ΒΟΗΘΕΙΑ!ΤΟ ΛΙΖΑΚΙ ΜΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΡΕΛΕΝΕΤΑΙ!!

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by vickyplt, Mar 12, 2010.

1. vickyplt

vickyplt New Member

Γεια σας,
    αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ και αποφασισα να γραψω γιατι συμβαινει κατι με το σκιλακι μου που με εχει ανισυχισει παρα πολυ. Εχω την Λιζα μου εδω και εναν χρονο+ και πριν μια βδομαδα ακριβως αποφασισαμε να της κανουμε στειρωση.Την πηγαμε ολα πηγαν καλα και τωρα βρισκετε στο σταδιο τησ αναρωσης (με τα χαπακια τησ κτλπ κτλπ). Ωστόσο έχω παρατηρησει μια αλλαγη στην συμπεριφορα τησ.Στην αρχη ηταν πολυ ησυχη και περιφεροταν απο καναπε σε καναπε σαν κοιμισμενη και μελανγχολικη.Σκεφτικαμε οτι ισωσ να ειναι επειδη ποναει η απο την ναρκωση.Δεν δωσαμε σημασια.Τις τελευταιεσ 2 μερες ομως καθως την χαιδευε η αδερφη μου στον καναπε και χωρισ να τησ κανει τιποτα με μια αποτομη κινηση γυρισε το κεφαλι και πηγε να την δαγκωσει (ναι ετσι στο ασχετο ) .Παραξενευτικαμε καθως ποτε η λιζα δεν ηταν επιθετικη ηταν παντα ζωηρη και τρελουτσικη αλλα ποτεε ποτε επιθετικη ητε με εμας ητε με αλλα σκιλια. Απο τοτε ομως αυτο συνεχιζετε(oxi panta panta) και οταν την κοιταζω και παω να την χαιδεψω γριλιζει αγριευει και παει να δαγκωσει με μια αποτ,ομη κοφτη κινηση!! Πριν απο λιγο κιολασ τσακωθικε πολυ ασχιμα με ενα σκιλακι αδεσποτο που καθεται στο μπαλκονι μασ ενω παντα ηταν πολυ καλοι φιλοι και επαιζαν μαζι και φοβιθικα τοσο μην του κανει κακο που το πειρα στην αγγαλια μ αν και ειναι μεγαλουτσικο για να το γλιτωσω.Ετσι αποφασισα να γραψω.Λετε να συμβαινει αυτο επειδη διαταραχτικαν οι ορμονεσ τησ τωρα με την στειρωση?γτ πριν δεν ειχε δειξει κανενα σημαδι επιθετικοτητασ!!! Ανισιχω παρα πολυ και εχω αρχισει να φοβαμαι πολυ γτ την εχουμε κυριως μεσα στο σπιτι (βγαινει καθε μερα μισι ωρα βολτα τουλαχιστον μια φορα την μερα συνιθως δυο) αν μπορει καποιοσ ασ μου δωσει μια απαντιση παρακαλω!! Γιατι γινετε αυτο κανω κατι λαθος?

αα να σας ενημερωσω οτι ειναι ημιαιμο λαμπραντορ και υπακουει στισ βασικες εντολεσ (αν και ειναι ιδιαιτερα ατιθαση).

Ευχαριστω εκ των προτερων...
  2. vickyplt

vickyplt New Member

Κανείς δεν γνωρίζει κάτι επί του θέματος?... =(
    Παντως να σας πω οτι έχει βελτιωθει τισ τελευταιεσ
    2 μερες και δεν εχει δειξει σημαδια επιθετικοτητας
    προσ εμασ (ειναι πολι ηρεμη και μεσα στο σπιτι κυρία )
    μονο χθεσ προς τον blackie
    (το ιδιο σκιλακι που σας εχω πει) αλλα
    δεν καταλαβαινω αν ολο αυτο που γινεται
    ειναι στο πλαισιο του παιχνιδιου τους.
    Αν ξέρει κάποιος παρακαλώ να μου πει...
  3. aristea

aristea Active Member

Αν πονουσε ειναι λογικη η αντιδραση της
    Αν εξακολουθει να το κανει καλο θα ήταν αν τη δει ο κτηνιατρος.

Πρεπει να περασει ενα διαστημα προκειμενου να ισσοροπήσουν οι ορμόνες μετά τη στειρωση
  4. vickyplt

vickyplt New Member

Ευχαριστώ που απάντισες καταρχας!
    ναι την τριτη που θα την παω ετσι κ αλλιωσ
    (γιατι παει να κανει μαστιτιδα καπωσ ετσι το
    ειπε η γιατροσ αλλη εννοια μ και αυτη πφφφ ....=( ) θα τησ το αναφερω..
    Παρολα αυτα δεν την ποναμε οταν
    αγριευει και παει να δαγκωσει.ετσι οπως
    καθεται και παμε να την χαιδεψουμε
    γριλιζει η καμια φορα κανει αυτην
    την αποτομη κινιση. οχι ομωσ παντα..
    υπεθεσα οτι ισως νιωθει να απειλειται
    ετσι οπωσ σκυβουμε απο πανω τησ και απλωνουμε
    ,2 τα χερια αλλα υποτιθετε οτι μασ αγαπαει και μασ
    εμπιστευετε τοσο καιρο τωρα..
    δεν ξερω τι να υποθεσω.
    ευχαριστω που απαντισες ομωσ.
  5. Xotikouli

Xotikouli New Member

Υπάρχει περίπτωση να τρόμαξε ή να πόνεσε κατά τη διάρκεια της επίσκεψής της στο γιατρό για τη στείρωση και γι'αυτό να αντιδρά έτσι (να συνδύασε π.χ. το άγγιγμα με τον πόνο/φόβο).
    Βεβαιώσου πρώτα ότι είναι καλά από άποψη υγείας και αν είναι καλά κάνε μεν λίγη υπομονή, αλλά μην την αφήσεις κιόλας να διατηρήσει τέτοια συμπεριφορά...
    Μπορείς να δοκιμάσεις να την προσεγγίσεις όπως θα έκανες με έναν φοβικό σκύλο που δεν γνωρίζεις ώστε να καταλάβει ότι δεν θα την βλάψεις. Δηλαδή μην σκύβεις απότομα από πάνω της, κάντην να έρθει εκείνη σε σένα αντί να πηγαίνεις εσύ σε εκείνη, άγγιζέ την σταδιακά και μαλακά και επιβράβευσέ την (λεκτικά ή με κάποιον μεζέ) κάθε φορά που δέχεται το άγγιγμά σου χωρίς να αντιδράει άσχημα. Καλό είναι επίσης να χαμηλώνεις το ύψος σου (βαθύ κάθισμα ή στα γόνατα) όταν την καλείς κοντά σου. Όλα αυτά όχι για πάντα βέβαια, αλλά μπορεί να χρειαστούν για λίγο καιρό μέχρι να συνέλθει.

Περαστικά της! :)
  6. vickyplt

vickyplt New Member

den to kanei panta tis pio polles fores dexete
    ta xadia mas merikes fores mono akira
    .stous mezedes den antapokrinete kai einai poli atithash duskoleuontas me otan prospathw na thn ekpaideusw..mou fenete oti exei arxisei kai veltionete sxetika me auto pou anefera sto 1o m post..
    euxaristw pou apantises

Share This Page