Θέλω να αγοράσω χαμστεράκι!

Discussion in 'Ρίξε Ανακοίνωση' started by Maria2001, Dec 14, 2014.

1. Maria2001

Maria2001 New Member

Γεια σας. Θελω να αγοράσω δυο χαμστεράκια αλλά δεν ξέρω τι ''ράτσα'' να πάρω. Μήπως μπορείτε να μου προτείνεται εσείς κάποιες ''ράτσες'';;;:)
    Victoria_franki likes this.
  2. Victoria_franki

Victoria_franki New Member

γεια σου μαρια μου αν σου αρεσουν τα μικρα χαμστερακι μπορεις να παρεις χαμστερ νανοι ειναι πολυ γλυκα ξερεις υπαρχουν χαμστερακια που μεγαλονουν παρα πολυ.Μπορω να σου πω καποιες πληροφοριες για τα νανακια χαμστερ:
    Τα νανακια χαμστερ ζουνε γυρω στα 2-3 χρονια αλλα αυτο εξαρτατε και απο της συνθηκες διαβιωσης του . Δηλαδη αν τρεφετε σωστα ,γυμναζεται , ειναι ηρεμο ,καθαρο. Τα νανακια ειναι κοινωνικα ζωα και τους αρεσει πολυ η παρεα των ομοειδων τους γι'αυτο καλο θα ηταν να στεγαζεται μαζι με αλλα στο κλουβι . Καλο ειναι να μενει μαζι με αλλα που γνωριζει απο μικρη ηλικια ωστε να ειμαστε σιγουροι οτι τα πηγαινουν καλα .
  3. Victoria_franki

Victoria_franki New Member

Επισης θελω να σου πω και καπιοια πραγματα για την υγεια τους.Τα χάμστερ προσέχουν πολύ την προσωπική τους υγιεινή. Είναι πολύ καθαρά ζώα και γι’ αυτό δεν χρειάζεται να τα πλένουμε εμείς. Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο λερωθούν πάρα πολύ και αδυνατούν να καθαριστούν μόνα τους μπορούμε να τα βρέξουμε ελαφρά με χλιαρό νερό, με προσοχή μην μουσκέψουμε το κεφάλι τους και να τα σκουπίζουμε ελαφρά με μαλλιαρή πετσέτα μπάνιου. Σημειωτέον ότι το δέρμα τους είναι πολύ λεπτό και η γούνα τους δεν είναι αδιάβροχη, επομένως προσπαθούμε να τα βρέξουμε όσο το δυνατόν λιγότερο και ποτέ δεν τα στεγνώνουμε με πιστολάκι. Λόγω ότι το πιθανότερο είναι να μην κάθονται ακίνητα για όση ώρα θέλουμε να τα πλύνουμε μπορούμε να βάλουμε 1 πόντο νερό στον νεροχύτη και να βάλουμε το χάμστερ μέσα. Έτσι καί δεν θα μπορεί να ξεφύγει και θα κάνουμε και εμείς τη δουλειά μας.Τα χάμστερ είναι μικρά ζώα τα οποία μπορούν να ζήσουν ευτυχισμένα σε κλουβιά, εφόσον φυσικά τηρούνται κάποιες συνθήκες. Πρωτ’απ’όλα το κλουβί θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο γιατί, ως υπερκινητικά ζώα έχουν την ανάγκη να έχουν χώρο για να κινηθούν..
  4. Ellaki44

Ellaki44 New Member

Καποτε και εγω ηθελα να αγορασω χαμστερακια ( το καλοκαι ρι που περασε ) . Ομως ισως πρεπει μαρια να το ξανασκεφτεις λιγακι ... Ενταξει , δεν πιανουν πολυ χωρο , ομως δεν σου προσφερουν τοσα χαδια και δεν δενονται τοσο μαζι σου οπως πχ τα κουνελακια ( ισα ισα που μερικα δαγκωνουν ΠΟΛΥ !!! ) . Επισης , αν σκοπευεις να το παρεις απο πετ σοπ πρεπει να ξερεις οτι περιπου μονο το ενα στο εκατομμυρια ζει μεχρι και τη δευτερη μερα στο νεο του σπιτι ... Καλυτερα να το παρεις απο σοβαρο εκτροφεα , αν και προσωπικα προτιμο πιο ‘ αγαπησιαρικα και συναισθηματικά ’ ζωακια .
  5. Rocksi

Rocksi New Member

Εγω διαφωνώ τα hamster ειναι υπέρ κινητικά για να μην μιλάω για ώρες ειναι σκύλοι κλεισμένα σε αυτο το σώμα
  6. Klelia&Jerry

Klelia&Jerry New Member

Γεια σου Μαρια.
    Εαν θελεις να αγορασεις χαμστερακι πρεπει να ξερεις οτι οι περισσοτερες ρατσες ειναι λιγο "μοναχικες". Δηλαδη δενονται πιο πολυ με τον αθρωπο παρα με τα αλλα χαμστερ εκτος απο μια ρατσα(Roboviski) που χρειαζονται απεγνωσμενα τη συντροφια ενος αλλο ομοιου χαμστερ.
    Ρατσες:
    Νανοι robovoski: Ζουνε σε ομαδες και επισης ειναι υπερκινητικα. Γι'αυτο χρειαζονται
    μεγαλο κλουβι.
    Ρωσικα νανακια(Καμπελ): Ειναι τα χαμστερ που
    αποκαλουμε "νανους".Δεν χρειαζονται παρεα.
    Ρωσικα νανακια( winter white): Αυτα ειναι ιδια σαν τα ρωσικα νανακια Καμπελ αλλα το χειμωνα γινονται ασπρα και την ανοιξη καφε. Ειναι οντως πιο ομορφα.
    Syrians χαμστερς: Ειναι τα πιο συνηθισμενα. Επειδη ειναι τα πιο μεγαλα θελουν πιο πολυ χωρο. Ζουνε πιο πολλα χρονια ομως. Χρειαζονται πιο μεγαλα παιχνιδια γιατι οπως ειπα και πριν ειναι πιο μεγαλοσωμα.
    Κινεζικα: Κατα τη γνωμη μου ειναι λιγο ασχημα(εμφανισιακα). Ειναι αυστηρως μοναχικα! Ειναι τα πιο σπανια.
    Αυτες ειναι οι ρατσες που υπαρχουν στα μαγαζια και στις εκθεσεις κατοικιδιων ζωων.
    Επισης για περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τις ρατσες πατα στο Google:
    Χαμστερ ρατσες .
    Ελπιζω να σε βοηθησα στο να διαλεξεις! :)
    Last edited: May 19, 2015

Share This Page