Το σκυλάκι μου κουτσαίνει μήνες!!

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by freddo, Jan 13, 2008.

1. freddo

freddo New Member

εχω ενα υπεροχο γιορκσαιρ 2μιση χρονων.
    περυσι το πασχα ειχαμε παει στο χωριο μας και οπως γυρνουσαμε με το αυτοκινητο απο την λαχταρα του ο μικρουλης να κατεβει πηδησε λιγακι αγρια κατω και αρχισε να ουρλιαζει σαν τρελος.
    μετα απο 1 ωρα ειμασταν ακομη εκει και αυτος εκλαιγε με αναφιλητα.
    οταν του περασε ο πονος αρχισε να περπαταει κουτσος με το ποδαρακι το μπροστινο ψηλα. απο τοτε μεχρι σημερα ειναι ακομη ετσι το πιστευετε?
    τον εχω παει 2 φορες σε γιατρο και τις 2 φορες μου εδωσαν κατι χαπακια και μου ειπανε πως θα του περασει..δεν περασε ομως, η για την ακριβεια ειναι μερες που τρεχει σαν τρελος και παταει κανονικα και μερες που κουτσαινει ακομη και στο βαδην! ο γιατρος επιμενει πως δεν εχει τιποτα και πως απλα του εμεινε κουσουρι επειδη ειναι πολυ φοβιτσιαρης. ειναι λογικο αυτο? το εχω ψαξει πολυ το ποδαρακι του το τραβηξα του ζουληξα παντου να δω αν αντιδρασει αλλα δεν δινει σημασια..
    τι μπορει να ειναι?
  2. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Ρώτησες και κάποιον άλλο κτηνίατρο για μιά δεύτερη γνώμη;
  3. freddo

freddo New Member

ρωτησα 2 κτηνιατρους..
  4. matilda

matilda New Member

΄Πρόσεξε πότε κουτσαίνει. Μήπως κουτσαίνει όταν τον μαλώνεις ή όταν θέλει να σου τραβήξει την προσοχή??

Πάντως ο κανόνας είναι ότι τόσο μικρόσωμα σκυλιά πρέπει να προσέχουμε να μην πηδάνε από ύψος ή απότομα γιατί μπορεί εύκολα να τραυματιστούν.
  5. Sofia

Sofia New Member

Re: το σκυλακι μου κουτσαινει μηνες!!

Ο γιατρος δεν εχει κανει διαγνωση η του εδωσε χαπακια για τον πονο μονο?
  6. freddo

freddo New Member

ο γιατρος ειπε πως τραυματιστηκε στον τενοντα απο το πηδημα και πως δεν μπορεις να κανεις τιποτα απο το να περιμενεις να περασει καιρος..
  7. Sofia

Sofia New Member

Τοτε πρεπει να προσεχεις αυτο που σου εγραψε η matilda να μην τον αφηνεις να πηδα απο υψος
  8. RINIO

RINIO New Member

Αυτο που λες Freddo το εχω παρατηρησει και εγω σε ενα σκυλακι ημιαιμο μικρου μεγεθους.Προκειται για ενα απο τα σκυλια που βγαζω βολτα, και ειναι καποιες μερες που χωρις να εχει κατι το ποδι του (δεν εχει χτυπησει πουθενα) δεν το παταει, μπορει να τρεχει μια χαρα την μια στιγμη και την αλλη να περπατει και να μην το παταει.
    Τι να πω, δεν ξερω, σκεφτομαι μηπως ειναι ψυχολογικο, μηπως λογω καποιου παλιου χτυπηματος οταν το σκεφτεται απο τον φοβο του δεν το παταει.

Share This Page