Βούλα: Ράτσας-Φάτσας ή Ασχημόφατσας;

Discussion in 'Εγώ είμαι ράτσας αλλά και φάτσας' started by Niva2gr, Jun 4, 2008.

1. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Αυτή η υπέροχη, ασχημούλα δεσποινίδα βρέθηκε πριν απο μιά ακριβώς εβδομάδα στο δρόμο, πολύ φοβισμένη σε σε άσχημη κατάσταση! Το τρίχωμά της ήταν ε κακά χάλια, και ήταν μισοφαγωμένη απο τα παράσιτα! Η κοπέλα που την βρήκε την πήγε στον κτηνίατρο, την έπλυνε, την κούρεψε και μου την παρέδωσε, γιατί η δικιά της η σκύλα έχει σοβαρό πρόβλημα με τα άλλα θηλυκά! Απο τότε ζεί μαζί μου και υποτίθεται οτι ψάχνω να την δώσω, αλλά τελικά σκέφτομαι σοβαρά να την κρατήσω! Έχει μιά απίστευτη ψυχάρα μέσα στο μόλις τριάμισι κιλά σωματάκι της που αγαπάει όλους τους ανθρώπους και λατρεύει τις αγκαλιές και τα χάδια! Το μόνο μας πρόβλημα είναι οτι κυνηγάει τα κουνέλια, όχι με πολύ διασκεδαστικό τρόπο, αλλά πιστεύω οτι θα μπορέσω να τους τα φτιάξω!
    Α, ξέχασα! Ο κτηνίατρος μας είπε οτι είναι ένα καθαρόαιμο σιχ-τσου περίπου 3 ετών, ολοφάνερα παραμελημένο με έναν αρκετά έντονο προγναθισμό, και επομένως πρόβλημα μόλυνσης στα δόντια και φυσικά αστείρωτο! Το καλοκαίρι θα της κάνουμε έναν καλό καθαρισμό και στείρωση, γιατί πέρα απο τον κίνδυνο μιάς γέννας και του καρκίνου, μου έχει μαγαρίσει όλους τους καναπέδες, αν με πιάνετε!

Λοιπόν, σας παρούσιάζω την Βούλα:

Εδώ την πρώτη μέρα που την βρήκαν, πριν το κούρεμα:

Και εδώ κουρεμένη (ή μαλλον περισσότερο ξυρισμένη) σαν πρόβατο, τηνν άλλη μέρα στο σπίτι μου:
  2. pity

pity New Member

Αντε άντε να σου ζήσει είναι κουκλίτσα γιατι καλέ την λες άσχημη??/
  3. gikkat

gikkat New Member

Μια χαρά είναι το ζωντανό μην το κοροϊδεύεις! Αν και μου φαίνεται λίγο ψηλή για σιχ-τσου, ειδικά στις photos που είναι κουρεμένη... ;-)
  4. veroniki

veroniki New Member

Να σου ζήσει.Δε νομίζω ότι είναι σιχ τσου και μάλιστα καθαρόαιμο αν και δεν έχει καμια σημασία.
  5. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Βασικά μετά βίας φτάνει τη μέση της γάμπας μου! Έχω την αίσθηση οτι ο κτηνίατρος την αναγνώρισε απο κάπου, αλλά δεν μας είπε τίποτα! Πάντως έχει το κεφάλι και το σώμα απο την συγκεκριμένη ράτσα!
    Εγώ υποθέτω οτι πράγματι είναι σιχ-τσου, αλλά είτε κακής εκτροφής, είτε απο γεννα ιδιώτη, γιατί ούτε το μαλλί της είναι ίσιο, ούτε η ουρτης ακουμπάει στην πλάτη, σύμφωνα με τις προδιαγραφές της ράτσας!
    Και σιχ-τσου να μην είναι πάντως είναι ολοφάνερα απο σπίτι και απο διασταύρωση πολύ μικρόσωμων!
    Πάντως ανυπομονώ να μεγαλώσει το μαλλί της! Α, σας είπα οτι μαδάει ελάχιστα; Ελπίζω να μπορέσω να την κρατήσω και να την προλάβω σε όλη της τη μεγαλοπρέπεια!
  6. gikkat

gikkat New Member

Το σιχ-τσου δεν έχει ίσιο τρίχωμα, το εκθεσιακό grooming το κάνει τόσο ίσιο, στο φυσιολογικό του είναι σπαστό... Εγώ επιμένω να τη βρίσκω λίγω ψηλή για σιχ-τσου αλλά ελάχιστη σημασία έχει αυτό στην παρούσα! Το βασικό είναι να μάθει να μην κυνγάει τα κουνέλια! :-D
  7. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Βασικά όσον αφορά το θέμα με τα κουνέλια μάλλον πρέπει να μάθω τα κουνέλια να μην τρέχουν όταν την βλέπουν! Αυτή αντιδράει μόνο όταν τα βλέπει να το βάζουν στα πόδια! Όμως απο την στιγμή που θα γίνει αυτό μετά γίνεται χαλασμός! Άντε ρε, γαμώτο, ας κάνω τα άλλα να μην την φοβούνται, και αυτή να μην λυσσάει, για να μπορώ να έρχομαι και εγώ με το κεφάλι ψηλά (και την Βούλα στην τσάντα του πικ-νικ) στις συναντήσεις των μελών του φόρουμ!
  8. gikkat

gikkat New Member

Εμένα να ξέρεις μου αρέσουν τα σκυλιά με προγναθισμό, τα λέω ξαδέλφια του Γκμωχ (προπονητής ποδοσφαίρου με χαρακτηριστικό προγναθισμό!)!
  9. MATOYLA

MATOYLA New Member

μικρά φλοκατέ σκυλάκια :-D :-D ....αγαπημένα
    Βούλα, και τι ωραίο όνομα ...
  10. veroniki

veroniki New Member

Σιχ τσου είναι ο Φοξ τον βλέπεις στο αβαταρ, ένα μικρό τέρας.Εμείς τον λατρεύουμε,τον κακομάθαμε και σύμφωνα μετο γιατρό είναι εγωιστής,ροχαλίζει,αγριεύει,είναι στριμμένος,κακομαθημένος,δαγκώνει και γενικά προτιμάει να του κάνει τα εμβόλια πετώντας τη σύριγγα από απόσταση.
  11. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Τελικά μάλλον κάτι ήξερα οι Κινέζοι και τα λένε "λιονταρόσκυλα"! Μάλλον δεν εμπνεύστηκαν μόνο απο την εμφάνιση! Αλλα η Βούλα δεν είναι τέτοια! Σήμερα την χτένισα για πρώτη φορά με μιά μαλακιά βούρτσα για τα ρούχα για να συνηθίζει στην ιδέα και μόνο που δεν αποκοιμήθηκε! Χάδια να της κάνεις και γίνεται ζυμάρι! Μόνο τις μπροστινές πατούσες να μην της αγγίξεις! Παραξενιά και αυτή!
  12. aristea

aristea Active Member

Eπειδή μαλλον εχασα επεισόδια, θα την κρατήσεις αυτην την ασχημόφατσα ε τη σκυλίτσα ήθελα να πω :smt043 :-D

Υ.γ Φοβερή η φώτο με το σκύλο και το κουνέλι!
  13. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να την κρατήσω αλλά έχει μεγάλο πρόβλημα με τα κουνέλια! Τα κυνηγάει αλύπητα, και όχι για να παίξει! Σαν κυνηγόσκυλο σε κομπακτ συσκευασία! Επίσης κυνηγάει γάτες, και όταν δεν την αφήνω να κυνηγήσει τρέμει ολόκληρη απο έξαψη! Φτιάχνεται αυτή η συνήθεια ρε παιδιά;
  14. WOOFIE72

WOOFIE72 New Member

απαιχτη!! να τη χαιρεσαι!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
  15. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Σήμερα πήγαμε στον κτηνίατρο για να γενικό τσεκάρισμα! Η κυρία σε γενικές γραμμές είναι υγιείς αλλά έχει κάποια ψιλοπροβληματάκια που φτιάχνονται όμως! Τα δόντια της τελικά δεν είναι χαλασμένα, αλλά θα χρειαστεί έναν καθαρισμό! Μέχρι τότε έδωσε κτηνίατρος κάτι χάπια που θα της τα δίνω για 6 μέρες και ένα υγρό που θα της το βάζω στο νερό! Τα χάπια αντιμετωπίζουν τα βακτήρια του στόματος και το υγρό θα βοηθήσει με την πέτρα! Η καρδιά και οι πνεύμονες είναι καθαροί αλλά πολυ πιθανόν να αναπνέει σαν τρένο μερικές φορές γιατί κάτι έχει μπεί απο τη μύτη της! Αυτό θα το δούμε με ακτινογραφία! Επίσης οι αμυγδαλές της είναι πρησμένες (επομένως κομμένα τα σκυλοπαγάκια), και οι πρωκτικοί αδένες της ήταν τίγκα στο πύον (επομένως κομμένο το τυρί), αλλά αυτά αντιμετωπίζονται!
    Αυτάααα!!!
  16. aristea

aristea Active Member

Αφου αντιμετωπίζοναι ολα μια χαρά είστε. :) Υιοθετήθηκε η μικρή? :-D
  17. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Α, ναί, υιοθετήθηκε! Απο τη δική μου φάτσα! Χιχι!
  18. Xotikouli

Xotikouli New Member

Μπράβο βρε συ, να σου ζήσει! Θυμάμαι ότι ήθελες εδώ και πολύ καιρό να πάρεις σκυλάκι. Πολύ χαίρομαι που τα κατάφερες :)
    Οσο για την ομορφιά... μια χαρούλα είναι η κοπέλα καλέ! Να δεις που μόλις ξαναμακρύνει το μαλλάκι της θα γίνει κούκλα!
  19. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Με αυτήν μάλλον συναντήθηκαν οι μοίρες μας! Στην ουσία αυτή με βρήκε! Και αν σκεφτείς οτι καί οι δύο είμαστε τεμπέλες και χαδιάρες, και εκτιμούμε πολύ περισσότερο ένα αγκαλιασμένο χουζούρεμα στον καναπέ απο το να τρέχουμε στα βουνά, καταλαβαίνεις οτι θα ήταν άδικο να μην την κρατούσα! Επίσης να σημειώσω οτι μου αρέσουν πολύ περισσότερο οι ασχημόφατσες γιατί είναι ιδιαίτερες και αναπτύσσουν και ιδιαίτερο χαρακτήρα! Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ένα σκυλί που κατέληξε απο τα σαλόνια στα αλώνια, και μετά πάλι στα σαλόνια!
  20. κουκλα ειναι καλε

Share This Page