Βοη8εια!!!Βρηκα ενα μωρο κοτσιφακι τι να το ταισω?

Discussion in 'Άλλα είδη!' started by Irmakias, Mar 20, 2011.

1. Irmakias

Irmakias New Member

Καλησπερα σημερα το πρωι βρηκα ενα μωρο κοτσιφακι τι να το ταισω αν το αφηνα 8α το ετρωγαν οι γατες δεν βρκα τιποτα στο ιντερνετ για την διατροφη τους ειναι επειγον βοη8ηστε με1`:dupe::dupe::dupe:
  2. 1no

1no New Member

Τα πουλάκια γενικά όταν σκάνε από το αυγό οι γονείς τους δε τους φέρνουνε σκουλικάκια; Έτσι έχω δει στα ντοκιμαντέρ.
    Τώρα θα μου πεις πού θα βρεις μικρά. Μήπως σε είδη ψαρέματος βρεις τίποτα?
  3. 1no

1no New Member

http://el.wikipedia.org/wiki/Κοτσύφι

Λέει γενικά τι τρώνε αλλά μπορείς ίσως να του δώσεις μικρά κομματάκια από μούρο (δε ξέρω και πόσο μικρό σε μέγεθος είναι) ή μικρά σκουλικάκια διαφορετικά. Τώρα έντομα δε νομίζω για μωρό.

Δες και αυτό ( αλλά για τα άλλα 2 link πρέπει να ανοίξεις λογαριασμό. Εγώ δεν έχω εγγραφεί εκεί για να μπορώ να τα δω)
    http://petbirds.gr/forum/t4283/
    Last edited: Mar 20, 2011
  4. Irmakias

Irmakias New Member

Σευχαριστω ο μικρος τα παει μια χαρα διαβασα καππιες οδηγιες και ολα καλα μεχρι στιγμης του δινω ζαχαρονερο και βργμενο ψομακι αλαλ δεν ξερω τι αλλο να κανω?
  5. Brunitsa

Brunitsa Member

Φτιάξε ένα απλό μίγμα που θα σου γράψω και τήρισε τα παρακάτω:
    Το πιο βασικό είναι να βρεις από κάποιο μαγαζί σκουλίκια,αμύγδαλο,στραγάλι, καρύδι τριμμένο,αυγοτροφή από ένα pet shop,σόγια,μούσλι και πίτουρο--> (δεν ξέρω ακριβώς τι είναι αυτά τα δύο, θα σου πω σε άλλο post εφόσον ψάξω)και κάποια παιδική τροφή σε σκόνη απο φρούτα.Ανακάτεψε και άλεσέ τα καλά σε ένα μίξερ να γίνει σαν σκόνη και κοίτα να μην έχει χοντρά κομμάτια.Τέλος βάλε λίγο μέλι και νεροσέ την ίσα ίσα για να μπορεί να καταπίνεται εύκολα απο τα μικρά και όλα αυτά κάθε μιά ώρα απο τις 6 το πρωί μέχρι και τις 10 το βράδυ. Μπορείς να τους τη δίνεις με σύριγγα. Αυτό πρέπει να επαναλαμβάνεται κάθε μία ώρα από τις 6 το πρωί μέχρι τις 10 το βράδυ...Θα χρειαστεί δουλειά αλλά αξίζει..Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά .Την συνταγή τη διάβασα σε ένα άλλο φόρουμ(petbirds). Kαλή επιτυχία και πάλι και συγχαρητήρια για την πράξη σου!!!
    Last edited: Mar 20, 2011
  6. Irmakias

Irmakias New Member

Να σε καλα ελπιζω να απνε ολα καλα με το μικρουλι μου μεχρι στιγμης απο ολα αυτα εχω μονο αυγοτροφη.Το ταιζω με συρριγκα νερο με ζαχαρι οπως διαβασα και βρεγμενο ψωμακι το οποιο το βαζω στην συρρικγα και βγαινει σασν μακαρονι μ ειπανε να απρω αυγο τον κροκο με συρρικγα και να του το δωδω 8α το εχω βελει βεβαια στο μπλεντερ και μ ετα; σκουλικοτροφη εχω.
  7. Brunitsa

Brunitsa Member

Αμύγδαλα έχεις; Αν ναι, βάλε τα σκουλικάκια, τα αμύγδαλα και την αυγοτροφή σε ένα μπλέντερ και χτύπα τα. Μετά βγάλτα και βάλτα σε ένα μπολάκι. Ρίξε λίγο μέλι και ανακάτεψε. Μετά ρΊξε και πολύ λίγο νερό ίσα ίσα για να γίνει σαν πουρές. Ανακάτεψε πάλι. Μετά βάλε λίγο μείγμα στη σύριγγα και τάιζέ το σιγά σιγά. Να θυμάσαι πως όσα περισσότερα υλικά έχεις για την τροφή τόσο το καλύτερο. Τα στραγάλια είναι ξηροί καρποί και τα βρίσκεις εύκολα στο σούπερ μάρκετ. Περιμένω απορίες και καλή ανατροφή!
  8. Brunitsa

Brunitsa Member

Και κάτι άλλο: Μπορείς να βάλεις και ελάχιστο ψωμάκι στο παραπάνω μείγμα αντί να του το δίνεις σκέτο. Είναι ένα πολύ θρεπτικό γεύμα!!!
  9. Irmakias

Irmakias New Member

Λοιπον τωρα το ταιζω κα8ε 3 ωρες του εφτιαξα ενα μιγμα με αυγο βραστο,αυγοτροφη,σκουλικια,ψωμακι βρεγμενο και ολα στο μπλεντερ ελπιζω να το φαει τωρα του το ετοιμαζω για να δουμε 8α ανεβασω και φωτο.
  10. Irmakias

Irmakias New Member

Α το ταιζω με συριγκα.Παιδια χριαζεται να του δινω νερο μεχρι στιγμισ του εδοσα ζαχαρονερο σκεφτοιμαι αφου το ταισω να του δωσω σκετο νερακι.Κανει και κανικα κακα αλλα και υγρα.Τα κακα του ειναι μοβ απο τισ ελιεες που μαλλον το ταιζε η μαμα του.
  11. Brunitsa

Brunitsa Member

Α το καημενούλι...δεν ξέρω λες να κάνει να του βάζεις στο μείγμα και καναδυό ελιές; Θα μου πεις βάζεις λάδι αλλά λέω μήπως...
  12. Irmakias

Irmakias New Member

Γιατι καημενουλι μια χαρα ειναι ο μικρος μου εχει αρχισει και δυναμωνει τρωει περισοτερο και βαρ8ιο 8α τον παω και σε κτηνιατρο να τον δει.Μεχρι στιγμης ολα καλα!

Share This Page