Θέλω Labrador . Μπορώ ;

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by apokara, Mar 1, 2011.

1. Irmakias

Irmakias New Member

Εγω ενα εχω να πω πραγματικα νρτοπη σας τιποτα αλλο ανα πραγαμτικα αγαπουσατε τα σκυλια δεν 8α τα 8ελετε δυστηχησμενα........τι να πω.Εχω παρα πολλα ζωα και βρισκω τον χρονο να τα περιιοιμε γιατι εχω σωσωτο προγραμα.Το σκυλι μου δεν το αντιοπμετωπιζω σαν αν8ρωπο αλλα σαν ζωο το φροντιζω το αγπαω και του τα απρεχω ολο την βγαζω 3 φορες την ημερα βολτα στο βουνο δεν την εχω κλεισμενη σε ενα μικρο χορο μονη της.Και απο ειδατε δεν ειμαι ο μονς.1no συμφωνο απολυτος
  2. apokara

apokara New Member

Μάλλον εδώ θα πρέπει να υπάρχουν μαθητές, σπουδαστές ,άνεργοι,εργένηδες.

Οικογενιάρχες με δύο τρία παιδιά μάλλον δεν θα βρίσκονται. Γιατί αυτοί δεν έχουν τόσο διαθέσιμο ελεύθερο χρόνο
  3. Irmakias

Irmakias New Member

Αμα δεν ξερετε να μην μιλατε νταξει Αρκετη υπομονη εχω κανει με τισ προσβολες σας ΕΛΕΟΣ!!!Ξερετε αν εχω παιδια η να ειμαι μαθητης οχι λοιπον να μην σχολιαζετε....επιδη βρισκουμε χρονο δεν σημαιενι οτι ειμαστε ολα αυα π ειπες για μενα καλυτερα 8α ηταν να μην παρετε σκυλο....8α δυστηχισει και ειδικα αμαμ 8α ειανι σε κλουβι....
  4. snake17

snake17 New Member

loipon gia na po k ego tin apopsi mou pano sto 8ema k opoios 8elei tin akouei...
    simfono apolita douleia k paidia einai megali eu8ini k xreiazetai xrono...oraia os edo...profanos apo osa diavasa arketo xrono gia ton skilo sas dn 8a mporesete na dia8esete...opote gt skili?iparxoun polles alles epiloges katoikidion zoon pou 8a sas kratane sintrofia isos to idio kala k me ligotero kopo xrono k xrima gia tin frontida tous...akoma omos k an dn 8elete allo zoo alla prepei na einai nte k kala skili parte ena mikro skilaki...dn milame tora gia argosxolous k ma8ites k anergous...mn vazete tampela se autous pou dn 3erete...k ego ma8itria eimai k malista triti likeiou me ta diavasmata k ta frontistiria apo to proi os to vradi..ostoso ferno volta ena skili ena indiko xoiridio dio xamster k ena gerbil...fisika k exo voi8eia alla ekei pou 8elo na katalei3o einai pos kaneis edo dn nomizo na einai argosxolos k gi auto asxoleitai toooso poli me ta zoa tou..einai pistevo analogos ton an8ropo...k otan ego akouo pos mia ginaika me paidia k mia a,b ilikia dn 3ero pou profanos tin diakrinei mia orimotita pistevei pos o diadromos einai organo askisis gia enan skilo megalosomo opos to lambrador mporo na sas xaraktiriso me polles tampeles opos kanete k eseis...ostoso os gnoston edo dn eimaste gia na sas poume ti 8a kanete...eseis 8a apofasisete...skeutitai mono pos ena skili zei 15 xronia...sintrofos gia poli megalo xroniko diastima k megali eu8uni...poli megali idika afou skopevetai na to paretai apo koutavi...telos an exete tetoies apopseis gia to zoo sas apo tora mporo na fantasto se merika xronia an dn ''vgei'' opos to perimenate p.x kanei zimies dagkonei ta paidia..8a to dosete ena sout opos kanei polis kosmos...auto dn legete omos filozoia nomizo o ka8enas mporei na to katalavei...opote stamatiste na logomaxite me ta meloi autou tou foroum k kante oti nomizete afou pistevete pos to dikio einai me to meros sas...
  5. Irmakias

Irmakias New Member

Καλυτερα να σταμτησει εδω η συζητηση .........να μην κοροιδευμαστε αλο...
  6. apokara

apokara New Member

Μπράβο σε παραδέχομε οτι είσαι καλή στις διαπροσωπικές σχέσεις και επικοινωνία.
    Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου .
    Διάβασε πολύ ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος.
    Δεν νομίζω οτι το δίκαιο είναι με το μέρος μου γιατί το δίκαιο είναι δίκαιο ανάλογα με τα πιστεύω του καθενός.
    Ενα και απόλυτο δίκαιο δεν υπάρχει .
    Βέβαια δεν ακούγεται καλά αλλά έτσι είναι .
    Οταν θα δώσεις εξετάσεις και περάσεις σε μιά σχολή (παραδειγμα στη Αθήνα ) με μεγάλο κόπο και αγώνα, θα δεις οτι στη ίδια σχολή θα έλθουν αλεξιπτωτιστές φοιτητές που θα έχουν παρέσει με λιγότερα μόρια σε άλλα πανεπιστήμια .( επικαλούνται διευκολύνσεις του νόμου)
    Ετσι δίπλα σου στα έδρανα του πανεπιστημίου θα έχεις άτομα που με λιγότερο κόπο θα έχουν την ίδια θέση με εσένα .
    Είναι δίκαιο αυτό ;

Αν ρωτήσεις τα άτομα αυτά θα σου πούν οτι "είναι δίκαιο".
    Δηλαδή έχουμε δύο δίκαια το δικό σου και των άλλων.
    Ετσι έχει το θέμα και με ο σκύλο και εγώ αλλά και εσείς έχετε δίκαιο .

7. 1no

1no New Member

Αυτά που λες είναι άσχετα. Συγκρίνεις την εισαγωγή σε πανεπιστήμιο με την ευζωία ενός σκύλου. Αυτό μου ακούγεται τουλάχιστον ανώριμο. Το να μεταχειρίζεσαι με σεβασμό ένα κατοικίδιο δεν έχει να κάνει με το τι είναι δίκαιο αλλά με το αν είσαι σόφρων άνθρωπος και σε θέση να καταλάβεις τα στοιχειώδη της ζωής. Υπάρχει βέββαια και η κατηγορία των ψυχικά διαταραγμένων που κακοποιούν ένα ζώο. Εσύ ανήκεις ωστόσο σε μια άλλη κατηγορία, των ανθρώπων που νομίζουν πως τα ζώα γεννήθηκαν για να κάνουν εμάς χαρούμενους είτε με το κρέας τους και το μαλλί τους είτε με τη συντροφιά τους.
    Εσύ ξύπνα λοιπόν και μάθε ότι το μπλιμπλίκι αυτό που σου πέρασαν στον εγκέφαλο από όταν ήσουν μικρή ΔΕΝ ισχύει. Κανένα ζώο δεν ήρθε σε αυτό το κόσμο για να είναι κατώτερο από μας. Το γεγονός ότι ο άνθρωπος εξελίχθηκε στο κτήνος που είναι σήμερα με τα εγωκεντικά και αλαζωνικά πιστεύω του είναι ένα εντελώς άλλο θέμα που δε θα ανοίξω εδώ.
  8. snake17

snake17 New Member

ontos pistevo oti to 8ema me tis e3etaseis einai ligo akiro edo...o kosmos einai adikos k auto to 3eroume oloi...alla otan xtizeis mia mikri koinonia dld tin oikogeneia sou prospa8iseis na eisai dikios k sostos..an loipon nomizete pos auto einai to sosto to dexomai...auto aurio me8aurio 8a nomizoun k ta paidia sas...alla toulaxiston kalitera min epikaliste to pnevma tis filozoias...eiste apla kapoia pou simpa8ei ta zoa...os ekei...enas pragmatikos filozoos mporei na krinei an mporei na antape3el8ei stis apaitiseis enos zoou k protima na mn to parei an dn mporei...ostoso dn pistevo pos ena zoo mazi sas 8a dinopa8isei...apla i simvouli mou einai min parete megalo skili...ena mikro skili einai pio eukolo se ola tou k auto protino...pistevo mporeitai na katalavetai to giati...k emeis eimaste oikogeneia k exoume ena mikro skilaki pou to mazepsame apo ton dromo...dn xreiazete voltes ka8os exoume megali auli opote auto einai pou volevei k esas...e3allou dn eiste moni sas sto spiti opote i frontida tou zoou 8a moirazete...skeftite to 3ana loipon giati to labrador dn tairiazei se olous k stin prokeimeni periptosi dn 8a tairiasei...to pio pi8ano to zoo na anapti3ei i provlimata igeias logo meiomenis askiseis i provlimata simperiforas gt dn 8a mporei na ektonosei tin enegreia tou...
  9. 1no

1no New Member

Λοιπόν, τώρα είδα την ηλικία σας οπότε ό,τι και να σας πούμε χαμένο θα πάει. Ανήκετε σε μια γενιά που η αντίληψή της για τα ζώα είναι πρωτόγονη. Μια ερώτηση μόνο.Τι τον θέλετε το σκύλο; Εδώ κόβουνε μισθούς, συντάξεις, επιδόματα..
    Και από την άλλη ένα κουτάβι θέλει παιχνίδι, πολύ παιχνίδι για να είναι ευτυχισμένο, καθώς και άσκηση στα περισσότερα χρόνια ζωής του.
    Πιστεύετε ότι έχετε την όρεξη τώρα και θα την έχετε ακόμα σε 5 χρόνια στα εξηντα βάλε για κάτι τέτοιο; Γιατί μην σκέφτεσετε μόνο το σήμερα, σκεφτείτε και το αύριο.

Ελάτε τώρα, πείτε την αλήθεια,τον θέλετε για να γαυγίζει μόνο μη τυχόν και μπει κανας κλέφτης ε;
  10. Brunitsa

Brunitsa Member

Πες τα βρε 1no!!!!! Μα συγγνώμη κιόλας αν δεν έχεις τον κατάλληλο χρόνο για να αφοσιωθείς σε ένα σκυλάκι τότε μην το πάρεις καθόλου!!! Δεν το κατάλαβα δηλαδή τι σημαίνει ας μην βάζουμε τα ζώα στη θέση του ανθρώπου;;; Πραγματικά, το σκυλάκι τι το θέλετε; Φύλακα όπως είπε η 1no;;Ωραία...ας δεχτούμε πως το παίρνετε για φύλακα....Αλλά εσείς το παίρνετε μόνο για φύλακα από ότι φαίνεται(ελπίζω να κάνω λάθος)Εμμμ. τα πράγματα δεν είναι έτσι...Το σκυλάκι έχει ανάγκες και αισθήματα!!! Δεν γεννήθηκε για να μας υπηρετεί όπως είπατε έμμεσα...Οι σχέσεις μας με αυτό και οποιδήποτε άλλο ζωάκι πρέπει να είναι αμοιβαίες και όχι μονόπλευρες...Λένε πως ο ένας πρέπει να βοηθάει τον άλλον...αλλά από ότι φαίνεται εσείς θέλετε να είστε πάντα ο άλλος!Εδώ πέρα είναι φόρουμ φιλόζωων όχι ατόμων που επιθυμούν δική τους και μόνο προσωπική ικανοποίηση! Και για σας παρακαλώ που εμείς παρεμποδίζουμε τους ανθρώπους να αποκτήσουν ζωάκια!Αναρωτηθήκατε ποτέ όμως τι ανθρώπους εμποδίζουμε;;; Και μάλιστα όχι εμποδίζουμε!!! Αρχικά, προσπαθούμε να ευαισθητοποιήσουμε άτομα....από εκεί και πέρα αν δεν παίρνουν χαμπάρι και δεν τους νοιάζει (εφόσον επιθυμούν να αποκτήσουν ζωάκια για προσωπικό όφελος)...εννοείται πως και κάνουμε το καλύτερο για να μην επιτρέψουμε στο ζωάκι να υποστεί μια μίζερη ζωή!!! Εξάλλου γιατί είμαστε εδώ;;; Επειδή θέλουμε να επωφελήσουμε τους εαυτούς μας;; Όχι και πιστεύω πως το γνωρίζετε ήδη αυτό...ειδάλλως τα πράγματα δεν πάνε καλά.... Να μην βλέπουμε τη μία μόνο όψη του νομίσματος!!!!Βλέπετε, δεν είμαστε όλοι το ίδιο...αφού καταλαβαίνετε πως δεν είστε σε θέση να φροντίσετε και να προσφέρετε αγάπη σε μια τέτοια αθώα ψυχούλα, τότε εκείνη δεν σας αξίζει καν... ΛΥΠΑΜΑΙ
    Last edited: Mar 4, 2011
  11. Irmakias

Irmakias New Member

Και συν ολα αυτα μας οφειλετε μια συγνωμη για το (αργοσχολοι)Τι να πω να πω οτι ειστε καμια αμιλη πιτσιτικα που δεν ειχει ιδια απο ζωα και 8ελει σκυλο ετσι απλα για να λειι οτι εχει μου φεντε οτοι εμεις ειμαστε πιο οιμοι απο εσας στο 8εμα των ζωων........
  12. Brunitsa

Brunitsa Member

Ώριμοι(για το συγκεκριμένο θέμα)και δεν λες τίποτα...Συμφωνώ απόλυτα...
  13. Irmakias

Irmakias New Member

Αυτη δεν ειναι αγαπη για τα ζωα........τι ναοει κανειις.
  14. apokara

apokara New Member

Γειά σας αδέλφια .

Σας ζητώ συγνώμη για το αργόσχολοι

Πριν ανοίξω συζήτηση με εσάς είχα ζητήσει πληροφορίες απο ένα μεγάλο pet shop για το αν έχει cavaliere και μου έστειλε τη παρακάτω απάντηση:

Ποιά απο τα γραφόμενα είναι αλήθεια και ποιά ψέματα;
    Κατα πόσο πρέπει να τα πιστέψω;

Συγγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησής μας, δυστυχώς το μήνυμά σας είχε περαστεί στα ανεπιθύμητα και κατά τύχη το είδα σήμερα.

Το Cavalier King Charles Spaniel είναι μια καλή επιλογή καθότι δεν έχει φοβερές απαιτήσεις κίνησης και τάσεις πάχυνσης όπως ένα Κόκερ ή ένα Λαμπραντόρ, επίσης είναι αρκετά ήσυχο, παιχνιδιάρικο μεν αλλά γενικά μάλλον ντροπαλό σκυλάκι.

Cavalier θηλυκό έχουμε άμεσα διαθέσιμο, μπορείτε να περάσετε να το δείτε όποτε επιθυμείτε. Η τιμή του είναι 650 ευρώ. Δε διαθέτει FCI pedigree αλλά, όπως σας προανέφερα, αν μας έρθει απλό γεννεαλόγιο, αυτό θα σας αποδοθεί χωρίς επιπλέον χρέωση.

Όσον αφορά τους προβληματισμούς σας τώρα. Φροντίζουμε τα κουτάβια που έρχονται να είναι από μικρές - οικογενειακές εκτροφές. Δεν επιθυμούμε να μπούμε στη διαδικασία των puppy mills γιατί και εμείς το θεωρούμε απάνθρωπο αλλά και εμπορικά δε μπορούν να μας καλύψουν γιατί σκοπός μας ως εταιρία δεν είναι να έχουμε τις καλύτερες τιμών κουταβιών στην αγορά αλλά να δουλεύουμε με κορυφαία ποιότητα όσον αφορά τη μορφολογία και τη γενική κατάσταση των κουταβιών. Σχετικά με τα πιστοποιητικά, την καθαροαιμία ενός κουταβιού μπορεί να εγγυηθεί μόνο το κατάστημα και όχι κάποιο χαρτί. Το FCI pedigree είναι απαραίτητο μόνο εάν επιθυμείτε να χρησιμοποιήσετε το σκυλί για εκθέσεις ή για να κάνετε δηλωμένες γέννες με αρσενικά που έχουν αντίστοιχα χαρτιά. Σε αυτή την περίπτωση η διαδικασία και το συνολικό κόστος βέβαια θα είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από τα 50 ευρώ που κοστίζει το χαρτί. Σχετικά με την αξιοπιστία των pet shop και την καταλληλότητά τους ως σημεία πώλησης κουταβιών, από τη μία θα σας καλέσω εδώ για να δείτε τις εγκαταστάσεις μας, από την άλλη, τι γίνεται με την αξιοπιστία των ιδιωτών που έχουν σκύλο; Πιστεύω ότι φροντίζουμε τα κουτάβια περισσότερο από πολλούς ιδιώτες. Σχετικά με τη φροντίδα επίσης να αναφέρω ότι στο χώρο μας εργάζονται 2 κτηνίατρο οι οποίοι καθημερινά παρακολουθούν την υγεία των κουταβιών.

Ελπίζω να έλυσα τις απορίες σας. Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε θα χαρώ να μιλήσουμε και από κοντά.

φιλικά
  15. Irmakias

Irmakias New Member

Αυτα κατα την γνωμη μου ειναι ψεματα....ξερω πως αντιμετοπιζουν τα σκυλια........μην τους πιστευτε..
  16. Brunitsa

Brunitsa Member

Ναι....και τώρα ας πιστέψουμε πως ανατρέφονται σε οικογένειες....πφφφ...από το στόμα τους και στου Θεού το αφτί!!! Μπορεί όντως να μην πουλούν κουταβάκια puppy mills γιατί δεν συνηθίζουν να μεταφέρονται στην Ελλάδα...αλλά μερικά από αυτά που λένε είναι υπερβολές...σιγά δηλαδή μην έρχονται και 2 κτηνίατροι κάθε μέρα για να ελέγχουν τα κουταβάκια...ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ! Κατά τη γνώμη μου το FCI Pedigree είναι παντελώς άχρηστο διότι τα σκυλάκια δεν είναι έκθεμα, βέβαια έχω και κάποιες αμφιβολίες για το <<δηλωμένες γέννες>>...Τώρα με το καλύτερη μεταχείρηση από ΚΑΠΟΙΟΥΣ ιδιώτες...δεν σημαίνει από όλους...και πώς ξέρουμε πως δεν εννοούν ότι ναι μεν δεν τα κλοτσάνε και τα κακοποιούν αλλά δεν τους προσφέρουν τα απαραίτητα ώστε να καλυφθούν οι σωματικές , ψυχολογικές , ιατρικές και συναισθηματικές ανάγκες;;; Δυστυχώς, συνήθως αυτό συμβαίνει...για να δούμε...αν τους ρωτούσατε τι κάνουν τα σκυλάκια που δεν πουλούν, τι θα απαντούσαν;;; Πραγματικά έχω μεγάλη περιέργεια για το τι θα σκαρφιστούν!!!!
  17. Brunitsa

Brunitsa Member

Τελικά θα αποκτήσετε σκυλάκι μέσω Pet shop;;; Ελπίζω πως όχι...μακάρι να σας μεταπείσαμε!!! Ξέρετε, και στις φιλοζωϊκές χαρίζονται λαμπραντοράκια!
  18. Irmakias

Irmakias New Member

Καλο το ερωτημα σου Brunitsa οτνα δεν τα πουλανε τα 8ανατωνουν με ενεσεις....οποτε μην πιστευετε τιποτα.Εγω πιστευω πως ενα ιμαιιαμο μικρο σκυλακι 8α ηταν οτι πρεπει σε εσας.
  19. aristea

aristea Active Member

Αγαπητέ apokara
    Το κατοικίδιο ειναι παρέα, τροπος ζωής
    Οσο περισσοτερο ενσωματομένο ειναι στην οικογένεια τοσο καλύτερη θα ειναι η συμβιωσή σας και ευκολότερη.
    Αν απλά θελετε ενα ζωο για να υπαρχει, ειναι δικαιωμα σας φυσικά, αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι το κατάλληλο για το ζωο και τα σχολια που κάνατε ειναι δικαιολογίες της νοοτροπίας σας.
    Μια νοοτροπια που με μαθηματικη ακρίβεια θα δημιουργήσει ενα νευρικο ζώο που κατά πασα πιθανότητα θα καταλήξει στο δρόμο.

Δυστυχως στην Ελλάδα η πλειοψηφία δεν φερεται στα σκυλιά ουτε καν σαν σκυλιά.

Το γεγονος οτι απο το κυνηγοσκυλο πήγατε στο καβαλιερ και μετά στο λαμπραντορ, ασχετες φυλες μεταξύ τους δειχνει το λιγότερο εναν ανθρωπο που δεν γνωρίζει απο σκυλιά.
    Επισης προφανως ειστε ανενημερωτος για την ελληνικη φιλοζωικη πραγματικότητα γιατι τοτε δεν θα αναζητουσατε σκυλο απο πετ σοπ

Καθόλου κατακριτέο φυσικά και απο μία μεριά καλά κανετε και το ψαχνετε Αλλά μαλλον δεν νομιμοποιήστε να μας κάνετε κριτική, δεν νομίζετε;
    Ούτε και να γίνεστε αγενής
  20. aristea

aristea Active Member

Ενα σκυλί εφοσον ειναι καθαρόαιμο συνοδευεται παντα απο το πιστοποιητικο καθαροαιμίας, το λεγομενο pedigree
    Αυτό ειναι αδιαπραγματευτο.
    Οι εν λογω κύριοι απλά ψευδονται.

Να πω πάλι λοιπον οτι στο φορουμ υπαρχουν πολλά ποστ για τα πετ σοπ και τα παπι μιλ και οτι οι φιλοζωοι εχουν κανει τεραστιες προσπαθειες με μεγαλο οικονομικο και ψυχικο κόστος για να κλεισουν τα κολαστήρια puppy mills
    Ριξτε μια ματιά και εφοσον θελετε τοσο πολυ καθαρόαιμο απευθυνθήτε σε εκτροφέα. Και για αυτο το θεμα εχουν γίνει ποστ

Share This Page