Τσιντσιλλα και ερωτησεις.

Discussion in 'Άλλα είδη!' started by katsouras, Nov 21, 2011.

1. katsouras

katsouras New Member

Καλησπερα.Νεος στην παρεα σας ηθελα να σας κανω μερικες ερωτησεις για το τσιντσιλλα μου,Το εχω απο αρχες Σεπτεμβριου και το πηραμε σχετικα μεγαλο απο pet shop.Εχω να σας κανω μερικες ερωτησεις και θα ηθελα απαντησεις σιγουρες βαση της εμπειριας σας και οχι υποθετικες αν γινεται.

Χαρακτηρας
    Εχουμε κανει βηματα προοδου,μες το κλουβι δεχεται ανετα τα χαδια μου και του αρεσει να τον ταϊζω εγω αντι να τρωει απο κατω την τροφη του.Το θεμα ειναι οτι εξω απο το κλουβι μας φοβαται και για να τον πλησιασω η να τον βαλω στο κλουβι κανουμε αγωνα δρομου...Το ξερω πως αυτο τον φοβιζει αλλα δεν γινεται να μπαινει οτι ωρα θελει..Επισης τον πρωτο καιρο δεν ηθελε να ειναι κοντα μας αλλα τωρα τριγυρναει στα ποδια μας αλλα φοβαται τα παντα!Καμια συμβουλη?

Διατροφη
    Τον πρωτο καιρο του δωσαμε μια τροφη για τσιντσιλα(δεν θυμαμαι μαρκα) την οποια και δεν ακουμπουσε σχεδον αφου ετρωγε 1-2 σπορακια απο τα διαφορετικα ειδη που ειχε μεσα.Του πηραμε τροφη για κουνελια και παλι τα πιο πολλα δεν τα τρωει.Παρατηρησα οτι του αρεσουν ηλιοσποροι και αλλοι ξηροι καρποι που τρωμε και μεις αλλα ειναι καλο να του δινω μονο τετοια?Καθε τοσο του δινω φυσικα και σταφιδα αλλα γενικα τι αλλο να του δινω ωστε να εχει μια καλη διατροφη?

Συμπεριφορα
    Οπως ειπα και πιο πανω μες το κλουβι δεν φοβαται και δεχεται τα χαδια αλλα παρατηρησα την τελευταια βδομαδα οτι καθεται ορθιος στην γωνια με τις ωρες και περιμενει χαδια και ισως να βγει(τον βγαζω καθημερινα καμια ωρα και) και ειναι σαν να χει παθει καταθλιψη.Παιζει κατι τετοιο η απλα ζηταει παρεα?

Ατυχημα
    Πριν κανενα μηνα ειχαμε κατι απροοπτο..Ενω καθε φορα η πορτα της τουαλετας του Β οροφου ηταν κλειστη καποιος την ανοιξε και ξεχασε το καπακι της λεκανης ανοιχτο με αποτελεσμα να τον βρω μεσα ευτυχως με τα ποδια βρεγμενα και να τα χει δει ολα στην κυριολεξια!Αμεσως τον εκανα μπανιο και τον στεγνωσα καλα με πετσετα και πιστολακι και του εβαλα και ενα αεροθερμο κοντα ολο το βραδυ να στεγνωσει γιατι απ οτι διαβασα αν μεινει βρεγμενο μπορει και να πεθανει.Αυτο το λεω να προσεχετε οι υπολοιποι και να ξερετε τι κανουμε σε τετοιες περιπτωσεις.

Να και μια φωτο του Μπουλη!
    Last edited: Nov 21, 2011
  2. skouk

skouk Member

file kai egw endiaferomai gia tsintsila alla apo osous exw rwtisei den exw dei prokopi....paizei na mou peis esu pws mporw na vrw ena,se ti timi kai ti akrivws xreiazetai?xereis klouvi,paixnidia klp....
  3. maria_ante_geia

maria_ante_geia New Member

παιδια καλησπερα..η τσιντσιλιτσα μου απο απερισκεψια μου επαθε υποθερμια κ κοντεψα να τη χασω σημερα...την πηγα σε κτηνιατρο,οχι ομως ειδικο μιας κ η μονη που μπορεσα να βρω ελειπε,της εκανε ενεσεις (κατοπιν εντολης της ειδικης) κ τωρα την εχω σπιτι πανω απο θερμοφορα κ με 25 βα8μους μες στο σπιτι..μπορω να κανω κατι αλλο??ξερετε??
  4. Axel

Axel New Member

Πως επαθε υποθερμια? Από το κρύο? Καλό είναι να μας πεις για να ξέρουμε και μεις όσοι έχουμε τσιντσιλά τι προφυλάξεις να πάρουμε για να το αποφύγουμε. Τι συμπτώματα παρατήρησες?
  5. maria_ante_geia

γειά σου....τα τσιντσιλά δεν αντέχουν στην πολύ ζέστη...στο σπίτι μας έχει πολύ ζέστη κι έτσι χειμώνα την έχω στο μπαλκόνι...εχθές όμως δε με έκοψε να τη βάλω μέσα κ με -2 την άφησα έξω,φυσούσε πολύ...το πρωί που γύρισα,γύρω στις 12 είδα πως δεν κινούταν καθόλου κ ανέπνεε με δυσκολία ενώ κάθε φορά που πάω στο κλουβί πετάγεται...τη χαίδεψα κ τίποτα...έψαχνα γιατρό για 2 ώρες κ με δυσκολία βρήκα κάποιον που δεν είχε ξαναδεί τσιντσιλά στη ζωή του αλλά...βοήθησε...αν πάθει κάτι ανάλογο το ζωάκι σας,αμέσως βάλτο σε ζεστό σημείο,κ βρές γιατρό...της βάλανε 2 ορούς κ 2 ενέσεις απο φάρμακα...ακόμη κοιμάται αλλά έφαγε κιόλας...ας ελπίζω πως θα αναρρώσει πλήρως γιατί κοντεύω να πεθάνω... :'(
  6. maria_ante_geia

προσπάθησα να βάλω εικόνα αλλά δεν ξέρω πως... :(
  7. Axel

Axel New Member

Εγώ την δικιά μου την έχω μέσα στο σπίτι, με θερμοκρασία γύρω στους 16 και είναι μια χάρα! Εύχομαι να αναρρώσει γρήγορα και να είναι πάλι μια χαρά!
  8. maria_ante_geia

περίπου μέχρι εκεί νομίζω πρέπει..σπίτι μου κάπου 23 βαθμούς έχουμε...μονίμως...σηκώθηκε κ περπάτησε κιόλας το κοριτσάκι μου....σ'ευχαριστώ...κι εγώ το ελπίζω... :)
  9. ikonst

ikonst New Member

το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω και γω...το τσιντσιλα μου το αγορα στις 15/12/11 στην αρχη της ειχα (μιας και ειναι θυληκο)ενα μικρο κλουβι διοτι δεν εβρισκα μεγαλυτερο τεσπα...προσαρμοστηκε γρηγορα η Λιλη μας τρωει απο τα χερακια μας την πηγαινω στο μπανιο μας για να ασκηθει και βεβαια να κανει το μπανακι της ολα καλα μεχρι σημερα παρατηρησα μια συμπεριφορα περιεργη καθετε ακινητη για αρκετη ωρα την χαιδευω και αυτη δεν ανταποκρινετε παρα μονο οταν την εχω στην αγκαλια μου...θαρρω πως ειναι πολυ χαδιαρα!!!την εβαλα σημερα στο μπανιο και παλι καθετε ακινητη...λες να εχει παθει καταθλιψη και αν ναι γιατι?
  10. Axel

Axel New Member

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι τα τσιντσιλά είναι πολύ δραστήρια ζώα και θέλουν 2 3 ώρες κάθε μέρα άσκηση. Αν όπως είπες της έχεις μικρό κλουβί και δεν την βγάζεις μπορεί να έχει ενοχληθεί από αυτό. Εγώ έχω στο τσιντσιλά μου ένα μέτριο κλουβί και παρόλα αυτά νιώθω ότι το περιορίζω. Γιαυτό το βγάζω έξω κάθε μέρα για 2 3 ώρες να τρέχει και να παίζει μέσα στο δωμάτιο. Εσύ την βγάζεις συχνά?
  11. ikonst

ikonst New Member

αγορασα ενα πολυ μεγαλυτερο κλουβι και σε υψος και σε μηκος το βγαζω 1 ωρα σιγουρα
  12. ikonst

ikonst New Member

μηπως φταιει το γεγονος οτι μεγαλωνουν τα δοντια τους? ξεχασα να πω πως το τσιντσιλα μου ειναι 4 μηνων περιπου
  13. Axel

Axel New Member

Δεν νομίζω ότι μπορεί να είναι τα δόντια. Τι θερμοκρασία έχετε στο σπίτι? Από 20 και πάνω έχουν μεγάλο πρόβλημα τα τσιντσιλά να ξέρεις και η θερμοπληξία μπορεί να είναι μοιραία για αυτά. Μήπως έχετε υψηλή θερμοκρασία στο σπίτι?
  14. maria_ante_geia

παιδιά είναι οκ η μικρή μου τώρα...τρώει,τρέχει,παίζουμε πάλι!!! αν έχετε κάποιο πρόβλημα...πάρτε κτηνίατρο γρήγορα γιατί πραγματικά είναι εύαισθητα ζωάκια σωματικά....νομίζω πως είναι το καλύτερο...όταν λές τη βάζεις στο μπάνιο να κάνει κ το μπάνιο της...πές μου πως δεν έχει καμμία σχέση με νερό αυτό εε??
  15. ikonst

ikonst New Member

δυστυχος η μικρη Λιλη απεβιωσε σημερα μιλωντας με τον κτηνιατρο ειχε δερματιτιδα(απο την μια πλευρα πανω στην μουσουδιτσα της ειχε φυγει το τριχωμα και ειχε κατι σαν πυτυριδα0ειχε επισης και προβλημα με το αναπνευστικο της....της χορηγουσα συμφωνα παντα με τον κτηνιατρο πολυβιταμινες και αντιβιωση....αλλα ισως λογω και το μικρο της ηλικιας της δεν αντεξε...κριμας!!!
  16. Axel

Axel New Member

Συληπητήρια.. Πολύ στεναχωρέθηκα τωρα που έχασες το ζωάκι σου...
  17. Andriani

Andriani New Member

δεν ξέρω αν σου απάντησαν επειδή το θέμα είναι πολύ καιρό αλλά...
    επειδή είχα κ εγώ τσιντσιλά οι συμβουλές μου είναι οι παρακάτω :
    χαρακτήρας
    το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για τον πιάνεις είναι να του ρίχνεις μια πετσετούλα από πάνω του για να μείνει ακίνητος , αλλιώς θα πρέπει να τον μάθεις να έρχεται κοντά σου με λίγη τροφή ....

διατροφή
    του κάνει κακό να τρώει πολλούς ηλιόσπορους κάθε μέρα γιατί έχουν πολλά λιπαρά και χοντραίνουν πιο εύκολα . Οι σταφίδες πρέπει να δίνονται 2-3 την εβδομάδα το πολύ 4 γιατί μπορεί να προκαλέσουν διάρροια .Σου προτείνω να πάρεις ειδικά πέλλετς που είναι και η καλύτερη τροφή για τσιντσιλά μιας και είναι πλούσια σε ίνες , τις οποίες μπορούν να χωνέψουν εύκολα και είναι και υγιεινά .

συμπεριφορά
    όταν λες είναι σαν να έχει κατάθλιψη εννοείς όταν σε κοιτάει ??
    αν ναι ,μπορεί επειδή ασχολείσαι μαζί του μόνο μία ώρα την ημέρα (από ότι κατάλαβα ). πόσο χρονών είναι ?? μπορεί να θέλει και ένα θηλυκό .

ατύχημα
    το πρόβλημα που μπορεί να πάθει αν βραχεί και δεν στεγνώσει είναι οι μύκητες επιδή η γούνα του είναι πολύ χοντρή δεν παίρνει πολύ αέρα και αναπτύσσονται μικρόβια . πρόσεχέ τον και μην δαγκώσει κανένα καλλώδιο , γιατί κι εμένα μου το έκαναν κι μου έφαγε τα καλώδια και ευτυχώς δεν ήταν στην πρίζα ...

ελπίζω να βοήθησα (αν και αργοπορημένα ) καιιιι συγγνώμη για τον ενικό απλώς δεν ξέρω την ηλικία σου και μου ήταν πιο εύκολο να γράψω

Share This Page