Τσίσα + Κουτάβι

Discussion in 'Απορίες' started by nikos_x, Jan 8, 2008.

1. nikos_x

nikos_x New Member

Γεια σας!!!
    Η καλη μου η Χιονα αν και δυο μερες στο σπιτι προσαρμοστικε ευκολα(κοιμαται στο κρεβατι μ,παιζει,τρωει,μια χαρα!).εχω μια απορια.πριν λιγο σηκωθηκε απτο κρεβατι μονη τησ και πηγε σε ενα χωρο π εχουμε βαλει εφημεριδες και εκανε τα κακα της.εγω χαρηκα παααρα πολυ!τα τσισα ομως γτ θελει να τα κανει μονο πανω σε χαλια,μοκετες?εχει συγκεκριμενο λογο?μυριζει κατι?δεν εχω κανει κατι εγω σωστα?περιμενω τις καλοδεχουμενες και εμπειρες απαντησεις σας!!!

Νικος :-D :-D :-D
  2. noela

noela New Member

Μπράβο σου που μάζεψες ένα σκυλάκι καταρχήν. Στα σκυλιά αρέσει να κάνουν τα τσίσα τους σε πορώδεις επιφάνειες γι αυτό προτιμούν τα χαλιά. Επίσης δεν κάνουν τσίσα και κακά στο ίδιο σημείο όπως θα είχες παρατηρήσει κι από το προηγούμενο. Άπλωσε κι άλλες εφημερίδες στο χώρο θα σου πρότεινα, ή παρε της υποσέντονα και ψέκασε τα με ελκυστικό που θα βρεις στα πετσοπ.
  3. nikos_x

nikos_x New Member

πορωδεις επιφανειες!!εχεις δικιο!τα ειχε κανει και μεσα σε ενα κρεββατακι π της ειχαμε φτιαξει.το ελκυστικο πρωτη φορα το ακουω και μ κανει εντυπωση!!!θα παω στο πετ σοπ να κοιταξω!Ευχαριστω πολυ!!!!αν και δευτερο σκυλι εχω πολλα ''κολληματα'' μιας και ειναι μεσα στο σπιτι ενω το αλλο ηταν ο κερβερος της αυλης! :) θα κανω ποστ για εξελιξεις!!!χεχε
  4. Dralion

Dralion New Member

Δεν βλεπω στο αρχικο κειμενο την ηλικια της. Αν ειναι πολυ μωρο, μην περιμενεις πολλα πραγματα. Οπως τα ανθρωπινα μωρα χρειαζονται πανες στην αρχη, ετσι και τα σκυλια δεν καταλαβαινουν οσο ειναι μικρα.

Θελω να πω: μην τσακιστεις στις προσπαθειες και μην "εκβιασεις" την συμπεριφορα του. Αν προσπαθησεις με το ζορι να του μαθεις την καθαριοτητα οσο ακομα δεν μπορει λογω ηλικιας, θα το κανεις νευρικο (και δεν θα καταφερεις και τιποτα).
    Ξερω, ειναι δυσαρεστο για μας, και ολοι θα θελαμε τα σκυλια να λερωνουν εξω απο την πρωτη κιολας μερα. Αλλα αυτο δεν γινεται, θα πρεπει να περιμενεις και να το μαθεις σιγα - σιγα, χωρις ζορια.

Για να μαθει να λερωνει εξω, βοηθαει να εισαι πολυ σταθερος στις ωρες του φαγητου και της βολτας. Τα μικρα ζωα πρεπει να τρωνε πολλες φορες απο λιγο (μικρο στομαχι). Λιγο μετα το φαγητο βγαλε την βολτιτσα. Επιβραβευσε την οταν τα κανει εξω και αδιαφορησε πληρως (οχι τιμωριες, οχι καταναγκασμους) αν τα κανει στο χαλι.
  5. Dralion

Dralion New Member

Συγνωμη, ξεχασα: μην περιμενεις πολλα πραγματα απο τα ελκυστικα / απωθητικα. Δεν ξερω τι εμπειριες εχουν τα αλλα μελη του φορουμ, αλλα οι δικες μου ειναι αρνητικες.

Το πιο αποτελεσματικο ειναι η σωστη εκπαιδευση και η υπομονη, οχι τα χημικα βοηθηματα.
  6. vaso85

vaso85 New Member

Σε τί ηλικία περίπου θα "πρέπει" ένα σκυλάκι να μάθει να τα κάνει αποκλειστικά έξω (εκτός απο ατυχή συμβάντα.. :-D ), γιατί αγχώνομαι σιγά σιγά με τη δικιά μου..? Δε βοηθάει και ο καιρός... :?
  7. nikos_x

nikos_x New Member

Μολις σημερα εμαθα οτι ειναι 2μιση-3μηνων απτον κτηνιατρο.Μαζεψαμε χαλια,πατακια ολα!!!αλλα ειμαι πολυ χαρουμενος γτ ΜΟΝΗ της εφυγε χ8ες απτο κρεβατι μ και εκανε κακα της και τσισα στις εφημεριδες π εχουμε στρωσει σε μια αποθηκουλα!!!και μετα παλι κυρια γυρησε πισω....το μονο κακο οτι παταει τα κακα της η γουρουνα....χαχαχα :-D :-D :-D \

Νικος
  8. Dralion

Dralion New Member

Αν ειναι 3 μηνων και φερεται οπως περιγραφεις, εισαι πολυ τυχερος. Κανονικα ολη αυτη η ταλαιπωρια κραταει μεχρι να γινουν 5 μηνων.
    Ισως και να διαφερει απο ρατσα σε ρατσα - δεν ξερω.

Επιβραβευσε την καθε φορα που τα κανει στις εφημεριδες, και ακομα περισσοτερο εξω. Ξεκινησε να την βγαζεις εξω, ακομα και με παλιοκαιρο. Αν καλομαθει στις εφημεριδες, μετα δεν θα θελει να τα κανει εξω. Θα κρατιεται σε ολη την διαδρομη και θα τα κανει στις εφημεριδες μολις φτανετε σπιτι.

Με τον παλιοκαιρο θα πρεπει να συνηθισεις ετσι κι αλλιως. Οποιος εχει σκυλι, ειναι παντος καιρου ;-) Αλοιμονο αν καθε φορα που ειχε παλιοκαιρο αφηναμε τα σκυλια μας μεσα (ζω στην Γερμανια, οποτε κατι ξερω απο τον $!#[email protected]$καιρο).
  9. nikos_x

nikos_x New Member

H Xιονα δεν ειναι ρατσα ειναι φατσα!!!χεχε :-D Προσπαθω απο τωρα να την βγαζω στην αυλη αλλα δεν καθεται ουτε στιγμη εξω !Εγω κοβω βολτες στην αυλη και την φωναζω να με ακολουθησει μπας και της ερ8ει η ''ορεξη'' και αυτη κατευθειαν μεσα!!θα μαθει το ατιμο σιγα σιγα ....

Νικος
  10. nikos_x

nikos_x New Member

παιδια παρατηρω οτι η χιονα κανει ''χοντρα'' ''ψηλα'' αμεσως μετα το φαγητο.Πρεπει ν κανω κατι?δλδ με το που θα τρωει να την βγαζω στην αυλη ωστε να μαθει και αλλου ν τα κανει και οχι μονο σε εφημεριδες???οπως εχω ξαναπει ειναι 3μηνων.(για βολτα δεν το συζηταμε μιας και δν εχει κανει εμβολια ακομα).Εξω δεν τα κανει με τπτ!μπαινει μεσα και μετα απο λιγη ωρα της ερχονται!

Νικος
  11. Alex2

Alex2 New Member

Γενικά όπως ξέρεις τα κουτάβια θέλουν τουαλέτα πολύ σύντομα μετά το φαγητό.

Εγώ όταν τάιζα τον δικό μου τον κρατούσα μετά αγκαλιά. Μόλις καταλάβαινα ότι το σκυλί ήταν ανήσυχο τον έβγαζα έξω για βόλτα.

Και είχε αποτέλεσμα. Πρόσεξε όμως να μη μάθει άθελά σου ότι οι εφημερίδες είναι μόνο για τουαλέτα, γιατί μια άλλη σκυλίτσα που είχα μέχρι 9 μηνών πήγαινε στη βεράντα και ας την είχα βγάλει βόλτα για μιάμιση ώρα. Μόλις γυρνάγαμε σπίτι τα αμόλαγε, καθώς δεν εννοούσε με τίποτα να τα κάνει στη βόλτα.
  12. nikos_x

nikos_x New Member

Πωωω αγχωθηκα!!!Λες να γυρναμε ολη τη παιανια και να τα κανει στην εφημεριδα στο σπιτι???!!!ε ρε γλεντια..... :?

Νικος
  13. aristea

aristea Active Member

Nα την βγάζεις, σιγά -σιγά θα μάθει. Δοκίμαζε να βάλεις την εφημέριδα σε ένα σημείο στην αυλή. Τα σχόλια του Dralion είναι κατατοπιστικά, άρχισε να εφαρμόζεις αυτά που σου προτείνει και θα πάνε όλα μια χαρά. :)
    Και το δικό μου σκυλί μόλις μπαίναμε μέσα λέρωνε και όχι στην πάνα στο χαλί .:shock: Ευτυχώς μεγάλωσε :D
  14. aristea

aristea Active Member

Ναι, ναι αυτό θα κάνει :) :) :) :wink:
  15. nikos_x

nikos_x New Member

Οντως ο dralion βοηθησε πολυ.Ευχαριστω και εσας για το ενδιαφερον!! :-D σιγα σιγα πρεπει ν βγει και εξω,σωστα.Αλλα ακομα φοβαμαι ν τη βγαλω μονο και μονο λογω των εμβολιων π ξεκινουν τη πεμπτη.θα δοκιμασω ν βγαλω την εφημεριδα στην αυλη οπως ειπατε και ο Θεος βοηθος!!! :-D

Νικος
  16. gikkat

gikkat New Member

Επίσης Νικόλα μπορείς να ανατρέξεις σε προηγούμενα posts στο συγκεκριμένο subforum με τις απορίες, έχουμε αναλύσει αρκετές φορές το θέμα "εκμάθηση τουαλέτας", θα βοηθηθείς αρκετά πιστεύω... :wink:
  17. nikos_x

nikos_x New Member

παιδια επανερχομαι!!!!
    εκανα οσα ειχαμε πει σιγα-σιγα και η Χιονα εβγαινε και εξω και εγω αρχιζα να ελπιζω οτι δεν θα λερωνει πια μεσα!!χθεσ λοιπον η μανα μου και η αδερφη μου ειχαν την τρομερη ιδεα να μετακινησουν τισ εφημεριδεσ τισ Χιονας σε αλλο σημειο μεσα στο σπιτι,χωρις ν πουν και σε μενα κατι,με αποτελεσμα η Χιονα να μν πλησιαζει τις εφημεριδες και απο χθες να λερωνει στο δωματιο μου,στους διαδρομους του σπιτιου....εβαλα ξανα τις εφημεριδες στο δικο της μερος και δεν εχει κανει τσιτσα της πανω τους απο χθες μιασ και τα ''αμολαει'' αλλου!!ελεοσ!!!πανω π εκανα κατι μου το χαλασαν!τι ν κανω για να την επαναφερω???

:evil:

Νικος
  18. matilda

matilda New Member

Νικόλα το θέμα της τουαλέτας θέλει λίγο περισσότερη προσπάθεια από το που βάζω τις εφημερίδες.

Δες εδώ

http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=1448

Φτιάξε ένα πρόγραμμα καθαριότητας για το κουτάβι και ενημέρωσε και τους υπόλοιπους για να σε βοηθήσουν.

Μετά από ύπνο, φαγητό και έντονο παιχνίδι πρέπει εσύ να πηγαίνεις το κουτάβι σου στο 'μέρος' και όχι να περιμένεις τι θα κάνει το ίδιο. Και επιβράβευε πολύ κάθε επίτυχημένη προσπάθεια.
  19. nikos_x

nikos_x New Member

παιδια πανικος!!!καραδοκω πισω απτη Χιονα να δω συμπεριφορα π να δηλωνει οτι 8ελει ν παει στο ''μερος''αλλα τπτ!!!μετα απο καμια ωρα παει και τα κανει στο διαδρομο ,στο χαλι της κουζινας!!δεν το εκανε αυτο!!!!!απο χθες ξεκινησε!εχω πανικοβληθει μπορω να πω,γτ φοβαμαι μην συνεχισει κατι τετοιο μιας και ΔΕΝ παει στις εφημεριδες για τσισα της! :cry:
  20. vaso85

vaso85 New Member

υπομονή..μάλλον μπερδεύτηκε το σκυλι! είναι πολύ μικρή ακόμα ούτως ή άλλως!
    αγνόησε την όταν τα κάνει όπου να ναι και προσπάθησε να την πιάσεις "στα πράσα" και να την πάς εκει που θέλεις.. και επιβράβευσέ την!

Share This Page