Βοήθεια για τη σκυλίτσα μου

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by bluetang, Apr 2, 2008.

1. Strayshelp

Strayshelp New Member

Pas kala!?
    Και γιατί να παρουν 15 σκυλιά απο το ΑΝΕΥΘΥΝΟ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ,αντί να παρουν 15 απ την ενότητα χαρίζονται ή απ του stray που είναι ολα απ το δ΄ρομο και περιμενουν σε κλουβιά?

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΖΩΙΑ!

edit:
    Είδα μετεπειτα ποστ σου που λες ότι μαλλον είσαι ασχετος...Παλι καλα..

BLUE TANG
    H εικόνα που δημιουργησα διαβαζοντας τα ποστ σου και των υπολοιπων είναι ότι ΕΧΕΙΣ κανει ΛΑΘΗ σε σχέση με το πώς έχεις τα ζώα(και μπραβο σου που τα χεις σώσει απ το δρόμο) και φυσικά στο ΘΕΜΑ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑΤΟΣ.
    Ξεκινησανε να σου λενε καποιες καθολου ειρωνικές συμβουλές,αλλά δυστυχως καθε σου απαντηση εξαγριώνει-αν θες- πιο πολύ,γιατί θεωρούμε αδιανόητο το δεσιμο σε συρματοσχοινο,το ότι τα χεις ετσι γιατί σου καταστρεφουν το κηπο,το οτι τα χεις αστειρωτα κλπ.

Και για μένα η ιδέα ΚΗΠΟΣ έχει εξαφανιστεί πολλά χρονια πριν και έχουμε..απομεινάρια φυτών.Οχι μονο επειδή είχαμε ζωηρα σκυλια που τα τρωγανε,αλλα και γενικα τα κακα και τα τσίσα καινε τα παντα...
    Κανε τον κηπο σου,αλλα φροντισε να χεις καποιες ωρες τα σκυλια ελευθρα όταν πχ είσαι σπιτι για να τα επιβλεπεις και να μην κανουν ζημιες και να τους φτιαξεις χωρο(μεγαλο) με συρματοπλεγμα για να ναι ελευθερα τις ωρες που λειπεις.Αυτο ειναι δεκτο.Και βεβαια να χουν την καθημερινα βολτα.

Θα ήθελα να ανακεφαλαιώσω και να πω:
    1.Αμεση εκτρωση & στείρωση της σκυλίτσας γιατί κινδυνεύει να πεθάνει πάνω στη γέννα,δεν έχεις τι να κανεις τα κουτάβια και εφόσον είσαι ζωόφιλη δεν είναι λύση να τα αφήσεις στο χωριο.
    2.Αλλαγή συνθηκών που ζουν τα ζώα.
    Οπως λες απο μωρό ο αρσενικός σου εκανε απειρες ζημιές.Μηπως επειδή ηταν απειρες ωρες στο κηπο μονος του?Τα σκυλιά δεν είναι για να ναι 24 ωρες μονα τους.Θελουν να ναι και μες στο σπίτι και να χουν επαφη.Μηπως επειδήδεν ασχοληθηκες έχεις ένα πολυ ζωηρό σκυλί?

Ετσι είναι το σκεπτικο της Μαρίνας:Αφου τα χεις δεμενα,καλυτερα να τα δωσεις.Αυτο δεν αλλαζει το ότι τα σωσες απο αδεσποτα αλλα ίσως και μην είναι καλυτερα μαζί σου.Δηλ. τα αγαπας και τα φροντίζεις ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ.Αυτό είναι που ίσως δεν φτανει.Δεν φτανει το σίγουρο φαΊ που έουν καθε μερα ας πουμε.Θελουν φροντίδα,βολτα,στείρωση κ.α.

Η ειρωνεία και ο εκνευρισμός είναι φυσικό επακόλουθο,και ειδικά όταν εξέφρασε και ο gasketse την ασχετη ιδέα να τα υιοθετησουμε ανθρωποι απ το φορουμ,ενω υπαρχουν τόσα αδεσποτα...

Κλειάννα

2. bluetang

bluetang New Member

Kleianna ευχαριστω για τις συμβουλες σου. Το θεμα διευθετηθηκε. Πηγα σημερα στο γιατρο, και αυριο θα της κανω κανονικα στειρωση.

Τελικα η σκυλιτσα δεν ειναι 10 κιλα αλλα γυρω στα 16 ισως και παραπανω οπως ειπε ο γιατρος.
    Επειδη δεν γνωριζετε ολες τις πλευρες του ζητηματος, γιατι ειναι δεμενα τα σκυλια κλπ, μη κατηγορειτε ασκοπα, εχουμε απειρους λογους που το καναμε αυτο, και δεν ωφελει να τους αναλυω απο δω γιατι θελω ωρες. Εχω σκυλια απο 1 χρονου, ξερω και πως να ειναι ευτυχισμενα και χαρουμενα. Δεν ξερω αν σας ακουγεται βαρβαρη η λεξη συρματοσχοινο, ομως οσοι το εχουν δει ολοι λενε οτι ειναι πολυ εξυπνη ιδεα γιατι τους δινει πολυ χωρο και για τρεξιμο και ωστε να μην αισθανονται περιορισμο. Δεν θελω φυσικα να τα εχω δεμενα κι εχω μεριμνησει ωστε να εχουν το χωρο τους και να ειναι λυτα αλλα λογω διαφορων δυσκολιων το θεμα καθυστερει.
    Οσο για τα τωρινα σκυλια μου εχω αφιερωσει παρα πολλες ωρες απο τοτε που τα μαζεψα και στο διαβασμα σχετικα με την εκπαιδευση τους, και στις βολτες τους και στα παιχνιδια. Δεν εχω καταλαβει ακομα πως εχετε την εντυπωση πως προκειται για δυστυχισμενα σκυλια, ή ακομα τα σκυλια που ειναι σε χωριο... πραγματικα αυτο δε μπορω να το καταλαβω. Ξερετε σε τι συνθηκες μεγαλωνουν και το λετε ?

Πιο ευτυχισμενα ειναι αυτα που ειναι κλεισμενα για 10 ωρες σε ενα διαμερισμα? Σιγουρα στη δικη μου περιπτωση ενα σκυλι 25-30 κιλα το οποιο βρισκεται σε χωμα ολη τη μερα δε μπορω να το κουβαλησω μεσα σε ενα σπιτι 60 τετραγωνικα για πολλους και ευνοητους λογους.
  3. gasketse

gasketse New Member

./agree edo.to diamerisma kai ego to skeftika otan ithela skilo
  4. Strayshelp

Strayshelp New Member

Κοίτα,η κάθε περίπτωση σίγουρα είναι διαφορετική.
    Εγώ το ξέρω το σύστημα με το συρματοσχοινο.Δεν φανταστηκα ότι είναι κατι βαρβαρο.Το χω δει.Είναι 1 λύση ακριβώς όπως λες,επειδή δεν έχεις διαμορφώσει ακομα το κήπο/το χώρο που θα ναι τα σκυλιά.

Και παλι αυτό δε σημαίνει ότι δεν τ αγαπας,δεν εχεις ασχοληθεί κλπ,απλά αυτό είναι ίσως το μειονεκτημα τουΔΙαδικτυου.Μεχρι να γραψεις το ένα,έχουμε φρίξει με το συρματοσχοινο(π.χ.) ενώ εσύ μπορεί ν αντιμετωπίζεις χίλιες δυσκολίες.

Οσο για τα σκυλιά που είναι σε χωριό,προσωπικά έχω τις ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ,ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΓΝΩΜΕΣ.
    Σίγουρα ΔΕΝ ίσχύει σ ολα τα χωριά,αλλά μονιμως έχουμε περιπτωσεις εγκαταλείψεων,δεν στειρωνουν,δεν φροντίζουν ,του πεανε ψωμί και νομιζουν ότι αυτό είναι το φαϊ που πρεπει να χει 1 ζώο...Τ αντιμετωπίζουν αλλιώς,σαν ζώα,όπως έχει την εννοια η λεξη στο χωριο.Οπως οι κοτουλες,τα προβατακια κλπ...
    Ξαναλεω ότι δεν είναι όλοι οι ''χωριατες'΄' ετσι,αλλά μεχρι και πτωματα μας στελνουν κρεμασμενα σε δεντρα(κυνηγοσκυλα που δεν κυνηγουσαν σωστα),σκυλιά δεμενα σε φραχτες να φυλανε τι???
    κ αλλα πολλα.
    Περα απ αυτη την αποψη λοιπον που έχω σχηματίσει,
    δεν είναι και λύση ''ν αφησεις τα κουταβια στο χωριό'' γιατί απλα αφηνεις 8 σκυλιά αδεσποτα!Και τ αδεσποτα είναι προβλημα.ΤΡωνε φολες,αναπαραγονται,δεν εχουν φαϊ,δεν εχουν σπιτι .....Αυτονοητο είναι νομίζω αυτό.

Ουτε εγω τα σκυλια μου που είναι 25 κιλων δεν τα βαζω μεσα.Είναι free στο κηπο και σε περιπτωσεις κρυου,χιονιου και ζεστης βεβαια έχουν μπει και μεσα.ΔΕ προτείνω να χεις 24 ωρες τα σκυλια μεσα,απ τη στιγμή που έχεις και κηπο.ΑΠλα είπαμε:να χουν χωρο φυσιολογικο. :) ΄
    Καλη τυχη...
  5. bluetang

bluetang New Member

αγαπητη κλειαννα, χαιρομαι που καταλαβαινεις πως καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Αυτο που εχω να πω ειναι πως ειτε σε χωριο ειτε σε πολη η ελλειψη παιδειας και ανθρωπιας ή οπως αλλιως πες το υπαρχει παντου.

Την μονη εμπειρια που εχω απο χωριο την εχω απο το χωριο μου, οπου εχω μεγαλωσει με σκυλια, τα εχω αγαπησει παρα πολυ και τον τελευταιο σκυλο που ειχαμε στο χωριο , μεχρι προτεινος πριν ενα χρονο ηταν κι αυτο ενα ημιαιμο κολλευ και το χασαμε στα 12 χρονια του δυστυχως απο καρκινο στα γεννητικα οργανα και υστερα απο απειρες επισκεψιεις στον κτηνιατρο προσπαθωντας να το σωσουμε. Οταν εννοουσα να τα στειλω δεν εννουσα να τα αφησω αδεσποτα . Εχουμε χωρο 5 στρεματα, φαγητο, φροντιδα και περιθαλψη απο την οικογενεια μου. Τελοσπαντως αυτο δε θα γινει.

Σχετικα με τα σκυλια μου τα τωρινα, απο τη στιγμη νομιζω πως θα περιφραχτει ο χωρος του θα ειναι μια χαρα. Εσυ σε ποσα τμ κηπο τα εχεις?
  6. Strayshelp

Strayshelp New Member

Σωστό...

Αλλάζει σίγουρα αν εννοούσες να τα χεις σπίτι σου στην εκταση που λες,αλλά κ παλι,απ τη στιγμή που δεν είχες προγραμματίσει τη γέννα και δεν ''ηθελες'' κουτάβια...η καλυτερη λυση είναι η στείρωση.αν ας πουμε μπορείς να χεις στο χωριο 5-8 σκυλιά,παρε αλλα 8 αδέσποτα.. :D 8)

Ξέρω ότι δεν είναι ό,τι καλυτερο (συναισθηματικά) η εκτρωση της σκύλας,αλλά αφού είναι νωρίς ακομα(δεν έχει προχωρήσει η εγκυμοσύνη),εγώ αυτό προτείνω.

Επίσης,για το κολλευ σας,αν ήταν στειρωμενο δεν θα χε πιθανοτατα αντιμετωπισει το καρκίνο αυτο,οποτε σκψου σοβαρά να στειρώσεις κ τον αρσενικο.

Δεν ξέρω ποσα τ.μ. ακριβώς είναι ο κηπος μου,αλλά είναι αρκετα καλο το μεγεθος για τα 3μεγαλοσωμα που έχω,ενώ η 4η η μικρή είναι και μες στο σπίτι τις πιο πολλές ωρες,είναι και γριούλα τωρα.
    Σκέψου ότι όσες ώρες είμαι σπίτι είναιΠΑΝΤΑ ελευθερα αλλά και όταν λείπω για δουλειά ή στη σχολή,αν είναι για πολλές ωρες παλι είναι ελευθερα καθώς είναι παντα καποιος εδώ.
    Αν είναι για λίγες ωρες μονο μενουν στο ''κλουβί'',δηλαδη την πυλωτη που έχω κλείσει με συρματοπλεγμα.
    Και βολτα καθημερινα,έτσι....

ΤΟ κήπο δεν τον έχουν ακριβώς..καταστρεψει,δηλαδή δεν ήταν μικρά καταστροφείς,αλλά με τα παιχνίδια,με το πατημα,το κατουρημα κλπ το γκαζόν έφυγε σιγα σιγα...Πιστευω όμως ότι αν έχεις τα σκυλιά ελευθερα καποιες ωρες κ οπως σου προτεινα αυτες που είσαι σπιτι ώστε να τα ψιλοτσεκαρεις,δεν θα καταστρεψουν.Ευαισθητα λουλουδακια καλο θα ηταν να τα περιφραξεις βεβαια ή γλαστρες να ναι ψηλα.
  7. fwteinh

fwteinh New Member

bluetang διαφωνω για το κατα ποσο ενα σκυλι 25-30 μπορει μετα απο το παιχνιδι στα χωματα πρεπει να μενει εξω απο το σπιτι.εχω 5 σκυλια που τα 3 ειναι στα κιλα που ειπες παιζουν συνεχως και μετα τα βαζουμε κανονικοτατα στο σπιτι και στους καναπεδες κιολας.

επισης, το σημαντικοτερο πραγμα ειναι η αγαπη προς το ζωο και η συμπεριφορα μας προς αυτο.δε νομιζω οτι η απλα απο μονη της προσφερει καλη ζωη σε ενα ζωο, αλλα η προσοχη που του δινουμε.μπορω να φερω παραδειγματα ατομων που μενουν σε διαμερισμα μεσα απο το φορουμ που τα ζωα τους περνανε ζωη και κοτα
  8. aristea

aristea Active Member

bluetang τι εγινε τελικά με τη σκυλίτσα σου?
  9. bluetang

bluetang New Member

Ειναι μια χαρα, της καναμε τη στειρωση, μια μερα μετα εκανε τρελη χαρα και παιχνιδακια...κι ακομα κανει δηλ :D
  10. Alex2

Alex2 New Member

Μπράβο σου. Χαίρομαι πολύ που το ακούω.

Σειρά του αλανιάρη μετά :wink:
  11. aristea

aristea Active Member

Πολύ ωραία νέα :) Ειδικά μετά απο τόση κουβέντα :wink:
  12. aggeliki

aggeliki New Member

NA KAI KATI ΚΑΛΟ!!! :D :D :D
  13. ιοαννα

ιοαννα New Member

Μπράβο σου..
    Τελικά ήταν έγκυος?
  14. marga

marga New Member

Καλησπερα!
    Νεο μελος κι εγω μολις διαβασα την ιστορια σου. Χαιρομαι που η σκυλα ειναι καλα τελικα κ στειρωθηκε!

Διαβασα απο καποιους να λετε να στειρωσει και τον αρσενικο. Γιατι αυτο? Εννοω, γιατι, απο τη στιγμη που δε βγαινει εκτος σπιτιου?

α, και καλη λευτερια

εντιτ: μολις διαβασα παλιοτερη συζητηση κ καταλαβα γιατι το λετε.
  15. Marin

Marin Administrator

:D :-D :) :) 8) :D :-D :) :) :razz:
  16. bluetang

bluetang New Member

Σε ευχαριστω Marga!
    Η αληθεια ειναι πως και στο γιατρο που του το ειπα για το αρσενικο μου ειπε δε χρειαζεται εφοσον δεν εχει επαφη με αλλα σκυλια, αλλα καποια στιγμη (θα μου πει ο γιατρος ποτε) θα κανει κι αυτος γιατι ο ενας του ορχης δεν εχει κατεβει και μπορει να του δημιουργησει προβλημα.
  17. ιοαννα

ιοαννα New Member

Τελικά ήταν έγκυος??
    (η απορία θα με φάει) :smt018
  18. marga

marga New Member

σου πε οτι πρεπει να κανει στειρωση?

ωχ! γιατι κ του δικου μου ο ενας ορχης ειναι κρυμμενος στην κοιλιτσα του. Το καλοκαιρι θα του κανουμε εγχειρηση για να τον αποκαλυψουμε?

κανουν κ στειρωση τ5αυτοχρονως? :?:
  19. bluetang

bluetang New Member

ελα σορρυ ξεχασα να απαντησω...
    ναι, ηταν εγκυος, κυοφορουσε 4
  20. bluetang

bluetang New Member

φανταζομαι πως ναι, αυτο μου ειπε

Share This Page