βοηθεια για cockatiel!

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by chrisnufkin, Sep 2, 2008.

1. chrisnufkin

chrisnufkin New Member

γεια σε όλους!
    έχω κάποιες ερωτήσεις για παπαγαλάκι cockatiel, ήρθε στο μπαλκόνι μας κ έκατσε καμια ώρα, δεν το αναζήτησε κανείς, ρωτήσαμε κ στη γειτονιά τίποτα κ τελικά τον κρατήσαμε! είμαι άσχετη από πτηνά, βρήκα κάποιες πληροφορίες στο ιντερνετ σχετικα,αλλα έχω αποριες.του πηραμε ενα πολυ μεγαλο κλουβι κ ειναι πολυ ευχαριστημενος,μιλαει ασταματητα κ κανει χαρες,αλλα επειδη εχω σκυλο κ μαλιστα καθολου φιλικο με πουλια(!!),δε θα μπορω να τον βγαζω εκτος κλουβιου.θα φρικαρει?επισης το χειμωνα μπορει να ειναι εξω?δεν μπορω να τον εχω μεσα στο σπιτι.εχω ομωσ ενα μπαλκονι που το χουμει κλεισει σχετικα κ εκει δεν φυσαει,αλλα μαλλον δε θα του αρεσει εκει γιατι δε θα χει να βλεπει διαφορα...
    αν μπορειτε να μου λυσετε τις αποριες μου κ οποια αλλη πληροφορια για διατροφη ή κατι αλλο ευπροσδεκτη!!!ευχαριστω!
    [smilie=hi ya!.gif]
  2. Marin

Marin Administrator

Τα cockatiel θέλουν αρκετά ευρύχωρο κλουβί και πρέπει να μπορεί να σκαρφαλώνει ο παπαγάλος οπότε θα χρειαστει η μία πλευρά του να έχει κάθετα κάγκελα. Είναι πολύ παιχνιδιάρικα και έξυπνα και τους αρέσει να ζουν εντός και εκτός κλουβιού και να παίζουν πολλά παιχνίδια. Λόγω της εξυπνάδας τους βαριούνται εύκολα γιαυτό και έχουν ανάγκη από συνεχές ενδιαφέρον και επαφή με τους ανθρώπους.

Το κλουβί πρέπει να είναι πάντα καθαρό και να μην είναι απευθείας κάτω από τον ήλιο και θα πρέπει να σκεπάζεται κατά την ώρα του ύπνου. Αυτά πρέπει να κοιμούνται αρκετές ώρες για να ξεκουράζονται γιατί είναι πολύ δραστήρια.

Δεν προτείνεται να ζουν εκτός σπιτιού αλλά να ζουν μέσα στο σπίτι και μάλιστα σε κεντρικό σημείο ώστε να είναι σε επαφή με τους ανθρώπους.

Προτείνω να βρεις μια λύση για το σκύλο ώστε να τον συνηθίσει ή να δώσεις τον παπαγάλο γιατί το χειμώνα οι παπαγάλοι δε τη βγάζουν με το κρύο.

Μαρίνα
  3. chrisnufkin

chrisnufkin New Member

σευχαριστω για τις πληροφοριες,αυτα τα γνωριζω.ενας γνωστος μου εχει παπαγαλο κ ζει μια χαρα εξω απλα τον σκεπαζει οταν κανει πολυ κρυο.ο σκυλος δεν παιζει να μην τον πειραξει αμα ειναι εκτεθειμενος!!!
  4. kyveli

kyveli New Member

Γιατί όμως να το ρισκάρεις με το καημένο το πουλάκι? Εξάλλου αυτό το βρήκες, μπορεί να ήταν μαθημένο να ζούσε μέσα σε σπίτι, και μάλιστα να ήταν ελεύθερο και καταλάθος να το έχασαν από κάποιο παράθυρο. Αν αλλάξει τόσο τραγικά το περιβάλλον του, ίσως το καημένο πέσει σε μελαγχολία.
    Προσπάθησε να μάθεις τον σκύλο σου να μην αντιδρα με το πουλί και αρχικά τοποθέτησε το κλουβί κάπου μέσα, αλλά σε σημείο που ο σκύλος δε μπορεί να το πειράξει. (πχ. σε κάποιο ράφι βιβλιοθήκης, εκτός και αν έχεις σκύλο νίντζα, κανονικά δε μπορεί να το φτάσει) Άρχισε να λες "μπράβο, μπράβο" στον σκύλο σου και να του δίνεις κανά μικρό κομματάκι τυρί, όχι όταν του γαβγίζει, ούτε καν όταν το έχει "φερμάρει" (δε γαβγίζει μεν, αλλά το κοιτάει επίμονα σα να θέλει να επιτεθεί, δλδ αν δεν ήταν επάνω σε ράφι, και ήταν κάτω, θα του είχε επιτεθεί). Άρχισε λοιπόν να τον ανταμοίβεις κάθε φορά που περνάει από κοντά, ή μπαίνει στο δωμάτιο και αδιαφορεί. Έστω και λίγο.΄
    Παράλληλα, αν βάλεις το καημένο το πουλάκι σε ένα δωμάτιο (πχ. το υπνοδωμάτιό σου) προσπάθησε να κάνεις για τον σκύλο, το συγκεκριμένο δωμάτιο, χώρο παιχνιδιού και χαράς. Δλδ θα είσαι εξτρα καλός με παιχνίδια στο συγκεκριμένο δωμάτιο, όσο όμως ο σκύλος δεν ασχολείτε με το παπαγαλάκι. Με το που θα του γαβγίζει, ή θα το φερμάρει, εσύ θα τον διώχνεις από το δωμάτιο (όχι να τον χτυπήσεις, ούτε να φωνάξεις, απλώς θα λές "εξω" και θα τον διώχνεις) και δίχως να κλείνεις την πόρτα θα μένεις εσύ μέσα και δε θα του επιτρέπεις να μπει. Όταν ηρεμήσει (όσο έιναι έξω από το δωμάτιο) του λες πάλι "έλα" και αρχίζετε παιχνίδι.
    Θα χρειαστεί να επαναλάβεις αρκετές φορές, κάνε υπομονή, το σκυλί στο τέλος θα πιάσει το νόημα. Δε θα σου πάρει πολύ καιρό. Αν το εφαρμόσεις εντατικά, και αφιερώσεις λίγο χρόνο, στο τέλος θα έχεις και έναν υπέροχο παπαγαλάκο και τον καλό σου σκυλοφιλαράκο και δε θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.
    Μην απογοητευτείς αν ο σκύλος δεν κάνει τη σύνδεση αμέσως. Θέλει λίγη υπομονεί. Αξίζει όμως τον κόπο.

Υ.Γ. Από τη στιγμή που θα το βάλεις μέσα, στο ράφι, ΔΕ θα αφήσεις τον σκύλο δίχως επίβλεψη να μπαίνει στο δωμάτιο, ΚΑΘΟΛΟΥ. Δλδ. ότι και να γίνει δε θα τον αφήσεις ούτε λεπτό, ούτε όταν είσαι παρόν, ούτε απών, να γρυλίσει στο πουλί, να κάνει φασαρία κλπ. Οι μεταξύ τους επαφές, που θα καταλήγουν σε παιχνίδι με τον σκύλο, θα γίνονται πάντα υπό τη δική σου παρουσία.
  5. chrisnufkin

chrisnufkin New Member

Λοιπον τον παπαγαλο τον εχω 2 βδομαδες ειναι πολυ χαρουμενος στο κλουβι του, τουχω μαθει κ διαφορα κ τον χαιδευω τρωει απτο χερι κ.τ.λ. , αλλα θα ηθελα να τον βγαζω κ εξω απτο κλουβι γιατι θα ειναι πιο χαρουμενος!θα δοκιμασω αυτο που μου πες αν κ ο σκυλος ηταν το μοναχοπαιδι μου μεχρι τωρα κ τον ζηλευει πολυ τον παπαγαλο,αν και καταβαθος μαλλον γουσταρει που χει παρεα...!!την εχω πιασει πολλες φορες που αραζει κατω απτο κλουβι (χωρις δολοφονικες τασεις!)ευτυχως δεν γαβγιζει γενικα, οποτε δεν τον τρομαζει.
    α!κ κατι αλλο ο παπαγαλακος ειναι μικρος δεν εχει καν χρονισει ακομα,ρωτησα κ σε πετ σοπ,φαινεται απτο μεγεθος κ απτο χρωμα του ραμφους.
    επισης ξερετε αν κανει να τρωει κ με τι συχνοτητα ψωμι κ ηλιοσπορους?γιατι καπου διαβασα οτι ηλιοσπορους λεει δεν κανει να τρωνε συχνα.ρωταω γιατι τρελενεται για αυτα!!
    ευχαριστω!
  6. Debby

Debby New Member

δαχτυλιδι δεν εχει?μπορεις εκει να δεις το ετος γεννησης του..ηλιοσπορους με μετρο γιατι εχουν πολλα λιπαρα..
    επισης μακρια απο ρευματα αερα και απεφευγε να τον βαζεις στην κουζινα..
    οσο για την διατροφη δες εδω..το ιδιο ειναι κ για τα κοκατιλ...
    viewtopic.php?f=35&t=5732
    περιμενουμε φωτο του!
  7. chrisnufkin

chrisnufkin New Member

οχι δεν εχει δαχτυλιδι,θα πρεπε ναχει?τι σημαινει αυτο?εμενα μου κανει εντυπωση που δεν τον αναζητησε κανεις.υπαρχει περιπτωση ναρθε απο μακρια?τα φτερα του ειναι κανονικα,αλλα οταν ηρθε σε μας καθοτανε ετσι γυρω στη μια ωρα δεν εφευγε μεχρι που τον μαζεψα.περιεργο δεν ειναι?κ ειχε δει οτι εχουμε σκυλο.απο αποψη διατροφης δεν του αρεσει τιποτα απο αυτα που τουχω δωσει!!ουτε φρουτα, ουτε λαχανικα,ουτε αυγο,μονο το ψωμι.μεχρι κ αυτα που πουλανε τα μπαστουνακια για παπαγαλους ενα με φρουτα που του χω δεν το πολυγουσταρει,τσακιζει το αλλο που ναι με μελι!!
    ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΠΙΣΥΝΑΨΩ ΦΩΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ,ΜΟΥ ΛΕΕΙ Η πρόσβαση στην εικόνα είναι αδύνατη ή το αρχείο δεν ήταν εικόνα.ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΧΩ ΣΥΜΠΙΕΣΕΙ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ
  8. Debby

Debby New Member

τα πουλια απο τα πετ σοπ εχουν δαχτυλιδια που αναγραφουν την χωρα προελευσης,το ετος γεννησεως,τον αριθμο εκτροφεα κλπκλπ..
    πιθανοτατα ο δικος σου αφου ειναι ημερος κ μικρουλης σε ηλικια να ειναι απο γεννα ιδιωτη...
  9. Marin

Marin Administrator

ΧΑΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΝΘΟΥΠΟΛΗ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΘΗΛΥΚΟ ΚΟΚΑΤΙΛ ΠΟΥ ΑΚΟΥΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΛΙΝΑ.
    ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΞΗΜΕΡΩΜΕΝΟ ΚΑΙ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΠΟΛΥ.
    ΕΧΕΙ ΤΑ ΚΛΑΣΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΟΥ.
    ΓΚΡΙ ΜΕ ΚΙΤΡΙΝΟ ΛΟΦΙΟ ΚΑΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΟΥΛΕΣ ΣΤΑ ΜΑΓΟΥΛΑ.
    ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ.
    Τηλ: 6977 862852

Share This Page