Βηχας και Δυσπνοια(???)

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by Nikoloudakou Olga, Sep 15, 2007.

1. Nikoloudakou Olga

Nikoloudakou Olga New Member

Καλημερα σε ολους,
    Ο μικρος μου Joe τωρα πια που μπορει και τρεχει(!!!! :-D ) κανει εναν ηχο σαν να μην αναπνεει ελευθερα την ωρα του τρεξιματος... Ο ιδιος βεβαια δεν προβληματιζεται καθολου ουτε πεφτει η διαθεση του για παιχνιδια και τρεξιμο. Με προβληματιζει ομως πολυ καθως (προχθες ηταν η δευτερη φορα) αρχισε εκει που ηταν ξαπλωμενος και τον χαιδευα να βηχει και να κανει ενα πολυ δυνατο χρρρρ- χρρρρ για πολυ ωρα και ανεπνεε με δυσκολια :cry: Νομισα πως εχει καταπιει κατι και προσπαθουσε να κανει εμετο και πως αυτο ειχε κολλησει στον λαιμο του, αλλα οταν πεταχτηκα επανω και του ειπα παμε για να βρουμε γιατρο να τον δει αυτος ολο κεφι και σαν να μην εχει συμβει τιποτα σταματησε να βηχει και ετρεξε στην πορτα....
    Να ανησυχω?
  2. kango

kango New Member

Για σου olga!
    Αυτό μου θυμίζει, αυτό που έχω περιγράψει σε άλλο post ,εγώ λίγο πιο κάτω!
    Ποσο χρόνον είναι το δικό σου?
    Εγώ ρώτησα τον γιατρό και μου είπε ότι είναι αναστροφη αναπνοή!
    Του έχεις κάνει υπέρηχο?
  3. Nikoloudakou Olga

hi!
    Λοιπον υπερηχο δεν εχω κανει. Δεν εχω ρωτησει καν τον γιατρο μας γιατι νομιζω πως θα μου πει πως υπερβαλω. Διαβασα το θεμα που ειχες γραψει αλλα δεν ειδα αν τελικα κατεληξες σε διαγνωση για το μεγεθος του προβληματος. Δηλαδη τι ειναι η αναστροφη αναπνοη? Γιατι του συμβαινει? Ειναι κληρονομικο? Το ειχε εκ γενετης ? Και αν ειναι ασθμα , δεν σου προτειναν λυση?
    Εγω μαλλον θα τον αλλαξω τον γιατρο, γιατι με παιρνει απο τα μουτρα καθε φορα που ρωταω κατι.... Παρ'ολα αυτα δεν νομιζω πως ειναι ιδια περιπτωση με αυτες που αναφερθηκαν στο δικο σου post γιατι ο Joe το κανει καθε φορα που τρεχει γρηγορα (σαν να εχει κρεατακια και ροχαλιζει), ενω τις 2 φορες που με τρομαξε, νομιζα πως κατι του εχει φραξει την αναπνευστικη οδο αφου εκανε πολυ δυνατο θορυβο για 2-3 λεπτα ... :cry:
  4. kango

kango New Member

Kληρονομικό δεν ξέρουμε αν είναι, γιατί δεν ξέρουμε τους γονείς του!
    εκ γενετης επισης δεν ξερω γιατι τον βρηκα 6 μηνων!
    Αλλα δεν ρωτησα κι ολας!
    Tου κάναμε εξετάσεις ακτινογραφία και υπέρηχο και δεν έχει τίποτα!τον πήγα σε 4 γιατρούς και οι τέσσερις μου είπαν πως δεν έχει τίποτα ,αλλα από αυτά που περιγράφω αν είναι κάτι ,θα είναι αναστροφη αναπνοή!ένας μου είπε τηλεφωνικα ότι μπορεί να είναι βροχικό asthma και να του κάνουμε κορτιζόνες!αλλα εγώ πηγαίνοντας σε άλλους 3 γιατρούς + του δικού μου, μου είπαν πως κάτι τέτοιο θα μείωνε την ζωή του και χωρίς να έχουμε στοιχεια δεν υπάρχει λόγος να υποβληθεί σε τέτοια θεραπεία!μπορεί όταν γεράσει να κάνει καρδια!
    Η αναστροφη αναπνοή ειναι οτι αναπνέει ανάστροφα!
    αυτά που περιγράφω εγώ μοιάζουν πολύ με τις περιγραφές τον παιδιων στο δικό μου post!
    τι σημαίνει δεν του λες να κάνει εξετασεις γιατι θα σου πει οτι υπερβαλεις??
    είναι υποχρεωμένος να συμμερίζεται τις ανησυχίες σου!επισης μην προχωρήσεις σε κάποια θεραπεία αν δεν κανεις εξετάσεις
    αλλα μην το αμελήσεις κι όλας!κι εμενα κάνει σαν να πνίγεται μερικές φορες σαν να μην μπορεί να αναπνεύσει ,αυτό μου το θυμίζει λίγο αλλα όχι σαν να έχει κρεατάκια!

αν θέλεις να σου προτείνω τον δικό μου πού τον έχω 17 χρονια και τον έχουν φίλοι και γνωστοί και δεν έχω ακούσει κάτι κακό + το ότι τον τσεκάρω και ρωτώντας άλλους κτηνιάτρους!!αυτό που λατρευω σε αυτον ειναι οτι δεν ειναι εμπορος! αν θελεις σου στελνω ps να δοκιμασεις!
  5. Nikoloudakou Olga

καλησπερα και σε ευχαριστω, αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι εννοουμε οτι αναπνεει αναστροφα. και ποτε το παθαινει δηλαδη. Ας πουμε εχθες το εκανε μετα το μπανιο παλι :( την ωρα που τον σκουπιζα... Την προηγουμενη φορα απλως καθοτανε -δεν εκανε κατι ιδιαιτερο...

Οσο για τον αλλο ηχο (αυτον που μοιαζει με δυσπνοια) τον κανει στανταρ καθε φορα που τρεχει !

Παντως οπως και να εχει,ηθελα να μου πεις αν κανεις κατι την ωρα που τον ακους να κανει ετσι. Υπαρχει δηλαδη οτιδηποτε που θα μπορουσε να τον βοηθησει?
    Οσο για τον γιατρο μου ασε ειναι περιπτωση - προκειται για 2 γιατρους ενας ανδρας και μια γυναικα και η γιατρινα με εχει κραξει 2 φορες. μια γιατι την ρωτησα ποτε μπορω να τον κουρεψω και μια γιατι πηρα τηλεφωνο να τους ρωτησω αν μπορω να κανω κατι γιατι δεν ετρωγε καθολου για αρκετες μερες μετα την εγχειρηση. Θεωρησε πως το κουρεμα το ηθελα για την αισθητικη μου και μονο και για το φαγητο, το θεωρουσε φυσιολογικο να μην τρωει γιατι ηταν τραυματισμενος !
    Για αυτα και για αυτα ειπα να ρωτησω πρωτα εδω αφου υπαρχουν και κτηνιατροι στο φορουμ.

οσο για τον δικο σου γιατρο αν θελεις στειλε μου την διευθυνση του , αν και αν ειναι μακρια δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσω να τον κρατησω για γιατρο μας ...
    Σε ευχαριστω οπως και να εχει!!! :)
  6. Greg

Greg New Member

Hi Olga
    Πήγαινε σε ένα γιατρό τις προκοπης!!!!
    Η γνώμη μου είναι πως καλο είναι να διαβάζουμε και να παίρνουμε γνώμες από το forum για μικροπράγματα αλλα όταν αφορά πιο σοβαρά πράγματα πάμε τα παιδάκια μας κατευθείαν στο γιατρό.
    Δεν το ρισκάρουμε!!!!

Αν θέλεις καλο γιατρό στην Γλυφάδα στείλε μου pm :)

Απαράδεχτο!!! Ο δικός μας έχει βάλει και το κινητό του στην πόρτα σε περίπτωση που είναι κλειστό το γιατρείο!!!:prayer: :prayer: :prayer: :prayer: .......θεός!! :)

Φιλια
    Greg
  7. kango

kango New Member

Ακου !το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τον πας σε εναν καλο γιατρο και να μην κανουμε ικεσιες! αυτος θα τον εξετασει και θα σου τα εξηγησει ολα!εγω απλα σου περιεγραψα την δικη μου περιπτωση!
    Απο οτι ξερω ,την ωρα που το κανει, δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα παρα μονο να του χαιδευουμε το κεφαλακι και να εχουμε παντα στο σημειο του καθαρο νερο!Ο δικος μου δεν το κανει τοσο συχνα !
    Για μενα πρεπει να του κανεις εξετασεις για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο!
    Ο κτηνιατρος μου βρησκεται στο Παγκρατη και κανει επισκεψεις και στο σπιτι!σου στελνω το κιν του και του γραφειου του!
    ελπιζω να σε βοηθησα!!

P.S :Μην διστασεις αν χρειαστεις, να τον παρεις και το βραδυ!(δουλευει μεχρι αργα!)
    :wink:
  8. Mary_H

Mary_H New Member

Και το δικό μου σκυλάκι κάνει ακριβώς το ίδιο!!!!
    Σαν να πνίγεται με το σάλιο της (?)
    Εμένα είχει τραχειοβροχίτιδα (αλλιώς ο βήχας του κυνοκομείου).
    Δηλαδή έβηχε πάρα πολύ. Αφού ακολουθήσαμε την φαρμακευτική μας αγωγή, κάνανε ακτινογραφία εξετάσεις κλπ. η μικρή είναι μία χαρά.
    Όμως που και που μου το κάνει αυτό. Η γιατρός μου είπε ότι είναι θέμα ανατομίας στον λαιμό της και ότι συμβαίνει αυτό ή ότι της έμεινε από την τραχειοβροχίτιδα γιατί την είχε καιρό.
  9. Nikoloudakou Olga

ακομη δεν εχουμε παει στο γιατρο...

ασε που πετυχα σημερα και ενα yorkshire και εχει παρομοιο προβλημα ....
    σε 3 γιατρους πηγε ο ανθρωπος και ποτε του λενε καρδια , ποτε αλλεργια ποτε στενη τραχεια ..... τον εχουνε φλομωσει στα φαρμακα τον μικρουλι...

παλιοκατασταση :cry:

Share This Page