Τσίμπλες και πάλι τσίμπλες :(

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by konstantina21, Jun 20, 2008.

1. konstantina21

konstantina21 New Member

Καλημέρα σε όλους
    Η Μελίτσα μου βγάζει συνέχεια τσίμπλες και ενώ της βάζω κολύριο(tobradex)δεν βλέπω καμιά διαφορά..
    Έχετε καμία ιδέα για το τί μπορώ να της δίνω?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
  2. MATOYLA

MATOYLA New Member

νομίζω το ΤOBRADEX έχει μορφίνη, στο έδωσε ο κτηνιάτρος ???
    στην δική μου της κάνω κομπρέσες με χαμομήλι το οποίο λειτουργεί σαν καθαριστικό και αντισιπτικό μου το πρότεινε η κτηνιάτρος...
    και λειτουργεί θαυματικά :D
  3. konstantina21

konstantina21 New Member

Ναι ο κτηνίατρος μου το είχε δωσει..Χρησιμοποιούσα και τις κομπρεσες με το χαμομήλι από μόνη μου.Τα χρησιμοποιούσα ολα :) τα καθαριζα με το χαμομήλι, της έριχνα όρο και μετά το tobradex.Στην αρχη της ήταν λίγο καλύτερα και τώρα της ρίχνω μόνο το κολύριο και τις κομπρεσες.Τι να πω?Έχω απελπιστει..Δεν είναι σε τραγικό σημείο, αλλά ξέρω ότι δεν είναι και φυσιολογικό να έχει τόσες τσίμπλες..Θα δω πως πάει και θα την πάω στον κτηνίατρο...Σε ευχαριστω :)
  4. zusje

zusje New Member

Το tobradex δεν έχει μορφίνη,είναι αντιβιοτικό και περιέχει και δεξαμεθαζόνη(κορτικοστεροειδές).Βασικά καλό είναι να μη μπαίνει για μεγάλο χρον. διάστημα ειδικά εφ' όσον δε βλέπεις βελτίωση.Επίσης ΠΟΤΕ δε το δίνουμε από μόνοι μας διότι αν το ζώο μας έχει οφθαλμικό έλκος και εμείς χορηγήσουμε κορτικοστεροειδή χειροτερεύουμε το έλκος και υπάρχει κίνδυνος να χάσουμε το μάτι...οπότε πάντα μόνο με συνταγή γιατρού και σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού.Οι τσίμπλες μπορεί και να οφείλονται στο φάρμακο(στεγνώνει μετά το αρχικό δάκρυσμα του ζώου και αφήνει μια κρούστα),μπορεί να οφείλεται σε κάποια μόλυνση των οφθαλμών ή γενικότερα σε κάποιο οφθαλμικό πρόβλημα ή και να οφείλεται σε συστηματικό νόσημα.Πήγαινε την σε ένα κτηνίατρο για έλεγχο.Δεν είναι λογικό τόσο καιρό να μη βλέπεις βελτίωση με το φάρμακο,ψάξ'το λίγο...
  5. gikkat

gikkat New Member

Σιγά μην έχει και ηρωϊνη βρε!
    Υπάρχει το tobradex και το tobrex, το πρώτο έχει κορτιζόνη το δεύτερο όχι. Η χρήση τους εξαρτάται από το τι έχεις να αντιμετωπίσεις...

update --> @zusje: μαζί ποστάραμε!
  6. ΤΙ ΡΑΤΣΑ ΕΙΝΑΙ?????
  7. konstantina21

konstantina21 New Member

Γεια σας!
    Είναι κοκερακι..Γιατρος μου το είχε δωσει αλλά δεν μου είχε πει για πόσο καιρο να της το χορηγώ.Αρχικά της είχαν βελτιωθει πολύ και το σταμάτησα αλλά μετά ξαναεμφανίστηκαν.Θα συνεχίσω με δακρυα και άυριο θα κλείσω ραντεβου με τον κτηνίατρο.Δοκίμαζα διάφορους συνδυασμούς με τις κομπρέσες με χαμομήλι, με το κολύριο και τον ορό.Δηλαδή, για μια βδομαδα τα χρησιμοποιούσα και τα 3 την επομενη αφαιρούσα το ένα απο τα 3 για μια βδομαδα.Την επομένη το ξαναχρησιμοποιούσα και αφαιρούσα καποιο άλλο.Μπορεί να παίζει ρόλο το ότι επειδη έχει καλαζα-αρ να έχει υτες τις τσίμπλες? Την είχα παει στον κτηνίατρο για τις σύχνες τσίμπλες και ύστερα απο εξετάσεις είδαμε ότι είχε καλαζα-αρ.Όμως όταν της έκανα τις ενέσεις δεν είχε ίχνος και τωρα ξανα τα ίδια :(
    Ευχαρίστω πολύ για τις απαντήσεις
  8. να σου πω kostantina21 καλως ηρθες ! εγω εχω ενα lasa apso και μου ειχε πει ( επειδη εχει και ο μπουμπης και κολανε στις τριχες του ) να του τις καθαριζω με ινοπνευμα ή να του κοψω τις τριχες που εχουν κολισει οι τσιμπλες. δεν ξερω αν σε βοηθισα :) :) :) :) :) :)
  9. zusje

zusje New Member

Οινόπνευμα στα μάτια;;;;Δε θα το συνιστούσα...Για τις τρίχες ναι,να τις κόβετε(με προσοχή πάντα) μπορεί να είναι και ένας λόγος...Τα μάτια και τις γύρω περιοχές τις καθαρίζουμε ΜΟΝΟ με φυσιολογικό όρο(ή και τεχνητά δάκρυα,αν και είναι ακριβότερα)...με τπτ άλλο και σίγουρα όχι με οινόπνευμα!!Υποθέτω αφού είχες πάει στον κτηνίατρο είχαν ελεγχθεί τα μάτια του ζώου έτσι ώστε να μην υπάρχει κάτι έτσι;Πόσο χρονών είναι το σκυλάκι;Τις τσίμπλες τις είχε από μικρή ηλικία(από πάντα σχεδόν) ή τις εμφάνισε ξαφνικά και σε μεγάλη(σχετικά) ηλικία;
  10. MATOYLA

MATOYLA New Member

:oops: :oops: :oops: :oops:
    ε ναι κορτιζόνη ήθελα να πω!!sorry
  11. konstantina21

konstantina21 New Member

Καλημέρα σας!Οινόπνευμα???? :? :? :? Πρωτη φορα το ακουω..Δεν θα του τσούζουν τα ματακια του? zusje αν ρωτας εμενα όχι δεν τις είχε απο μικρή αλλα απο την ώρα που έκανε την εμφάνιση της η ασθένεια.Πάντως δεν της είναι πρησμένα τα μάτια της, εννοώ το ασπραδι των ματιων.
  12. zusje

zusje New Member

Ναι Κωνσταντίνα εσένα ρωτούσα...μακρυά από το οινόπνευμα,είναι καυστικό...εδώ στο δέρμα το βάζεις κ αν έχεις μια μικρή αμυχή σε πονάει σα τρελό!!!Φυσιολογικός ορός και μόνο φυσιολογικός ορός!!Σε ρώτησα για την ηλικία γιατί πήγαινε κάπου ο νους μου(σε μια πάθηση που εμφανίζουν προδιάθεση τα κοκεράκια) αλλά αφού μου λες ότι τις εμφάνισε με τη νόσο μάλλον δεν μιλάμε γι αυτό.Πηγαινέ την στον κτηνίατρο και ζήτησε του να σου εξετάσει και τα μάτια του σκύλου καλά μήπως και συμβαίνει κάτι εκεί τοπικά...και φυσικά ξανά εξετάσεις για λεισμανίωση(καλα-αζάρ)
  13. konstantina21

konstantina21 New Member

Εξετάσεις για το καλαζα-αρ της έκανα και δεν έχει περάσει ούτε μήνας.Θα της κάνω κάθε 4 μήνες.Αλλά τωρα εχω ανησυχήσει με τα ματακια της..Δεν είναι βεβαια σε απελπιστική καταστάση αλλά γνωρίζω ότι γενικότερα οι τσιμπλές δεν είναι καλές..
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! :)
  14. noela

noela New Member

Τι πάθηση είναι αυτή που λες; Η δικιά μου έχει πολλές τσίμπλες ειδικά στο ένα μάτι, από πάντα (2 μηνών). Της έβαλα 2 φορές tobrex κι έχει βελτιωθεί.
  15. οχι βρε μεσα στο ματι πανω εκει που ειναι οι τζιμπλες :finga: :) :)
  16. zusje

zusje New Member

Η πάθηση που ανέφερα λέγεται εκτρόπιο,την εμφανίζουν γενικά ζώα που εμφανίζουν περίσσεια δέρματος κάτω από το μάτι(πχ και τα bloodhound).Ουσιαστικά είναι η εκστροφή του κάτω συνήθως βλεφάρου προς τα έξω σε μεγαλύτερο ή μικρότερο βαθμό με αποτέλεσμα σε μικρού βαθμού να μαζεύονται τα δάκρυα στην κοιλότητα που σχηματίζεται και σε μεγαλύτερου χρόνια επιπεφυκίτιδα...Επίσης τα ζώα εμφανίζουν επιφορά(να τρέχουν συνέχεια τα δάκρυα) με αποτέλεσμα να είναι συνεχώς βρεγμένο το τρίχωμα κοντά στην έσω γωνία του οφθαλμού.Αυτό λοιπόν το εμφανίζουν καποιες φυλές συμπεριελαμβανόμενης της Cocker spaniel ως συγγενής πάθηση...γι' αυτό ρώτησα αν το είχε από πάντα ή αν το εμφάνισε σε μεγαλύτερη ηλικία(φυσικά μπορεί να εμφανιστεί και αργότερα ως επίκτητη πάθηση,απλά άκουσα κόκερ και το μυαλό μου πήγε εκεί)
  17. αααα ! οκ ευχαριστω δεν το ηξερα οτι υπαρχουν διαφορες ονομασιες οι τζιμπές. Εγω νομιζα οτι ηταν απλες τσιμπλες :) :) :) :) :) :) :)
  18. zusje

zusje New Member

Οι τσίμπλες δεν έχουν διαφορετικές ονομασίες(ουστιαστικά εμείς "επιστημονικά" οφθαλμικό έκκριμα τις ονομάζουμε).Αυτά που σου είπα είναι η επιστημονική ονομασία διαφόρων συμπτωμάτων.Πχ η επιφορά δεν είναι οι τσίμπλες,είναι το να τρέχουν συνέχεια δάκρυα από το ζώο(και αυτό συνήθως το βλέπουμε επειδή είναι βραγμένο το τρίχωμα κάτω από το μάτι).Επιπεφυκίτιδα είναι η φλεγμονή του επιπεφυκότα του ματιού που εμφανίζεται με διάφορα συμπτώματα(ένα από αυτά και οι τσίμπλες).Εκτρόπιο είναι αυτό ακριβώς που σου έγραψα και στο προηγούμενο ποστ,δλδ σαν να τραβιέται/πέφτει προς τα έξω το βλέφαρο αντί να έχει την κανονική όρθια θέση που έχει...Εσύ τσίμπλες θα τα λες στον κτηνίατρο σου(ή όπως αλλιώς ξέρεις ότι λέγεται αυτό που βλέπεις) γιατί αν του πεις κάτι που δεν είσαι σίγουρη τι σημαίνει μπορείς να τον μπερδέψεις.
  19. noela

noela New Member

Ευχαριστώ zusje. Εκτρόπιο έχει ο άλλος μου σκύλος (ελάττωμα σύμφωνα με το πρότυπο) αλλά δεν έχει κανένα σύμπτωμα.

Share This Page