ΤΥΦΟΣ πληροφορίες, μια εμπειρία και ένα θαύμα!

Discussion in 'Σκύλος' started by Mob, Jul 3, 2012.

1. DimitrisS

DimitrisS New Member

Τι να σου λέω τώρα! Είμαι φορτωμένος από θυμό! Εχω ξαναχάσει κουτάβι από μόρβα πολλά χρόνια πριν (τότε τα εμβολίαζαν μόνο στο Λυσσιατρείο) και είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου να μην υποβληθώ ξανά σε τέτοια ψυχοφθόρα διαδικασία. Δυστυχώς υπέκυψα μετά από πιέσεις από την σύζυγο και τον γιό μου, οι οποίοι τώρα το πήραν πιο βαριά από ότι εγώ. Ομως δεν το βάζουμε κάτω! Θα απολυμάνουμε το σπίτι ξανά και ξανά και μετά από ένα χρόνο θα κοιτάξουμε και πάλι για την ίδια ράτσα. Αυτή τη φορά όμως θα πάμε by the book... Αναγνωρισμένο εκτροφείο, θα ζητήσουμε να δούμε γονείς και συνθήκες διαβίωσης συν όλα τα διαδικαστικά! Δεν θα σταθώ πλέον μόνο το οικονομικό!
  2. lara 28.2.14!

lara 28.2.14! Active Member

Καταρχάς ηρέμισε και σκέψου το λίγο. Γιατι να μην προτιμησεις ενα αδεσποτο;
  3. marich

marich Active Member

Κρίμα λυπάμαι πολυ !:(:(:(:(:(:(:(
  4. efiasv

efiasv New Member

ειμαι εθελοντρια και φετος αντιμετοπισα δυστυχως υπερβολικα πολλα περιστατικα με τυφο...μονο ενα μου εζησε, αντεξε 9 μερες....οταν πια ξεκινησε να τρωει δειλα της εδινα λιγο λιγο κοτοπουλο...τωρα υιοθιετηθηκε στη θεσσαλονικη και ζει μια ομορφη ζωη.....θελω να πω ευχαριστω στο συγγραφεα αυτο του αρθρου γιατι διαβασα το κειμενο καθε φορα που καταλαβαινα οτι ενα μωρο ειχε τυφο...και μου εδινε κουραγιο.....σε ευχαριστω πολυ....
  5. Ioanna1989

Ioanna1989 New Member

Καλησπέρα σας.Έχω ένα πιτμπουλ,την Ρόξυ και είναι έξι μηνών.Διαγνώστηκε με τύφο και είναι η τέταρτη ημέρα που έχει ακόμα όλα τα συμπτώματα.Είναι χάλια.Την έχουμε πάει σε κλινική ζώων και της δίνεται η κατάλληλη αγωγή από ότι έχω διαβάσει.Είμαι τόσο στεναχωρημένη γιατί την βλέπω να λιώνει και δεν βλέπω βελτίωση.Εύχομαι να τα καταφέρει όπως η Mob.Είναι η πρώτη φορά που επιτέλους έχω σκυλάκι στο σπίτι και δεν αντέχω να το βλέπω έτσι.Πονάει πολύ το καημένο μου.
  6. marich

marich Active Member

Λύσαμε για το σκυλάκι σου ελπίζω ολα να πάνε καλά !
  7. Ioanna1989

Ioanna1989 New Member

Δεν τα κατάφερε.Πέθανε.
  8. Ioanna1989

Ioanna1989 New Member

Ευχαριστώ πάντως.Εύχομαι να βγει κάποιο αντίδοτο.
  9. lara 28.2.14!

lara 28.2.14! Active Member

10. ΑνναΟσκαρ

ΑνναΟσκαρ New Member

Αν και παλιο το άρθρο, ηθελα να ρωτησω, πως θα περιγράφατε την οσμή της διάρροιας του τύφου, θυμάστε; :/
  11. cat.erina

cat.erina New Member

΄Πολύ ωραίο άρθρο! Μπράβο!
  12. Marina_Tsak

Marina_Tsak New Member

Καλησπέρα παιδιά! Καλές γιορτές! Υιοθετήσαμε πρόσφατα ένα αδέσποτο κουταβάκι σχεδόν 2 μηνων. Κατευθείαν πριν μας το δώσουν εμβολιαστηκε με το πενταπλο και πήρε χάπι για τα παρασιτα. Παρόλα αυτά με το που ήρθε σπίτι έκανε διάρροιες. Κούτσα στραβά έτρωγε όμως την επόμενη μέρα ανέβασε πυρετό έκανε εμετο και σταμάτησε να τρώει. Του χορηγήθηκε εμβόλιο αντιεμετικο άμεσα όμως το κουτάβι τα ξημερώματα έκανε διάρροια με πολύ λίγο αίμα. Φοβηθηκαμε και τον πήγαμε ξανά στον γιατρό όπου μας είπε ότι το σκυλάκι πάσχει από τυφο. Του έβαλε ορο κατευθειαν και μας τον κράτησε. Είναι στην τρίτη μέρα με ορο συνολικά πάσχει εδώ και 5 μέρες. Ο γιατρός μας είπε ότι δεν βελτιώνεται αλλά ούτε χειροτερεύει. Γράφω αυτό το ποστ για να ρωτήσω. Να ελπίζω με αυτές τις συνθήκες? Να προετοιμάζομαι για τα χειρότερα? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Share This Page