ΒΟΗΘΙΑ

Discussion in 'Χελωνάκια και Χελώνες' started by lagoyditsa!, Jan 15, 2009.

1. lagoyditsa!

lagoyditsa! New Member

ακουστε τι εγεινε
    (το προη βλεπω οτι το χελονακι μου ειταν μια χαρα αλλα...............
    μετα το μεσιμερη λιγο αδιαθετο και το απογεμα το βρικα μεσα στο καβουκι του να μιν κανει τιποτα
    οταν τουπιανα το χερι τοβαζε μεσα αλλα τωρα............
    τιποτα σαν πεθαμενο εινε ουτε τροει ουτε τιποτα τι να του κανω βοηθιστεμε! :cry:
    το λιπαμε καθε μερα του αλαζω νερο και τροφη αλλα τιποτα.
  2. marinasir

marinasir New Member

Re: ΒΟΗΘΙΑ SOS

Πόσο καιρό το έχεις το χελωνάκι?? Σε τι συνθήκες ζει το χελωνάκι?? Έχει ειδικές λάμπες UV? Θερμαντική λάμπα για να λιάζεται?? Επίσης το χελωνάκι πρέπει έχει καποιο σημείο ξηράς για να βγαίνει έξω και να στεγνώνει καθώς λιάζεται... Εννοείται πως τα χελωνάκια πρέπει να βρίσκονται σε ενυδρείο καθώς οι πλαστικές χελωνιέρες είναι ακατάλληλες για χελώνες. Πρέπει να έχεις ειδικό εξωτερικό φίλτρο με βιολογικό και χημικό καθαρισμό γιατί λόγω της χαμηλής στάθμης δεν δουλεύουν σωστά τα εσωτερικά (που συνήθως δεν κάνουν και τίποτα το σπουδαίο αυτά που κάνουν δουλειά ειναι τα εξωτερικά).. Το νερό επίσης πρέπει να είναι αποχλωριωμένο με ειδικό υγρό που βάζουμε σε κάθε αλλαγή συγκεκριμένα ml. Επίσης πρέπει να διατηρούμε κάποια θερμοκρασία το νερό,, Δεν μπορούμε να έχουμε το νερό παγωμένο τον χειμώνα γιατί τότε πέφτει σε χειμερία νάρκη και λόγω του ασθενούς ανοσοποιητικού συστήματος (λόγω της αιχμακωσίας) συνήθως πεθαίνουν. Προφανώς το χελωνάκι σου έπεσε σε νάρκη άλλα πολύ φοβάμαι ότι αν το αφήσεις σε νάρκη δεν είναι αρκετά δυνατό για να επιζήσει. Χρειάζεται το νερό τουλάχιστον στους 25C για να επανέλθει.

Δεν είναι εύκολο ζώο στην συντήρησή του αντίθετα θα έλεγα πρέπει να είσαι πολύ έμπειρος για να το συντηρήσεις.. Να ξέρεις ότι αυτό το ζώο φτάνει στα 30 χρόνια ζωής και μεγαλώνει περίπου στα 25-30 εκατοστά. Εαν το έχεις καιρό και δεν έχει μεγαλώσει καθόλου τότε να ξέρεις ότι έχει πάθει την νόσο των οστών. Και είναι αργά θανατηφόρα. Κανονικά όταν ένα χελωνάκι είναι 1 χρόνου πρέπει να είναι 9 εκατοστά τουλάχιστον το καβουκι του.

Αυτά απο μένα.
  3. marinasir

marinasir New Member

Μάλλον του λείπει βιταμίνη D3 και έχει πάθει την νόσο των οστών.. Κάθε μέρα να το εκθετεις στον ήλιο απευθείας χωρίς να έχει τζάμι ανάμεσα και να το κρατάς ζεστό όπως και το νερό του στους 25C.
  4. lagoyditsa!

lagoyditsa! New Member

γιατι τοπες τωρα αυτο?
    δε μεγαλονει θα πεθανει?
    αμα πεις τιποτα κακο θα πεθανω στο λεω το αγαπαω πολι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  5. marinasir

marinasir New Member

Μια φίλη μου είχε 2 χελωνάκια που δεν εθέτονταν στον ήλιο με αποτέλεσμα να μην μεταβολίζεται η τροφή τους. Είχαν λοιπόν την νόσο των οστών και τα χελωνάκια μεγάλωναν πάρα πολύ αργά. Στα τέσσερα χρόνια φτάσαν τα 8 εκατοστά. Και μέσα στον τεταρτο χρόνο πεθάναν και τα 2. Αν το αγαπούσες όπως λες θα ήξερες τι χρειάζεται για την συντήρησή του. Πολλοί κάνουν αυτό το λάθος. Παίρνουν ένα ζώο που απλά τους αρέσει χωρίς να ξέρουν και μετά όταν τους πάθει κάτι μπαίνουν στα forum και ρωράνε όπως κ εσύ. Πόσο καιρό το έχεις λοιπόν, απάντησε μας, και μέτρησε το ακρίβώς και πες μας τι μέγεθος έχει. Το μετράς κατα μήκος (κεφάλι-πόδια) μόνο το καβούκι.
  6. lagoyditsa!

lagoyditsa! New Member

Re: οκ παιδια ολα μια χαρα

εναταξι παιδια δεν ειταν τιποτα μολις μου ιπες για τιν νοσο τον ωστον φοβιθικα και
    αμεσος το πιγα σε κτινιατρο δεν εχει τιποτα απλος εινε σε χειμερη αναρκη και
    μουδοσε 1 υγρο που μουπε να του βαζο καθε μερα 1 σταγονα ολα ενταξι. :)
    και σιγνομι αν σου μιλισα καπος............... :-D
  7. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Lagouditsa, τί υγρό είναι αυτό; Σου είπε τί κάνει; Τί γράφει το μπουκαλάκι απ' έξω;
  8. servetas

servetas New Member

τουλαχιστον εγινε καλα αλλα τι φαρμακο σου εδωσε οπως ρωταει και η niva
  9. lagoyditsa!

lagoyditsa! New Member

οπος γραφο και πανω νομιζα οτι κατι επαθε αλλα
    απλα επεσε σε χειμερηνη αναρκη
    ομος ειχε 1 προβλιμα το καβουκι
    του ειταν πολι μαλακο και επρεπε απο μορο να του τοδινα ετσι μουδοσε
    1 υγρο για να μι μαλακοσει το καβουκι του και παθει τιποτα.
    σιγνωμι για τιν αναστατοση :)
  10. servetas

servetas New Member

πως το λενε το φαρμακο
  11. Xotikouli

Xotikouli New Member

Lagouditsa αυτά που σου έγραψε η Marinasir τα διάβασες? Αν δεν κάνεις αυτά που σου είπε το χελωνάκι σου δεν θα ζήσει για πολύ ακόμα.
    Οι χελώνες αυτές ζούνε μέχρι 20 χρόνια στο φυσικό τους περιβάλλον και μέχρι τα διπλά σε αιχμαλωσία με την σωστή φροντίδα.

Τα χελωνάκια που πουλάνε τα pet shop είναι νεογέννητα και ως μωρά πολύ ευαίσθητα. Ενας λόγος παραπάνω για να το φροντίσεις πάρα πολύ καλά.

Αν δεν μπορείς να του πάρεις ενυδρείο, θερμοστάτη, φίλτρο, ειδική λάμπα και να το φροντίζεις σωστά, ψάξε τουλάχιστον κάποιον που να μπορεί να τα κάνει αυτά και χάρισέ το μήπως μπορέσει να ζήσει κι αυτό τη ζωούλα του.
  12. lagoyditsa!

lagoyditsa! New Member

ολα οκ

παιδια επαναλαμβανω γιατι μαλον δε με ακουσατε

οταν το εβλεπα και δεν εκανε τιποτα φοβιθικα και ειπα να ροτισω εδο
    μπας και ξερεται και μου ειπανε για τιν οσο των οστον φοβιθικα τοτε και
    το πιγα σε κτινιατρο που μου ειπε οτι απλα εχει πεσει σε χειμερηνη αναρκη και θα ξιπνισει τιν ανοιξη

δενειταν τιποτα απλος φοβιθικα λιγο γιατι δεν ειξερα τι επαθε
    φυσικο ειναι...................... :)
    ευχαριστω παντος για τις συμβουλες

αρχιζει και ξιπναει, σημερα το ειδα να βγαζει το κεφαλακι του
    εξο :D

δε θα το πιστεψεται εμαθα πος ειταν θιλικο το
    μορο μου! :)
  13. servetas

servetas New Member

δεν του εχεις θερμαντηρα γιατι εχω ακουσει οτι τα χελωνακια αν ειναι αρρωστα και πεσουν σε χειμερια ναρκη μπορει να πεθανουν αλλα το δικο σου φαινετε οτι δεν ηταν αρρωστο οταν επεσε σε χειμερη αναρκη
  14. lagoyditsa!

lagoyditsa! New Member

ακριβος ειναι 1 ιγιες κοριτσακι!
  15. servetas

servetas New Member

ναι ναι
  16. Christofer

Christofer New Member

off topic, αλλά είναι χειμέρια νάρκη... Όχι χειμερή ανάρκη :p
  17. servetas

servetas New Member

οκ sorry
  18. psaropouli

psaropouli New Member

Αισθάνομαι την ανάγκη να πω κάτι αφού διάβασα όλα τα post. Πρέπει να γίνει κατανοητό πως τα ζώα πρέπει να τα έχουμε στις κατάλληλες συνθήκες με τη φροντίδα που χρειάζονται. Να διαβάζουμε πολύ πριν πάρουμε κατοικίδιο ή αν τύχει να μας έρθει απροσδόκητα κάποιο ζωάκι σπίτι (πχ. το βρήκα τραυματισμένο ή μου το έφερε ένας φίλος δώρο) διαβάζουμε άμεσα για τις ανάγκες και τις συνθήκες που πρέπει να του παρέχουμε. Διαφορετικά, θα είναι καλύτερα να δίνεται σε κάποιον με πείρα που μπορεί να το φροντίσει.
    Σε αυτό το topic η lagouditsa ζήτησε βοήθεια λέγοντας μόνο πως το χελωνάκι της δεν κάνει τίποτα. Δεν ξέρει καθόλου τις συνθήκες νερού, τα φάρμακα που χρειάζονται, διατροφή... Με αυτή την πληροφόρηση το χελωνάκι μπορεί να είναι απλά σε χειμέρια νάρκη, μέχρι να έχει πάθει... οτιδήποτε.
    Γι'αυτό η συμβουλή μου είναι διάβασμα και φροντίδα για να μην τρέχουμε τελευταία στιγμή χωρίς να ξέρουμε τι συμβαίνει. Εκτός αν το forum έχει μάγους που μπορούν να δουν τι γίνεται στο νερό των ξένων ενυδρείων. :rolleyes:
  19. Debby

Debby New Member

20. maria80

maria80 New Member

καλημερα.εμενα μου εφεραν δωρο χελωνακια πριν 5 χρονια και οταν πηγα να παρω αυτα που χρειαζονται,δεν μου ανεφερε κανενας οτι χρειαζονται λαμπες κ.τ.λ. Μου εδωσαν μονο το υγρο για το χλωριο,το υγρο για τα ματια και αλλο ενα για το καβουκι.οπως επισης και κομματι ασβεστιο που το ριχνω στο νερο.οταν ρωτησα για ενυδρειο (οχι μονο σε ενα μαγαζι) μου το προτειναν μονο για δικη μου ευκολια για να μην αλλαζω μερα παρα μερα το νερο.

Share This Page