Βρέχει... Βόλτα?

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by maraki!, Oct 21, 2007.

1. maraki!

maraki! New Member

Γεια σας!!!

Θα ηθελα να ρωτήσω τι κάνετε με την βολτα οταν βρέχει?
    Οσο ημουν με την μαμα στην μονοκατοικια ειχα τον κηπο να με σωζει, τωρα στο διαμερισμα οι βολτες ειναι απαραιτητες. Τι γινεται λοιπον οταν βρέχει? Η πανα δεν πιανει γιατι ο Spike κρατιεται και μερα ολοκληρη 24 ωρες δηλαδη αλλα δεν κανει τιποτα μεσα κι ας σκαει... ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ!!! Ευτυχως για μενα βεβαια... Κι ετσι αποψε με την βροχη σχεδον τον τραβουσα για να βγει γιατι ηξερα οτι αλλιως θα σκασει. Φορουσε βεβαια παλτο και απο πανω αδιαβροχο κι εγω με την τεεεεεεραστια ομπρελα μου (δωρο ΙRENE, ευχαριστω μαμα) ετρεχα σαν χαζη απο πανω να μην μου βραχει, ομως τα ποταμακια της δυνατης βροχης πολυ τον ενοχλουσαν...

Μαρια
  2. Sofia

Sofia New Member

Η δικη μου δεν εχει καμμια διαφορα ειτε βρεχει ειτε δεν βρεχει στην βολτα της,και της αρεσει πολυ οταν γυριζουμε και την σκουπιζω με την πετσετα και την στεγνωνω με το πιστολακι.....το προβλημα μου ειναι τις πρωτες μερες που πιανουν οι βροχες,πριν ξεπλυθουν οι δρομοι καλα που γλυστραν πολυ απο τα λαδια των αυτοκινητων :shock:
  3. aggeliki

aggeliki New Member

εγω περιμενω να κοπασει η βροχη και τοτε την παω βολτα.δεν την ενοχλει η βροχη,εγω εχω την ομπρελα και ολα καλα.ειναι απαραιτητο το μπιστολακι,αν δεν κανει κρυο??
  4. Sofia

Sofia New Member

Τον χειμωνα εννοεις μεσα στο σπιτι?Την πρωτη φορα που δεν εκανα πιστολακι μολις γυρισαμε,ειδα μετα απο λιγο οτι ειχε κουλουριαστει σαν να κρυωνε και ειχε λιγο συναχι,αλλα εξαρταται και ποσο εχει βραχει.Η Αυρα με την βροχη αφηνιαζει στο παρκο και τρεχει πολυ ωρα και οταν γυριζουμε στο σπιτι ειναι βρεγμενη μεχρι το κοκκαλο
  5. noela

noela New Member

Εγώ ως πρόβλημα θεωρώ το ότι λόγω του ότι είναι τα πάντα βρεγμένα, δε μπορούν να μυρίσουν ώστε να βρούν το κατάλληλο σημείο για να λερώσουν. Χώρια που με όλο αυτό το νερό να πέφτει πάνω τους είναι πιο δύσκολο. Σκεφτόμουν μήπως σκεπάσω ένα μπαλκονάκι που έχουμε και βάλω πάνες για τις βροχερές μέρες. Χτες δε σταμάτησε να βρέχει καθόλου. :?
  6. elafina

elafina New Member

Kαλημέρα....
    εδω η δικια μου που έχει την επιλογη να κατεβει στην αυλή οπου δεν κανει λασπούλες και λιμνούλες ουτε εκει δεν σκέφταιτε οταν βρεχει να κατεβούμε....

και για βόλτα ούτε συζήτηση έχουμε φορέσει το αδειάβροχο έχουμε φορέσει λουράκια κανουμε χαρούλες αλλα μολις πάμε να βγούμε απο την εξώπορτα με κοιτάει με ενα βλέμα και κλαψουρίζει και αντε ξανα μέσα και κανουμε χαρούλες κτλ... και παιχνίδια...

Φοβάμαι μην πάθει και τιποτα στα νεφρα της !
  7. gikkat

gikkat New Member

από τη βροχή??? :roll: :?
  8. elafina

elafina New Member

οχι βρε το οτι κρατιεται τοσει ώρα αμα δεν σταματησει να βρέψει δεν τα κάνει....
  9. dafni

dafni New Member

Συνήθεια είναι νομίζω. Η μικρή στις πρώτες βόλτες που έβρεχε έτρχε να χωθεί στα μαγαζιά για να μην βρέχεται και τώρα δεν έχει κανένα πρόβλημα ίσα ίσα μας αρέσει γιατί είναι άδειο το πάρκο και το έχουμε όλο δικό μας.
  10. Greg

Greg New Member

Δεν νομίζω πως κανένα ζώο θα κρατηθεί σε σημείο που μπορεί να πάθει ζημια....δεν λειτουργεί έτσι :?...όταν δεν μπορεί να κρατηθεί άλλο θα τα κάνει όπου και να είναι έτσι λειτουργεί το σώμα...γνώμη μου μπορεί να κάνω και λάθος!!!
  11. fwteinh

fwteinh New Member

εγω που τα πηγαινα καθημερινα βολτα το πρωι ακομα κ αν εβρεχε δεν αλλαζε κατι.εβαζα την κουκουλα μου και βγαιναμε και εκεινοι το απολαμβαναν γιατι μυριζαν το υγρο εδαφος και ηταν τρελα!οταν γυριζαμε σπιτι και αρχιζαν να τρεχουν σαν τρελα καταλαβαιναμε πως διασκεδαζαν πιυ ειχαν τοσο νερο πανω τους.
  12. phantomas

phantomas New Member

Εγώ για να είμαι ειλικρινής όταν βρέχει την βγάζω στην πυλωτή της πολυκατοικίας γιατί αν βρχεί και μπεί μέσα στο σπίτι και τα κάνει όλα μούσκεμα εκτός απο την ίδια θα πρέπει να καθαρίζουμε και το σπίτι... :?

Και επειδή την βγάζω βόλτα είτε το πρωϊ πρίν φύγω για δουλειά (8.30) είτε όταν γυρίσω το βράδυ (9.30) δεν έχουμε καμία διάθεση τέτοιες ώρες να καθαρίζουμε Κλάρα και σπίτι....
  13. e1drua

e1drua New Member

Μήπως έχει κανείς σας εικόνα πως είναι τα ειδικά αδιάβροχα "μποτάκια" για σκύλους, ειδικά για αυτές τις περιπτώσεις? Άραγε θα είναι βολίκα? Θα μπορεί να περπατήσει και να τρέξει?
  14. drosia

drosia New Member

μπα δεν νομιζω να εξυπηρετουν..περισσοτερο τυραννια το κοβω..
    δεν ειναι παλτουδακι που επιβαλλεται γιατι προστατευει απο τις λασπες στη κοιλιτσα..
    Εξαλλου οταν βρεχει τα πατουσακια στο δρομο "πλενονται" ουσιαστικα..εαν ειναι ομως σε βουνο τα πατουσακια βρωμιζονται κυριολεκτικα :-D
  15. AGGELIKH

AGGELIKH New Member

Εμείς πάντως έχουμε βολευτεί με τον αφρό
    στεγνού καθαρισμού που έχουν συνήθως για
    τις γατούλες που δεν τους πολυαρέσει το μπάνιο...
    Μια χαρά τα καθαρίζουμε τα πατούσια μας :) .
  16. drosia

drosia New Member

οπατις!!!!!αυτο δεν το ξερω τι ειναι???
    κανει για σκυλια???για πες
  17. AGGELIKH

AGGELIKH New Member

Βέβαια, κάνει για σκυλιά και γατιά.
    Στην Δάφνη δεν το έχω βάλει, προτημώ
    το μπάνιο, αλλά στις πατούσες του Φρόντο
    πολύ συχνά.
    Και μυρίζει κάπως σαν λεμόνι, γιατί είναι λέει
    κατάλληλο για σκυλιά με κακοσμία, έτσι γράφει :)
  18. drosia

drosia New Member

να υποθεσω απο pet shop ε?
    και το ζηταμε σαν αφρο καθαρισματος για χαλια εε συγνωμη για σκυλια? :-D
  19. e1drua

e1drua New Member

Εκεί που μένω και κατ' επέκταση πάμε βόλτα... είναι σχεδόν "βουνό" και συγκεκριμένα κάνει την ανάγκη της σε ένα οικόπεδο (αφού πρώτα έχει τρέξει μέσα σε αυτό) που όταν βρέχει είναι γεμάτο χώματα-λάσπες-βρωμιές.. έχει και αρκετές τρίχες και καταλαβαίνεις πως το γλυκούλι μου επιστρέφει σπίτι Χάαααααλια... :( Εχω παραγγείλει απο Internet αδιάβροχο και αυτές τις μποτούλες.... μέσα στην εβδομάδα αυτή θα έχουν έρθει... ελπίζω να βολευτεί επείδη είναι απίστευτα κουραστικό να κάθεσαι να της πλένεις τα πόδια μετά από κάθε βόλτα και μετά να της τα στεγνώνεις... :( :( :(
  20. vaso85

vaso85 New Member

για πείτε...τί είναι το παλτουδάκι??καμια εικόνα υπάρχει??
    τα δέχονται εύκολα επάνω τους??

Share This Page