Βοήθεια είμαι ΝΕΑ

Discussion in 'Χάμστερ' started by PetLover, Mar 29, 2016.

1. PetLover

PetLover New Member

Πήρα πρόσφατα 2 χάμστερ... Δεν ξερω τι φύλου είναι το κάθε ένα... Την πρώτη μέρα που τα έβαλα στο κλουβί ήταν μέσα στο σπίτι και πολλές φορές όπως κοιτούσα από το παράθυρο το ένα ήταν πάνω στο άλλο... (Δεν ξέρω τι έκαναν) Από εκείνη την ώρα και μετά το ένα κοιμάται πάρα πολύ και εδώ και 1 μέρα εχει πάει και κάθεται στη γωνία του κλουβιου του και φτιάχνει κάτι σαν φωλιά, και οταν το άλλο που είναι roborovski παει να το πλησιασει (αυτό είναι winterwhite) κρατούν απόσταση μεταξύ τους και πολλές φορές νομίζω πως μαλωνουν... Δεν ξέρω αν είναι έγκυος, αν έχει κατάθλιψη, αν είναι άρρωστο ή αν πεθαίνει... Βοηθήστε με ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ..
  2. PetLover

PetLover New Member

Το robo μάλλον είναι μικρουλι γιατί τα άλλα roborovski στο πετ σοπς ήταν λίγο μεγαλύτερα από αυτο
  3. PetLover

PetLover New Member

Το winter white μας συνηθησε απο την πρώτη μερα.
    Από τότε που το βαλαμε μέσα στο κανονικό του κλουβί(είναι bin cage 65·40 εκ) άρχισε να μας γλύφει,να τρώει πάνω στο χέρι μου και ήταν πολύ "άνετο"
    Το ρομπο τώρα μας συνηθίζει να το παίζουνε, να τρώει από εμάς και είναι κι αυτό ok.
    Τα χαμστεράκια τα πήραμε την πέμπτη(τα έχουμε εδώ και 5 μέρες)
    Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι πράγματι το winter white έγκυος.
  4. PetLover

PetLover New Member

Δε μαλώνουν παρά πολύ έντονα απλώς "τιναζονται" κατά κάποιο τρόπο και απομακρύνονται το ένα από το άλλο.Μερικες φορες μπορει να πεσει και ένα μικροδάγκωμα(δεν τραυματίζονται)και το ρομπο που ειναι αρκετά γρηγορο συνήθως δεν τις τρώει.
    Γενικώς όμως καλά είναι πίνουν το νεράκι τους, μπαίνουν στην άμμο τους(το ρομποροβσκι πιο πολύ) τρώνε, κάνουν ρόδα και είναι μία χαρά. Αυτή τη στιγμή κάνουν το ένα στη μία ρόδα και το άλλο στην αλλη και ακούγονται σε όλο το σπίτι!!:O :O :) :) :) :)
  5. PetLover

PetLover New Member

Συγνωμη που σας επρηξα αλλά χρειάζομαι βοήθεια!
  6. PetLover

PetLover New Member

Αυτή τη στιγμή το winter white κοιμάται μέσα στο ένα σπιτάκι(υπάρχουν δύο μέσα στο κλουβί) και το ρομπο πιο πριν έφαγε κι έκανε ρόδα και τώρα κοιμάται. Τα χαμστεράκια τις 2 πρώτες μέρες μία χαρά ήταν δεν μάλωναν έτρωγαν και κοιμόντουσαν μαζί γενικώς δεν γινόταν τίποτα το ανησυχητικό
  7. lara 28.2.14!

lara 28.2.14! Active Member

λυπάμαι που θα στο πω αλλά 99% είναι έγγυος. Συγγνώμη, αλλά γιατί δεν την πας στην κτηνίατρο?
  8. PetLover

PetLover New Member

Ενταξει σε ευχαριστώ πολύ γλυκιά μου που μου απάντησες... Λέω απλά να περιμένω και αν τελικα δεν ειναι εγγυος τοτε θα την παω βα δω τι συμβαίνει.. ξερεις ποσο εχει μια επισκεψη στον κτηνίατρο???
  9. lara 28.2.14!

lara 28.2.14! Active Member

ο δικος μου κτηνιατρος ειναι συγγενης μου οποτε μου περνει 20 ευρω
    PetLover likes this.
  10. marich

marich Active Member

Για η γενική εξέταση ειναι δωρεάν !
    PetLover likes this.
  11. PetLover

PetLover New Member

Ααα ενταξει ευχαριστώ πολύ
  12. PetLover