ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΒΟΥΚΙ ΧΕΛΩΝΑΣ

Discussion in 'Χελωνάκια και Χελώνες' started by ioanna33, May 20, 2010.

1. ioanna33

ioanna33 New Member

Γειά σας! το χελωνάκι μου (Rafaell) είναι 4 εκατοστά αλλα τις τελευταίες μέρες το καβούκι του έχει βγάλει κάτι σαν άλατα αλλα είναι σκληρό . Εχω διαβάσει ότι υπάρχει πιθανότητα να μεγαλώνει το καβούκι ή ότι μπορει να είναι άλατα απο το νερό, δεν ξέρω όμως τι ακριβώς είναι. Του έχω λάμπα , φίλτρο , θερμοστάτη και ότι άλλο χρείαζεται. Να σας πω ότι δεν έχει αλλάξει διάθεση , είναι ζωήρο όπως πάντα. Δείτε την φωτογραφία , έλπιζω να φαίνεται καλά. Ελπίζω να μου πείτε τι να κάνω.

Attached Files:

2. Καλώς ήλθες!
    Δεν έχω κάτι πολύ ουσιαστικό να πω, πέρα από το ότι δεν μου φαίνεται πολύ καλή η εικόνα, σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία πάντα. Όταν μεγαλώνει το καβούκι και πέφτουν οι παλιές πλάκες του, συνήθως η εικόνα είναι όπως στο http://www.wetwebmedia.com/Reptile PIX/CIMG8664.JPG RES.JPG (μαύρες γραμμές ανάμεσα στις πλάκες, υγιές πράσινο στις νέες πλάκες και οι παλιές φαίνεται ότι αποκολλώνται περιμετρικά και πέφτουν σιγά σιγά).
    Στη δικιά σου φαίνεται μάλλον σαν άλατα ή σαν μόλυνση του καβουκιού, εκτός αν μεγαλώνει απότομα και πέφτουν απότομα οι πλάκες του καβουκιού ητς (αλλά πόσο απότομα πια;; ).
    Τα άλατα εμφανίζονται συνήθως αν το νερό είναι ρηχό και δεν μπορεί να βυθιστεί η χελώνα σου ολόκληρη. Αν βάζεις κοντίσιονερ στο νερό και / ή έχει παρόμοια εικόνα και στο κάτω μέρος της που είναι συνέχεια στο νερό, μάλλον δεν πρόκειται για άλατα αλλά για μόλυνση.
    Έχει μεγαλώσει καθόλου όσο την έχεις; Φαίνεται να υπάρχουν υγιείς πλάκες κάτω από τα θολά σημεία; αν όχι, τότε μάλλον είναι μόλυνση και θα χρειαστείς κτηνίατρο άμεσα.
    Κάτι τελευταίο που μου φαίνεται ανησυχητικό είναι ότι η μεσαία πλάκα κοντά στην ουρά φαίνεται σπασμένη. Αν όντως συμβαίνει κάτι τέτοιο, προσεξε για πιθανή μόλυνση.
    Παρατήρησε την κατάστασή της και ενημέρωνέ μας για τις εξελίξεις!
    Περαστικά!
  3. ioanna33

ioanna33 New Member

Σε ευχαριστώ Παναγιώτη που απάντησες. Την χελώνιτσα μου την έχω από τον Νοέμβριο δεν έχει μεγαλώσει αρκετά, αντε κανένα χιλιοστό. Στο κάτω μέρος του καβουκιού δεν έχει κάτι μόνο στο πάνω μέρος. Απο κάτω απο τα "άλατα" φαίνεται να είναι υγίεις πλάκες αλλά δεν είμαι και σίγουρη, όσο για το σπασμένο μέρος κοντά στην ουρά έτσι ήταν από την αρχή και όσο και να σου φανεί αστείο δεν ήξερα ότι ήταν σπασμένο :p
    Της έχω ενυδρείο και βυθίζεται μέσα ,τις βάζω και βιτάμινες για το καβούκι και το καλό ειναι ότι έχει καλή διάθεση και τρώει .
    Επίσης εδώ που μένω (Ρόδο)αν έχει σχέση , είναι σκληρό το νερό και το σταμάτησα , του βάζω τώρα εμφιαλομένο. Το κακό είναι ότι δεν εχώ βρεί ακόμα κτηνίατρο που να ξέρει απο χέλωνες ( ψάχνω ακόμα) αλλά κάτι θα βρώ δεν μπωρεί. Αν του βάλω betadine στο καβούκι θα είναι καλό? Και βέβαια Θα σας ενημερώσω για τις εξελιξεις . Ευχαρίστω και πάλι.
  4. prince5

prince5 New Member

Γεια σας παιδιά, ..
    Μου αρέσει πολύ τα σκυλιά ως κατοικίδια ζώα, ..
    είναι πραγματικά μεγάλο κατοικίδιο ζώο

ευχαριστώ,.
  5. manouvras

manouvras New Member

φιλε μου αυτο ακριβως...βαλτου betadine και αστο να στεγνωσει κανα 20 λεπτο....μετα χωρις να τον ξεβγαλεις βαλτο στο νερο...αν και μενα για αλατα μου φαινοντε καλου κακου καντο...μια αλλη καλη λυση ειναι να βραζεις τ νερο σε βραστηρα κ μολις παρει μια καλη θερμοκρασια κ κρυωσει βαλτο στο ενυδρειο...μην την κανεις κ χελονοσουπα... XD
    ελπιζω η λαμπα που λες οτι εχεις να ειναι με ακτινοβολιες uvb και οχι η απλες...γιατι αμα ειναι απλες δεν κανουν δουλεια..

Share This Page