Τεράστια δόντια έχει το χαμστεράκι

Discussion in 'Χάμστερ' started by Brunitsa, Dec 9, 2011.

1. Brunitsa

Brunitsa Member

Παιδιά ο Φοίβος, ένα από τα χαμστεράκια μου, έχει κάτι δόντια δοντάρες. Έχουν μεγαλώσει υπερβολικά και φαίνεται σαν να έχει πρηστεί λίγο το κάτω χείλος του...Πέτρα δεν πολυέτρωγε, ίσως και για αυτό να μεγάλωσαν τα δόντια του έτσι, δεν τα έτριβε πουθενά...Τι να κάνω; Βοηθήστέ με πριν γίνει χειρότερα!!! Σας παρακαλώ αν υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω εγώ να μου το πείτε, πριν να προτείνετε κτηνίατρο, αλλιώς δεν θα έγραφα εδώ... Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
  2. Brunitsa

Brunitsa Member

Παιδιά καμιά συμβουλή;
  3. emily82

emily82 New Member

κοφτώ με ειδικό ψαλιδη
  4. Irmakias

Irmakias New Member

Τι λες βρε emily?Μονη της ασε μην το τραυματισει καλυτερα Brunitsa να το πας στον κτηνιατρο.
  5. kate9

kate9 Member

Βρε βρε είναι δυνατόν να κόψεις τα δόντια με ψαλίδι και να μην ουρλιάξει?!!!! Δε νομίζω ότι γίνεται κα΄τι, μάλλον είναι αργά. Δοκίμασε όμως με κάποιο κούτσουρο δεντρου ή έστω κλαδί. Στο κουνέλι μου έχω μονίμως δυο κλαδιά μηλιάς τα οποία έχουν πια ξεραθεί εντελώς κι απο καιρό σε καιρό τα ροκανίζει. Νομίζω ότι αυτό το βοηθάει να μη μεγαλώνουν τα δόντια του, εδώ και μήνες είναι στάσιμα, παραλίγο να το πάθει κι ο κούνελος μου... Τι επιτρέπεται να ροκανίζει το τρωκτικό δεν ξέρω, ξέρω ότι για τα κουνέλια τα δέντρα με φρούτα όπου περιέχεται στον καρπό μόνο ένα κουκούτσι απαγορεύονται ως τοξικά. Οι αχλαδιές και οι μηλιές είναι οκ, απαγορεύονται τύπου πεύκο,έλατο, επιτρέπεται κάτι δρύινο...πάρε πλεκτό καλαθάκι από αυτά τα χειροποίητα που δεν είναι βαμμένα πιστεύω θα το ροκανίσει...
  6. monty

monty New Member

Αγόρασε του παιχνίδια-μασίματος. Δεν ξέρω πως αλλιώς τα λένε αλλά τα έχω δει στα πετ-σοπ. Είναι ξύλινα συνήθως, μοιάζουν διακοσμητικά, αλλά το hamster μπορεί να τα φάει/δαγκώσει.

Επίσης διάβασε αυτό: http://www.animalloversweb.com/article_hamsters_teeth.html
  7. skouk

skouk Member

και στα τρωκτικα,να μην προτιματε ποτε παιχνιδια ή κλαδια απο κεδρο,ειναι τοξικος....ανεξαρτητα του ειδους τρωκτικου που διαθετετε...
  8. monty

monty New Member

Αυτό δεν το ήξερα. Πως ξέρω αν ένα παιχνίδι είναι από κέδρο? Πως το λένε στα αγγλικά?
  9. Brunitsa

Brunitsa Member

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας και monty το άρθρο σου μου φάνηκε πολύ χρήσιμο απλά διαβάζοντάς το μου έμεινε μια απορία...Λέει πως άμα το πάμε στο κτηνίατρο θα του κλαδέψει τα δόντια...Μην παραξενευτείτε κλαδέψει έλεγε μάλλον εννοεί θα του τα κόψει...Μέχρι εκεί καλά. Έλεγε όμως ότι μετά αν έχουμε αρκετή αυτοπεποίθηση θα μπορούσε να μας δείξει πως να το κάνουμε...άρα αυτό σημαίνει πως μπορώ να του τα κόψω και εγώ αν δω τίποτα απο το youtube για παράδειγμα;( Εννοείται πως άμα βρω κάτι θα σας συμβουλευτώ πρώτα :) )
  10. Irmakias

Irmakias New Member

Εγω θα σου προτεινα να τον πας σε καπιον ειδικο για να μην κανεις καπιο λα8ος.Στο λεω φιλικα.
  11. mariaz

mariaz Member

Παιδιά, οι γιατροί τα δόντια τα τροχίζουν για να μην έχουν γωνίες από άσχημο κόψιμο και τραυματίσουν τα χειλάκια τους. Εγώ τα πηγαίνω ΜΟΝΟ στο γιατρό για τρόχισμα δοντιών, ενώ τα νύχια έμαθα και τους τα κόβω μόνη μου.

Τονίζω: τα νύχια έχουν ελαστικότητα και κόβονται εύκολα και ομαλά, ενώ τα δόντια είναι ψαθυρό υλικό (δηλ. χωρίς καμία ελαστικότητα) και ένα κοφτήρι θα του τα έσπαζε, δεν θα τα έκοβε ομαλά.
  12. monty

monty New Member

Και μόνο στην ιδέα να του κόβουν τα δόντια, ανατριχιάζω.
  13. Brunitsa

Brunitsa Member

Ωραία λοιπόν, θα το πάω στον κτηνίατρο...Έχετε να μου προτείνετε κάποιον καλό σε περιοχές Αργυρούπολης, Αγ.Δημητρίου, Αλίμου και γενικά εκεί γύρω; Και κάτι άλλο, θα χρειαστεί αναισθησία; Να προσθέσω πως είναι λιγάκι ανήσυχο όταν το κρατάει κανείς στο χέρι...Εκτός αυτού κοντεύει να κλείσει τα τρία του χρόνια, είναι νανάκι και έτσι χαρακτηρίζεται αρκετά ηλικιωμένο...Ο χειρότερος εφιάλτης μου είναι μήπως και δεν αντέξει την αναισθησία εαν κάνει για αυτο σας παρακαλώ να μου προτείνετε ένα καλό κτηνίατρο...
  14. Irmakias

Irmakias New Member

Brunitsa σου εχω στειλει παλιοτερα διαυ8ηνση του κτηνιατρου απλα πρεπει να κλεισεις ραντεβου ειναι πολλυ εξιδικευμενη εκει πηγαινα και τον δικο μου!
  15. mariaz

mariaz Member

Brunitsa, είναι μεγαλούτσικο σε ηλικία. Να το τονίσεις στον γιατρό. Όταν τους τροχίζουν τα δόντια δεν τους κάνουν γενική αναισθησία, απλά τα ρίχνουν σε "μέθη", δηλαδή είναι ξυπνητά μεν, αλλά εντελώς χαλαρά και δεν κουνιούνται για να μην τα τραυματίσει ο τροχός.
  16. Brunitsa

Brunitsa Member

Εντάξει mariaz και σε ευχαριστώ... Irmakia θα επικοινωνήσουμε μήπως και τον πάμε μαζί τον μικρούλη,αφού την ξέρεις και εσύ...
  17. Irmakias

Irmakias New Member

Ναι οποτε 8ες!

Share This Page