Τα νέα μου χαμστερούδια!

Discussion in 'Χάμστερ' started by [email protected], Feb 17, 2011.

1. soulitsa@xd

[email protected] New Member

Έχω να γράψω τόσα πολλά! Για αυτό κάντε υπομονή..

Στο παρελθόν έχω πάρει πολλές φορές χάμστερ αλλά όλα μου ψοφούσανε μέσα στον 1ο χρόνο.. Δεν ξέρω γιατί..:nonod:
    Εδώ και λίγες ημέρες αγόρασα από το πετ σοπ δύο χάμστερ. Ήθελα θηλυκό και αρσενικό όχι μόνο για να διεονύσω το είδος αλλά και για παρέα. Ξεκαθαρίζω από τωρα πως δεν θα τα έχω μαζί διότι θα έχω συνέχεια γεννητούρια και επιβαρύνει το χάμστερ οπότε ανά διαστήματα θα τα βάζω μαζί. Εκείνοι φυσικά δεν ήξεραν το φύλο(όχι που θα ξεραν) αλλά μου είπαν πως είναι ζευγάρι. Τώρα τα έχω μαζί γιατί όπως είπα θέλω να γεννήσει η θηλυκιά(θα δώσω 2 στην Μαρια, 2 στην Έλενα και αν περισσέψουν 2 στην Δέσποινα). Δεν ξέρω αν είναι έγγυος ή αν είναι καν ζευγάρι με το άλλο. Θα ήθελα επίσης να δείτε το κλουβί στο οποίο τα έχω τώρα:

Και το κλουβί που σκέφτομαι να αγοράσω για περισσότερο χώρο

Είναι εντάξει τα μεγέθη?

Επίσης, όταν τα πήρα στο κουτάκι από το πετ σοπ τα έβαλα στο χέρι μου και μετά στο κλουβί.. ως εδώ οκ.. την επόμενη μέρα τα τοποθέτησα σε μια μπάλα για χάμστερ και ένα από αυτά κατουρήθηκε γιατί η μπάλα είχε υγρό μέσα που μύριζε άσχημα. Όταν έβγαλα το ένα χάμστερ από μέσα το πιο χονρούλι με δάγκωσε όχι δυνατά αλλά το ένιωσα. Από σήμερα με δαγκώνουν και τα δύο όχι δυνατά αλλά αισθητά ώστε να με ανησυχεί.. Βάζω το χέρι μου να ανέβουν, ανεβαίνουν και δαγκώνουν σαν να είμαι η τροφή τους. Γιατί αυτό?
    Και τέλος θα ήθελα να ρωτήσω: Το ένα μου χάμστερ είναι παχουλό, με μεγαλύτερο κεφαλάκι και σκαρφαλώνει δύσκολα. Το άλλο είναι λεπτό και συνήθως τσιρίζει γιατί το πρώτο κάτι του κάνει(τι άραγε?)και σκαρφαλώνει εύκολα. Μήπως μπορείτε να βγάλετε κανένα συμπέρασμα ποιό είναι αρσενικό-θηλυκό? Στην αρχή νόμιζα πως το 1ο ήταν το αρσενικό αλλά τώρα σκέφτομαι και την εκδοχή να είναι θηλυκιά και έγκυος..
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!:D
  2. snake17

snake17 New Member

protistos na ta xairese ta mikroulia sou :)
    protou sou apantiso se otidipote prepei na sou episimano kati...auto me ta dio klouvia k tis gennes mn to kaneis...ama xoriseis ta mikra gia na gennisei i 8ilikia prepei na ta exeis xoria toulaxiston ena mina...gia na gennisei na megalosoun ktl...meta apo tetoio diastima kanenas dn sou egguoitai pos ta xamster sou 8a simviosoun pali armonika s ena klouvi...k apo oti katalava dn 8es na kratiseis kanena apo ta mikra opote poios o logos?3ero pos einai panta xara mia genna alla ama dn iparxei logos 8a sou protina na min to kaneis...apo kei kai pera auto me to pio xontro k to pio adinato dn nomizo na se voi8isei na vreis to filo...mpes se istoselides k enimerosou,des fotografies gt mia eikona 8a se voi8isei poli perisotero apo mia perigrafi...
  3. soulitsa@xd

Βασικά, θα γίνω εκτροφέας σε πετ σοπ, δηλαδή τα μικρούλια θα τα δίνω σε αυτούς..
    Last edited: Feb 24, 2011
  4. snake17

snake17 New Member

den eimai k poli enimeromeni stous kanones tou forum alla apo oso 3ero ola ta meloi einai enantia sta pet shop pou promi8evontai zoa...gia ta hamster dn 3ero kata poso isxiei...ostoso poios o logos?gia ta xrimata..?ta poulane giro sta 6 euro to ena opote dn nomizo na vgaleis kati apo oli tin ipo8esi...dn 8elo na sou kano ipodi3eis alla to na valeis to xamster sou na gennaei xoris na exeis skopo na kratiseis kapoio i kapoia apo ta mikra alla na 8es na ta promi8epseis se ena pet shop dn to katalaveno...dn 3ero isos na exeis kapoies sxeseis me to atomo pou krataei to magazi k 8es na voi8iseis alla mesa apo to forum dn pistevo pos 8a vreis ipostiriktes se auto pou exeis sto mialo sou na kaneis...sto leo filika...
  5. nessa

nessa New Member

Και πολύ ευγενικός/ή ο/η snake. :)
    Πάνω απ'όλα είναι εντελώς ΑΝΤΙ-φιλοζωικό το να θες να πάρεις ζωάκι για να το βάλεις να γεννοβολάει κ μάλιστα χωρίς να κρατάς τα μωρά. Και εγώ προσωπικά θα το έλεγα απάνθρωπο. Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! ........
  6. alucard

alucard Member

συμφωνώ και εγώ στο σημείο ότι δεν είναι σωστή η εκτροφή για να προμηθεύεις pet shop αλλά έχω να κάνω και μια ερώτηση για την αγορά από pet shop... (δεν είμαι υπέρ να το ξεκαθαρίσω από τώρα μην έχουμε παρεξηγήσεις) όταν δεν βρίσκεται κάποιος να αγοράσει αυτά τα άμοιρα πλάσματα από το pet shop και να τα υιοθετήσει που νομίζετε ότι καταλήγουν? σε ένα φιλόξενο σπίτι? σε ένα ζεστό καταφύγιο? όχι!!! τα θανατώνουν και τα πετάνε στα σκουπίδια λες και είναι ένα τίποτα λες και δεν έχουν ψυχή και αγάπη να προσφέρουν... και δεν υπάρχει περίπτωση να μην υπάρξουν pet shop που δεν θα τα πουλάνε και αν τους "ξεμένουν" να τα ξεφορτώνονται. και μια ακόμα ερώτηση... εσείς τα ζωάκια σας από που τα πήρατε? από το δρόμο? και θαυμάζω την mariaz που σε post είχε πεί ότι το chinchilla της το πήρε από pet shop γιατί δεν το αγόραζε κανένας και είχε πάθει κατάθλιψη... πού θα ήταν αυτό το chinchilla σήμερα αν δεν το είχε αγοράσει? σε ένα φιλόξενο γεμάτο αγάπη σπίτι όπως τώρα ή σε άλλη μια σακούλα? (προς θεού δεν κατακρίνω κανέναν ούτε επιτίθεμαι σε κάποιον ή την άποψη του απλά λέω και μια άλλη πλευρά που πρέπει όλοι να σκεφτούμε :) ) και ξαναλέω δεν πιστεύω ότι είναι σωστό να τα προμηθεύεις σε pet shop τα ζωάκια και να συμβάλλεις στο εμπόριο...
    Last edited: Feb 22, 2011
  7. nessa

nessa New Member

Άλλο αυτό που αναφέρεις alucard, το να δώσεις σε ένα ζωάκι από pet shop ένα σπίτι να μείνει (κ εγώ τη δικιά μου chinchillina από pet shop την πήρα -έτσι κ αλλιώς δεν υπάρχει άλλος τρόπος- κ ήταν μόνη της σε ένα κλουβί, μπάνιο δεν είχε δει ποτέ, της έδιναν κουνελοτροφή για να μην ξοδευτούν κ της λείπουν κ 2 δαχτυλάκια από το χεράκι της). Άλλο αυτό που στην τελική κάνεις κ ένα καλό, κ ακόμα κ αν δίνεις λεφτά σε αυτές τις επιχειρήσεις τουλάχιστον δε μιλάμε για τα γνωστά puppy mills, τουλάχιστον όχι ακόμα, γι' αυτά τα είδη ζώων... Και άλλο να μην ενδιαφέρεσαι για τα ζωάκια αυτά κ να τα παίρνεις με την παραπάνω προοπτική. Μην τρελαθούμε....
  8. alucard

alucard Member

ναι αυτό είπα και εγώ απο την πρώτη πρόταση ότι δεν είναι σωστό να εκτρέφεις για να τα δίνεις σε pet shop για εμπόριο... :)
  9. snake17

snake17 New Member

loipon alucard dn 8a diafoniso mazi sou...
    ola ta mikra katoikidia einai pio eukolo na ta promi8euteis apo pet shop para apo ektrofea..ostoso dn simenei auto pos o ka8enas 8a agorazei dio xamster opos stin prokeimeni periptosi gia na ta vezei na zeugaronoun k na ta poulaei..sta pet shop k os trofi ta xrisimopoioun ta hamster...k fisika ola auta dn parotrinoun kanena na promi8epsei ki alla mikroulia sta pet shop...poios loipon o logos...ola ta pet shop pou poulane zoa apo kapou ta pairnoun giati dn einai eukolo na psaxneis ektrofeis gia ena mikro hamster pou stin teliki kapoioi ta dinoun k sta fidia tous!!!
    otan perneis zoaki gia sintrofia dn to perneis gia na vgaleis kerdos...filika panta..
  10. alucard

alucard Member

δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς δεν καταλάβατε απο αυτό που έγραψα γιατί το έγραψα ξεκάθαρα και στην αρχή και στο τέλος ότι είμαι εναντίον στο να τα προμηθεύει τα μικρά σε pet shop. το υπόλοιπο του post αναφέρεται στο ότι τα μέλη απο δω μεσα είναι κάτα στο να αγοράσεις ζώα από pet shop, δεν αναφέρομαι στην προμήθεια δεν έχει καμία σχέση και φυσικά είμαι κατά και το τόνισα δύο φορές!!!!!
  11. snake17

snake17 New Member

ok vre poulaki m se auto pou les simfono oloi apo ekei ta pirame ta zoakia mas..ola ta ipoloipa pou leo pigainoun stin soulitsa...fisika dn prepei na genikevoume gia na epanel8o sto 8ema,pos ka8e pet shop exei tin analogi simperifora pros ta zoa an k etsi ginaite sini8os...k 8a i8ela na simvoulepso tin soulitsa pos afou 8eleis na ta valeis na gennisoun k exeis etoimes oikogeneies kane mia genna(an k fisika elpizo 3es pos mporoun na ipar3oun polles epiplokes opos na pe8anei i 8ilikia i ta mikra i akoma k na sta faei)alla os ekei...i sinexeis gennes mono tin 8ilikia sou 8a e3as8enisoun me apotelesma na pe8anei noritera apo to kanoniko orio zois enos xamster...e3allou prepei na antimetopiseis ta mikra sou os katoikia zoakia k oxi os mixanes anaparagogis..malista kapou diavasa pos ena dwarf hamster prepei gia na mporesei na exei mia oso to dinaton pio kali zoi xoris provlimata igeias na gennisei mexri k 3 fores oxi parapano pragma pou simenei mesa sta dio xronia zois tous oxi ka8e mina gennes..pos loipon 8a gineis promi8eutis se ena pet shop an skopeveis an tiriseis esto k auto?...i apopsi mou loipon einai na agoraseis to klouvi pou les k na frontiseis auta ta mikra pou exeis...
  12. alucard

alucard Member

α οκ :) πάντως έχεις δίκιο σ αυτά που λες...
  13. nessa

nessa New Member

Έχεις απόλυτο δίκιο snake. Κ ίσως αυτό της απαντήσει κ στην απορία της στο πρώτο ποστ γιατί της πέθαιναν όλα μες στον πρώτο χρόνο.... Αυτό που σκοπεύει να κάνει δε θα τα βοηθήσει να ζήσουν περισσότερο....
  14. snake17

snake17 New Member

simfono mazi sou nessa...protou paroume ena zoaki prepei na ma8oumai kapoia pragmata gia to kalo tou zoou panta..elpizo oi simvoules mas na sou alla3an tin gnomi i esto na se provlimatisan...
  15. soulitsa@xd

Μην με πέρνετε με τα σφυριά! Και εγώ σιχαίνομαι να βλέπω ζωά κλεισμένα μέσα σε κλουβιά σε πετ σοπ.. Αλλά εδώ δεν μιλάμε για ΕΝΑ πετ σοπ.. μιλάμε για το πετ σοπ της αδερφής του πατέρα μου(θείας). Εξάλου, από εκεί πήρα τα χάμστερ και δεν είχα σκοπό να τα βάζω μόνο να γεννάνε.. Ούτε θα έχω κέρδος όταν θα τα δίνω, είναι δυνατόν να με πληρώνει η θεία μου για τα χάμστερ που της δίνω? ΕΠίσης, δεν πουλάμε(μιλάω σε πληθυντικό γιατί το νώθω λίγο πολύ και δικό μου)ζώα όπως γάτες σκύλους μικρά ζωάκια όχι μόνο έλλειψης χρόνου για την φροντίδα τους αλλά γιατί η θεία μου είναι αντίθετη..
    Και όταν μιλάω για γέννες δεν εννοώ 10 γέννες τον χρόνο..
  16. snake17

snake17 New Member

signomi kiolas alla emeis pos na to katalavoume kati tetoio otan apo to proto post pou ekanes grafeis me eironiko tono pos to pet shop apo opou pires ta mikra dn i3eran na sou poun to filo k simplironeis ''oxi pou 8a i3eran''...ego mia fora nio8ontas toso diko mou enan an8ropo opos einai i 8eia sou stin prokeimeni dn 8a empaina se ena forum milontas me agnostous gia na tin katakrino me emeso tropo...k to 8ema me tis deka gennes ton xrono...pes mas loipon poses itan autes pou skopeves na kaneis?mia i dio dld mesa sto fisiologika oria?tote giati anafereis pos 8a gineis promi8eutis sto pet shop...?ego otan akouo kati tetoio fantazomai kapoion pou 8a exei polla zoa me sinexeis anaparagoges me mono stoxo na to dosei se ena magazi...esi i idia odigises tin sizitisi edo me auta pou afises na ennoei8oun...signomi an sou fanikan poli apotomes oi ipodi3eis mas emeis apla sou leme pos exoun ta pragmata...e3allou dn xreiazete na doseis logariasmo se kanenan edo mesa gia tis pra3eis sou..an esi pisteveis pos auto pou 8es na kaneis einai sosto k dn 8a exeis tipseis gia to otidipote epiferei auto sto mikro sou k dn to leo eironika tote sinexise to..
  17. Brunitsa

Brunitsa Member

snake 17 σε βρίσκω πολυυύ σωστό...συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ. Καταρχάς όντως το θέμα κατάληξε έτσι υπό τη διαχείρισή σου soulitsa...απλά φάνηκε σαν να προσπάθησες να το καλύψεις μετά και ...Αυτά.....

Share This Page