Τι ακριβώς είναι η στείρωση;

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by Guest, May 11, 2007.

1. Guest

Guest Guest

Βλέπω πολλοί λένε για στείρωση και δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι και σε τι χρησιμεύει. Θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει; Ευχαριστώ. :D
  2. dora

dora New Member

Kalispera zwofilo koritsi!! H steirosi einai mia egxeirisi pou kanoun sta zoakia-arsenika kai thilika- me skopo na stamatisoun tin epithimia ton zoon afton gia na zevgarosoun ...
    Me ti steirosi to zoo stamataei na exei epithimia gia zevgaroma kai anaparagogi. To kalo me ti steirosi einai oti meionontas ton arithmo ton kainourion zoon pou tha gennithoun, meionoume simantika ton arithmo ton zoon pou idi iparxoun kai psaxnoun ena spiti.Kathe kainourio zoaki pou gennietai meionei tis pithanotites enos allou pou idi einai sti zoi na vrei ena spitaki. Episis, me ti steirosi meioneis ton arithmo ton adespoton afou polla apo ta kainouria zoakia pou genniountai kataligoun adespota eite epeidi o idioktitis tis mamas tous den ta thelei eite epeidi i oikogeneia pou pigan ta varethike... :(
    Parallila, me ti steirosi to zoo ginetai pio iremo kai pio isixo kai prostatevetai apo diafores astheneies (tis opoies tha sou anaferoun oi eidikoi).
    Elpizo na pires mia geniki idea kai na katalaves poso simantiko einai na steironoume ta zoakia mas...Gia perissoteres plirofories, erxontai oi eidikoi........ :D
  3. Guest

Guest Guest

Ευχαριστώ πολύ, dora. ώρα ξέρω. Έκανα την ίδια ερώτηση στο ερωτήσεις-απαντήσεις γιατί πίστεψα ότι το έβαλα σε λάθος φόρουμ...Τέλος πάντων. Ευχαριστώ και πάλι!!! :D
  4. Μαρία:)

Μαρία:) New Member

εγώ θεωρώ πως δεν είναι τόσο σωστή. Κρίμα δεν είναι να στερείς την μητρότητα από μια κουνελιτσα;
    marich likes this.
  5. Evellyn1987

Evellyn1987 New Member

Η στείρωση είναι θέμα ελέγχου των γεννήσεων. Τα πολλά μωρά ποιός θα τα μεγαλώσει????????
  6. Evellyn1987

Evellyn1987 New Member

Στείρωση συνήθως εννοούμε την χειρουργική αφαίρεση των γεννητικών οργάνων. Μπορεί να ίνει όμως και με φάρμακα, τα αντίστοιχα σε εμάς αντισυλληλπτικά, αλλα είναι πολύ επικίνδυνο στα άλλα είδη ζώων.

Στην Ελλάδα έχουμε 1 εκατομμύριο αδέσποτα σκυλάκια. Δεν πρέπει να αφήνουμε ούτε τα δικά μας να γεννάνε-όποιος θέλει σκύλο, ας υιοθετεί απευθείας απο τον δρόμο ή απο Κυνοκομεία και Φιλοζωϊκές.

Τα ζώα ωφελούνται απο την στείρωση. Χωρίς τις ορμόνες αναπαραγωγής τσακώνονται λιγότερο. Στα θηλυκά σκυλάκια εξαφανίζεται ο κίνδυνος να πάθουν πυομήτρα, που είναι πολύ σοβαρή κατάσταση. Όλα τα ζώα με την στείρωση κινδυνεύουν λιγότερο ή καθόλου απο νεοπλασίες στα γεννητικά όργανα. Νεοπλασίες είναι ο καρκίνος. Επίσης σταματά η έμμηνος ρύση-όσοι τα έχουμε στα κρεβάτια και τους καναπέδες υποφέρουμε.

Η στείρωση πρεπει να γίνεται αμέσως μετά την 1η περίοδο και τον 1ο οίστρο. Κοστίζει συνήθως 10 με 150 ευρώ στο θηλυκό σκύλο και γύρω στα 100 στον αρσενικό. Για γάτες δεν γνωρίζω.

Share This Page