Το σκυλί μου χάνει τρίχωμα

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by ιοαννα, Feb 22, 2008.

1. ιοαννα

ιοαννα New Member

παιδια καλησπερα.
    πριν καμια ωρα γυρισα σπιτι και παρατηρησα την σκυλιτσα μου οτι χανει τρελο τριχωμα.
    οχι απλα τριχες.τουφες ολοκληρες.
    παιζει να ειναι ψωρα?
  2. veroniki

veroniki New Member

Πριν μια βδομάδα η Ιφιγένεια έχασε το τρίχωμά της σε ένα σημείο του σώματός της.Μου είπε μια φίλη μήπως είναι μύκητες και της έβαλα lamisil αλλά δεν πέρασε.Δεν έγινε ούτε καλύτερα ούτε χειρότερα.Έτσι σήμερα την πήγαμε στο γιατρό.Μας είπε να βάλουμε για μια βδομάδα propiosalic αλλά αυτό που μας φόβησε είναι ότι μας είπε επειδή η Ίφι είναι στειρωμένη σε σπάνια περίπτωση και σε μεγαλύτερη ηλικία μπορεί να παρουσιαστεί πρόβλημα ενδοκρινολογικό με τα επινεφρίδια ή το θυροειδή της.Μαςείπε ότι αυτό του φαίνεται μάλλον απίθανο αλλά τότε ίσως χρειαστούν ειδικές εξετάσεις.Μήπως πρέπει να τις κάνουμε τώρα ή ίσως κάποιες άλλες εξετάσεις;Μας είπε να της κάνουμε δίαιτα να χάσει 2 κιλά και μήπως παχαίνει χωρίς να τρώει πολύ αλλά η αλήθεια είναι ότι η Ίφι είναι πολύ λιχούδα και της αρέσει το φαγητό.
  3. ιοαννα

ιοαννα New Member

ξερεις ποτε αλλαζουν τα σκυλια τρίχωμα?
    η δικια μου δεν εχει αλλαξει ποτε.τουλαχιστον στους δεκα μηνες που την εχω.
  4. veroniki

veroniki New Member

Ο γιατρός δε μου είπε ότι αλλάζει τρίχωμα εξάλλου είναι μόνο σε ένα σημείο.
  5. ιοαννα

ιοαννα New Member

απλα ενημερωτικα ρωτησα.
    αν ξερεις , γιατι εγω πρωτη φορα εχω σκυλο.
    υπομονη με το σκυλακι σου.
    αλλωστε τα σκυλακια ειναι σαν μικρα παιδια.
    ποτε δεν ξερεις ποτε θα αρρωστησουν.
    περαστικα..
  6. aristea

aristea Active Member

Veroniki στη θεση σου θα τελείωνα τη θεραπεία και αν δεν υπήρχε το ανάλογο αποτελεσμα θα εκανα τις εξετασεις.
  7. Sofia Iv.

Sofia Iv. New Member

Βερονικη υπαρχουν πολλοι λογοι για τους οποιους μπορει να το παθει αυτο (να χασει τριχωμα απο ενα μονο σημειο...). Μπορει να ειναι δυστηχως η αρχη κ να αρχισει να πεφτει κ απο αλλου.. Αυτο που πρεπει να γινει ειναι εξετασεις οπως σου ειπε ο γιατρος σου κ ακομη πιο συγκεκριμενα να γινει καλλιεργεια σε δειγμα που θα παρθει απο το "αρρωστο" δερμα.

Εμενα για να καταλαβεις το ειχε παθει αυτο η δικια μου η σκυλα (κ το παθαινει γενικα 1 φορα στα 2 χρονια... μας "επισκεπτεται"..), στο πανω μερος της πλατης της στη ραχη (εκει που γινεται το εμβολιο εκτος απο το μπουτι). Κ η διαγνωση ειναι διπλη - καποιες φορες εχει να κανει με κατι χημικο που τη πειραξε αλλα ετυχε εκει σε εκεινο το σημειο να ειναι πιο εαυσθητη κ να εκδηλωσει την ενοχληση. Και η 2η διαγνωση εχει να κανει με παραγοντα ψυχολογικο (ναι καλα διαβασατε !) με εντονο στρες - ενοχληση που εκδηλωθηκε προς τα εξω με αυτο το τροπο, με ενα δερματικο προβλημα. Το ιδιο ακριβως συμβαινει κ στους ανθρωπους, κ συγκεκριμενα μια μορφη "ψορας" που βγαζουν καποιοι, σιγουρα καπου θα την εχετε δει, στα χερια (αγκωνες ιδιατερα κ γενικα κλειδωσεις) λενε πως προκαλειται απο εντονο στρες κ αγχος κυριως κ γι'αυτο ο πιο αποτελεσματικος τροπος αντιμετωπισης της ειναι η ομοιοπαθητικη. Τουλαχιστον εγω που το εχω ζησει απο κοντα με ενα φιλικο προσωπο αυτο τον βοηθησε κ ας ειχε παει πρωτα σε ενα καρο γιατρους!

Η σκυλιτσα μου τωρα πιο συγκεκριμενα οταν το παθαινει απο κατι χημικο, οι τριχες εκει μοιαζουν πεντακαθαρα σα καμμενες κ "επιβιωνουν" μονο καποιες πολυ κοντες κ σκληρες (κ ειναι μακρυτριχο ζωο κιολας..). Το πιο συνηθες χημικο που μας το προκαλει αυτο ειναι κ σ'αυτη τη περιπτωση το Frontline Spray.. Κ λεω κ σ'αυτη τη περιπτωση γιατι ισως καποιοι να θυμαστε οτι στη συζητηση για την επιληψια, επειδη η σκυλιτσα μου ειναι επιλιπτικη, ενα απ'τα χημικα που της προκαλουν κριση ειναι again το Frontline Spray (οχι οι αμπουλες εννοειτε).

Τωρα οσον αφορα τη διαγνωση με το ψυχολογικο παραγοντα που πλεον ειναι αυτη που ισχυει πιο συχνα οταν θα το παθουμε, εχω παρατηρησει πως ισχυει οντως γιατι πχ οταν εφερα για πρωτη φορα τη καθε μια απο τις 4 γατες μου στο σπιτι κ τις γνωρισε ως νεα μελη της φαμιλιας μας επειδη φυσικα δεν ηταν κ πολυ χαρουμενη η κακιασμενη εγωιστρια μου, μεχρι να τις αποδεχτει ειχε τυχει (?....) κ τις 4 αυτες περιοδους να εχει τετοιο δερματικο προβλημα. Το οποιο μολις τις συνηθισε κ ηρεμησε, σιγα σιγα υποχωρησε κ εφυγε εντελως. Φυσικα εννοειτε μαζι με μια -απλη- αλοιφουλα που της εβαζα -δε τη θυμαμαι τωρα, θα ρωτησω αν ειναι τη mother μου- κ οπωσδηποτε συχνες πλυσεις η' τοπικους καθαρισμους με betadine. Δηλαδη οταν γυρναγαμε απο βολτα ή αν καποιο αλλο σκυλι την ειχε πχ σαλιωσει εκει, της το καθαριζα με Betadine. Aλλιως σιγουρα 1 φορα στις 2 βδομαδες (2 φορες το μηνα) καναμε μπανιο με betadine scrab.

Εχω να σας προτεινω κατι btw που αποκλειεται να βλαψει τον οποιονδηποτε παρα μονο θα βοηθησει (αρκει φυσικα να μη γινει σε υπερβολικο βαθμο). Εδω επιλιπτικη ειναι η δικια μου κ συστηνεται ως βοηθητικο. Ειτε εχει ειτε δεν εχει κατι το σκυλι σας (παντα της το κανει αυτο η μητερα μου με ή χωρις δερματικο προβλημα) για προληψη κ καλη υγιεινη κατασταση. Καλο ειναι οταν κανετε μπανιο το σκυλο σας να τον κανετε πρωτα ενα χερι με betadine scrab (σαπουνι) κ επειτα με το σαμπουαν του ενα δευτερο. Τωρα θα μου πειτε σιγα μη τον αποστειρωσω κιολας καλε, σκυλος ειναι, ακου betadine σαπουνι! Χαχα κ εγω αυτο ειπα στην αρχη οταν το εκανε η μητερα μου, ομως στη πορεια ρωτωντας κ το κτηνιατρο μας κ μιλωντας με τη μητερα μου (η οποια ειναι γιατρος) πειστηκα πως δεν ειναι υπερβολη αλλα αντιθετως οτι καλυτερο μπορω να κανω αφιερωνοντας 5 λεπτα παραπανω για τη σωστη υγιεινη του σκυλου κ τη δικη μου μεσα στο σπιτι! :-D
  8. e1drua

e1drua New Member

Οσον αφορα στη νοσο της ψωρας θα πρεπει να την διαχωρισουμε απο τη νοσο της ψωριασης.
    Η ψωρα ειναι ακρως μεταδοτικη και δεν εχει αναφερθει πως εχει να κανει με ψυχοσωματικη νοσο αλλα με παρασιτα.
    Η ψωριαση ειναι μη μεταδιδομενη αυτοανοση νοσος που δε γιατρευεται ποτε απλα μπορεις να την κρατησεις σε κατασταση υφεσης. Η ψωριαση λοιπον ειναι ψυχοσωματικη ασθενεια και οχι η ψωρα, επισης δημιουργει στο δερμα εμφανιση "λεπιου" και "καμμενου".
    Τωρα σχετικα με το θεμα της καθαριοτητας, δεν ειναι πως θεωρω τις πλυσεις με betadin υπερβολικες, απλα πιστευω πως θα πρεπει να αφηνουμε το δερμα να αναπτυσει την καταλληλη χλωριδα ετσι ωστε να ειναι τα ζωα μας (αλλα κ εμεις) πιο ανθεκτικα στα μικροβια. ;)
  9. Marin

Marin Administrator

Ψώρα υπάρχει η demodex που από όσο γνωρίζω δεν κολλάει από ζώο σε ζώο αλλά εμφανίζεται όταν η άμυνα του οργανισμού δεν είναι σε καλά επίπεδα και η sarcoptex που είναι παράσιτο και κολλάει.

Μαρίνα

Share This Page