Τί μπορώ να κάνω;;;;

Discussion in 'Σχετικά με τα Pet Shops που εμπορεύονται ζώα' started by SaveAllAnimals, May 18, 2008.

1. SaveAllAnimals

SaveAllAnimals New Member

Χθες πέρναγα τυχαία από ένα δρόμο στο Ηράκλειο και όπως ήμουν πάνω στη μηχανή είδα από μακρυά ένα pet shop
    (ψιλοκακομοίρικο αν καταλαβαίνεται τί εννοώ) και στη βιτρίνα,δύο κουταβάκια που από εκεί που βρισκόμουν μου φάνηκαν πολύ πολύ μικρά.
    Σκέφτομαι λοιπόν πως δε μπορεί να είναι σε pet shop και να είναι τόσο μικρά (θα μου πείτε εκεί θα κολλήσουν οι έμποροι;;) οπότε αποφάσισα να σταματήσω να δω.

Βλέπω λοιπόν στη βιτρίνα,μία φωτογραφία από κάποια κουτάβια το ένα πάνω στο άλλο σε μία κούτα ή κάτι τέτοιο (αύριο θα πάω να πάρω φωτογραφία την φωτό που είδα),
    και δίπλα δύο Α4 που έγραφαν κάτι το οποίο δε διάβασα αλλά ξεχώριζε η λέξη pedigree (θα το φωτογραφήσω κι αυτό).
    Μπαίνω μέσα,πρώτη εντύπωση..Δυσοσμία..Είχε πολλά πουλιά,ίσως γι αυτό.
    Στρίβω προς τα μωρά και βλέπω δύο λιλιπούτιες υπέροχες φάτσες.

Κάνω την ανήξερη και ρωτάω τί ράτσα είναι και μου λέει πίντσερ από τα πολύ πολύ μικρά,υπάρχουν λέει μικρά,μεσαία και μεγάλα (εγώ ξέρω μόνο pincher και mini pincher,αλλά αν κάνω λάθος διορθώστε με).
    Του λέω πόσο κάνουν;Λέει 570 ευρώ,για εσάς 550 (λες και με ήξερε από χθες).Λέω και έχουν πιστοποιητικά;Είναι εμβολιασμένα;Έχουν τσιπάκι;
    Λέει είναι 40 ημερών (!!!!!), έχω λέει το βιβλιάριό τους να δεις λέει που έχουν αποπαρασιτωθεί και μου το δείχνει.
    Είναι λέει μικρά για εμβόλια ακόμα.Τα έχω λέει 10 μέρες περίπου και τα έχω μάθει με ξηρά τροφή.
    Η ξηρά ήταν πως είναι τα φυστίκια τα κάσιους,κάπως έτσι,καφέ και κομμένη στη μέση,σας το λέω μήπως ξέρετε ποιά είναι,αν και είμαι σχεδόν σίγουρη πως είναι χύμα.
    Παρεπιπτόντως,είχαν κάτω εφημερίδες,ένα κεσεδάκι με τροφή που όσο ήμουν εκεί ψιλοέτρωγαν και ένα κεσεδάκι με νερό που είχε μέσα αρκετά υπολλείματα τροφής και αν κατάλαβα καλά είχε στην εξωτερική του πλευρά κακά!!!!!

Μετά μου λέει,ζευγάρωσε μία πιντσερίνα με ένα πίντσερ αρκετά πιο μικρό από αυτήν και κάναν τα μκρά και μου τα έδωσαν..κάτι τέτοιο...(δεν παίρνω και όρκο γι αυτό αλλά ουσιαστικά κάτι τέτοιο εννοούσε)
    Τέσπα..Όλο αυτό ήταν απαίσιο.Νευρίασα πάρα πολυ.Θέλω να κάνω κάτι αλλά δεν ξέρω τί πρέπει και τί με παίρνει.
    Δε το αφήνω έτσι με τίποτα,αλλά πριν μιλήσω στον μαγαζάτορα που προφανώς τα πήρε τσάμπα έπρεπε να σας ρωτήσω γιατί σίγουρα πολλοί έχετε πολύ πιο πολλές γνώσεις από εμένα.

Σας παρακαλώ βοηθήστε με.
    Πρέπει κάτι να κάνω.

Έφη.
  2. Kopros

Kopros New Member

οαρε στη νομαρχια να πανε να το ελενξουν για αδεις....πρεπει να εχεις ειδικη αδια για να εμπορευεσαι σκυλια/γατια....και επισεις αν εχουν ψευτικα pedigree επισεις μπορει να του το κλεισουν.....το θεμα ειναι να πιεσεις την νομαρχια και απο εκει να κινηθουν....
  3. SaveAllAnimals

Αυτή είναι η πρώτη,με το ένα από τα 2 σκυλάκια στο κλουβάκι πίσω από τη βιτρίνα,εξ ου και οι αντανακλάσεις.

Εδώ είναι η φωτογραφία που είναι κολλημένη έξω από το μαγαζί με τα κουταβάκια (ροττ).

Αυτό είναι το χαρτί δίπλα από την φωτό των κουταβιών με το pedigree του/των γονιών αν κατάλαβα καλά.

Εδώ είναι και πάλι το κλουβάκι πίσω από τη βιτρίνα.(κοιμούνται πάνω σε ένα παλιό κουταβοκρεββατάκι σίγουρα ξαναχρησιμοποιημένο πολλές φορές..και είναι ΧΩΡΙΣ εμβόλια)

Κι εδώ άλλη μία από το κλουβάκι.

Είχα πάρει κι άλλη μία φωτό που για κάποιο λόγο σβήστηκε ή κάτι τέτοιο γιατί δε την βρίσκω.Έδειχνε ένα χαρτί που έγραφε πωλούνται κουτάβια (κατά το πωλούνται οικόπεδα φαντάζομαι..)

Περιμένω απαντήσεις..

Έφη.
  4. SaveAllAnimals

Καμιά ιδέα??????
    Καίγομαι,κάτι πρέπει να κάνω!!!!
    Το βράδυ φεύγω για Αθήνα και μέχρι να γυρίσω σίγουρα θα τα έχουν δώσει.
    Βοηθήστε με please!Κάποιος θα ξέρει περισσότερα από εμένα.

Έφη.
  5. aggeliki

aggeliki New Member

αφου σου απαντησε ο kopros,δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλη λυση...
  6. aristea

aristea Active Member

Διαβασε αυτο το θεμα να δεις τι εκαναν στη Θεσσαλονίκη.
    viewtopic.php?f=45&t=4288
  7. SaveAllAnimals

Το διάβασα το κείμενο..
    Δυστυχώς πρακτικά ο ιδιοκτήτης πληρεί τις προϋποθέσεις,
    δεν ξέρω για την άδεια αλλά για το πώς έχει τα σκυλάκια στα κλουβάκια τους..
    Δυστυχώς..έχω φτάσει στο συμπέρασμα οτι δεν ασχολούνται οι αρμόδιοι φορείς καθόλου..
    Το πρόβλημά μου είναι οτι δεν είναι εμβολιασμένα,είναι πάρα πολύ μικρά ηλικιακά,
    και κατά τη γνώμη μου,χωρίς να έχω αποδείξεις βέβαια,πράγμα που δυσκολεύει την
    κατάσταση,ο τύπος τα πήρε τσάμπα από κάποιον ανεγκέφαλο κατά πάσα πιθανότητα
    και τα πουλάει!!!και τα πουλάει και χρυσό!!!
    και χωρίς κανένα χαρτί ούτε αυτών,ούτε των γονιών τους!!

Share This Page