ΤΡΑΥΜΑΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΣΤΕΙΡΩΣΗ..

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by funtukaki, Mar 30, 2009.

1. funtukaki

funtukaki New Member

Παιδια πριν λιγο καιρο σας ειχα ρωτησει για στειρωση στη Θεσσαλονικη (σας ευχαριστω ολους οσοι απαντησατε).Πηγα λοιπον την κουνελιτσα μου πριν 2 ημέρες (ειναι ακριβως 1 χρονου τωρα) σε ενα κτηνιατρειο στην Καλαμαρια,που ασχολειται με κουνελια.Με το που την βγάλαμε απο το κλουβί,την επιασε πανικος που βρεθηκε σε ξενο χωρο.Οι κοπελες την χαιδευαν για να την ηρεμησουν,αλλα αυτη προσπαθουσε να το σκασει και να τρεξει προς το μερος μου (ουτε σκυλος να ηταν!).Με κοιτουσε με τα μπλε ματακια της και ετρεμε ολοκληρη,και ημουν πραγματικα ετοιμη να την παρω και να γυρισουμε σπιτι..Η κτηνιατρος με καθησυχασε και μου ειπε οτι ολα τα ζωακια ειναι τρομοκρατημενα (ειδικα τα κουνελια)οταν βρισκονται με αγνωστους ανθρωπους,αλλα ηταν χειρουργειο ρουτινας,και ολα θα πηγαιναν καλα.Μου ειπαν οτι δεν υπηρχε λογος να μεινω,γιατι δεν μπορουσαν να με αφησουν να μπω στο χωρο του χειρουργειου,να κανω καμια βολτα και να ερθω σε 3 ωρες να την παρω.
    Μετα απο το 3ωρο οντως με πηρε τηλ η γιατρος,και μου ειπε να παω απο εκει..τελικα δεν μπορεσαν να κανουν την επεμβαση!Της εκανα 3 φορες αναισθησια,και η κοπελα μου ειπε οτι δοκιμασαν διαφορες τεχνικες,αλλα το κουνελακι μου ηταν πανικοβλητο και δεν κοιμοταν.Την τριτη φορα,εφτασαν στο ανωτατο επιτρεπτο οριο,και φυσικα η φοβηθηκαν να της χορηγησουν παραπανω φαρμακο γιατι θα γινοταν επικυνδινο!Τελικα εδειξε να κοιμαται σε καποια φαση,την ξαπλωσαν,της ανοιξαν την κοιλια,αλλα οταν εφτασαν στην μητρα ειδαν οτι ηταν διογκωμενη και κοκκινη (σημαδι οτι το κουνελι βρισκοταν σε οιστρο.Και αυτος να ηταν ενας ακομα λογος για το οτι δεν το επιανε η ναρκωση :idea: ).Εντωμεταξυ το ζωακι αρχισε να κλωτσαει παλι,και αναγκαστηκαν αν του κλεισουν αρον-αρον τα ραμματα,και να μην προχωρησουν στην αφαιρεση μητρας..
    Την στιγμη που ειχαν τελειωσει με τα ραμματα,η κουνελιτσα μου ειχε σηκωθει (ενω θα επρεπε με τοσο φαρμακο να μην κουναει ουτε φλεβαρο) και προσπαθουσε να το σκασει!Τελικα της εδωσαν αντιβιωση,η στειρωση δεν εγινε,και την πηρα σπιτι,οπου κοιμηθηκε καποιες ωρες και μετα ξυπνησε(ενω θα επρεπε να κοιμαται 2 μερες,οπως μου ειπαν).Στεναχωρηθηκα παρα πολυ,και εχω πολλες τυψεις,γιατι εβαλα το δυστυχο το ζωακι σε ταλαιπωρια,με μια μεγαλη ουλη στην κοιλια και αντιβιοτικα,και τελικα δεν επιτευχθηκε και ο στοχος.Δεν εφταιγε φυσικα η γιατρος,η οποια ειναι πολυ καλη,εμπειρη(και εχει επιπλεον διδακτορικο στις επεμβασεις μικρων θηλαστικων)και η κοπελα εκανε οτι μπορουσε!
    Με συμβουλευσε να περιμενω 2-3 μηνες και να παω το κουνελακι στο ΑΠΘ,για να προσπαθησει να κανει τη στειρωση καποιος καθηγητης (αφου πρωτα τον ενημερωσω για το περιστατικο).Ο λογος οπως μου ειπε ήταν ή οτι η κουνελιτσα ηταν σε οιστρο (και ειχε υπερδιεγερση) ή οτι ειναι ο χαρακτηρας της τετοιος και απο τον φοβο της αντιστεκεται στην ναρκωση(επισης η κτηνιατρος ειπε οτι πρωτη φορα εβλεπε τετοιο περιστατικο).Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι να το παω στην Πανεπιστημιακη κλινικη,μηπως και καποιος φοιτητης κανει κατι στραβα,μου το σκοτωσει,και μετα μου πει "Συγνωμη,λαθος".Ηταν γενικα τοσο τραυματικη η εμπειρια,και νιωθω τοσο ασχημα που το ταλαιπωρησα,που δισταζω να το ξαναβαλλω σε τετοια περιπετεια.Αν γινουν παλι τα ιδια?Μηπως να το αφησω αστειρωτο?
    Απο την αλλη βεβαια,σκεφτομαι οτι υπαρχει πιθανοτητα να πεθανει (επωδυνα προφανως) απο καρκινο ή να παθει μολυνση στον τραχηλο απο ψευδοκυηση οπως μου ειπε η κτηνιατρος (συμπτωμα ψευδοκυησης ειναι οταν κοβουν τουφες απο πανω τους και της καταπινουν,που το εχει περασει ηδη μια φορα).Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.. :(
  2. Christofer

Christofer New Member

ΠΟΠΟ ΦΡΙΚΗ!.. Περαστικά πραγματικά. Εγώ ήθελα να σε ρωτήσω, σε 2-3 μήνες γιατί να το πάς στα Πανεπιστήμια και όχι σε αυτήν πάλι;
  3. voulasto

voulasto New Member

Ωχ τετοια διαβαζω και παλι θα κανω και γω πισω.Εδω και ποσο καιρο ολο λεω οτι θελω να παω την θηλυκια μου για στειρωση και ολο το σκεφτομαι.Απτη μια πως θα την βαλω σε τετοια διαδικασια και απτην αλλη αν μου παθει καρκινο τι θα κανω???Ναι αλλα αν μου παθει κατι και στην στειρωση.Και ολο το αναβαλλω.Ειμαι σε πολυ μεγαλο διλλημα και ο καιρος περναει....Και η δικια μου πριν δυο μερες περασε ψευδοκυηση.Εφτιαξε φωλια με το τριχωμα της μεσα σε ενα ξυλινο σπιτακι που της εχω.Σαν την δικια σου φοβιτσιαρα ειναι.Ετσι και δει αγνωστο να την πλησιαζει στο κλουβι γουρλωνει τα ματια της και μαζευεται στην γωνια.Τωρα με αυτα που ειπες με αγχωσες ακομα περισσοτερο.
  4. funtukaki

funtukaki New Member

Μου ειπε η κοπελα να την παω στο ΑΠΘ γιατι εκει υπαρχει καποιος καθηγητης-αναισθησιολογος που ειδικευεται σε μικρα θηλαστικα,και αν δεν την πιανει η ναρκωση ισως ξερει καλυτερα τι να κανει..
    Δεν ηθελα να σας τρομαξω μωρε,γιατι νομιζω οτι ειναι καλυτερο να στειρωνονται τα ζωακια,αφου εχουν καλυτερη ποιοτητα ζωης,αλλα να που μερικες φορες δεν πανε ολα κατ'ευχην.
    Παντως απ'οτι μου ειπε η κτηνιατρος,δεν υπαρχει κινδυνος,εκτος απο την αναισθησιαπου γινεται στην αρχη (αν τους δωσουν πολυ μεγαλη δοση μπορει να οδηγησει σε θανατο,γι'αυτο και η γιατρος δεν το ρισκαρε παραπανω με την δικια μου).
  5. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Δεν έχει να κάνει τόσο με την ποσότητα όσο με το είδος της αναισθησίας. Έκανε ο κτηνίατρος στο κουνέλι ηρεμιστική ένεση πριν την αναισθησία; Αυτές οι ενέσεις είναι τόσο μυοχαλαρωτικές που το πολύ σε 10 λεπτά το κουνέλι έχει γίνει σαν ζυμάρι και έχει πέσει κανονικά σε ύπνο. Εγώ τα δικά μου τα πήγα σε κτηνίατρο που ξέρει μόνο απο κουνέλια εκτροφής (δεν είχα άλλη επιλογη) και έτσι έκανε την αναισθησία. Στην αρχή έκανε την ηρεμιστική ένεση και μετά την κανονική αναισθησία. Ακόμα και ο Οδυσσέας, που είναι το πρότυπο του αγχώδους κουνελιού, είχε λιώσει σαν παγωτό πριν απο την αναισθησία.
    Γενικώς, ιδιαίτερα στα αρσενικά, αν πάει καλά η αναισθησία η στειρώσεις είναι μιά απλή για τους κτηνιάτρους διαδικασία. Για τα θηλυκά είναι πιο δύσκολη η στείρωση γιατί έχουν πολύ λεπτά οργανάκια και ο κτηνίατρος που την κάνει πρέπει να είναι γνώστες.
    Κατά τα άλλα η στειρωση είναι μιά διαδικασία που ωφελεί πολύ τη ζωή του κουνελιού αργότερα, αλλά καί του ιδιοκτήτη του φυσικά!
  6. Christofer

Christofer New Member

Ρε σύ Νίβα, εσύ που πιθανόν να ξές κιόλας από αυτά, για αυτό που έγινε δεν φέρει ευθύνη η κτηνίατρος; Ακόμα και αν πούμε οτι όλα τα έκανε καλά, ξεκινάς να κάνεις επέμβαση σε κάποιον αν δεν έχει πιάσει ΠΛΗΡΩΣ η νάρκωση; Αυτό σε άνθρωπο δεν παίζει να το κάνανε. Στο κουνελάκι γιατί; Γιατί δεν έχει στόμα το καημένο να μιλήσει;

Και ήδη είπε αυτά τα πράγματα στην κοπέλα, που είναι ήδη φρικαλέα. Ποιός ξέρει αν έκρυψε και τίποτα! Και να ολοκληρώσω, αυτό που θέλω να σε ρωτήσω, αυτό κανονικά δεν σηκώνει μια μηνυσάρα να έχει να πορεύεται η κτηνίατρος;; (ο θεός να την κάνει..)
  7. platon

platon Σκύλος

Αν και δεν ξέρω πως κοιμίζουν τα κουνέλια για χειρουργείο, προφανώς για να το άνοιξε είχε κοιμηθεί. Αν δεν είχε κοιμηθεί εννοείται ότι δεν θα δέχονταν νυστέρι πάνω του.
    Απλά ήταν πολύ στρεσαρισμένο.
  8. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Όπως και στους ανθρώπους έτσι και στα ζώα κάθε εγχείρηση εμπεριέχει και ένα ρίσκο. Οι κτηνίατροι αφού κάνουν την αναισθησία και πριν κάνουν τις επεμβάσεις κάνουν στα ζώα κάποια τσεκ για να δουν πόσο αντιδρούν. Δεν προχωρούν σε επεμβάσεις αν τα ζώα αντιδρούν σε συγκεκριμένα ερεθίσματα. Απλώς επειδή κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός σε αυτό το κουνέλι η αναισθησία δεν είχε την αναγκαία διάρκεια. Γι' αυτό άλλωστε και την έκλεισαν.
    Απο την άλλη μεριά γι' αυτό πρέπει να το ψάχνουμε όσον αφορά τους κτηνιάτρους και να τους ελέγχουμε. Ιδιαίτερα όταν μιλάμε για κουνέλια πρέπει να απευθυνόμαστε σε κτηνίατρο που να έχει αποδεδειγμένες γνώσεις.
    funtukaki, ο κτηνίατρος που πήγες είναι ειδικά εκπαιδευμένος στα κουνέλια ή απλώς έχει γνώσεις;
  9. funtukaki

funtukaki New Member

Παιδια την κτηνιατρο την εχω σε εκτιμιση, και εχει ξανακανει σε κουνελια.Η κοπελα ηταν πολυ φιλικη με το ζωο,και φαινοταν οτι εχει γνωσεις,γιατι μου εξηγησε την ολη διαδικασια απο πριν.Εξαλου μαζι της μεσα στο χειρουργειο ειχε και αλλους 2 κτηνιατρους (μικροτερους σε ηλικια,αλλα οχι ειδικευομενους,και προφανως λιγοτερο εμπειρους).
    Της εκανε ηρεμιστικη ενεση,και μετα της εδωσε αναισθητικη σε πρωτη δοση,και αφου ειδε οτι δεν επιανε της εδωσε και δευτερη αναισθητικη ενεση,αλλα εφτασε στο ανωτατο οριο που μπορουσε να χορηγησει για να μην ρισκαρει τη ζωη του κουνελιου (απλα σας λεω τι μου ειπε,οντως,δεν ημουν και εκει να βλεπω).Δεν φαινοταν σε καμια περιπτωση ανθρωπος που ηθελε να "τα αρπαξει"(αρνηθηκε κατηγορηματικα να μου παρει χρηματα για την επεμβαση),και φαινοταν οντως πολυ στανεχωρημενη με αυτο που εγινε μετα.Γι'αυτο δεν μπορω να την κατηγορησω,ποσο μαλλον να την μηνυσω.Ουτε πηγε να κανει πειραματα πανω στο ζωο του τυπου "Α..δεν το πιανει η τοση αναισθησια,ας του ριξω λιγο παραπανω απ'το επιτρεπομενο να δω αμα θα κοιμηθει εντελως".
    Δεν ηταν ξυπνιο το κουνελακι μου οταν εκοψε με το νυστερι φυσικα,αλλα καποια στιγμη που εφτανε προς τη μητρα,τα νευρα του αντιδρουσαν,και κλωτσουσε τα ποδαρακια του,και επειδη κανονικα δεν επρεπε να αντιδρα καθολου (ακομα κι αν ηταν νευρικη η κινηση που εκανε) φοβηθηκε μην αντιδρασει χειροτερα και τραυματιστει καποιο αλλο οργανο οταν φτασει στην αφαιρεση μητρας και το εκλεισε με επιφανειακα ραμματα.Οταν δε τελειωνε τα ραμματα,το κουνελι ανοιξε τα ματια του και προσπαθουσε να φυγει.
    Εχουν περασει 4 μερες και η κουνελιτσα εχει συνελθει σχεδον εντελως,αλλα μου εχει μεινει μια τοσο ασχημη αισθηση που την ταλαιπωρησα τζαμπα,που φοβαμαι πολυ να την αναγκασω να το ξαναπερασει.Οι λυσεις ειναι 2 απο δω και περα: ή να την παω οντως στο ΑΠΘ σε κν 2μηνο να την δουνε απλα σε πρωτη φαση και να μιλησω με κπ καθηγητη για αυτο που εγινε, ή να την παω στην κυρία Κομνηνου,που απ'οσο ξερω εχει ειδικο αναισθησιολογο μεσα στην επεμβαση (καποιος μου ειπε οτι περνει για τα θηλυκα 150Ε για την ιδια,και 50Ε για τον αναισθησιολογο).(και για να πω την αληθεια,επειδη το ζουζουνι το αγαπαω πολυ,ΑΝ βρω το κουραγιο να ξαναπροσπαθησω να την στειρωσω,προτιμω να κανω οικονομια 200Ε και να την παω στην Κομνηνου).
    Παρ'ολο που τετοια περιστατικα συμβαινουν καποιες φορες (και πιστεψτε με,μου εχει μεινει κανονικα τραυματικη εμπειρια!!-ποσο μαλλον για την κουνελιτσα),συμφωνω οτι οντως ειναι το καλυτερο για το ζωο να στειρωνεται(αν και κπ φιλοι μου το βρισκουν απανθρωπο να στερεις απο τα ζωα τη χαρα της μητροτητας,και να διαταρασεις τον φυσικο κυκλο)για να αποφευγονται τα χειροτερα (στα κουνελια καρκινος) και να τους παρεχουμε ετσι μια μεγαλυτερη και καλυτερης ποιοτητας ζωη.
  10. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Χαίρομαι πολύ που παρόλη την ταλαιπωρια σας θέλεις κάποια στιγμή να στειρώσεις την κουνελίτσα! Όμως, δεδομένης της ιδιαιτερότητάς της όσο αφορά την αναισθησία σε συμβουλεύω να μην βιαστείς. Συζήτησε την κατάσταση και με το Πανεπιστήμιο, καί με την Κομνηνού και αργότερα μπορείς να ζυγιάσεις τα πράγματα. Αν είναι, λόγω της αναισθησίας, μεγάλο το ρίσκο της εγχείρησης θα έλεγα να μν τη ρισκάρεις. Αλλά συζήτησε με τους ειδικούς πρώτα και μετά αποφασίζεις.
  11. elenaki

elenaki New Member

Περαστικα και απο εμενα..Δυστυχως εμεις στην βορεια ελλαδα δν εχουμε πολλες επιλογες για κτηνιατρους με εμπειρια στα κουνελια....γνωριζει κανεις ποσο κοστιζει η στειρωση για αρσενικα κουνελια στην κομνηνου??

Share This Page