Βοήθεια με χελωνακι

Discussion in 'Διάφορα Άρθρα' started by nikos214, Dec 21, 2015.

1. nikos214

nikos214 New Member

Καλησπέρα σας.
    Πριν 2 ημέρες αγόρασα ένα χελωνακι yellow bellied slider. Θα ήθελα να επισημάνω ότι εχω πλαστικό ενυδρείο διαστάσεων 30x40 εκατοστων στο οποίο εχω βάλει φίλτρο και θερμοστάτη ενώ υπάρχει ένα πλαστικό τμήμα με εγκοπές στο κάτω μέρος του , το οποίο διαχωριζει τον χώρο της χελώνας από αυτόν του φίλτρου και του θερμοστάτη. Έτσι ο διαθέσιμος χώρος της χελώνας ειναι 30x30. Το νερό ειναι βάθους 5εκατοστων. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: μπορώ να ανεβάσω την στάθμη του νερού στα 8-9 εκατοστά ώστε να βάλω μια πλατφόρμα για να βγαίνει έξω από το νερό? Την πρώτη ημέρα είχα στα 8 εκατοστά το βάθος και χρησιμοποιούσα την πλατφόρμα αλλά δεν έβγαινε καθόλου στην πλατφόρμα. Επίσης θα μπορεί το βράδυ που θα κλείνω τα φώτα του δωματίου να βγαίνει από το νερό για να αναπνεύσει? Μήπως διαταράσσεται ο ύπνος της αν χρειάζεται να κολυμπήσει για να πάρει αέρα? Επίσης παρατηρώ ότι το νερό παρά την ύπαρξη φίλτρου λερωνεται γρήγορα. Βγάζει κάτι σαν παχνη στην επιφάνεια την οποία το φίλτρο δεν ρουφάει. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Τελευταίο. Πόση ωρα χρειάζεται να εχω ανοιχτή την λάμπα uvb και από που μπορώ να προμηθευτώ μια; Από μαγαζί Θεσσαλονίκης προτιμότερο. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
    Υ.Γ. Παρ'ολο που ειναι δραστήρια, δεν τρώει! Τι ευθύνεται σε αυτό?
  2. Marina&Cookie

Marina&Cookie Active Member

Σιγουρα πρεπει να εχει στερια για να βγαινει εξω.Επειδη δεν εχω χελωνακι και δεν ξερω @marich ριξε μια ματια..
  3. marich

marich Active Member

Εχει κανα και άλλο θέμα και του έχω απάντηση εκει
  4. Marina&Cookie

Marina&Cookie Active Member

5. marich

marich Active Member

Καλύτερα οταν δεν μπορούμε να τους παρέχουμε σύντομα καλό ειναι να τους δίνουμε τροφή με D3 βιταμίνη μεχρη να αποκτήσουν λάμπα !

Share This Page