνειδητή προσπάθεια να φέρουν αποτέλεσμα σε ένα έργο που δεν τελειώνει ποτέ.
  19. boxer2

boxer2 New Member

βρε παιδια παρεξηγησατε...
    ο ανθρωπος δεν εννοουσε συνοικεσια σκυλων! συνοικεσια κολωνων εννοουσε!(κυωνων=κολωνων, κυνων=σκυλων)
    :-D περα απο την πλακα...
    ειναι τραγικο.
    και ειναι θεμα που ποναει!

και λιγη σοβαροτητα δε βλαπτει! σκυλια υποφερουν και πεθαινουν μαρτυρικα καθημερινα, και ειναι πολυ πολυ πολυ περισσοτερα απο αυτα που πεθαινουν ως αδεσποτα, γιατι ακομα και στις καπως πιο αναπτυγμενες ζωοφιλικα χωρες, η ανηθικη εκτροφη δεν εκλιπει ουτε κατα διανοια!!!
    ειναι λοιπον λυπηρο, τραβηγμενο και προκλητικο οχι μονο το να ζευγαρωνει ο καθε ασχετος τα ζωα του, αλλα να βγαινει και να το συστηνει και στους αλλους! απαραδεκτο!
    το να εχεις 2 καθαροαιμα ιδιας φυλης δεν ειναι κριτηριο!!!!
    οσο για το ποσο φοβερα κοστιζει αυτο στο θεμα των αδεσποτων, με εχουν καλυψει προηγουμενες απαντησεις!

λιγη σοβαροτητα παιδια..
    οκ, και γω καποτε δεν τα ηξερα αυτα, φροντισα και τα εμαθα. καντε το ιδιο. δε βλαπτει, μονο καλο κανει.

α! και το οτι ο σκυλος χρειαζεται σεξ και αναπαραγωγες με την ενοια που θετεται απο οποιον συμφερει να χρησιμοποιει τετοια "επιχειρηματα", μονο αληθεια δεν ειναι!!!!
  20. joan

joan New Member

Καθυστέρησα λίγο να πω κι εγώ τη γνώμη μου γιατί έλειπα Βερολίνο. Και εκεί είδα όλα όσα έλεγε η Μαρίνα και όλοι οι άλλοι για το πως φέρονται στα ζώα στη Γερμανία. Το χάρηκα όσο δεν λέγεται. Και κάθε φορά που έβλεπα ένα ημίαιμο αναρωτιόμουν αν ήταν πρώην ελληνάκι αδεσποτούλι (από αυτά ξέρετε που βρέθηκαν αδέσποτα γιατί εμείς είμαστε ανεύθυνοι και αφήνουμε τα ζώα μας να γεννάνε) που στάθηκε τυχερό και βρήκε οικογένεια στη Γερμανία.

Δεν θα σχολιάσω καν την απίστευτη δήθεν επιχειρηματολογία κάποιων που είναι κατά των στειρώσεων!

Αυτό που θα πω είναι ότι κι εμείς είμαστε υπέρ των στειρώσεων!!! Η sister (βλέπε Ναταλία Αθανασιάδου), εγώ και μαμά βέβαια. Τα 4 απο τα 5 σκασμένα μου είναι στειρωμένα πλέον. 3 σκυλούλια και 1 γατουλίνα. Μήπως τους στέρησα τις σεξουαλικές τους ανάγκες?!!!!!
    Μόνο ο γεράκος μας δεν είναι γιατί όταν άρχισα να μπαίνω στο νόημα της πραγματικής φιλοζωίας ήταν ήδη μεγάλος σε ηλικία και φοβήθηκα τη νάρκωση.

ΨΗΦΙΖΩ ΣΤΕΙΡΩΣΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ!!!!

Share This Page