Το αρσενικο ή το θυλυκο?!

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by iren_af, Apr 30, 2011.

1. iren_af

iren_af New Member

Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.
    Χρειαζομαι τα φωτα σας σε κατι. Εχω - μεταξυ των αλλων - 2 κουνελακια, ενα αρσενικο και ενα θυλυκο. Ειναι περιπου 8 μηνων και τα δυο και προς το παρων ζουν σε ξεχωριστα κλουβια. Λογω του οτι τους εφτιαξα ενα μεγαλο χωρο για να τα βαλω μεσα, θελω να προχωρησω σε στειρωση αλλα δεν ξερω πιο απο τα δυο ειναι προτιμοτερο να στειρωθει. Δυστυχως δεν εχω την δυνατοτητα να στειρωσω και τα δυο και αναρωτιομουν.... το αρσενικο να στειρωσω ή το θυλυκο? Ο αρσενικος ψεκαζει μονο οταν ειναι κοντα η θυλυκια μου. Απο θεμα υγειας, γνωριζει κανεις πιο ειναι προτιμοτερο να στειρωσω? και αν στειρωθει η θυλυκια (διαβασα πως τα θυλυκα κινδυνευουν περισσοτερο απο θεμα υγειας) ο ασρενικος θα συνεχιζει να ψεκαζει?
    Θα ειναι πολυτιμη καθε γνωμη σας.
    Ευχαριστω
  2. loipon apo thema igeias einai protimitero na steirwseis tn thilikia giati borei na pthe karkino ths mhtras twn oothikwn kai tou mastou....vevaia mhpws to arseniko sinxizei na prospathei na zeugarwsei mazi ths kai na thn enoxlei...pragmatika den xerw...egw exw mono ena thiliko
  3. Irmakias

Irmakias New Member

Και εγω προτεινω το 8υληκο ,αλλα πιστευω καλυτερα αν στειρωσεις και τα 2.
  4. Brunitsa

Brunitsa Member

Και εγώ από ότι γνωρίζω από το θέμα της υγείας είναι προτιμότερο να στειρώσεις τη θηλυκιά για τους λόγους που ανέφερε και ο nikos lionhead bunny. Όμως νομίζω πως το αρσενικό θα συνεχίσει να την ενοχλεί, χωρίς να είμαι σίγουρη, γιατί φαινομενικά για εκείνον δεν θα έχει αλλάξει κάτι. Αυτά που είπα είναι λιγάκι αόριστα, για αυτό αν θες περίμενε να ακούσεις και απόψεις άλλων μελών :). Παρεπιμπτόντως να τα χαίρεσαι και τα δύο μπουμπουκάκια σου :D
  5. iren_af

iren_af New Member

Καταρχιν να σας ευχαριστησω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας. Σκεφτομουν και εγω την θυλυκια πιο πολυ. Οσο αφορα τον αρσενικο, σκεφτομουν πως ισως λειτουργει οπως με τα σκυλακια. Η θυλυκια παυει να τους "μυριζει" και δεν λειτουργουν τα αρσενικα... καπως ετσι δεν ειναι???
  6. etc einai apla opws ta arsenika peirazoun diafora kouklakia kai bales (katalavaineis ti enow) isws simvainei kai stin kouneiktsa
  7. DinaDina

DinaDina New Member

Εγω θα στειρωνα και τα δυο αλλα αν δεν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα θα στειρωνα την θηλυκια .....για εκεινα τα θεμετα της υγειας της....και να μαζευα χρηματα ωστε να στειρωσω τον αρσενικο μου αργοτερα.... επισης μπορεις να πας να τον ζευγαρωσεις με μια κουνελιτσα που θα επιλεξεις απο μια ιστοσελιδα στο διαδικτυο ή να τον πας να ζευγαρωσει σε ενα petshop....ελπιζω να σε βοηθησα...και να σου ζησουν:)

Share This Page