Τι να δίνω και τι να μην δίνω στο κουνέλι μου!

Discussion in 'Τρωκτικά' started by anastasia vlachou1, Mar 17, 2017.

1. anastasia vlachou1

anastasia vlachou1 New Member

Γειά σας! Θα ήθελα να σας ρωτήσω για το τι να δίνω για να φάει το κουνέλι μου και τι να μην δίνω (όπως είπα και πριν)! Λογικά θα υπάρχουν κάποια φαγητά που δεν πρέπει να δίνω στο κουνέλι μου. Και επειδή δεν τα ξέρω αυτά τα φαγητά θα ήθελα (αν μπορείτε και θελετε) να μου τα πείτε γιατί όταν ψάχνω να τα βρω στο ίντερνετ μου βγάζει κάτι άσχετα για κουνελοτροφες. Επίσης έχω και ένα θέμα ακόμη! Το κουνελάκι μου ή μάλλον το θρευταρι μου είναι πολύ επιλεκτικο στο φαΐ του αλλά και πάλι έχει φτάσει στα 2,1 κιλά (1,1 χρονων)! Δηλαδή τρώει μόνο τη λιχουδιά και δεν τρώει την ξηρά τροφή (deli nature) και τα φρούτα ή λαχανικά του! Έχετε να μου προτείνετε καμία τροφή που αρέσει και την τρώει το δικό σας κουνέλι για να την παίρνω κι εγώ; Επίσης μήπως θα έπρεπε να του "κόψω" τη λιχουδιά; Μπορείτε να μου απαντήσετε και στο πρώτο ερώτημα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!!
  2. marich

marich Active Member

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις να του δίνεις μαρούλι κα να του αλλάξεις την ξηρά του τροφή δυστυχώς δεν θυμαμε τι μάρκα τροφής που δίνω στα κουνελια μου
  3. anastasia vlachou1

anastasia vlachou1 New Member

Τελικά πήγα στο κατάστημα που αγόρασα το κουνελάκι και ρώτησα αν έχουν την τροφή που της έδινα παλιά (και την έτρωγε). Την αγόρασα και ρώτησα και τι πρέπει να της δίνω. Μου είπε να μην της δίνω καθόλου πράσινα γιατί θα της προκαλέσει διάρροια!!! Εγώ είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό γιατί τα κουνέλια υποτίθεται πρέπει να τρώνε πράσινα. Τέλος πάντων μου είπε να της δίνω πολλα φρούτα και λαχανικά (όχι πράσινα) αλλά και χόρτο και την τροφή που έδωσε. Σε ευχαριστώ όμως που μου απάντησες!!!
  4. marich

marich Active Member

Καλό ειναι να του δίνεις λιγο μαρουλάκι ποτε ποτε ή λίγους τσοχους για να δοκιμάζει και νέες γεύσεις επισης δεν κανει να του δίνεις ντομάτα , ψωμί , παξιμάδι, φλούδες απο πατάτες ή απο καλαμπόκι επειδή μπορει να ειναι ραντισμένες
    καλό θα ηταν να του δίνεις καρότο , αγγούρι , πραςινη Πιπεριά και μαρουλι κυρίως για να δοκιμάζει νέες γεύσεις τελος δεν χρειάζεται να περιορίζεσαι μόνο σε μια απάντηση !
    Θα πάρεις πολλές και μετα εσυ θα αποφασίσεις τι ειναι καλό για το κουνελι σου και τι οχι
    Margarita7 likes this.
  5. Margarita7

Margarita7 New Member

Αναστασια μου το κουνελακι σου ειναι μεγαλο οποτε μπορει ανετα να φαει λαχανικα...επιτρεπεται να φανε μετα την ηλικια των 6 μηνων...το πρωτο λαχανικο που εδωσαν στο κουνελι μου 7 μηνων ηταν καροτο...για μαρουλι και καροτο τρελαινεται! Φρουτα ουτε να τα δει δυστιχως και δεν ξερω τον λογο...θα σου συνιστουσα αλλη φορα να παρεις αλλη τροφη απο αυτη που σου ειπαν στο πετ σοπ γιατι τοτε ηταν μωρο το κουνελακι σου και λογικα και η τροφη που σου ειπαν τωρα ειναι για μωρακια...εγω παιρνω της vitakraft premium vital και ειμαι πολυ ευχαριστημενη!

Share This Page