Το κουνελάκι μου "έφυγε" :/

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by sanosay, Feb 20, 2012.

1. sanosay

sanosay New Member

Το κουνελάκι ήταν 1 χρόνου και το είχα 4 μήνες.
    Πριν από 3 μέρες είδα το κουνελάκι μου σε άθλια κατάσταση. (Την προηγούμενη μέρα ήταν ΠΟΛΥ καλά.)
    Είχε γεμίσει το κλουβάκι του με ευκοίλια, κ καθόταν πάνω σε αυτήν.
    Ακούνητο.
    Τρόμαξα πάρα πολύ και το πήγα σε έναν κτηνίατρο.
    Εκεί του έκανε μία ένεση (από "W" ξεκινούσε) και μου είπε οτι την βγάζει δεν την βγάζει. Βάλτο, μου είπε, σε ένα ζεστό και ήσυχο μέρος και αν συνέλθει, συνήλθε.

Επειδή μου έκανε εντύπωση η στάση του κτηνιάτρου, το πήγα και σε δεύτερο αμέσως μετά τον πρώτο.
    Ο Δεύτερος ΟΥΤΕ ενεση ούτε συμβουλή ουτε τίποτα.
    Είπε : "Δεν είναι τίποτα. Το πολύ πολύ να έφαγε παραπάνω"

To πήγα σπίτι.
    Του καθάρισα το κλουβάκι, το έβαλα μέσα και περίμενα να δώ αν θα συνέλθει.
    Ούτε cafe δεν έκανα για να μήν ακούει το mixeraki και φοβάται.

Χθές, 26 ώρες μετά το βρήκα να "κοιμάται".

Το πήρα και το έθαψα κοντά σε μία εκκλησία.
    [Ήρθαν και οι μπάτσοι. Κάποιοι τους φώναξε γιατί φοβήθηκαν μήπως έθαβα τίποτα άλλο...και υπέστει και τον χλευασμό τους. του στίλ "Ε και δεν το έσφαζες να το φας την πέμπτη?"]...
    [Με πήραν στο τμήμα για εξακρίβωση και προσβολή κατά της αρχής, μετά από αυτά που τους κατέβασα].

Σήμερα ξανά άρχισα το ψάξιμο για το τι ακριβός έπαθε το κουνελάκι μου.
    Διαβάζοντας στο forum είδα πως τα πράγματα δεν είναι τελικά τόσο για το ... όπως εδώ στην επαρχία. (Λαμία).

Οι κτηνίατροι κάναν ότι έπρεπε να κάνουν, ή παρέλειψαν κάτι?
  2. kate9

kate9 Member

Σε συλλυπούμαι :('
    Είναι πολλά που μπορεί να το πείραξαν. Συμβαίνουν αυτά στα κουνέλια και δυστυχώς τα προλαβαίνεις δεν τα προλαβαίνεις, άμα δεν ξέρεις κιόλας από αλλες φορές... Μην το σκέφτεσαι ό,τι ήξερες το έκανες.
  3. mariaz

mariaz Member

Συλλυπητήρια για το μικρούλι σου. Μου έχει συμβεί κι εμένα το ίδιο ακριβώς με ένα μικρό κουνελάκι, τη Χιόνη μου. Όπως και το δικό σου, τη μια στιγμή ήταν καλά και μετά ευκοίλια τρομερή και βέβαια δεν σώθηκε.....

Τα κουνελάκια είναι πολύ ευαίσθητα με το εντεράκι τους. Πρέπει να κάνουν σωστή και ισορροπημένη διατροφή γιατί κινδυνεύουν είτε από διάρροιες, είτε στον αντίποδα από στάση εντέρου. Η σωστή διατροφή περιλαμβάνει πάρα πολύ ξερό χόρτο, ξηρά τροφή καλής ποιότητας, δηλ. να περιλαμβάνει πάνω από 18% φυτικές ίνες και όχι σπόρους, και αμυλούχα πρόσθετα. Τα φρέσκα λαχανικά πρέπει να είναι σε καθημερινή διάταξη, αλλά όχι υπερβολικές ποσότητες.

Οι κτηνίατροι, το μόνο που θα μπορούσαν να κάνουν θα ήταν να του βάλουν ορό, ή κάποια ένεση γιατί με τη διάρροια αφυδατώθηκε πλήρως και διαταράχθηκαν οι ηλεκτρολύτες.

Η kate9 έχει δίκιο. Δεν υπάρχει κάτι που να ήξερες και να μην το έκανες. Και πάλι συλλυπητήρια και να το θυμάσαι με αγάπη!!!
  4. lenoulinaki

lenoulinaki New Member

sanosay ειναι κριμα για το κουνελακι σου! να ξερεις οτι οι κτηνιατροι σπανια ξερουν απο κουνελια! κ εμενα μ ετυχε κατι παρομοιο πριν 3 χρονια και μαλιστα ειχα την τυχη να ναι κυριακη! επικοινωνησα με 3 κτηνιατρους τηλεφωνικα και τους ελεγα οτι απ οσο ξερω ειναι σοβαρη αυτη η κατασταση για τα κουνελια και με καθησυχαζαν οτι ειναι μικρο κ δεν παθαινει τιποτα!το χειροτερο ειναι οτι τους παρακαλουσα να το παω να το δουν οπου κ αν βρισκονται και αρνουνταν! οπως ηταν αναμενομενο δεν αντεξε πανω απο λιγες ωρες. :( ευχομαι αν παρεις αλλο κουνελακι να ειναι γερο και χαρουμενο για πολλα χρονια! κ προσεχε τους κτηνιατρους! ξερουν πιο πολυ για γατες κ σκυλους μαλλον...
  5. AgapiK.

AgapiK. New Member

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι επιλέγουν να κάνουν μια δουλειά κ μαλιστα τέτοιου είδους κ αρνούνται να βοηθησουν. Αλλα όσο τους αφήνουμε τοσο θα τα κανουν. Εις βαρος μας κ εις βαρος των αγαπημένων μας κατοικιδιων.

Share This Page