Συστροφή Στομάχου

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by gikkat, Jan 31, 2008.

1. gikkat

gikkat New Member

Διαχωρισμός από άλλο topic... http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=3275&start=60

Τα σκυλιά δεν πρέπει να έχουν συνέχεια εύκαιρο το φαγητό τους. Πρέπει να έχουμε συγκεκριμένο πρόγραμμα (με μικρές αποκλείσεις πάντα) σε σχέση με τις ώρες που τρώνε.

Κυρίως για να μπορούμε να ελένξουμε τη διάρκεια της χώνεψης και να αποφεύγουμε συστροφή, εμμετούς καθώς και τις ώρες αφόδευσης. Συνήθως η ώρα του φαγητού διαρκεί 20-30 λεπτά, από εκεί και πέρα ό,τι έφαγε, έφαγε και τους το μαζεύουμε έτσι ώστε να μάθουν κι εκείνα να τηρούν το πρόγραμμα.

Σε περίπτωση πολλών σκυλιών μέσα στο σπίτι υπάρχουν πιθανότητες καυγάδων και κυριαρχίας οπότε πάλι δεν τους αφήνουμε όλη μέρα το φαγητό (όπως στην περίπτωση της Φωτεινής) γιατί ο τσαμπουκάς δεν θα γίνει από "πείνα" αλλά θα είναι καθαρά θέμα κυριαρχικό.

Προσωπικά θεωρώ το θέμα της συστροφής ιδιαίτερα σημαντικό και επικίνδυνο και γι' αυτό θα πρέπει να προσέχουμε ιδιαίτερα.

Τώρα όσον αφορά στην τροφή ψηφίζω ξηρά. Η επιλογή της μάρκας (μεταξύ των καλών τροφών πάντα και όχι των super market) εξαρτάται από το σκύλο και ποια ταιριάζει με τις... στομαχικές του ιδιαιτερότητες. Εμείς τρώμε nutro με τρέλλα και μας έχει πάει super, σε αντίθεση με τη royal που τρώγαμε στην αρχή.

Μαγειρευτό δεν θα έδινα ποτέ ως αποκλειστική διατροφή για έναν και μόνο λόγο. Οι αναλογίες που χρειάζεται ένας σκύλος για να έχει πλήρη και σωστή διατροφή καθώς και οι ανάγκες του είναι εντελώς διαφορετικές με τις ανθρώπινες. Πρέπει λοιπόν κάποιος να ασχολείται καθημερινά και με πολλή προσοχή, μεράκι και ώρα για να τηρεί τις συγκεκριμένες αναλογίες. Εγώ δεν έχω αυτήν την πολυτέλεια... Ως εκ τούτου ξηρά!

Τέλος, κονσέρβα ποτέ και για κανένα λόγο (η μοναδική φορά που έδωσα ήταν όταν αναγκαστικά έπρεπε να φάει λόγω αντιβίωσης και ψευδοκύησης) είναι σαβούρα και τέλος. Νικόλα πρόσεχε με τις κονσέρβες ειδικά τώρα που είναι μωρό και πρέπει να καλύψει όλες τις ανάγκες της σε θρεπτικά στοιχεία. Η κονσέρβα είναι η εύκολη λύση... Άμα πεινάσει (που θα πεινάσει) θα την φάει την ξηρά, απλά πρέπει να τρώει μόνο ξηρά και τίποτ' άλλο αλλιώς δεν θα το μάθει ποτέ.
  2. ana

ana New Member

Κατερίνα νομίζω ότι από συστροφή στομάχου κινδυνέυουν περισσότερο τα σκυλιά που τρώνε ένα μόνο γεύμα(κατά συνέπεια να το τρώνε λαίμαργα). Επίσης όσον αφορά την χώνεψη αν κρίνω από τον δικό μου κάθε φορά που πάει στην τροφή του τρώει ελάχιστα..δηλαδή είναι σαν να κάνει μικρά γεύματα τα οποία σίγουρα βοηθούν στην χώνεψη...
  3. Mitsi

Mitsi New Member

Νομίζω (και αν είμαι λάθος διορθώστε με) δεν πρέπει να βγουν να τρέξουν μολις φάνε. Θελει κανα μισάωρο για να χωνέψουν. Επισης στα μεγαλοσωμα σκυλια θα πρέπει να μην σκύβουν για να φάνε θα πρέπει να είναι τα μπωλ σε βάση και ρυθμισμένα σύμφωνα με το ύψος του σκυλου. (Τετοιο έχω και εγω στην μικρή μου)
  4. Alex2

Alex2 New Member

Σίγουρα δεν πρέπει να βγουν για τρέξιμο μόλις φάνε.

Αυτό πάλι με τη βάση του φαγητού ανάλογα με το ύψος του σκύλου δε το ήξερα. Γιατί όμως, σε τι εξυπηρετεί?
  5. Mitsi

Mitsi New Member

Είχα διαβάσει ότι επειδη όταν σκύβουν μέχρι να το καταπιούν μπορεί να πνιγούνε. Επισης δεν κάνει να μην είναι σταθερο το μπωλ. Επίσης εγω είδα μεγάλη διαφορά στην συμπεριφορά της όταν την είχα με μπωλ μολις τελείωνε το φαγητο ή το νερο το έπαιρνε και το έκανε παιχνίδι και πολλές φορές δεν είχα μπωλ να της βάλω νερό. Τώρα με την βάση σώθηκα παει τρωει πινει αλλα δεν το παίρνει να το κάνει μπαλάκι!
  6. gikkat

gikkat New Member

Παρακάτω θα βρείτε links για τη συστροφή:

http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=1035

Το γενικό concept είναι ότι μεγαλύτερο κίνδυνο διατρέχουν οι φυλές με μεγάλο στέρνο (συμπεριλαμβάνονται και τα boxer και έχω ασχοληθεί άπειρα με το θέμα. Σε τέτοια ζώα καλό θα είναι η ημερήσια ποσότητα να χωρίζεται σε 2 γεύματα ημερησίως (τηρώντας πάντα την συγκεκριμένη ποσότητα). Το σκυλί πρέπει να είναι χαλαρό πριν το φαγητό, δηλαδή να έχουν περάσει περίπου 30-60 λεπτά από την τελευταία έντονη άσκηση (εξαρτάται από το σκύλο πάντα) και μετά το φαγητό να παραμένει χαλαρός μέχρι να χωνέψει. Αυτό διαρκεί τουλάχιστον ένα 2 ωρο. Γενικά μετά το φαγητό ΔΕΝ βγαίνουμε βόλτα, ΔΕΝ ασκούμαστε (εμείς οι σκύλοι εννοώ).

Δεν έχει να κάνει τόσο με τον τρόπο που τρώει ο σκύλος (λαίμαργα κλπ.) αλλά με το πόση ώρα του "προσφέρουμε" μέχρι να χωνέψει. Απλά τα σκυλιά που τα κατεβάζουν αμάσιτα χωνεύουν δυσκολότερα. Το να βάζεις νερό στν ξηρά τροφή πολλές φορές επιβαρύνει τον οργανισμό μιας και αν το καλοσκεφτείτε στην ουσία διογκώνουμε την κροκκέτα, η οποία ούτως ή άλλως θα διογκωθεί στο στομάχι του σκύλου από τα υγρά που χρησιμοποιούνται για την πέψη.

Όσον αφορά στο ύψος του μπωλ, ό,τι έχω διαβάσει σχετικά με τη συστροφή απαγορεύει ρητά να χρησιμοποιούνται υπερυψωμένα μπωλ σε σκυλιά που είναι στο group μεγάλης επικινδυνότητας.

Από συστροφή κινδυνέουν λίγο - πολύ όλα τα σκυλιά αν δεν προσέξουμε, απλά είναι φυλές που από τη φύση τους δεν είναι υπερκινητικές και από μόνες τους μετά το φαϊ χαλαρώνουν.

Για μένα θα έπρεπε να είναι από τα πρώτα πράγματα που οι ειδικοί πρέπει να αναφέρουν σε νέους ιδιοκτήτες...
  7. vaso85

vaso85 New Member

Από άλλο forum για τη συστροφή στομάχου :

Αιτιες που μπορει να προκαλεσουν την συστροφη στομαχου

Το ταισμα μια φορα την ημερα

Το στρες

Οι δραστηριοτητες που αναγκαζουν το σκυλι να καταπινει αερα

Οταν τρωει πολυ γρηγορα

Οταν δινουμε ξηρα τροφη που περιεχει citric acid και την μουσκευουμε(απαγορευεται!!)

Οταν πινει πολυ νερο πριν η μετα το φαγητο

Οταν πινει παγωμενο νερο η τρωει παγο

Η ασκηση πριν και μετα το φαγητο

Ταισμα σε υπερυψωμενη ταιστρα(αν και καποτε νομιζαν οτι βαζοντας το σκυλι να φαει σε υπερυψωμενη ταιστρα θα απεφευγαν την συστροφη αλλα αποδειχτηκε οτι ισχυει ακριβως το αντιθετο)

Προληψη

Η καλύτερη πρόληψη είναι να χωριζουμε το φαγητο του και να ταιζουμε σε δύο η και τρια γεύματα αντί ενός,όπως λανθασμένα συνηθίζετε.

Αποφυγη στρεσογονων καταστασεων (εκθεσεις σκυλων,ζευγαρωμα,παραμονη σε κενελ,ερχομος νεου σκυλου,αλλαγη της ρουτινας κλπ)που αν δεν μπορουμε να τις αποφυγουμε πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι και να παρακολουθουμε τον σκυλο κατα την περιοδο του στρες.

Να μην επιτρεπουμε να τρωει γρηγορα

Να μην χρησιμοποιουμε υπερυψωμενα μπωλ

Ποτε νερο μια ωρα πριν και μετα το γευμα

Να υπαρχει τις υπολοιπες ωρες φρεσκο νερο

Αν ταιζουμε ξηρα τροφη να αποφευγουμε αν ειναι δυνατον αυτες που περιεχουν citric acid
    (αν δεν μπορουμε να το αποφυγουμε να μην μουσκευουμε την ξηρα με νερο η αλλα υγρα) και να αποφευγουμε αυτες που περιεχουν λιπη σαν ενα απο τα 5 πρωτα συστατικα τους.

Αποφευγουμε οσο γινεται τους υδατανθρακες

Ταιζουμε αρκετη ποσοτητα ακατεργαστων ινων (σε παρασκευασμενες τροφες να ειναι τουλαχιστον το 3% (crude fiber)ακατεργαστες ινες)

Να μην δινουμε παγωμενο νερο η παγακια

Να εχουμε παντα στο φαρμακειο μας ενα φαρμακο για την καταπολεμιση των αεριων αν το σκυλι μας εχει προδιαθεση

Να δινουμε γιαουρτι η acidophilus που παραγουν καλα βακτηρια στο εντερο
  8. gikkat

gikkat New Member

Να συμπληρώσω ότι στις φυλές υψηλού κινδύνου πολλοί συνιστούν να μην έχει πρόσβαση το σκυλί σε νερό την ώρα που τρώει (για τον ίδιο λόγο που δεν βρέχουμε τις κροκέτες). Γενικά αναφέρεται ότι καλό θα είναι η πρόσβαση σε αυτό να επιτρέπεται λίγη ώρα μετά το τέλος του φαγητού.
  9. gikkat

gikkat New Member

Όλα αυτά που λες αναφέρεις Βάσω έχουν αναλυθεί κι εδώ σε ένα θέμα που θα το βρω κάπου που θα μου πάει... :-D

Btw ελπίζω να είχε την πηγή το παραπάνω γιατί είναι μετάφραση ενός από τα link που παρέθεσα... :wink: (έχω κόλλημα με τα clopy-paste)
  10. vaso85

vaso85 New Member

Α οκ!! αν θέλεις σβήστα :wink:
  11. e1drua

e1drua New Member

Δηλαδη δεν πρεπει να πινουν νερο την ωρα που τρωνε?
    εμενα ειδικα η Γκιτα, πινει το απειρο νερο και πριν το φαγητο και κατα τη διαρκεια και μετα...
    Παντα τη βγαζω βολτα αφου φαει γιατι αφου τελειωσει το φαγητο της μετα απο το πολυ 5-10' εχουμε κενωσεις...
    Εχω παρατηρησει πως εχει και απιστευτα πολλα αερια... :vom:
    Κατερινα, ανηκει και μενα στην επιφοβη κατηγορια που εχει μεγαλο στερνο δηλαδη?
    Με τρομαξατε πολυ τωρα...
  12. Marianthy

Marianthy New Member

Αυτό ξαναπές το... Δεν θα το χωνέψω ποτέ, τον έχασα από άγνοια και από αδιάφορο γιατρό...
  13. vaso85

vaso85 New Member

Κατά γενικό κανόνα κινδυνεύουν περισσότερο σκυλιά με βάρος άνω των 10 κιλών..

Δεν πιστεύω ότι είναι κακό να περπαταει το σκυλί μετά αλλά όχι να χοροπηδάει να γυρνάει ανάποδα κτλ..(όπως κάνει η δικιά μου και της φωνάζω και μετά κάθεται στη γωνιά της..δε γίνεται αλλιώς.. :? )

όσον αφορά τα αέρια..τρώει μόνο μαγειρεμένη ή και ξηρα?Τα αέρια κυρίως οφείλονται στην τροφή..μπορεί απλά να μην της κάθεται καλά ακόμα και αν είναι η ακριβότερη και καλύτερη τροφή του κόσμου.. :roll:
  14. e1drua

e1drua New Member

Καταρχην μιλουσα για την Γκιτα που ειναι πιτμπουλ και οχι για την Κλειω (γκριφον) ;) σορυ παραληψη ;)
    Η Γκιτα ειναι σχεδον 4.5 μηνων και ειναι ηδη 9,5 kg.. Τρωει ξηρη τροφη μαζι με μαγειρεμενο.. Προχθες και αντιπροχθες βραδυ, ειχε ασταματητα αερια και βρωμοκοπουσε ολο το δωματιο και δε μπορουσα να κοιμηθω... :? :lol: Σημερα ουτως η αλλως θα παρω να δοκιμασω ή την Orijen ή την Acana.. Διαβασα τα καλυτερα και θελω να τις δοκιμασω..
    Οταν φαει πρεπει οπωσδηποτε μετα να βγει εξω γιατι θελει να παει τουαλετα :? Απο την παραγωγη στην καταναλωση.. :lol: Και οταν βγαινει ή βολτα ή (κυριως) στον κηπο κανει σα τρελλη.. τρεχει απο δω και απο κει και δε μπορω να την μαζεψω...
    με το νερο τι να κανω? πινει πανω απο ενα μπωλακι τη μερα...
    αυτο δε το ειχα ξανακουσει, μαλλον θα πρεπει να μιλησω και με τον κτηνιατρο.. Γιατι αν κρινω απο το φαρδος του στερνου της, ειναι στις φυλες με προδιαθεση.. Εκτος του οτι τρωει συνεχεια απιστευτα λαιμαργα και πνιγεται κιολας και αρκετες φορες απο τη λαιμαργια της.. :?
  15. vaso85

vaso85 New Member

Μια από τα ίδια όσον αφορά τη λαιμαργία!! :(
    ναι ρώτα καλύτερα τον κτηνίατρο :wink:
    σου στέλνω ένα pm
  16. noela

noela New Member

Μύθοι και πραγματικότητες. Το ακόλουθο κείμενο είναι από τη σχολή μου στην Αγγλία (ADTB). Μόλις βρω χρόνο θα το μεταφράσω. Το παραθέτω γιατί κι εγώ άλλα πίστευα κι άλλα λέει. Παρολαυτά ποτέ δεν αφήνω τα σκυλιά να τρέξουν και να ασκηθούν μετά το φαί, προληπτικά.

Factors That Make No Difference.

Weight, breed size, the ratio of the depth of the thorax to its width, and stress were not significantly associated with the risk of bloat in large breed dogs. In addition, several measures that have long been recommended to reduce the risk of bloat were found to have no effect.
    Among these were:

Restricting exercise: The study found that restricting exercise before and/or after meals did not reduce the risk of bloat.

Restricting water: The study found that limiting water intake before and/or after meals did not reduce the risk of bloat.

Feeding multiple meals: The study found that feeding two or more meals per day did not reduce the risk of bloat.

Moistening dry food: The study found that feeding two or more meals per day did not reduce the risk of bloat.

Factors That Are Associated With Increased Bloat Risk.

Four factors were found to be significantly associated with an increased risk of bloat. The first two of these are under the control of SP owners:

Raising the food dish: The study found that a raised food dish is strongly associated with an increased risk of bloat. A raised food dish more than doubled the risk for bloat.

Speed of eating: The study found that dogs rated by their owners as very fast eaters had a 38% increased risk of bloat.

Age was the third factor associated with a significantly increased risk of bloat. The study found that the risk of bloat increased by 20% with each year of age. Although aging is not a factor that can be controlled, owners should be more alert to early signs of bloat as their dogs grow older.

Family history was the fourth factor associated with a significantly increased risk of bloat. The study found that having a first-degree relative (i.e., parent, sibling, or offspring) that had bloated increased a dog's bloat risk by 63%.
  17. Sofia

Sofia New Member

To ειχα μεταφρασει και γραψει εγω σε αλλο φορουμ :wink: να συμπληρωσω και τα συμπτωματα που δεν εβαλε η Βασω

Παρατηρειται περισσοτερο σε μεγαλοσωμες φυλες σκυλων και ειδικα σε αυτα τα σκυλια που εχουν "βαθυ στηθος"συγκρινομενα με αλλα ατομα της ιδιας φυλης.Λογω χαλαρων συνδεσμων και μεγαλου θωρακα το στομαχι στριβει λογω του βαρους και ο σκυλος προσπαθει να κανει εμετο αλλα δεν μπορει.Τοτε το στομαχι διογκωνεται και ο σκυλος μπορει να πεθανει μεσα σε 8-12 ωρες αν δεν χειρουργηθει αμεσα.

Τα συμπτωματα χωρις ομως το καθε ενα απο αυτα απαραιτητα να σημαινει συστροφη ειναι...

Προσπαθεια για εμετο συνηθως χωρις επιτυχια και ισως αυτο να γινεται καθε 5-30 λεπτα.Αυτο ειναι και το πιο συχνο συμπτωμα,και το χωρις επιτυχια σημαινει οτι ειτε δεν βγαζει τιποτα,ειτε βγαζει μονο αφρο η βλεννες

Δεν συμπεριφερεται οπως συνηθως και πολλα σκυλια που επαθαν συστροφη,ζητουσαν στην μεση της νυχτας να βγουνε εξω,και αν αυτο συνδιαζεται με προσπαθεια εμετου που βγαινει μονο αφρος πρεπει να ειμαστε ιδιαιτερα προσεκτικοι.

Το στομαχι-κοιλια αρχιζει και τεντωνει,ειναι "σφιχτο" σαν τυμπανο

Ανησυχια και νευρικοτητα

Αλλαγη στο χρωμα των ουλων,σκουρο κοκκινο στην αρχη,και ασπρο η μπλε σε αργοτερα σταδια

Σιελοροια εντονη

Αφρωδες βλενες τριγυρω στα χειλη η οταν κανει εμετο αφρωδες βλενες

Γλυφει τον αερα

Φαινεται οτι δεν βολευεται πουθενα και ισως να μην μπορει να ξαπλωσει κατω

Πινει υπερβολικα πολυ νερο

Δυνατο και κοφτο λαχανιασμα

Ρηχη-κοφτη αναπνοη

Σε προχωριμενο ειδικα σταδιο να μην μπορει να σταθει στα ποδια του

Αδυναμοι παλμοι

Καταρευση
  18. gikkat

gikkat New Member

:-D :wink: (boxeroμάνες πφφφ...)
  19. gikkat

gikkat New Member

Επειδή αναφέρθηκε παραπάνω, άλλο η βόλτα (σε κουτάβι) άλλο η έντονη άσκηση.

Δήμητρα, άσχετο αλλά σχετικό, αναφέρεις ότ 5-10 λεπτά μετά το φαγητό ενεργείται... Το κουτάβι παιδί μου δεν είναι μηχανή, από την κατανάλωση στην παραγωγή... :lol: Αυτά που κάνει μετά το φαγητό δεν είναι τα αποτελέσματα του τελευταίου γεύματος αλλά προηγούμενου, δεν τυ φτάνουν 5-10 λεπτά για να χωνέψει το ζωντανό! 8)

Επίσης, μπες καλή μου στα links και διάβασε!!! :-D Βαριέσαι??? Εδώ έχει μια λίστα με τις φυλές που ανήκουν στην κατηγορία υψηλού κινδύνου: http://www.globalspan.net/bloat.htm#Bre ... est%20Risk
    Μην επαναπαύεσαι όμως γιατί επειδή τα pitάκια δεν είναι αναγνωρισμένη φυλή γενικά δεν αναφέρεται, αλλά ναι, έχει μεγάλο στέρνο... 8)
  20. e1drua

e1drua New Member

Δε βαριεμαι θα το διαβασω ολα...:) μονο μην ειναι αγγλικα γιατι με κουραζει να μη ξερω καποιους ορους και χανω το νοημα.. :?
    Βρεεεε δεν εννουσα οτι ειναι σκ@@μηχανη! :lol: το ειπα ως αστειο... :lol:
    εννοειτε πως βγαζει τα περασμενα.. αλλα οπως και να ειναι 5-10΄ αφου φαει χρειαζεται να βγει εις την εξοχην! :razz:

Share This Page