Συσκευή υπερήχων εκπαίδευσης

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by Leon, Apr 24, 2007.

1. Leon

Leon New Member

Η μικρή εδώ αριστερά, είναι πάάάρα πολύ ατίθαση όταν βγαίνει εκτός σπιτιού, σε αντίθεση με την "εικόνα της Παναγίας" που φοράει εντός. Θέλει πολύ εκπαίδευση και για δικό της καλό. Κάνω κάποιες προσπάθειες, αλλά τις στιγμές που ξεφεύγει στη συμπεριφορά, δεν υπολογίζει τίποτα.

Ποια είναι η γνώμη σας για τις συσκευές υπερήχων που έχουν βγει; Μια περιορισμένη χρήση τους θα ήταν εποικοδομητική για την εκπαίδευσή της;
  2. gikkat

gikkat New Member

tha sou apantisei kalytera enas apo tous ekpaideftes tis pareas...
    prosopika den tha xrisimopoiousa tetoiou eidous syskeves...
    fantazomai pos logo tou oti ta filarakia mas (oi skyloi panta) akoune outos i allos paaara poly perisoterous ixous ap' oti to diko mas afti, kati tetoio tha tous einai idiaitera enoxlitiko an oxi vasanistiko.
    borei na eimai kai lathos... as apantisei kapoios pou einai perissotero gnostis tou thematos aftou... :?
  3. Marianthy

Marianthy New Member

Χωρίς να είμαι ειδική ούτε εγώ θα συμφωνίσω με την gikkat. Έχω ακούσει πως είναι επίπονο για τα αυτάκια τους. Ίσως είναι καλύτερα να βρεις άλλο τρόπο... Θα σου πούνε και οι εκπαιδευτές μας :-D
  4. joan

joan New Member

Καμιά φορά ζητάμε υπερβολικά πράγματα από τα "παιδιά" μας χωρίς να προσπαθήσουμε και ιδιαίτερα. Το σκυλάκι θέλει εκπαίδευση και σταδιακή γενίκευση των εντολών και σε άλλους χώρους, όπως και σε εξωτερικούς χώρους. Αυτό θέλει προσπάθεια από τη μεριά σου.

Εγώ δεν είμαι υπέρ αυτών των συσκευών. Αντί να καλυτερέψουν τα πράγματα, μπορεί να τα χειροτερέψουν.
  5. Morgan_A

Morgan_A New Member

Μπορεί να έχεις δίκιο...

.
    Δεν λέω, ότι έχεις άδικο..., μπορεί να έχεις δίκιο..., αλλά μπορείς να μου πεις, τι θα πρέπει να κάνω εγώ για παράδειγμα, που δεν μπορώ να τον αφήσω καθόλου μόνο του στο σπίτι, γιατί ξεσηκώνει τον κόσμο..., από τις φωνές... :cry:

Εν τω μεταξύ, υπάρχουν δυστυχώς και κάποιες περιπτώσεις, που οι υποχρεώσεις μας, οι κοινωνικές και όχι μόνο..., είναι περισσότερο αυξημένες... και πρέπει να μείνει μόνος του οπωσδήποτε, μιας και δεν γίνεται να είναι πάντα μαζί μου.

Σκέπτομαι και εγώ, να χρησιμοποιήσω το αντίστοιχο κολλάρο..., που είναι για να σταματά το γάβγισμα... και θα ήθελα και εγώ την γνώμη σας. :)

.
    [ Δημοσίευση : 24.04.07 - ώρα : 09.43 μμ ]
  6. Marianthy

Marianthy New Member

Δεν είμαι και τόσο σίγουρη πως το κολάρο λειτουργεί με τον τρόπο που λέει ο Leon. Έχω την εντύπωση οτι δεν παράγει υπέρηχους αλλά στην ουσία ηλεκτρίζει το σκύλο? Ακόμα χειρότερα δηλαδή. Δεν είμαι σίγουρη πάντως οτι τα ξέρω και καλά.
  7. eleni

eleni New Member

Καλησπέρα σε όλους σας,

Συμφωνώ απόλυτα με την φίλη joan !!
    Το μόνο που θα καταφέρουμε χρησιμοποιώντας τέτοιου είδους μεθόδους εκπαίδευσης είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων να βάλουμε ένα ωραίο περιτύλιγμα στο πρόβλημα…ουσιαστικά δεν το έχουμε λύσει θα συνεχίσει να υφίσταται…όταν θα ξανά βγει στη επιφάνεια θα είναι πολύ μεγαλύτερο σε ένταση και άγνωστο ποια θα είναι πλέον η μορφή του. Επίσης οι πιθανότητες να έχουν δημιουργηθεί δεκάδες άλλα είναι τεράστιες.

Φιλικά.
    Ελένη
  8. pity

pity New Member

και εγω το ιδιο προβλημα εχω με το ζουζουνι μου ηταν αδεσποτουλι και το πηρα 10μηνων αντε να του μαθεις τωρα εντολες...αλλα προσπαθουμε και πιστευω καποια στιγμη θα τα κατφερουμε να συνεννοηθουμε...και εγω διαφωνω αν και δεν ξερω πολλα πραγματα για αυτες τισ συσκευες υπερηχων που λες..παντως θα ηθελα αν κανεις ξερει κανενα βιβλιο που να μπορεσει να με βοηθησει να μου το πει.ευχαριστω πολυ
  9. gikkat

gikkat New Member

ego pistevo pos ola lynontai, ftanei otan entopisoume kapoio provlima syberiforas sto zoaki mas na min to prosperasoume alla na asxolithoume, na vroume apo pou pigazei, na symvouleftoume kapoion eidiko oste na lythei...
    an emeis pou kseroume to zoo mas kai tis synitheies tou (afou to zoume kathimerina) afisoume to provlima stin tyxi tou, tote kaneis den borei na mas voithisei...
    alloste kai oi ekpaideftes theoi den einai, deinoun voitheia, politimes symvoules alla prepei na asxolithoume ki emeis...
    kata t' alla exo na symvoulefso ypomoni ki epimoni...

:D
  10. Leon

Leon New Member

Παιδιά, δε μιλάω για κολλάρο, αλλά για συσκευή που παράγει υπέρηχους. Ούτε συζητάω να ηλεκτροπλήξω το καημένο το σκυλάκι, ούτε να πατάω τα κουμπιά καμιά ώρα για να το ξεκουφάνω, προς θεού. Μη σκεφτόμαστε τόσο ακραίες καταστάσεις.

Να μια φώτο:

Κι άλλη μια ερώτηση: πως είναι δυνατόν να οι εκπαιδευτές (οι καλοί, μην πιάνουμε τις ακραίες περιπτώσεις πάλι) να κάνουν δουλειά όσον αφορά την εκπαίδευση σκύλων μέσα σε μερικές εβδομάδες; Δε χρησιμοποιούν καμιά τέτοια συσκευή;
  11. Marin

Marin Administrator

Δυστυχως εγω δε μπορω να βοηθησω γιατι δε το ξερω καθολου το θεμα...

Μαρινα
  12. noela

noela New Member

Τη συσκευή αυτή δεν την έχω ξαναδεί, αλλά σίγουρα δε σου είναι απαραίτητη για να μάθεις το σκυλί σου να έρχεται, να κάθεται και να περπατάει δίπλα σου.
    Άλλωστε, όπως την βλέπω, αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι εκπαιδεύεις το σκυλί σου να ανταποκρίνεται σε κάποιους ήχους, χωρίς να γίνονται αντιληπτοί. Ποιά η διαφορά του να το εκπαιδεύσεις να ανταποκρίνεται σε λέξεις ή νοήματα;
    Δε πιστεύω να νομίζεις ότι θα πατήσεις το come και το σκυλί ξαφνικά θα έρθει σε σένα, χωρίς να έχει άλλο λόγο.

Είναι λογικό το σκυλάκι σου να σου δίνει περισσότερη σημασία όταν είναι μέσα στο σπίτι χωρίς άλλα ερεθίσματα να του αποσπούν την προσοχή. Έξω είναι γεμάτο ενδιαφέροντα πράγματα, οπτικά ερεθίσματα και μυρωδιές.
  13. gikkat

gikkat New Member

symfono kai epafksano!!! :-D
  14. gikkat

gikkat New Member

sti diki mou periptosi (tou skylou mou mallon), i ekpaidefsi egine brosta sta matia mou kai malista se eksoteriko xoro (geitonia, plateia glyfadas) oste to skyli na mathei na min apospatai apo eksoterika erethismata - opos anefere kai i noela - .
    se diaveveo pos KAMIA tetoia syskevi den xrisimopoiithike...
    doulepsame me synexi epanalipsi kai fysika me polli douleia kai apo ti diki mou plevra "pano" sti Ramone, me kathodogisi tou ekpaidefti oste na akouei kai emena (oxi mono ekeinon)...
    o ekpaideftis apo ena simeio ki epeita me kathodigouse kai diorthone pithanes lanthasmenes antidraseis mou... tis protes evdomades "douleve" o idios to skyli ki ego apla parakolouthousa xoris na epemveno...

:)
  15. Leon

Leon New Member

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση στο ερώτημά μου, παιδιά.

Δεν νομίζω να πιστεύετε ότι είμαι τόσο αφελής. Ούτε η συσκευή αυτή πρέπει να υπόσχεται κάτι τέτοιο. Προφανώς έχει να κάνει με διαφορετικούς ήχους που θα συνδυάζει το σκυλί.

Το πρόβλημα είναι το συνηθισμένο: έλλειψη χρόνου. Δεν μπορείτε φανταστείτε πόσο ανυπάκουη είναι όταν δεν είμαστε οι δυο μας. Σε βαθμό που να μη θέλω να είμαστε με άλλα σκυλιά, πχ. Δεν μπορώ να τρώω κάθε μέρα ώρες για να την μαθαίνω. Θεωρήστε ότι αυτό που βλέπεται είναι βοηθητικό, κάτι σαν τα μπισκοτάκια, εγώ έτσι το βλέπω.

Βέβαια, είμαι ανοιχτός στις απόψεις όλων, ειδικά αυτών που έχουν δει τέτοιες συσκευές να χρησιμοποιούνται.
  16. gikkat

gikkat New Member

kala mi fantasteis oti ki ego exo ton trello elefthero xrono... :-D
    to thema einai oses ores pernas me to skyli na einai poiotikes... ennoo na paizete, na tou patheneis diafora klp... isos gia na sas traviksei tin prosoxi na kanei san palavo... psyxoula einai, thelei ki afto na pernaei xrono mazi sas logiko den einai?...
    afierose 1 ora apo tis kathimerines sou apokleistika gia to skylo (volta klp), vre adelfe... den kaneis agaria, me to filaraki sou tha eisai!
    alloste yparxoun kai ta SK gia na anplironete ta tis evdomadas :wink:
  17. gikkat

gikkat New Member

by the way afou opos les i syskevi afti einai sa "biskotakia", giati den xrisimopoieis biskotakia??? :-D
  18. noela

noela New Member

Καμία σχέση. Τα μπισκοτάκια είναι η επιβράβευση που θα πάρει αφού εκτελέσει σωστά μια εντολή. Στην περίπτωση αυτή (όπως το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον) οι ήχοι της συσκευής είναι το σινιάλο για να κάνει αυτό που επιθυμείς και προηγείται. Πώς θα κερδίσεις χρόνο με αυτό;
  19. eleni

eleni New Member

Καλησπέρα σε όλους σας,

Ο σκύλος μας μαθαίνει καθ’ όλη την διάρκεια της ημέρας και όχι μόνο στο διάστημα που έχουμε ορίσει εμείς ή ο εκπαιδευτής για να του μάθουμε τις βασικές εντολές. Η γενικότερη συμπεριφορά του σκύλου δεν εξαρτάται μόνο από το γεγονός αν ξέρει να κάθεται ή να ξαπλώνει με εντολή.

Φιλικά.
    Ελένη
  20. gikkat

gikkat New Member

to na afierosei ora kata ti diarkeia tis imeras pou enefera, pigaine sto paixnidi, ti volta... borei na min to diatyposa kala...
    o skylos den mathainei mono kath' oli ti diarkeia tis imeras, alla kath' oli ti diarkeia tis zois tou!!! :wink:

Share This Page