Τι συμβένει;;

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by kokacy10, Apr 7, 2008.

1. kokacy10

kokacy10 New Member

παιδιά τα Γκούλντιανς μου έχουν αποπυραθεί 7 φορές ως τώρα να βγάλουν μικρά και ποτέ δεν τα καταφέρνουν. Γιατί; Γιατί πάντα το θυληκό γεννάει κρόκο αντί αυγό με τσόφλι! Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Υπάρχει καμιά τρωφή που δίνοντας της την θα μπορέσει να αναπτύξει και τσόφλι;
  2. christinaa

christinaa New Member

mipos xriazete asvestio???? valtis mesa ammo pou einai gi aapoulia kai mia petra asvestiou kai episeis vrasmeno avgo mazi me to tsofli.
    sinithos ola ta ptina otan kanoun avga me melako tsofli i katholou theloun asvestio.
    otan les kroko ti enoeis mono to kokkino? mipos to trwei?
  3. wind-sa

wind-sa New Member

...pos troei to thiliko? ti? vale ammo opos eipe h christinaa vale kai kokalo soupias - voithaei poli gia ellipsi asvestiou...fpouta laxanika vevea...ka vale kapoies polivitamines sto nero...
    Mipos apla xreazete proetimasia...
  4. kokacy10

kokacy10 New Member

Κόκκαλο σουπιάς της το έχω βάλει σχεδόν από τότε που τα πήρα ενώ τους δίνου φρούτα και λαχανικά τα οποία δεν κάνουν καν τον κόπο να αγκίξουν. Επίσης στο κλουβί έχω εδώ και καιρό και αλεσμένα κοχύλια. Δε ξέρω τι άλλο χρειάζοντε.
  5. athapris

athapris New Member

Είναι σαφές πως η διαταραχή αφορά στην έλλειψη ιχνοστοιχείων-ασβεστίου. Δοκίμασε να διαλύσεις λίγο απ' το κόκκαλο σουπιάς μέσα στο νερό τους (να το κάνεις λεπτή σκόνη τρίβοντάς το) ή να προσθέσεις κάποιο ειδικό ενισχυτικό σε σταγόνες με τον ίδιο τρόπο.
    Καλό θα ήταν επίσης για κάποιον καιρό (τουλάχιστον 4 μήνες) να απέχει το θηλυκό απ' το ζευγάρωμα ώστε να ισορροπήσει έτσι πιο γρήγορα και εύκολα ο οργανισμός του.

Share This Page