ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΚΟΥΝΕΛΑΚΙ

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by ellenn, May 10, 2017.

1. ellenn

ellenn New Member

Καλησπερα γραφτηκα στο φορουμ με αφορμη ενα κουνελακι 4 μηνων που πηρα προσφατα. Διαβασα αρκετα στο φορουμ παιρνοντας πολυτιμες συμβουλες. Παρολα αυτα εχω καποιες αποριες και θα ηθελα τη βοηθεια σας.

1) Τι υλικο να βαλω για υποστρωμα στο κλουβι. Δοκιμασα χαρτονια & πεπιεσμενο χαρτι αλλα το κουνελι δυστυχως τα τρωει οποτε αναγκαστηκα να τα βγαλω.
    2) Ποιον κουνελογιατρο προτεινετε απο Θεσσαλονικη?
    3) Πως θα δεθω με το κουνελακι μου. Εχει αρχισει και με εμπιστευεται αλλα ακομη δεν τρεχει απο πισω & δεν με γλειφει. Επισης δεν του αρεσουνε οι αγκαλιες
    4) Δυσκολευομαι να το εκπαιδευσω να κανει την αναγκη του στην τουαλετα. Πηρα τουαλετα γατας αλλα ακομη κανει την αναγκη απο δω και απο κει.
    5) Ποση ωρα τη μερα να τον βγαζω απο το κλουβι? Να τον βαζω απο μονη μου μεσα η να αφησω την πορτα ανοιχτη να μπαινοβγαινει οποτε θελει?
  2. marich

marich Active Member

1 εγω τους έχω πελλετς και ειναι μια χαρά
    3 για αρχη καλό θα ηταν να βάζεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί για να σε μυρίζει και σιγά σιγά θα σε αφήνει να το χαϊδεύεις
    4 να βάζεις μέσα στην τουαλέτα που του εχεις αγόρασει ολα τα κακακια που κανει έξω απο το κλουβί
    5 απο μια ωρα και παραπανω επισης καλό θα ηταν να του εχεις ανοιχτή την πόρτα για να μην στρεσαρονται οταν θα το βάζεις μέσα
    ellenn likes this.
  3. ellenn

ellenn New Member

1. Θα τα παρω απο το πετ σοπ. Τα πελλετς δεν ειναι κοκκοι πεπιεσμενου χορτου? Μεχρι στιγμης εχω βαλει στο κλουβι πριονοδι(το εβγαλα λογω μυρωδιας των κοπρανων) και πεπιεσμενο χαρτι αλλα το κουνελι το ετρωγε.
    3. Το εχω ηδη φτασει αυτο το βημα. εγω θα ηθελα να δεθω περισσοτερο πχ να χοροπηδαει στο κλοουβι οταν με βλεπει, να με γλειφει κλπ
    4. Αυτο κανω ηδη αλλα δεν τα κανει μεσα. Μαλλον θελει και αλλες βδομαδες εκπαιδευσης
    5. Θα το βαζω απο το πορτακι πλεον, γιατι μεχρι στιγμης το εβαζα μεσα στην μεγαλη πορτα στην οροφη του κλουβιου. Το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να το εχω μια ωρα σερι εξω γιατι κανει συνεχως την αναγκη του εξω, οποτε το μοιραζω σε δεκαλεπτα.
  4. Sager

Sager New Member

Λοιπον πρεπει να ενημερωθεισ καλυτερα για το τι χρειαζεται το κουνελι. Αλλο το πεπιεσμενο χαρτι αλλο το πελλετ. Αν δεν παιρνεισ το σωστο υλικο δεν αφηνεισ και το κουνελι να μαθει να πηγαινει τουαλετα. Παρε πελλετ για τρωκτικα . μολισ δει οτι τρωει θα τον σπρωχνεισ μεσα στην τουαλετα του. Βαλε τη θηκη του χορτου πανω απο την τουαλετα. Τα κουνελια δεν ειναι σαν τα σκυλια να χοροπηδανε κλπ απο τη χαρα τουσ. Κατσε στο πατωμα και αφησε το ελευθερο. Κανε την αδιαφορη αυτο μερα με τη μερα θα πλησιαζει περισσοτερο. Θα παρει μηνες. Μεχρι μα μαθει την τουαλετα μην τον αφηνεισ με τισ ωρεσ εξω πρεπει να συνηθισει καταρχην στο σπιτι του και μετα στο δωματιο που τον κρατασ. Και αργοτερα οταν πια μαθει στο υπολοιπο σπιτι.

Share This Page