Τροφές super premium.

Discussion in 'Προτάσεις - Tips' started by victoras21, Jun 13, 2015.

1. victoras21

victoras21 New Member

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που έχει ένας φίλος μου.
    Θέλει να να πάρει μια super premium που να κοστίζει γείρω 2.5 - 3 € το κιλό.
    Μπορείτε να μου προτείνεται και μη επώνυμες και θα του τις πω για να τις ψάξει.
    Εσείς λοιπόν τι θα του προτείνεται.

Eυχάριστο εκ τον προτερων.
  2. Blossom

Blossom New Member

Λοιπον, οσο αφορα τροφες σκυλων υπαρχουν αρκετες καλες. Σιγουρα πρεπει να αποφυγει την royal cannin,ProPlan, Nutro, Pedigree,Friskies κλπ. γιατι ειναι ολες ακαταλληλες...εγω προτεινω την Brit ή την Taste of the Wild ως οι καλες στην κατηγορια των οικονομικων. Την δευτερη δεν την εχω δοκιμασει στον σκυλο μου, ομως μου εχουν πει φιλοι που την αγοραζουν πως ειναι καλη. Η Brit παντως κατα τη γνωμη μου αξιζει - ειναι πολυ φθηνη(τα 15 κιλα μονο 40ευρω) για αυτα που προσφερει. Οσοι εμπειροι φιλοι μου ιδιοκτητες σκυλων την αγοραζουν, δεν εχουν παραπονο.
    Μετα απ'τις top σε παγκοσμια κλασση ειναι η Orijen & η Acana, ομως ειναι πολυ ακριβες...

Γενικα, πες στο φιλο σου να κρατησει στο μυαλο του πως ακομα και μια πολυ καλη τροφη μπορει να μην αφομοιωνεται στο απαιτουμενο ποσοστο απ'τον σκυλο, αρα πρεπει να δοκιμασεις αλλη. Το ποσο καλα αφομοιωνεται το κρινεις απ'τα κοπρανα - πρεπει να ειναι σφιχτα, μικρη ποσοτητα & σκουρα. Αν ειναι μαλακα σαν πουρες, πολλα και μυριζουν τοτε είτε η τροφη ειναι κακης ποιοτητας ή ο οργανισμος του ζωου δεν την αφομοιωνει. Και στις 2 περιπτωσεις, πρεπει να δοκιμασεις αλλη τροφη...
    καλη τυχη!!:D

Share This Page