Τι να κάνω;

Discussion in 'Χελωνάκια και Χελώνες' started by Κώστος, Jul 23, 2010.

1. Κώστος

Κώστος New Member

προχτές βρήκα μια χελώνα στον ακάλυπτο της πολυκατοικίας μου.στον μισό ακάλυπτο μπορώ να πάω.στον άλλον μισό όμως όχι αφού είναι ψηλά.τέλος πάντων το θέμα είναι οτί σε αυτό το μέρος δεν μπορώ να πάω.και σε αυτό το μέρος βρήκα μια χελώνα ξηράς.μπορεί να ζήσει εκεί πέρα αν την ταίζω από το παράθυρο;φυσικά θα βρω τρόπο να της δίνω και νερό.αλλά μπορεί να ζήσει εκεί πέρα;ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος για μια χελώνα πιστέυω.επίσης στο ίδιο χώρο ζουν και καμιά δεκαριά γάτες αλλά οι γάτες φεύγουν,δεν είναι πάντα εκεί.μπορεί να συμβιώσει;επίσης τη να την ταίζω;

έχω σκεφτεί να κάνω σκάλα,να πάω να την πάρω και να την αφήσω στο δάσος.αλλά ο πατέρας όποτε του λέω για την χελώνα μου λέει και τι;θα σκάσω εγώ για την χελώνα; :banghead:
  2. Brunitsa

Brunitsa Member

Εγώ ξέρω πως πρέπει να αποφεύγουμε τη συμβίωση μιας χελώνας με γάτες ή σκύλους. Το νερό της πρέπει να είναι πάντα φρέσκο και άφθονο σε μεγάλο μπολ γιατί μερικές φορές θελει να μπαίνει μέσα και να βρέχεται. Το καλύτερο για εκείνη θα ήταν αν έβρισκες τρόπο για να τη φέρεις στο μέρος που έχεις πρόσβαση. Έτσι θα μπορείς να περιποιηθείς ευκολότερα και καλύτερα τη χελώνα αυτή και θα είναι τα πράγματα πιο εύκολα για εσένα. Πόσο περίπου ύψος έχει αυτό το μέρος που δεν μπορείς να πας και χρειάζεσαι σκάλα;
  3. Κώστος

Κώστος New Member

παδιά έπεσε από εκεί αλλά επέζησε.αλλά τα ερωτήματα μένουν ίδια.εγώ θα την πάρω σπίτι αλλά τι να της ταίζω;θέλει τετάριουμ.θα τη κρατήσω μόνο για λίγες μέρες και μετά θα τη πάω στο χωριό μου να την αφήσω ελεύθερη στο δάσος.αθ σας βάλω και φωτογραφία αν κάποιος ξέρει που ακριβώς πρέπει να την αφήσω και σε τι κλίμα.
  4. Κώστος

Κώστος New Member

τις έβαλα δύο φύλλα μαρούλι και νερό.μόνο που δεν μπορεί να μπει μέσα στο μπολάκι του νερού γιατί είναι πολύ μικρό.κατλεβηκε και μία γάτα τώρα κάτω.υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι η χελώνα ή η γάτα;ή η γάτα να φάει την χελώνα.δεν την έφερα μέσα στο σπίτι γιατί δεν με αφήνει ο πατέρας μου(δεν το νοιάζει καθόλου).αύριο θα την πάω στο χωριό μου και θα την αφήσω στο δάσος.ποιες πρέπει να είναι η συνθήκες μεταφοράς;
  5. Brunitsa

Brunitsa Member

H διατροφή της βασίζεται στη χορτοφαγία. Ξέρω πως μπορούμε να τους δίνουμε και μαρούλι αλλά δεν είμαι σίγουρη.Μπορείς να της έχεις από κάτω χώμα άμμο ή γκαζόν χωρίς διάφορες ουσίες π.χ.:παρασιτοκτόνα. Αυτές οι χελώνες τρώνε και διάφορα χορταράκια που φυτρώνουν στο χώμα χωρίς να τα φυτέψουμε. Θα σε ενημερώσω αν μάθω κάτι άλλο.
  6. Κώστος

Κώστος New Member

βασικά τώρα εκεί που είναι το πιο πολύ είναι τσιμέντο αλλά έχει και χώμα.
  7. Brunitsa

Brunitsa Member

Με πρόλαβες για το μαρούλι!!! Μπορείς να τη μεταφέρεις μέσα σε μια γλάστρα με χώμα που είναι μεγάλη για να μην ταρακουνιέται πολύ. Βάλε της πολύ νερό και μαρουλάκια. Μπορείς επίσης να της βάλεις και διάφορα χόρτα που φυτρώνουν στο χώμα όπως είπα και πριν.
  8. Brunitsa

Brunitsa Member

Α! Βάλε και πέτρες μικρές και μεγάλες για να απασχολείται μέχρι να φτάσετε στο χωριό σου. Μπορείς να της κάνεις και μια σπηλιά γερή από πετρούλες για να μπει μέσα αν φοβάται η τρομοκρατείται...
  9. Κώστος

Κώστος New Member

οκ σε ευχαριστώ πολύ.με τη συμβίωση με τις γάτες ξέρεις τίποτα;
  10. Irmakias

Irmakias New Member

Καταρχην να σου ζησει!Μην τησ δινεισ αποκλειστικα μαρουλι γιατι το μαρουλι για τισ χελωνεσ ειναι οπωσ η σοκολατα για εμασ οποτε μην τισ δινεισ κα8ε μερα.Φιλικα Irmakias
  11. Κώστος

Κώστος New Member

παιδιά σήμερα θα πάω στο χωριό ένος φίλου μου λέτε να την αφήσω εκεί την χελώνα;έχει πολλά χωράφια από ότι θυμάμαι αλλά δεν έχει και πολύ δέντρο.τι λέτε;θα μπορέσει να επιβιώσει;ή να την αφήσω λίγο πιο πάνω από το το σπίτι μου που έχει χωράφια και δέντρα(μάλιστα από εκεί πρέπει να ζούσε αφού έπεσε στον ακάλυπτο μου).
  12. Irmakias

Irmakias New Member

Καλυτερα για την χελωνα 8α ειναι να την αφησεισ εκει που μεγαλωσε δλδ πισω απο το σπιτι σου.
  13. Κώστος

Κώστος New Member

οκ αλλά πήγα χτες να την πάρω να την πάω πίσω από το σπίτι αλλά δε τη βρίκα.υπαρχει περίπτωση να την πήραν οι γάτες ή να έφυγε από κάπου;
  14. Irmakias

Irmakias New Member

Εγω πιστευω πωσ εφυγε η εχει κρυφτει καπου και δεν την βλεπεισ.
  15. Κώστος

Κώστος New Member

ξέρω αλλά πως έφυγε;έψαξα λίγο αλλά δεν την βρίκα...
  16. Irmakias

Irmakias New Member

Μα πωσ να εφυγε αυτο αναρωτιεμαι και εγω αφου εκει δεν υπαρχει εξοδοσ διαφυγεισ.
  17. Κώστος

Κώστος New Member

παίζει να κατέβηκε κανένας γείτονας και να την πήρε αφού είχα ξεχάσει το κλειδί πάνω στην πόρτα
  18. Irmakias

Irmakias New Member

Μπορει να εγινε και ετσι ποιος ξερει>
  19. Κώστος

Κώστος New Member

τελικά τι βρίκα την χελώνα χτες το απόγευμα και την πήγα πάνω από το σπίτι μου.
  20. Irmakias

Irmakias New Member

Ωραια!!!η χελωνιτσα 8α σε ευγνομωνει μια ζωη!

Share This Page