1. Nemo

Nemo New Member

Απ' οτι θυμάμαι έχει ξανασυζητηθεί το θέμα παλιότερα εδώ, αλλά το επαναφέρω γιατί το ψάχνω τον τελευταίο καιρό.

Έχετε εντοπίσει κάτι που να βοηθάει στο να χάνουν τα σκυλιά λιγότερες τρίχες (στα μέτρα του λογικού πάντα εννοείται); Phantomas νομίζω είχες αναφέρει παλιότερα κάποια συγκεκριμένη τροφή; Κάθε άλλη ιδέα/ λύση/ εμπειρία ευπρόσδεκτη! :)

Μαρία
  2. platon

platon Σκύλος

Βιταμίνες που περιέχουν Ω3
  3. matilda

matilda New Member

Ανάλογα με τον τύπο τριχώματος του σκύλου καλό βούρτσισμα ή stripping για να αφαιρούνται οι νεκρές τρίχες τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα

Κούρεμα αν επιτρέπετε

Σπορέλαιο στο φαγητό

Συμπλεγμα βιταμινών Ε και μαγιά μπύρας ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΜΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ

Έλεγχος τροφής καθώς ακόμα και αν είναι καλής ποιότητας μπορεί η συγκεκριμένη να μην κάνει απόλυτα για τον δικό μας σκύλο. Οπότε δοκιμάζουμε διάφορες καλές τροφές και καταλήγουμε σε αυτήν που του πάει καλύτερα.
  4. gioyli

gioyli New Member

geia sas,o tonny exei makria mallia alla den peftoyn.toy dino protis poiotitas trofi ton xtenizo kai mpanio mia fora tin bdomada.episeis exo akoysei kai exo kanei mia bolta sto kryo.ton xeimona ton ebgaza sixna pikna ekso.ayta apo mena!
  5. phantomas

phantomas New Member

Εγώ δίνω στην Κλάρα κατόπιν συνενόησης με τον κτηνίατρο Biacutan Plus. Tώρα που είναι καλοκαίρι της έκοψα όμως τα χάπια για να αλλάξει τρίχα και η κατάσταση είναι δραματική..... :? Έχει ασπρίσει ο τόπος απο την τρίχα της.
    Όσο όμως έπαιρνε τις βιταμίνες ήτανε όλα μια χαρά.

Απο την έναρξη της αγωγής και μετά απο 1 μήνα η πτώση της τρίχας είχε σχεδόν σταματήσει.
    Εγώ τις βιταμίνες αυτές τις συνιστώ ανεπιφύλακτα όσο αφορά την αποτελεσματικότητα τους.
  6. gikkat

gikkat New Member

εγώ πάλι έχω εγκαταστήσει στον κερατοειδή μου scanner το οποίο αυτόματα τις αφαιρεί από το οπτικό μου πεδίο... :-D
  7. phantomas

phantomas New Member

Ναι γιατί εσένα σε παίρνει να το κάνεις. Εμείς την 2η μέρα που θα αφήσουμε ασκούπιστα βλέπουμε κάτι τριχομπάλες να πηγαίνουνε βόλτα μέσα στο σπίτι.....και ευτυχώς τα δίδυμα ακόμα δεν μπουσουλάνε...
  8. Nemo

Nemo New Member

Σας ευχαριστώ πολύ όλους! :)

Gioyli, τί εννοείς για τη βόλτα στο κρύο; Έτσι κι αλλιώς τα σκυλιά τα βγάζουμε βόλτα, είτε έχει κρύο έιτε έχει ζέστη, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και δεν κατάλαβα καλά. Επίσης, το πολύ συχνό μπάνιο δεν είναι καλό για τα σκυλιά, υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που του κάνεις μπάνιο μια φορά την εβδομάδα;

Phantomas, αυτές τις βιταμίνες θα τις παίρνει σε όλη της τη ζωή η Κλάρα, ή θεωρητικά θα βελτιωθεί η κατάσταση και θα τις σταματήσει; (εννοείται ότι δε θα έκανα κάτι χωρίς να ρωτήσω κτηνίατρο, απλά ρωτάω τί είχαν πει στη δικιά σας περίπτωση).
  9. phantomas

phantomas New Member

Φοβάμαι οτι θα τις παίρνει εφ' όρου ζωής με διαλλείματα όπως τώρα που είναι η εποχή τους να μαδάνε. Γενικά απ' οτι έχω καταλάβει η Κλάρα έχει πολύ αδύνατη τρίχα οπότε θέλει βοήθεια.....
  10. Markella

Markella New Member

και στη Ρέα μου πέφτουν τρίχες σε φυσιολογικά πλαίσια βέβαια αλλά επειδή έχει μακρύ τρίχωμα είναι δύσκολα τα πράγματα. Σκουπίζουμε κάθε δεύτερη μέρα. όταν φυσάει, και είναι περίοδος που χάνει τρίχωμα, η αυλή είναι far west από τις μπάλες που γίνονται οι τρίχες της. Μέσα στο σπίτι πάλι αν δεν σκουπίσουμε θα γίνει χαλί από το τρίχωμά της. Να είναι καλά η ηλεκτρική σκούπα.... :p Ευτυχώς που της αρέσει να την βουρτσίζω αλλιώς... :)
  11. Dralion

Dralion New Member

gikkat (ιδιως) και matilda, με καλυψαν.

Εχω κανει συμφωνια με τον Σκιππερ. Εκεινος δεν ενοχλειται απο τις τριχες που χανω εγω και εγω δεν ενοχλουμαι απο τις τριχες που χανει ο Σκιππερ. ;-)

Υ.Γ. Πριν αποκτησω σκυλο για συντροφο θεωρουσα τα καλυμματα στα επιπλα σαν καρακιτσαριο. Τωρα εχω ολα τα επιπλα με καλυμματα (οχι κλαρωτα, ευτυχως ;-) ), τα οποια μπαινουν στο πλυντηριο 2 φορες την εβδομαδα. Οτι δεν μπορω να προστατεψω με καλυμματα (το πληκτρολογιο, το πατωμα, την κουζινα) το καθαριζω οσο πιο συχνα γινεται. Απο αρχαιοτατων χρονων προτιμουσα ενα σπιτι λειτουργικο (= ευκολο στο καθαρισμα) παρα ενα σπιτι ομορφο [*]. Ετσι το καθαρισμα δεν με βαραινει πολυ.

[*] αν δεν ειναι πλοιο δεν με νοιαζει αν ειναι ομορφο η οχι ;-)
  12. kango

kango New Member

εγώ ξέρω κάτι βολικό αν χάσουνε τρίχες!ένα γάντι που χαϊδεύεις τον σκύλο η την γάτα και μαζεύει ταυτόχρονα όλες τις τρίχες πριν πέσουν!το είχα βρει παλιά από "tilemarketing"!
  13. Greg

Greg New Member

και αν θέλεις να καθαρίσεις τα έπιπλα σου εύκολα, βάλε ένα γάντι (αυτά που βάζουμε όταν πλένουμε πιάτα) λιγο βρεγμένο και καθάρισε τα έπιπλα..η τρίχες μαζεύονται εύκολα :-D :-D

αλλα πάντα θα υπάρχουν:? Ευτυχώς όσοι φίλοι έρχονται σπίτι μου είναι φιλόζωοι και έχουν προμηθευτεί το scanner της gikkat :-D :-D :-D :supz:

φιλια

Greg :)

Share This Page