Τουαλέτα & κουτάβι 2,5 μηνών

Discussion in 'Απορίες' started by Mario2008, Jun 16, 2008.

1. Mario2008

Mario2008 New Member

Καταρχήν για χαρά σε όλους σας!!
    Πρόσφατα απέκτησα ένα κουταβάκι, ημίαιμο Λαμπραντοράκι.
    Του αγόρασα τα βασικά πιστεύω : Σπιτάκι, μπολάκι για νερό και φαγητό, τροφή δύο ειδών παιχνίδια κολάρο.
    Από ότι ξέρω έχει εμβολιαστεί και αποπαρασιτοθεί, μου έχουν δώσει και κάποια καπάκια που τα παίρνει κάθε πρωί.
    Σε μερικές μέρες θα τον πάω και στον κτηνίατρο για να μου πει τι χρειάζεται μετά από τα παραπάνω.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής, μετά την δεύτερη μέρα (την πρώτη μέρα τα έκανε όλα χάλια) έχει συνηθίσει τον χώρο και το σπιτάκι του, έχω καταφέρει να τον συνηθίσω να κάνει τα κακά του σε ένα συγκεκριμένο σημείο με εφημερίδες, το πρόβλημα είναι τα κατουράκια του που τα κάνει παντού!!
    Στρώνω εφημερίδα εκεί που είχε κάνει τσιτσα αφού σφουγγαρίσω πρώτα και πάει και τα κάνει λίγο πιο κάτω.
    Τελικά θα καλύψω όλο το μπαλκόνι με εφημερίδες!!! Υπάρχει λύση??? Πώς μπορώ να τον συνηθίσω να τα κάνει όλα στο ίδιο σημείο?? Να αγοράσω ειδικό χώμα σαν τις γάτες?? (ξέχασα να πω ότι είναι μόνο 2,5 μηνών και δεν μπορώ να τον πάω βόλτα)
    Περιμένω προτάσεις.
    Ευχαριστώ!
  2. Strayshelp

Strayshelp New Member

Re: Νέος και άσχετος Βοήθεια!!

Αγαπητέ mario

να σου ζησει το σκυλάκι.
    Αυτά τα χαπάκια που παίρνει καθε πρωϊ τι είναι και γιατί τα παίρνει???Μου ακουγεται λίγο περίεργο!Βιταμίνες??

Οσο για τα τσισάκια,αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι καταρχήν να πάρεις πάνες απ το πετ σοπ για κουτάβια.Σχεδόν όλα τα κουτάβια πανε απο μόνα τους στη πανα!(Υπάρχει και ένα ειδικό υγρό που τα ελκει και μπορείς να την ψεκάζεις,αλλα εχω ακουσει ότι δεν κανει και πολλά.)
    Η πανα θα πρέπει να ναι κοντα στο σκυλάκι,οσο πιο κοντα γινεται,γιατί είναι μωρο και δε μπορεί να ''σκεφτεί'' να τα κρατησει για να παει πχ στην αλλη ακρη του χωρου να τα κανει.Τα κανουν οπου τους ερθει!
    Θελει υπομονη και επιμονη.
    Οταν τον βλεπεις να παιρνει θεση για τσισα μποεις να τον πιανεις γρηγορα και να τον βαζεις στη πανα.Σιγά σιγα θα καταλαβει.ΤΟυλαχιστον εγω αυτο εχω κανει κ επιανε με διάφορα κουταβια.

Πάντως καλό θα ηταν να μη μενει στο μπαλκονι.Μπορεί ανετα να κολλησει κατι επειδή δεν ειναι πληρως εμβολιασμένο ακομα,αλλα γενικα είναι πολυ μωρο για να το εχεις εξω,απομονωμενο.
    Kαταλαβαίνω ότι το χεις ίσως εξω οταν λειπεις ,ομως μπορεις να το περιορίσεις σ ενα crate μες στο σπίτι.Αλλωστε και οταν μεγαλωσει,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ!Φανταζομαι οτι δε σκοπευεις αυτο!!! :? Πρεπει να μαθει μεσα,ωστε να τον αφηνεις ανετα,χωρις να κανει ζημιες.

Δες εδω για crate:
    viewtopic.php?f=71&t=4921
  3. gikkat

gikkat New Member

Υπάρχουν αρκετά σχετικά θέματα, φτάνει να τα διαβάζουμε. Για παράδειγμα:

viewtopic.php?f=32&t=747
    viewtopic.php?f=32&t=2958

Επίσης, έχω μια απορία. Γιατί θα πάς το κουτάβι σε λίγες μέρες στο γιατρό? Αυτό είναι το πρώτο πράγμα που κάνουμε όταν φέρνουμε σπίτι ένα νέο ζώο...
  4. Mario2008

Mario2008 New Member

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!
    Το κουταβάκι μου το χάρισαν από το κέντρο αδέσποτων από το Μαρκόπουλο (ΚΑΖ).
    Έχει κάνει τα πρώτα εμβόλια (puppy A) και κατά των παράσιτων.
    Το χάπι είναι για τα παράσιτα είχε αρχίσει να το παίρνει και τώρα του
    το συνεχίζω μέχρι να τελειώσει η δόση και να τον πάω στον γιατρό για τα
    επόμενα.
  5. Mario2008

Mario2008 New Member

Σχετικά με τον χώρο του.
    Προσωρινά τον έχω στο μπαλκόνι γύρο στα 6τμ.
    Όταν μεγαλώσει σε 4-5 μήνες λέω να βάλω το σπιτάκι του
    στον μικρό κήπο που έχω μπροστά στο σπίτι κάτω από το
    μπαλκόνι (γύρο στα 9τμ). Δεν έχουμε βάλει ακόμα γκαζόν
    και δεν θέλω να μπει στα χώματα. Δεν ξέρω και από πια
    ηλικία θα επιτρέπεται να τον βγάζω και βόλτα!
  6. Alex2

Alex2 New Member

Γιατί δε το βάζεις μέσα στο σπίτι?

Δεν είναι σωστό να έχεις σκυλί στο μπαλκόνι (το λιγότερο που μπορώ να πω) και ιδίως κουτάβι.

Συμβουλή: Βάλτο οπωσδήποτε και άμεσα μέσα.
  7. Mario2008

Mario2008 New Member

Μία ερώτηση ακόμα, σε πια ηλικία θα μπορεί να βγαίνει βόλτα??
    Και άλλη μία, :-D που μου ήρθε τώρα! Μπορώ να τον σκουπίσω με
    μια ελαφρώς βρεγμένη πετσέτα??
  8. Mario2008

Mario2008 New Member

Συγνώμη που ρωτάω (Alex2) αλλά στο μπαλκόνι με τέντα δεξιά αριστερά και
    από πάνω και με σπιτάκι υπάρχει πρόβλημα για την υγεία του?? Δεν μπορώ να
    τον έχω μέσα αφού ακόμα δεν έχει συνηθίσει να κάνει κακα-τσισα σε ένα
    συγκεκριμένο σημείο (το οποίο βέβαια δεν μπορεί να είναι μέσα στο σπίτι!!)
    Εκτός και τον έχω μέσα και βγαίνει για την ανάγκη του στις εφημερίδες έξω,
    αλλά πώς θα καταλαβαίνω ότι θα θέλει να τα κάνει??
    Ευχαριστώ.
    Μάριος
  9. Mario2008

Mario2008 New Member

10. Alex2

Alex2 New Member

Έχει σημασία για την ψυχική του υγεία. Το σκυλάκι σου θέλει να είναι μαζί σου συνέχεια. Μπορείς να το μάθεις πολύ εύκολα να λερώνει έξω στο μπαλκόνι και να κοιμάται μέσα φυσικά.

Τώρα ιδίως που είναι καλοκαίρι, υπέρ σου είναι.

Μπορείς να του στρώσεις εφημερίδες ή πάνα έξω, ή τίποτα. Κάθε φορά που το βλέπεις ανήσυχο, θα το βάζεις εκεί που θέλεις να μάθει νακάνει την ανάγκη του. Για μικρά κουταβάκια μέσα σε 10 λεπτά συνήθως μετά το φαί θέλουν να πάνε τουαλέτα.

Συνήθως η βόλτα έξω γίνεται όταν ολοκληρώσει τον εμβολιασμό του. Εφόσον λες ότι είναι εμβολιασμένο, μπορείς άνετα να το βγάζεις βόλτα ώστε να κοινωνικοποιηθεί κιόλας (τώρα είναι μια από τις σημαντικότερες περιόδους).
  11. Mario2008

Mario2008 New Member

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!
    Εγώ νόμιζα ότι αν δεν συμπληρώσει τους 6 μήνες, δεν μπορεί να βγει
    βόλτα για να μην αρρωστήσει. Έχει κάνει μόνο το puppy Α όμως, είναι
    οκ για βόλτα?? (θα ρωτήσω τον κτηνίατρο, μάλλον οχι)
    Με το σπιτάκι του τι να κάνω? Του έχω αγοράσει ένα μεγάλο για να χωράει
    και σε 2-3 χρόνια. Να το βάλω μέσα στο σπίτι?
    Μπορώ να τον έχω μέσα και όταν θέλει να κάνει κακάκια-τσίσα να του ανοίγω
    και να πηγαίνει έξω!!
    Ευχαριστώ.
  12. Alex2

Alex2 New Member

Καλό θα ήταν αν δεν έχει ολοκληρώσει τον κύκλο εμβολίων του να μη βγει έξω ή να βγει με προσοχή. Ρώτα τον κτηνίατρό σου. Σε καμμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό για τους 6 μήνες, μη το κρατήσεις το σκυλάκι τόσο καιρό μέσα.

Το σπιτάκι που του το πήρες καλά έκανες. Δες μήπως σε βολέψει και το crate (κάνε ένα search στο φόρουμ γιατί βαριέμαι να ψάχνω τώρα για linκ, sorry).

Προσωπικά είμαι της άποψης να το αφήνεις το σκυλί να κάνει ότι γουστάρει, εντός των ορίων βέβαια που του έχεις ορίσει. Καλοκαίρι είναι, πορτοπαράθυρα όλα ανοικτά είναι, βάλε του το κρεβατάκι του μέσα μαζί σου και μάθε του το χώρο για τις ανάγκες του στη βεράντα. Πίστεψέ με, δε θα δυσκολευτείς. Έτσι θα αποκτήσεις ένα ισορροπημένο και κυρίως ευτυχισμένο σκυλί.
  13. Mario2008

Mario2008 New Member

Άρχισα την προσπάθεια από σήμερα το μεσημέρι. Τον έβαλα μέσα με το κλιματισμό μιας και έξω ήταν ανυπόφορη η ζέστη.
    Άρχισε να μαθαίνει τον χώρο και μέσα, βέβαια δεν ξεθαρρεύει ακόμα αλλά είναι φυσικό, πρώτη μέρα.
    Όλο το μεσημέρι έκατσε μέσα αλλά όταν ήταν να κάνει τα τσισα του δεν τον πρόλαβα και τα έκανε μέσα.
    Μετά το σφουγγάρισμα τον έβγαλα έξω για 10-15 λεπτά αλλά δεν έκανε τίποτα και ψιλό κλαψούριζε!!
    Μετά όταν σταμάτησε το κλαψούρισμα τον έβαλα μέσα παίξαμε και μετά έριζε ένα υπνάκο στην δροσιά του
    κλιματισμού.
    Να δω πότε θα καταφέρω να τον προλάβω πριν τα κάνει!!

14. gikkat

gikkat New Member

Συνήθως τα κάνουν λίγη ώρα μετά το φαγητό, μετά από παιχνίδι, μετά από νερό... Αρχίζουν και κάνουν μικρούς κύκλους γύρω από το σημείο που σκοπεύουν να κατουρήσουν. Εκεί το σηκώνεις και το τοποθετείς στο μέρος που θέλεις να μάθει (πάνα, μπαλκόνι, εφημερίδες κλπ.).

Share This Page