Τι σκύλο να πάρω;

Discussion in 'Απορίες' started by danos, Apr 10, 2015.

1. danos

danos New Member

Γεια σας,
    Λοιπόν μετά από ένα χρόνο κατέληξα στην απόφαση να πάρω ένα σκυλάκι. Θα ήθελα ο σκύλος μου να μην μαδάει καθόλου ή ελάχιστα.Μπορώ να τον βγάζω καθημερινά βόλτα 30 λεπτά και τ απόγευμα μόνο μπορεί να τρέχει σε ένα μεγάλο μπαλκόνι.Να προσθέσω πως θα μένει μόνος 7 ώρες καθημερινά εκτός απο Αργίες,2 βδομάδες Πάσχα και Χριστούγεννα, 3 μήνες το καλοκαίρι και τα σαββατοκύριακα. Οποιαδήποτε βοήθεια ή εμπειρία έχετε μπορεί να βοηθήσει. Ευχαριστώ πολύ περιμένω απαντήσεις.
  2. danos

danos New Member

Ξέχασα να προσθέσω τις ώρες που θα λείπω το πρωί(δεν θα λείπω όλα τα πρωινά όπως έγραψα πιο πάνω) το σκυλί μπορεί να είναι σε ένα μικρό μπαλκόνι ή μέσα στο σπίτι αλλά όλο το απόγευμα μέχρι το βράδυ θα είμαι μαζί του και θα μπορεί να τρέχεξει σε ένα μεγάλο μπαλκόνι για 1 ώρα+30 λεπτά βόλτα
  3. Marin

Marin Moderator

Καλησπερα, δεν κατάλαβα σε τι πραγμα θελεις βοηθεια, αλλα οφειλω να σου πω οτι το "να μην μαδαει καθολου" δεν υπαρχει. Οπως ολα τα ζωα ετσι και ο σκυλος μαδαει και αν σου πουν το αντιθετο ειναι ελαφρως ψεμμα. Υπαρχουν τα poodle και τα Yorkshire που λενε οτι δεν μαδανε αλλα να ξερεις οτι ειναι υγιες ενας σκυλος να αλλάζει το τριχωμα του δυο φορες το χρονο οπως γινεται και με τους ανθρωπους.

Αν παρολαυτα ενας σκυλος χανει πολυ τριχωμα ολη τη διάρκεια το χρονου τοτε αυτο οφειλεται στη διατροφή του και πρεπει να κοιταχτει για να αλλαξεις τροφή.

Στο θεμα της διαμονης του, να ξερεις οτι απαγορευεται η διαμονη του σε μπαλκονι. Καλυτερα να παρεις ενα crate και να το μαθεις να μενει μεσα οσο λειπεις και οχι να το αφηνεις εξω γιατι θα εχεις προβλημα με τον νομο αν αυτο φωναζει, λερώνει, λερώνεται ή γενικά αν έχει οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας ή ευζωίας.
  4. danos

danos New Member

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Θέλω να μου προτείνεις μερικές ράτσες που μπορώ να συμβιώσω σύμφωνα με αυτά που ανέφερα αρχικά(εκτός το θέμα με το ποιο μαδάει η όχι). Εγώ σκέφτομαι για τζακ ράσελ το ξέρω έχουν τρομερή ενέργεια αλλά και ένας γνωστός μου που έχει δεν υπήρξε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και αθλείται το τζακ ράσελ με τον τρόπο που έγραψα αρχικά, δηλαδή μία βόλτα 30 λεπτών το απόγευμα και τρέξιμο. Επίσης πιστεύω καλή ιδέα θα 'ναι και τα γουεστι καθώς και τα πιτπουλ. Αν έχεις να μου προτείνεις κάποια ακόμα ράτσα σε παρακαλώ απάντα μου. Ευχαριστώ
  5. danos

danos New Member

Αν εξαιρέσεις το μάδημα πιστεύεις πως θα μου ταίριαζε ένα westie;
  6. ilianna

ilianna New Member

Θεωρω πως δεν μπορει να σου πει καποιος τι ρατσα σκυλου σου ταιριαζει, μονος σου θα το δεις αυτο. Παντως τριχα και σκυλος πανε μαζι. Δεν μπορεις να εχεις το ενα χωρις το αλλο

Share This Page