Θεραπευτικό σχήμα λεισμανίωσης

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by arminda, Feb 12, 2015.

1. arminda

arminda New Member

Καλησπέρα,
    έχω πρόβλημα με τη θεραπευτική αγωγή της λεισμανίωσης.
    Ο σκύλος μου ηλικίας 5 χρόνων και 17 κιλά, αν και δεν έχει κανένα σύμπτωμα, εμφάνισε θετικό το τεστ, με τίτλους 1/800. Ο κτηνίατρος χορήγησε 1,7 Milteforan, μαζί με την τροφή, μία φορά την ημέρα, για 28 ημέρες, και παράλληλα 1,5 χάπια το πρωί + 1,5 χάπια το βράδυ zylapour των 300 για 6 μήνες. Άλλος κτηνίατρος που ρώτησα σχετικά θεώρησε λάθος την ποσότητα του zylapour και μου είπε να δίνω 0,5 χάπι το πρωί + 0,5 χάπι το βράδυ zylapour των 300 . Ποιο είναι τελικά το σωστό; Ευχαριστώ
  2. AnnaGm

AnnaGm New Member

Καλησπέρα ! Ο σκύλος μου εδω και 1 χρόνο περίπου παρουσίασε λεισμανίωση.. Ο κτηνίατρος είπε 1 χάπι zylapour το πρωί και 1 το βράδυ.. Είχα και πιο παλιά ενα σκυλί πάλι με λεισμανίωση και με την ιδια αναλογία άντεξε 3-4 χρονια.
  3. Marin

Marin Administrator

Με zylapour εχει ζήσει σκυλιτσα μου 15 χρονια. Παρολαυτα εχει βγει τα τελευταια χρονια το leishguard, που ειναι ενα σιροπακι που κάνει θαύματα. Πες στον κτηνιατρο σου να στο δώσει, θα δεις άμεσα αποτελέσματα, ενώ παράλληλα συνεχίζεις και το zylapour.

Share This Page