Θηλυκά σκιουράκια

Discussion in 'Σκιουράκια' started by skyline, May 9, 2012.

1. skyline

skyline New Member

Καλημέρα σε όλους

Αγόρασα πριν από μερικούς μήνες ένα ζευγάρι σκιουράκια αλλά δυστυχώς μου βγήκαν αγοράκια και τα δυο

Ψάχνω σε μαγαζιά στην Αθήνα και δεν μπορώ να βρω πουθενά

Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω θηλυκά σκιουράκια ;
  2. skouk

skouk Member

εισαι σιγουρη οτι θες να προχωρησεις σε αναπαραγωγη?θα κανει απο 3 ως 5 μικρα τα οποια θα χρειαζονται ειδικη φροντιδα τις πρωτες μερες και στη συνεχεια αλλαγη στο κλουβι γτ αν μεινουν μαζι αρσενικα-θηλυκα,μολις ωριμασουν θα αρχισουν να αναπαραγονται μεταξυ τους.
    επισης μπορει το ζευγαρωμα να μην πετυχει και να εχεις προβλημα,πολλες φορες γινονται εχθρικα το ενα απεναντι στο αλλο και τραυματιζονται ασχημα.επισης αν εχεις πολλα θα πρεπει να τα ξεχωρισεις καθως απο τη φυση τους σπανια τα πηγαιουν καλα με αλλα του ειδους εκτος απο την περιοδο αναπαραγωγης.
  3. skyline

skyline New Member

είμαι σίγουρος και τα γνωρίζω όλα αυτά :)

είχα και πριν χρόνια σκιουράκια (όταν ήμουν μικρός ... τώρα δεν είμαι και πολύ μικρός)

έχω αρκετά μεγάλο κλουβί κι αν χρειαστεί θα πάρω ή θα φτιάξω ακόμα μεγαλύτερο, δεν έχω πρόβλημα χώρου .....

ας βρω κορίτσια για τους λεβέντες μου και για τα υπόλοιπα δεν ανησυχώ
    :biggrin5:
  4. skouk

skouk Member

κοιτα εγω εχω ενα που ειναι αρσενικο και ψιλομετανιωσα που δεν εψαξα μηπως χαριζεται καποιο πριν αγορασω απο pet shop γτ ετσι ενισχυετε η εμπορευση τους και τα σχετικα....
    δεν ξερω σε ποια περιοχη βρισκεσαι,παντως αν ζεις σε πολη,πχ Αθηνα,δεν θα δυσκολευτεις να βρεις.σε μαγαζια της γειτονιας μου ειδα προ μερικων ημερων μερικα σκιουρακια,χωρις να γνωριζω βεβαια το φυλο...
  5. skyline

skyline New Member

Αθήνα είμαι και ξέρω να τα ξεχωρίζω, σε όσα μαγαζιά κι αν έχω ψάξει σε Αθήνα και Πειραιά βρίσκω μόνο αρσενικά σκιουράκια

έχω επισκεφτεί αρκετά καταστήματα μιας κι αρκετοί μου λένε ότι έχουν ή ότι δεν γνωρίζουν πως να τα ξεχωρίσουν, αλλά όταν τα κοιτάζω βλέπω ότι κάνουν λάθος (ίσως σκόπιμα)

σκιουράκια βρίσκω ..... θηλυκά σκιουράκια δεν μπορώ να βρω ...

το ότι την πάτησα μια φορά με έχει κάνει αρκετά καχύποπτο και πλέον δεν αρκούμε σε επιβεβαιώσεις πωλητών ή ιδιοκτητών pet shop

ορισμένοι βέβεια μου το λένε εξαρχής ότι δεν έχουν θηλυκά, κάποιοι μου λένε ότι δεν τους δίνουν ποτέ οι εκτροφείς θηλυκά για να ελένχουν τις αναπαραγωγές και κάποιοι άλλοι ότι λόγω ότι είναι εποχή ζευγαρώματος πολύ δύσκολα θα βρω μιας κι όλες οι θηλυκές είναι εγκυμονούσες ή μεγαλώνουν τα μικρά τους
  6. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

τα αρσενικα νομιζω σκοτωνουν τα μικρα σκιουρακια γιατι θελουν ζευγαρωσουν ξανα οποτε να προσεχεις αν καποια στιγμη βρεις το θυληκο και ζευγαρωσουν,οποτε μαλλον θα χρειαστεις και δευτερο κλουβι γιατι δεν θα χωρανε τοσα πολλα!
  7. skouk

skouk Member

αν ισχυει το οτι δεν βρισκεις θηλυκο λογω εποχης το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να περιμενεις μεχρι να τελειωσει η εποχη αναπαραγωγης,να ερθουν νεες παραλαβες σε ζωακια και να βρεις θηλυκο.ή απλως μπορεις να επισκεφτεις καποιο μεγαλο και ενημερωμενο pet shop και να ζητησεις συγτκεκριμενα ενα θηλυκο....νομιζω οτι το pet city ειναι ενα μεγαλο καταστημα στο οποιο μπορεις να ψαξεις....
  8. skyline

skyline New Member

υπάρχει 2ο κλουβί , δεν είναι πολύ μεγάλο αλλά αν χρειαστεί θα πάρω ή θα φτιάξω μεγαλύτερο

τα καταστήματα Pet City είναι αρκετά κι έχουν συνήθως σκιουράκια, έχω επισκεφτεί δυο κι έχω πάρει τηλέφωνο σε αρκετά ακόμα, αλλά δεν έχω βρει θηλυκά σκιουράκια, αν γνωρίζεις κάποιο συγκεκριμένο που έχει θηλυκά μπορώ να πάρω τηλέφωνο ή να περάσω από εκεί να δω αν βρω θηλυκά :confused5:

Το γνωρίζω ότι μπορεί να βρω αργότερα αλλά το θέμα είναι να βρω τώρα μιας κι όπως σας είπα τα αγοράκια που έχω είναι ζωηρά ...... κι όταν λέω ζωηρά δεν εννοώ ότι έχουν όρεξη για παιχνίδια ...... :rolleyes5:

είναι αρκετά μεγάλα και προσπαθούν να ...... (ας με συνχωρέσετε για την έκφραση) να ...."πηδήξει" το ένα το άλλο ..... :svengo:

χρειάζομαι λοιπόν θηλυκά σχετικά μεγάλα σε ηλικία (τουλάχιστον 6 μηνών) αλλιώς θα μου πουστρέψουν ..... sorry και γι΄αυτή την λέξη :frown5:
  9. skouk

skouk Member

χαχαχαχα
    οχι ρε φιλε!!
    στη Φιλολαου,αν γνωριζεις την οδο,στο υψος που βρισκονται τα jumbo αλλα στην απεναντι μερια υπαρχει ενα καταστημα με ζωα και προχτες που περασα απο κει ειχε 2 σκιουρακια αλλα δεν ξερω αν ειναι θηλυκο καποιο απο τα 2.δεν ξερω αν εισαι κοντα στο δημο Παγκρατιου να εριχνες μια ματια...αλλιως αν θες να βρεις αλλα pet city μπορεις να καλεσεις 11880 ξερω και να ζητησεις το νουμερο του καταστηαματος ανα περιοχη ή να τσεκαρεις τη σελιδα τους στο google...
  10. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

ρε παιδια πως θα το καταλαβω αν εχουν ζευγαρωσει τα δικα μου σκιουρακια??
    του εχω πιασει καμια φορα το ενα πανω στο αλλο αλλα δεν ξερω τι να υποθεσω!
    δεν θελω να εχω μωρα διοτι δεν χοραω και δευτερο κουβι στο δωματιο μου και θα εχω την ευθηνη αν γινει τιποτα κακο σε αυτα και μετα θα στεναχωριεμαι
  11. skouk

skouk Member

το μονο που μπορεις να κανεις πλεον ειναι να τα χωρησεις και να περιμενεις ΄λιγο καιρο να δεις αν θα προκυψουν οι "μικροι λεγεωναριοι".....τοτε την επαθες και θα πρεπει να σκεφτεις τι να τα κανεις(προσωπικα θα ενδιαφερομουν αν ηθελες να χαρισεις καποιο).καλο θα ηταν βεβαια να τα χωρισεις γτ οσο ειναι στο ιδιο κλουβι και καβαλιουνται η εγκυμοσυνη ειναι αναποφευκτη.ισως μπορεις να μελετησεις τις περιοδους αναπαραγωγης και να τα χωριζεις μονο για κεινο το διαστημα και ολο τον υπολοιπο χρονο να τα εχεις μαζι παλι.2 φορες το χρονο ειναι η περιοδος αναπαραγωγης,μια την ανοιξη,τωρα δηλαδη και μια λιγο μετα το καλοκαιρι νομιζω....
  12. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

οσα θες σου δινω αν γεννησει!
    αρκει να ξερω οτι θα τα αγαπας και θα τα προσεχεις!
    αθηνα μενεις????
  13. skouk

skouk Member

ναι Αθηνα μενω φιλε........
    οποτε διαπιστωσε εσυ αν εχει γινει το "κολπο" και μου λες ξερω γω.....
  14. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

ωραια!
    αν δω να χοντρενει περιεργα η κυρια σκιουρινα θα σε ενημερωσω!
    βασικα ελεγα αν γεννησει να κρατησω μονο ενα αρσενικο και να δωσω την σκιουρινα !αλλα νομιζω τα αρσενικα τσακονονται σηνειχεια!
  15. skouk

skouk Member

η αληθεια ειναι οτι κανουν καπως μοναχικη ζωη αυτα αλλα αν μαθουν απο μικρη ηλικια ή αν τυχει και ταιριαξουν μπορει να μην τσακωνονται.βεβαια αυτες ειναι απλως πιθανοτητες,συνηθως μαλωνουν.....να σου πω την αληθεια θα με ενδιεφερε να αποκτησω ενα μικρουλι ωστε να μπορει να με μαθει καλυτερα,και ισως καλυτερα θηλυκο,για να υπαρχει περιθωριο αναπαραγωγης,οχι οτι το σκεφτομαι για τωρα.....
  16. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

οκ αν επιτετρεπεται ποσο χρονων εισαι ?
    εγω 14
  17. skouk

skouk Member

γιατι γραφεις 1993 τοτε?
    εγω 19...
  18. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

απλα δεν ηξερα τι να βαλω στην αρχη νομιζω οτι το forum αυτο ειναι μια χαζομαρα αλλα τελικα κατλαβα οτι ειναι ενα πολυ καλο side για να πεις τις αποριες σου κ.τ.λ !!εισαι μεγαλυτερος μου.!
  19. skouk

skouk Member

το λες με τοση εκπληξη σαν να ειμαι ο μοναδικος μεγαλυτερος σου στον κοσμο :cheers2:
    σιγα μωρε,5 χρονακια διαφορα τι ψυχη εχουν?....
    οντος ειναι καλο αυτο το φορουμ αλλα μου τη σπαει γιατι ειναι λιγο ασυνεχες.μπορει να περιμενεις και βδομαδες ολοκληρες μεχρι να λαβεις καποια απαντηση.οταν πρωτοπηρα σκιουρο και ειχα κανει κανα δυο ερωτησεις περιμενα 2 βδοαμδες και για απαντηση,τελικα απογοητευτηκα και εψαξα και τα βρηκα μονος.αλλα μπαινω συχνα και αν δεν εχω τι να κανω απανταω σε οτι ξερω...
  20. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

στην αρχη νομιζα οτι εισαι 15-16 χρονων και τωρα εμαθα οτι εισαι 19 για αυτο λιγο ξαφνιαστηκα!αλλα ναι μικρη διαφορα εδβ εχω αδεκφι που ειναι 23 χρονων!εγω δεν εχω τι να κανω και ειμαι ολη τη μερα μεσα!αυτο που λες ειναι αληθεια πρεπει να περιμενεις πολυ για να λαβεις για μια απαντηση αλλα οχι ολες τις φορες!μια φορα μου απαντησαν σε 10 λεπτα

Share This Page