ΤΥΦΟΣ ΣΚΥΛΟΥ , ΙΟΓΕΝΗΣ ΠΑΡΒΟΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑ

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by bill2121, Apr 15, 2019.

1. bill2121

bill2121 New Member

Καλησπέρα σε όλους. Στα τέλη του Γενάρη αποφάσισα να πάρω για πρώτη φορά σκύλο. Ο αδερφός μου έχει έναν γνωστό και βρίσκω ένα rednose pitbull 4 μηνών. Το φέρνει σπίτι μαζί με το βιβλιάριο του. Βλέπω έχει κάνει κάποια εμβόλια. Την πηγαίνω στο κτηνίατρο και δεν μου λέει ότι πρέπει να κάνει 2 επαναληπτικά εμβόλια. Την βγάζω βόλτες σαν καλός μ....ας και μετά από μία εβδομάδα και κάτι αρχίζει να μην τρώει, να κάνει διάρροια και εμετό. Την πάω σε κλινική , της κάνουν τεστ για παρβο ιο και βγαίνει θετικό. Για να μην σας κουράσω άλλο το σκυλί μετά από 10 ημέρες νοσηλείας , μεταγγίσεις αίματος και Αλβουμίνης , καταλήγει από ανακοπή καρδιάς. Αυτές τις 10 μέρες ήμουν ράκος και ακόμα πονάει. Περνούν 3 εβδομάδες και ο πατέρας μου μου φέρνει σκύλο από ένα φίλό του. Πιτμπουλ αμερικάνικο, θηλυκό πάλι αλλά 2 μηνών. Το παίρνω σπίτι Σάββατο 11 το βράδυ , Κυριακή 10 το πρωί το πάω στην κλινική για εμβόλιο κτλπ. Τα κάνουμε , όλα καλά. Περνάνε 2 εβδομάδες. Το σκυλί δεν το βγάζω από το σπίτι. Έχω απολυμάνει όλο το σπίτι με χλωρίνη για να φύγει ο τύφος από το προηγούμενο και το σκυλί κάνει διάρροια. Την πηγαίνω στην κλινική, κάνουμε παρβο τεστ και βγαίνει θετικό. Και τώρα το μωρό μου παλεύει για τη ζωή του, 2ο σκυλί σε 2 μήνες. Τι κακό μπορεί να έχω κάνει στη ζωή μου ρε γαμώτο?

Share This Page