Τυφος

Discussion in 'Ρίξε Ανακοίνωση' started by Maria89*, Feb 26, 2015.

1. Maria89*

Maria89* New Member

Καλησπερα. Χρειαζομαι τη γνωμη σας... Παρασκευη μ ηρθε απο καποιο εκτεοφειο της θεσσαλονικης ενα κουταβι αγγλικο μπουλντογκ. Ο εκτροφεας μ ειχε πει οτι εχει κανει ολα τα εμβολεια. Οταν παρελαβα το σκυλακι εγραφε στο διαβατηριο του μονο το puppy. K οταν του τηλεφωνησα ειπε πως εχει κανει ο ιδιος το δευτερο πεμταπλο κ δν το γραφει πανω.το κουταβι ηταν μια χαρα επαιζε κ δν εδειχνε κατι. Περιμενα λοιπον τη τριτη που θα ανοιγε ο κτηνιατρσο να το παω για εμβολιο. Τη δευτερα το βραδυ ομως το σκυλι αρχισε να κανει απανωτους εμετους κ την επομενη μερα κιτριμη διαρροια.το πηγα αμεσως στο
    Κτηνιατρο κ του εκανε αμτιεμετικες ενεσεις κ αντιβιωση.πηγα κ το απογευμα. Το κουταβι εστρωσε αλλα το επενο πρωι εκανε παλι εμετο. Το ξαναπηγα κ του εκανε παλι ενεση αλλα το σκυλι χειροτερευε. Το πηγα σε καποιον αλλο
    Κτηνιατρο κ με ενημερωσε πως μαλλον προκειται για τυφο. Του εβαλε ορο κ εκανε διαφορες ενεσεις. Δν ξαναεκανε εμετο παρα μονο διαρροια κ παρουσιασε λιγο αιμα. Αλλα δν σηκωνοταν απο το κρεβατι του κ δν ειχε καθολου ορεξη. Σημερα 3η μερα εστρωσε καπως πηγαμε παλι του εκανε ενεσεις μεσα στον ορο κ ξαναπηγα το απογευμα κ του αλλαξε ορο κ του εκανε παλι ενεσεις. Αλλα επεσε παλι κ κοιμαται συνεχεια. Μ ειπε μαλιστα πως αν δν κανει εμετο μεχρι αυριο θα αφαιρεσουμε τον ορο... Σημερα αφοδευσε κ ενα σκουληκακι κ θα του κανει αυριο θεραπεια γι αυτο. Ποστευετε πως μπορει να σωθει; Απλα ξεχασα να αναφερω πως το σκυλακι ειναι περιπου 3,5 μηνων...
  2. Marin

Marin Administrator

Καλησπέρα Μαρία μου, αν πρόκειται για τύφο, από την περιγραφή και εμπειρικά μόνο, καταλαβαίνω πως είναι σε καλή κατάσταση, ειναι και μεγάλης ηλικίας κουτάβι, οπότε πιστεύω θα πάει καλά. Φροντισε μονο να ειναι στα ζεστά και να είσαι λίγο απο πάνω, να προσέχεις να είναι ενυδατωμένο αν και ο ορός γι'αυτό έχει μπει. Εύχομαι να ειναι από τα σκουλήκια η διάρροια και το αίμα και όχι από τύφο και οι εμετοί να ήταν απλά μια αδιαθεσία. Και τύφος να ειναι όμως, αν δεν κανει αιμορραγική διάρροια, θα τη γλυτώσει. Πρεπει να κανει τον κυκλο του ο ιος.

Γνώμη μου ειναι να ζητησεις απο τον κτηνιατρο να κανει εξεταση συγκεκριμένα για Gyardia. Ειναι ενα παρασιτο στο στομαχι που εχει παρομοια συμπτώματα με του τυφου, αλλα θελει αρκετες ημερες αντιβιωση για να φύγει και αν ειναι αυτο και δεν ειναι τύφος, θα ταλαιπωρείται για καιρό ο σκυλακος.
  3. Maria89*

Maria89* New Member

Σ ευχαριστω πολυ... Πραγματικα! Δυστηχως αιματακι εκανε οπως ανεφερα παραπανω. Απλα αυτο που με ανησυχει τωρα ειμαι η απιστευτη αδιαθεσια... Δν θελει να σηκωθει καθολου παρα μονο οταν θελει να
    Κανει την αναγκη του. Το εχω απο εχθες το πρωι στον ορο... Την εξεταση αυτη δν μ την εκανε γτ λεει για ολα θα εκανε την ιδια θεραπεια κ μ ειπε ειναι περιττα εξοδα... Κ δυστηχως εχω χαλασει ολα
    Μ τα χρηματα για την υγεια του... Αν κ ειναι το τελευταιο
    Που με νοιαζει αυτη τη στιγμη....
  4. Marin

Marin Administrator

Αν του κανει αντιβίωση για αρκετές ημέρες ώστε να το καλύψει εισαι οκ. Βεβαια ο τυφος πρεπει να κανει τον κυκλο του γενικά... Ευχομαι ολα να πανε καλα αν ειναι τυφος, τα θετικα σου στοιχεια ειναι οτι εχει κανει ηδη ενα εμβολιο (δεν ειναι αρκετο αλλα σιγουρα εχει καποια αντισωματα) και οτι ειναι 3.5 μηνών.
  5. Maria89*

Maria89* New Member

Μολις μ εκανε εμετο.... Απογοητευομαι κ φοβαμαι..
  6. Marin

Marin Administrator

Μην ανησυχεις, ζέστη, ενυδάτωση και υπομονή. Δε μπορεις να κανεις τιποτα αλλο. Μπορεις βεβαια να το πας για νοσηλεια μεσα σε κλινικη, σε ειδικη κλουβα νοσηλειας λοιμωδων νοσηματων. Αν χρειαστεις βοηθεια πες μου.
  7. Maria89*

Maria89* New Member

Βρισκομαι χανια κ δν νομιζω οτι υπαρχει τετοια δυνατοτητα. Αλλα το παω πρωι απογευμα στο κτηνιατρο... Τι αλλο να πω... Σ ευχαριστω παρα πολυ παντως....
  8. Marin

Marin Administrator

Κατσε να ρωτήσω για Χανιά και θα σε ενημερώσω αμεσα.
  9. Maria89*

Maria89* New Member

ωραια! σ'ευχαριστω παρα πολυ!
  10. Marin

Marin Administrator

Σαριδακη Ελευθερια. Δουλευει με τον πατερα της. Σαριδακης Μιχαλης.Ο παλαιοτερος κτηνιατρος στα Χανια. 2821097183, επειγον: 6984739314.
  11. Maria89*

Maria89* New Member

τι να πω κ παλι ευχαριστω.... αν δεν δω αποτελεσμα αυριο στο κτηνιατρο που το παω θα παω εκει...
    Marin likes this.

Share This Page