τσίμπλες στα μάτια

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by ana, Aug 6, 2007.

1. ana

ana New Member

ο σκυλάκος μου μετά από ένα τριήμερο στην λευκάδα άρχισε να βγάζει πολλές τσίμπλες στα ματάκια του. στην αρχή δεν ανησύχισα, του έβαζα φυσιολογικό ορό πιστεύοντας ότι κάτι μη σοβαρό θα τον πείραξε...αφού όμως περνούσαν οι μέρες συμβουλευτικα τον κτηνίατρο μας και μου σύστησε το κολλήριο tobrex. Oi τσίμπλες σταμάτησαν αλλά τώρα μία βδομάδα μετά αφού έχουμε σταματήσει το κολλήριο ξαναρχίζει να βγάζει, λίγες βέβαια, αλλά φοβάμαι μήπως έχουμε πάλι τα ίδια. μήπωσ γνωρίζει κανείς σας τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω?
    ευχαριστώ!
    Αναστασία
  2. vOOz

vOOz New Member

Χωρις να ειμαι σιγουρη για την απαντηση, πιστευω οτι φταιει το καλοκαιρι/λευκες/aircondition/ή και αλλα πολλα. το εχει και η δικια μου, της βαζουμε tobrex και το φθινοπωρο της περναει.. δεν νομιζω να ειναι κατι σοβαρο.. αλλα ρωτα τον κτηνιατρο σου να εισαι σιγουρη :ρ
  3. ana

ana New Member

ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι τώρα με τη ζέστη είναι πολλές ώρες μέσα σε δωμάτιο με aircondition. Να σε ρωτήσω κάτι... tο tobrex της το βάζεις κάθε μέρα το καλοκαίρι?
  4. vOOz

vOOz New Member

oxi opote tsouzoun ta matia tis kai ksinetai... alla min se paro ston laimo mou, rota enan ktiniatro :p
  5. ana

ana New Member

οκ! thanks
  6. fwteinh

fwteinh New Member

καλυτερα να πας στον κτηνιατρο καθως οι μολυνσεις στα ματια μπορει να ειναι κατι που γρηγορα ξεπερνιεται αλλα μπορει να ειναι και καποια ασθενεια.δεν χανεις τιποτα να πας
  7. Greg

Greg New Member

Είχα και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα προχτές με το "σκυλουτσο" που είχε έρθει μαζί μας διακοπές...είχε πρηστεί το ματάκι του. Το ξέπλυνα με ορο και βάλαμε Tobradex (η διαφορά είναι ότι έχει και κορτιζόνη) και σήμερα που τον είδα είναι μια χαρά!
    :-D :-D :-D :-D :-D Mάλλον είχε μπει λίγος άμμος και το ερέθισε :-D :-D

Greg XX
  8. Markella

Markella New Member

και εμένα η σκυλίτσα μου έχει αυτό το πρόβλημα. ο κτηνίατρος μας δίνει το tobrex και της βάζουμε. η αλήθεια είναι ότι της ξαναεμφανίζεται το πρόβλημα μετά από καιρό και της ξαναβάζουμε tobrex και της ξαναπερνάει... δε νομίζω να είναι τίποτα σοβαρό, απλά θέλει φροντίδα.
    :)
  9. ana

ana New Member

τελικα τον δικό μου το πήγαμε στον γιατρό να τον δει για να βεβαιωθούμε ότι δεν είναι κάτι κάκό. Πράγματι είναι μια χαρά τα ματάκια του, απλά είναι αλλεργικός σε κάτι... φανταζόμαστε σε κάτι που σχετίζεται με την θάλασσα, άμμο κτλ γιατί το παθαίνει περισσότερο στις διακοπές.

Share This Page