Το Ενυδρείο μου

Discussion in 'Ψάρια (όχι για φάγωμα)' started by Irmaki, May 29, 2007.

1. Irmaki

Irmaki New Member

Αυτό είναι το ενυδρειάκι μου :-D :D Είναι 100lt και ουσιαστικά είναι community tank γιατί έχει πολλά είδη τα οποία συμβιώνουν αρμονικά (αν και μου πήρε πολύ καιρό στην αρχή να βρω τον σωστό συνδυασμό). Αυτή τη στιγμή ζουν μέσα 3 σκαλάρια, 3 νέον (που απο θαύμα επιβίωσαν γιατι ήταν πολύ μικρά και αρχικά έιχα αγοράσει 11 αλλά έμειναν 3..τα υπόλοιπα έγιναν τροφή στους υπόλοιπους :oops: ), 4 yoyo loach, 2 κλόουν, 4 παπιγιόν, 2 γλείφτες, 2 χέλια, 1 μάυρο φάντασμα, 2 silver sharks, 1 red fin shark, 1 albino red fin shark. Αυτά. Ίσως κάποια στιγμή να πάρω μεγαλύτερο αλλά προς το παρόν είμαστε οκ νομίζω. Είμαι 1 χρόνο τώρα στα ψαράκια του γλυκού νερού και έμαθα πολλά. Το πιο σημαντικό..ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΠΟΤΕ ΑΝ ΕΙΣΤΕ ΑΡΧΑΡΙΟΙ ΣΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑΔΙΚΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑΣ!! Οι συνθήκες είναι άθλιες απ'ότι είδα τουλάχιστον και οι τύποι θέλουν μόνο να βγάλουν λεφτά. Αυτα :) Ελπίζω να βλέπετε όλοι τη φωτό γιατί δεν ξέρω αν το έκανα σωστα..Περιμένω τη γνώμη σας,

Έλενα
  2. Guest

Guest Guest

Ωραίο το ενυδρειάκι σου. :)

Α.Μ.
  3. Irmaki

Irmaki New Member

Thanx :-D
  4. giorgos13

giorgos13 New Member

wraia a3esouar exeis balei !!!!
  5. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Poli omorfo to enidreio sou! Ta fita einai fisika?
  6. Irmaki

Irmaki New Member

Thanx again :-D Βασικά ναι. Μερικά απο τα φυτά είναι αληθινά. 3 απο τα 6. Και δεν μπορώ να βάλω παραπάνω γιατί είναι σχετικά μικρό το ενυδρείο και μου βγάζουν πολλή άλγη και πρασινίζει το σύμπαν μετά :razz: Γενικά θέλει πολλή φροντίδα αλλά μέχρι τώρα θεωρώ αξίζει τον κόπο, ειδικά όσο τα βλέπεις να μεγαλώνουν :D
  7. Xotikouli

Xotikouli New Member

Γεια σου Έλενα!

Χαίρομαι που βρίσκω κι άλλον ενυδρειόφιλο στο pets.gr :)

Μιας και περιμένεις γνώμες, ελπίζω να δέχεσαι και μερικές παρατηρήσεις...

-Τα φυτά δεν είναι υπεύθυνα για την άλγη. Η άλγη μπορεί να εμφανιστεί και σε ενυδρεία που δεν έχουν κανένα αληθινό φυτό. Τα αληθινά φυτά, εκτός από ομορφιά προσφέρουν και πολλά "δωράκια" στα ψαράκια σου και στο ενυδρείο σου: δημιουργούν κρυψώνες, απορροφούν τα βλαβερά νιτρικά από το νερό σου κλπ.
    -Προσπάθησε να μάθεις την λατινική ή αγγλική ονομασία όλων των ψαριών και να ενημερωθείς για τις ανάγκες τους, τη συμβατότητά τους με τα υπόλοιπα, καθώς και το τελικό τους μέγεθος.

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω μετά από τόσο καιρό που σου πήρε για να τα διαλέξεις, αλλά τα ψαράκια σου είναι πάρα πολλά για ένα ενυδρείο 100 λίτρων! Και λέγοντας πολλά, δεν εννοώ τον αριθμό τους μόνο. Εννοώ τον αριθμό τους σε συνάρτηση με το μέγεθός τους. Πόσο μάλλον σε συνάρτηση με το τελικό τους μέγεθος...

Ας τα πάρουμε από την αρχή λοιπόν...

3 σκαλάρια: Pterophyllum scalare 100 λίτρα για 3 σκαλάρια είναι λίγα. Θέλουν οπωσδήποτε περισσότερα λίτρα και αρκετά ψηλό ενυδρείο.

3 νέον: Paracheirodon innesi Είναι ευτυχισμένα όταν ζούνε σε κοπάδια. Αν τα έχεις σε τόσο μικρές ομάδες, γίνονται εύκολα λεία μεγαλύτερων επιθετικών ψαριών και στρεσάρονται και αρρωσταίνουν πιο εύκολα. Επίσης είναι πρώτης τάξεως φαγητό για ενήλικα σκαλάρια, οπότε δεν θα έπρεπε να βρίσκονται στο ενυδρείο σου καθόλου.

4 yoyo loach: Botia almorhae

2 clown: Chromobotia macracanthus Άκακα πλασματάκια, αλλά πολύ μεγάλα για τα λίτρα σου. Τρώνε τα σαλιγκάρια, οπότε μην δοκιμάσεις να βάλεις apple snails στο ενυδρείο. Ζούνε επίσης σε κοπάδια.

4 παπιγιόν: δεν ξέρω ποιά εννοείς. Άλλη ονομασία? Φωτό?

2 γλύφτες: δεν υπάρχει είδος ψαριού με τέτοια ονομασία. Είναι μια μεγάλη κατηγορία ψαριών που συνηθίζουν πολλοί να τα ονομάζουν έτσι και συμπεριλαμβάνει από ψαράκια με τελικό μέγεθος 5-6 εκ μέχρι 40εκ! Μια φωτογραφία θα βοηθούσε κι εδώ.

2 χέλια: φωτο/περιγραφή επίσης απαραίτητη.

1 μαύρο φάντασμα: ελπίζω να μην εννοείς τα Apteronotus albifrons ! Γίνονται τεράστια και καθώς μεγαλώνουν θα αρχίσουν να τρώνε ότι χωράει στο στόμα τους.

2 silver shark: Balantiocheilos melanopterus Επίσης πολύ μεγάλα. Προτιμάνε την έντονη βλάστηση, αν δεν την έχουν στρεσάρονται πιο εύκολα.

2 redfin sharks: Epalzeorhynchos frenatum Απορώ πως δεν σου έχουν δημιουργήσει προβλήματα ακόμα. Είχα πάρει κι εγώ 3 κάποτε (δεν στο παίζω έξυπνη, έκανα κι εγώ κάποια λάθη μέχρι να μάθω). Το πρώτο σκότωσε το δεύτερο στις πρώτες κιόλας μέρες. Μετά κυνηγούσε και το τρίτο το οποίο δεν έβγαινε από την κρυψώνα του ούτε για να φάει (μέχρι που τελικά τα χώρισα). Γίνονται πολύ επιθετικά με άλλα ψάρια του είδους τους. Καμιά φορά και με άλλου είδους.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι αυτά δεν τα γράφω για να στην πω, αλλά για να βοηθήσω.

Για μένα ευθύνονται σε μεγάλο βαθμό τα καταστήματα που παραπληροφορούν ή αποκρύπτουν πληροφορίες εσκεμμένα προκειμένου να πουλήσουν. Μόλις καταλάβεις όμως ότι δεν μπορείς να βασίζεσαι σε ότι σου λένε στα μαγαζιά, η λύση είναι μία: Διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα...
  8. giorgos13

giorgos13 New Member

ti einai h algh???
  9. giorgos13

giorgos13 New Member

emena maresei to mauro fantasma kai ta silver shark
  10. aggeliki

aggeliki New Member

και εμενα μου αρεσουν πολυ τα ενυδρεια αλλα δεν ειχα ποτε,νομιζω οτι θελει που φροντιδα και γνωσεις για να εχεις υγιη και ευτυχισμενα ψαρακια!προσεξε αυτα που σου γραφει ο xotikouli.
  11. giorgos13

giorgos13 New Member

xatikouli exeis ena psaraki hmidiafanes pros to roz ti einai???
  12. Xotikouli

Xotikouli New Member

Η άλγη είναι ένα είδος "πρασινάδας" που βγαίνει μέσα στο νερό. Υπάρχουν διάφορα είδη. Κάποια αιωρούνται στο νερό και το θολώνουν, άλλα κολλάνε στα τζάμια και σε αντικείμενα, άλλα κολλάνε και μακραίνουν σαν τρίχες κλπ. Η άλγη μπορεί να είναι αντιαισθητική, αλλά δεν είναι βλαβερή για τα ψάρια. Στη φύση συναντάται κυρίως σε σημεία με χαμηλή ροή ή στάσιμα νερά και υψηλή ηλιοφάνεια.

Γιώργο ωραία είναι τα ψαράκια που λες, αλλά είδες φαντάζομαι ότι το ένα γίνεται 35εκ και το άλλο 50!

Το ημιδιαφανές ροζ ψαράκι που λες φαντάζομαι ότι είναι ένα από τα μωρά μονομαχάκια μου. Αν θέλεις δείξε μου ακριβώς ποιο εννοείς για να σου πω.

Όλα τα ζωάκια θέλουν φροντίδα και γνώσεις. Η δυσκολία των ψαριών είναι ότι το κάθε είδος θέλει μελέτη χωριστά και ότι ζουν στο νερό άρα για να φροντίσουμε τον χώρο τους πρέπει να καταλάβουμε μερικά πράγματα σε σχέση με τη λειτουργεία των υγρών οικοσυστημάτων και τη χημεία του νερού.
  13. giorgos13

giorgos13 New Member

a katalaba thn exw dei ala den h3era pws th lene auth th prasinada thnx
  14. Irmaki

Irmaki New Member

Xotikouli κι εγώ χαίρομαι που βρήκα κι άλλον ενυδρειόφιλο :) Σ'ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις σου! Γενικά το ξέρω οτι χρειάζεται πολύ διάβασμα σχετικά με τα τροπικά ψάρια και το στήσιμο του ενυδρείου γενικότερα. Έπαθα κιόλας κι έμαθα και κάποια πράγματα μέσα απο όλη αυτή την εμπειρία. Περιττό να σου πω οτι την πάτησες τώρα γιατί θα σε πρίζω που και που :razz: Γενικά τα παιδιά στο μαγαζί απ'όπου αγοράζω τα πάντα για το ενυδρείο μου και μια φίλη μου που είναι ιχθυολόγος (αν λέγεται έτσι) με έχουν σιχαθέι κυριολεκτικά..Ευτυχώς όμως μ'έχουν βοηθήσει αρκετά. Έχω διαβάσει πολύ επίσης και μ'έχει βοηθήσει αρκετά και το site www.aquahobby.com.

Για τις παρατηρήσεις σου τώρα:

-Αυτό για τα φυτά το ξέρω, γι αυτό και θέλησα να δοκιμάσω με αληθινά και πήγε μια χαρά ευτυχώς. Έχουν μεγαλώσει τόσο πολύ που αναγκάζομαι να τα κλαδεύω που και που! Τώρα για την άλγη επίσης το ξέρω, απλώς επειδή πιο πριν δεν είχα τέτοια συμπτώματα, υποθέτω οτι πρέπει να οφείλεται στα φυτά κυρίως, γιατί τότε μου εμφανίστηκε πρώτη φορά, με τη μορφή "πρασινάδας" ,όπως το έθεσες κι εσύ, πάνω στο τζάμι.

-Για το μέγεθος των ψαριών, απ'ότι διαβάζω και απ'ότι μου έχουν πει, τα συγκεκριμένα είδη ψαριών προσαρμόζονται στο μέγεθος του ενυδρείου, πλην του γλύφτη (Glyptoperichthys gibbiceps ή Leopard Sailfin Pleco ), ο οποίος φτάνει περίπου τα 50 εκατοστά, αλλά δεν χρειάζεται πολύ χώρο. Τον ένα εκ των 2 βέβαια τον έχω 1 χρόνο και δεν έχει ξεπεράσει ακόμα τα 10-12 εκατοστά.

-Τα σκαλάρια είναι στα 10 εκατοστά περίπου. Μεγάλωσαν πολύ γρήγορα μέσα σε μερικούς μήνες και απ'ότι διαβάζω προσαρμόζονται στο μέγεθος του ενυδρείου και του περιβάλλοντος στο οποίο μεγαλώνουν.

-Για τα νέον έχεις δίκιο. Αλλά δεν το ήξερα όταν τα είχα αγοράσει. Αυτά που έχουν επιβιώσει πάντως είναι μια χαρά! Και το ένα έχει μεγαλώσει αρκετά και την έχει δει αφεντικό μου φαίνεται..φαντάσου πως μερικές φορές κατα την ώρα του ταίσματος κυνηγάει τα αγγελόψαρα!Απίστευτο;;Γενικά είναι καλά και δεν τα πειράζει κανείς πλέον.

-Οι κλόουν επίσης προσαρμόζονται στο περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνουν. Δεν έχω σαλιγκάρια δυστυχώς, αν και ήθελα..αλλά προτιμώ τα κλοουνάκια γιατί είναι αστεία και εντυπωσιακά κατά τη γνώμη μου. Μεγαλώνουν πολύ αργά. Τα αντικατέστησα με καινούρια μετά απο μια μόλυνση που είχε ξεσπάσει στο ενυδρείο παλιότερα(απο δικό μου λάθος δυστυχώς :cry: ) και κατά την οποία, τα μόνα ψάρια που επιβίωσαν ήταν ο ένας silver και ο pleco. Τα έχω μερικούς μήνες και είναι ακόμα αρκετά μικρά σε μέγεθος (περίπου 6 εκατοστά).

-Τα παπιγιόν δεν είμαι σίγουρη οτι λέγονται έτσι. Μοιάζουν λίγο με pencil fish, χωρίς το κόκκινο τελείωμα στα πτερύγια και είναι λίγο πιο μεγάλα απο νέον. Θα προσπαθήσω να τα βγάλω φωτό αν και είναι λίγο δύσκολο γιατί είναι υπερκινητικά ψάρια. Αν παρατηρήσεις στη φωτό που έχω βάλει, αχνοφαίνεται ένα, πάνω αριστερά ακριβώς πάνω απο τον ένα κλόουν. Ήρεμα ψαράκια γενικά. Καμιά φορά κυνηγάει το ένα το άλλο, ίσως και για παιχνίδι δε ξέρω, πιο πολύ για το φαγητό ως συνήθως.

-Για τους γλύφτες όπως είπα και πρίν, λέγονται επίσημα Glyptoperichthys gibbiceps ή αλλιώς Leopard Sailfin Pleco. Τους ακούω συνέχεια γλύφτες, λογικά επειδή κολλάνε στα τζάμια, στα φυτά και στα αντικείμενα και τα καθαρίζουν γλύφοντάς τα.

-Τα χέλια που έχω, λέγονται επίσημα Misgurnus anguillicaudatus ή Weather Loach ή αλλιώς Dojo. Είναι ήρεμα πολύ και αυτά. Σκάβουν ανάμεσα στα πετραδάκια συνήθως και δεν ξεπερνούν τα 15-18 εκατοστά το πολύ.

-Το φάντασμα ναι εννοώ αυτό ακριβώς. Και πάλι προσαρμόζεται στο ενυδρείο. Το έχω αρκετούς μήνες και αυτό και δεν το είχα αγοράσει πολύ μικρό. Έχει σταματήσει τώρα στα 15-17 εκατοστά περίπου. Γενικάτρώει ότι νά ναι, αλλά δεν είναι καθόλου επιθετικό. Είχα διαβάσει πριν το αγοράσω οτι το μόνο που χρειάζεται είναι μία κρυψώνα σε σχήμα σωλήνα, όπου και περνάει τον περισσότερο χρόνο του. Και γι αυτό αγόρασα και τον κορμό που βλέπεις στην φωτό και όντως εκεί περνάει τον περισσότερο χρόνο του. Βγαίνει για να φάει (κάνει σαν τρελό βασικά για την τροφή), παίζει με τα φυτά που και που (συνήθως βράδυ) και κατα τ'άλλα είναι πολύ ήρεμο και εντυπωσιακό.

-Οι 2 silver είναι ήρεμοι επίσης. Παίζουν πολύ μεταξύ τους. Καμιά φορά κυνηγάει το ένα το άλλο κυρίως για την τροφή. Προσαρμόζονται και αυτά στο μέγεθος του ενυδρείου. Τον έναν τον έχω ένα χρόνο και έχει σταματήσει στα 15-17 εκατοστά περίπου. Στρεσάρονται όντως με το παραμικρό και με τα καινούρια φυτά είναι πολύ καλύτερα.

-Οι 2 red fin είναι πολύ ήσυχοι..Πρίν την μόλυνση είχα έναν που ήταν ψιλοτσαμπουκάς, αλλά οι τωρινοί μου βγήκαν πολύ ήρεμοι και τους έχω αρκετούς μήνες. Κοιτάνε τη δουλεία τους, δεν κυνηγάνε κανέναν, ούτε τα κυνηγάει κάποιος. Τρώνε και απο το χέρι μου που και που και γενικά είναι ήρεμοι και αυτοί.

Γενικά ευτυχώς και να μην το ματιάσω επικρατεί ηρεμία στο ενυδρείο. Εδώ και 6-7 μήνες περίπου, που έχω αγοράσει και τα καινούρια ψαράκια, πάνε όλα καλά. Ίσως αργότερα αγοράσω καινούριο και μεγαλύτερο ενυδρείο. Θα ήθελα να δοκιμάσω και με αλμυρό νερό στο μέλλον. Θα δείξει.

Σ'ευχαριστώ και πάλι για τα σχόλια και τις παρατηρήσεις. Είναι πάντα καλοδεχούμενες :D
  15. gikkat

gikkat New Member

@Xotikouli

ρε 'συ...
    μόλις είδα τις photos από τα ψαρούλια σου...
    εκτός του ότι είναι εκπληκτικές φωτογραφίες, έχω μείνει άφωνη με το τι έχεις φτιάξει για τα ψάρια... απίστευτο μου φαίνεται...
    αυτό είναι ένα δωμάτιο που έχει μόνο τα ενυδρεία???
    πόσες ώρες ασχολείσαι???

sorry που ρωτάω αλλά έχω εντυπωσιαστεί... :-D
  16. Xotikouli

Xotikouli New Member

Πρήξε με όσο θες, no problem! Γι'αυτό είμαστε εδώ, για να αλληλοπρηζόμαστε!

Μόνο άσε με please να σε πρήξω κι εγώ λίγο ακόμα...

Ουσιαστικά λες για όλα τα μεγάλα ψάρια ότι προσαρμόζονται στο μέγεθος του ενυδρείου και μένουν μικρά. Και δεν σου κάνει καθόλου εντύπωση αυτό? Ένα ψάρι που είναι φτιαγμένο για να φτάσει τα 50εκ, όντως μπορεί να μείνει στα 15 αν δεν του δώσεις το χώρο που χρειάζεται. Πόσο φυσιολογικό είναι αυτό όμως για το κακόμοιρο το ψαράκι? Για να σου δώσω ένα τραβηγμένο παράδειγμα: έστω ότι αν έβαζες ένα κοτοπουλάκι να ζήσει σε ένα κλουβί παπαγάλου, αυτό δεν θα γινόταν ποτέ μεγαλύτερο από περιστέρι. Θα το έκανες? Μπορεί να συμβαίνει, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι σωστό!

Σε καμια περίπτωση δεν σε κατηγορώ ότι κάνεις κακό στα ψάρια σου εν γνώση σου. Τα παίρνω όμως με αυτούς που τους συμφέρει να πιστεύει ο κόσμος ότι ισχύει η θεωρία αυτή. Ποιοι είναι αυτοί που τους συμφέρει κάτι τέτοιο? Οι έμποροι φυσικά! Ξέρεις πόσα από τα ψάρια που βρίσκονται στα pet shop χρειάζονται πάνω από 400, 600 ή και 1000 λίτρα για να ζήσουν φυσιολογικά? Πάρα πολλά! Κι όμως, τα ψαράκια αυτά πουλιούνται σαν τρελά! Λες να υπάρχουν τόσοι πολλοί ιδιοκτήτες τόσο μεγάλων ενυδρείων? Λες να ζούνε καλά αυτά τα ψάρια ή ακόμα και απλά να επιβιώνουν? Φυσικά όχι! Έχουν συμφέρον λοιπόν να μας έχουν στην άγνοια! Ο απλός υπάλληλος του καταστήματος μπορεί να μην το γνωρίζει αυτό. Οι περισσότεροι είναι απλά πωλητές. Πριν πουλάγανε παπούτσια και τώρα πουλάνε ζωντανά. Και μπορεί και να είναι καλοί στη δουλειά τους, με την έννοια ότι ρωτάνε το αφεντικό για το "προϊόν" και επαναλαμβάνουν ότι τους μαθαίνουν. Όσο λοιπόν αυτοί έχουν συμφέρον να διαδίδουν τέτοιες πληροφορίες, τόσο εμείς οφείλουμε να είμαστε πλήρως ενημερωμένοι.

Έτσι βγαίνει και ο μύθος ότι τα ενυδρεία είναι δύσκολη υπόθεση, τα ψάρια δεν είναι ανθεκτικά κλπ. Γι'αυτο αν πεις ότι έχεις ότι έχεις ενυδρείο, θα συναντήσεις σίγουρα και ένα σωρό κόσμο που θα σου απαντήσει. "Α, ναι? Είχα κι εγώ κάποτε, αλλά ήταν δύσκολο, τα ψάρια ψοφάγανε συνέχεια και το ενυδρείο είναι στο πατάρι."

Ευτυχώς από ότι φαίνεται αυτό το σημείο το ξεπέρασες γιατί ήσουν πρόθυμη να μάθεις περισσότερα. Για να επιστρέψω λοιπόν στο ενυδρείο σου συγκεκριμένα, ακόμα και με το μέγεθος που έχουν αυτή τη στιγμή τα ψαράκια σου, είναι πολλά.

Ειλικρινά, δεν συνηθίζω να γίνομαι πιεστική ούτε είμαι άνθρωπος που θέλω να συμφωνούν όλοι μαζί μου. Προσπαθώ απλά να σου μεταδώσω ότι έμαθα διαβάζοντας καθημερινά επί 2 - 2 1/2 χρόνια και κάνοντας κι εγώ τα λάθη μου. Και ναι, είναι καλύτερα να κάνει ο καθένας τα δικά του λάθη αλλά όχι όταν επηρεάζονται από αυτά ζωντανά πλάσματα.

Δεν θα σε ξαναπρήξω λοιπόν, εκτός αν θέλεις. Αν θέλεις, είμαι πρόθυμη να σου προτέινω λύσεις. Πες μου αν κάνεις μετρήσεις, τι τιμές σου δίνουν τα τεστ, κάθε πότε κάνεις αλλαγές νερού και σε τι ποσότητες, τι φίλτρο έχεις, αν έχεις όντως δυνατότητα για μεγαλύτερο ενυδρείο (και πόσο μεγαλύτερο) και ποια από τα ψάρια σου δεν θα ήθελες να αποχωριστείς με τίποτα. Και θα την βρούμε την άκρη.

Αν πάλι δεν θέλεις να το συνεχίσουμε, δεκτό.

Φιλικά πάντα

Ειρήνη
  17. Xotikouli

Xotikouli New Member

Thanks! :oops:

Τα δύο μεγάλα ενυδρεία είναι στο σαλόνι. Υπάρχει και ένα δωματιάκι που είναι αφιερωμένο στους μονομάχους που θέλουν τις μοναξιές τους (αν τους βάλεις μαζί τσακώνονται). Έχει και ένα μικρό στην κουζίνα... επεκτάθηκα μέχρι και στη δουλειά, οπότε έχω και ένα στο γραφείο! Όπως κατάλαβες όλο το σπίτι είναι αφιερωμένο στα ενυδρεία όχι μόνο ένα δωμάτιο :-D

Πόσες ώρες...? Καλή ερώτηση! Όταν μπουν στο ρυθμό τους και δεν χρειάζονται πια διορθώσεις/μεταβολές δεν θέλουν και πολύ χρόνο. Καθημερινό τάισμα, τσεκάρισμα θερμοκρασίας, φίλτρων, στάθμης νερού, ψαριών... παίρνει μόνο λίγα λεπτά την ημέρα. Ε, μετά υπάρχουν και διαδικασίες που γίνονται εβδομαδιαία ή και μηνιαία και είναι πιο χρονοβόρες, αλλά μην φανταστείς τραγικά πράγματα. Το μόνο που παίρνει πολύ χρόνο είναι το κλάδεμα των φυτών. Μέχρι πρόσφατα αφιέρωνα 3-4 ώρες κάθε ΣΚ στο κλάδεμα. Αλλά επειδή μετά τη Nelly ο χρόνος μου είναι πιο περιορισμένος και επειδή η τενοντίτιδά μου δεν μου επιτρέπει πλέον τέτοιες δουλειές για τόση ώρα, έβγαλα τα φυτά που θέλουν πολύ κλάδεμα και το γύρισα σε χαμηλής συντήρησης που θέλουν κλάδεμα μόνο μια φορά το μήνα.

Βοηθάει βέβαια που έχει την ίδια μούρλα και ο καλός μου (αυτός μου την κόλλησε!) και αναλαμβάνει τα τεχνικά. Όλα τα ενυδρεία εκτός από τα 2 μικρά τα έχει κατασκευάσει εκείνος.

Γενικά πάντως θα έλεγα ότι πιο πολύ χρόνο παίρνει το διάβασμα, ο σχεδιασμός και η προετοιμασία, παρά η συντήρηση.

Τι λες, ψήθηκες?

Join the club! :p
  18. gikkat

gikkat New Member

γενικά είμαι άσχετη από ψάρια, ενυδρεία κλπ.
    πάντα όμως με εντυπωσιάζαν τα καλοστημένα ενυδρεία...
    η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα κάποτε να ασχοληθώ αλλά όπως είπες θέλει πολύ διάβασμα και ενημέρωση... ποιος ξέρει ίσως αργότερα να το κάνω το βήμα :wink:
  19. Irmaki

Irmaki New Member

Ειρήνη οχι οχι να με πρήξεις κι εσυ όσο θες :razz: Έχεις απόλυτο δίκιο και το είχα φανταστεί αυτό που λες γι αυτό και σκέφτομαι για μεγαλύετο ενυδρείο σε λίγο καιρό ίσως. Θα φύγω το καλοκαίρι και απο Σεπτέμβρη θα το βάλω μπροστά το όλο πλάνο. Να με βοηθήσεις εεεεεεεε!!!

Τώρα για τα υπόλοιπα, κάνω συχνά (μια φορά το μήνα τουλάχιστον) μετρήσεις για αμμωνία και nitrite συνήθως, τα οποία μου είναι φυσιολογικά. (Στην αρχή είχα μεγάλο πρόβλημα με την αμμωνία). Τώρα για το φίλτρο, είναι εσωτερικό. Η μάρκα του είναι Pacific και γράφει 220-240v 6.5w (σου τα γράφω γιατί δε ξέρω πολλά πάνω στο φίλτρο). Έχει ένα σωληνάκι που τραβάει το νερό, περνάει μέσα πο το φίλτρο (έχει και ένα επιπλέον σφουγγαράκι στη βάση του ο μηχανισμός), ανακυκλώνεται και το ξαναρίχνει στο ενυδρείο μέσα απο ένα άλλο σωλήνα, απο ένα άνοιγμα που έχει η πλαστική θήκη στην οποία εφαρμόζει ο μηχανισμός.

Εκτός απο αυτό έχω και το κλασσικό σφουγγαράκι, υαλοβάμβακα, biopur (αυτά τα πετραδάκια), και ενεργό άνθρακα (τον οποίο τον βγάζω για 3-4 μέρες, όταν ρίχνω υγρό λίπασμα για τα φυτά για να μην το απορροφήσει). Αλλάζω το 1/3- 1/4 του νερού κάθε 15 μέρες περίπου. Σε κάθε αλλαγή ρίχνω και stress zyme στο νερό (εκτός απο τον κλασσικό ρυθμιστή νερού εννοείται). Καλό θα ήταν να μπορούσα να τα μεταφέρω όλα τα ψαράκια σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Σκεφτόμουν γύρω στα 500lt. Καλά είναι ή θέλω πιο μεγάλο;

Σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις συμβουλές σου και congratz για τα ενυδρεία σου :-D Μου άρεσαν κι εμένα πάρα πολύ έτσι όπως τα είδα.

Έλενα
  20. Xotikouli

Xotikouli New Member

Έλενα sorry που δεν έχω απαντήσει ακόμα, δεν σε έχω ξεχάσει! Έχω μαζέψει 2 σελίδες σημειώσεις για να σου κάνω αναλυτική πρόταση για το ενυδρείο σου και πάω για την τρίτη. Ελπίζω ότι μέσα στο ΣΚ θα προλάβω να τα συγκεντρώσω και να σου πω τι έχω σκεφτεί. :)

Share This Page