Το ψαρι μου τρελαθηκε....

Discussion in 'Ψάρια (όχι για φάγωμα)' started by ann.lee2, Dec 4, 2011.

1. ann.lee2

ann.lee2 New Member

Λοιπον εχω δυο χρυσοψαρακια ενα ΄΄πιτσιλωτο'' και ενα κανονικο συνηθισμενο πορτοκαλι.... ζουνε στο ιδιο ενυδριακι 15 λιτρων [ξερω οτι ειναι λιγα αλλα δεν μπορω να διαθεσω περισσοτερα]... το ''πιτσιλωτο'' μερικες φορες τρελαινεται στην κυριολεξια και αρχιζει να κανει αποτομες κινησεις να τρεχει μανιοδως να τριβεται στο τζαμι του ενυδριου [ολα αυτα με μεγαλη ταχυτητα] ακομα και στο φιλτρακι σερνεται..κατα τα αλλα ειναι υγειεστατο τρωει κανονικα κανει παρεα με το αλλο ψαρακι και ολα ΟΚ... αυτο ηταν το 1ο που ηθελα να ρωτησω αλλα.......
    .............
    λοιπονν το αλλο μου προβλημα ειναι οτι το φιλτρακι που εχω στο ενυδριο εχω παρατηρησει οτι κουραζει τα ψαρια λογω της δυναμης του νερου που βγαινει με οργη και ετσι τα παρασερνει..πλεον το εχω ανοιχτο μονο κατα τη διαρκεια του απογευματος γιατι τα λυπαμαι.... ακουω ιδεες..τι μπορω να κανω?

αυτα ευχαριστω !
  2. skouk

skouk Member

το ρευμα που δημιουργειται απο το φιλτρο χτυπαει σε ολο το ενυδρειο?δεν γινεται να το περιορισεις καπως?ειναι καλο να το εχεις σε λειτουργια αν οχι ολη την ωρα,την περισσοτερη....δεν νομιζω τα ψαρακια να εχουν θεμα.αλλιως δοκιμασε να παρεις αλλο φιλτρο...αν τα ψαρακια ειναι καινουρια,αυτο που τρελαινεται ισως να εχει καποιο βακτηριο πανω του και γι'αυτο να κανει ετσι σε μια προσπαθεια να καθαρισει το σωμα του.αν τα εχεις καιρο και δεν εχει συμβει τιποτα περιεργο οπως να πεσει κατι μολυσμενο στο νερο ή να τους αλλαξες αποτομα θερμοκρασια ή αν τα εχεις καιρο αλλα το εκανε παντα αυτο τοτε λογικα δεν ειναι τιποτα
  3. THANOSellas

THANOSellas New Member

εγω παντος οταν ειχα παλια χρυσοψαρα ειχα παθει κατι αναλογο....Το ενοχλουσε το φιλτρο τοσο πολυ που πηδαγε απ'εξω απο το ενυδριο ειχα κανει τα παντα για να το ηρεμισω αλλα τιποτα....δοκιμασε να βαλις μπροστα απο το φιλτρο ενα διακοσμιτικο (εγω ειχα βαλη κατι πλαστικα λουλουδια και ετσι ειχε λιγοτερη ενταση το φιλτρο και το χρυσοψαρο μου ηρεμισε.... να εχει μια αποστασει βεβεα απο το φιλτρο αυτο που θα βαλεις μπροστα) Το φιλτρο σου εχει μηπως καποιο διακοπτη για να ρυθμιζης την ενταση του??
  4. anasa

anasa New Member

Καλησπερα! Πρωτα θελω να ζητησω σηγνομη που γραφω με λαθη,δεν ειμαι απο την Ελλαδα,αλλα προσπαθω και μαθαινω! Και εγω εχω μια γιαλα 20 λιτρα περιπου με ενα χρυσοψαρο,2 μηνες πριν ηχαμε ιδια προβλημα.Εκανα το εκσις,χαμηλοσα ροη του φιλτρου και το γηρισα λιγο ως να χτηπαει ροη στο τζαμι,και εκανα θεραπια με αντιβιουση,και σε καθε αλλαγη νερου βαζω αντιχλοριο με αντιστρες,τωρα μια χαρα ψαρακι!

Share This Page