Welcome to ... ME :P

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by Elena91, Nov 23, 2010.

1. Elena91

Elena91 New Member

ναι της έβαλα κάτι σαν κουτάκι με ροκανιδι και χόρτα μέσα.. Φυσικά προσπάθησε να το γυρίσει ανάποδα και λοιπά... το κόλλησα κι εγώ στο χαρτί που βάζω κάτω από το cats best universal... Ε μα πια!
  2. kate9

kate9 Member

Δεν ξέρω τι κλουβί του έχεις. Υπάρχουν μπολάκια μεταλλικά, βιδωτά στα κάγκελα του κλουβιού για την τροφή του ή το χόρτο ή και το νερό του(αν δεν προτιμάς μπιμπερό). Επίσης μια άλλη πολύ αποτελεσματική λύση είναι το πήλινο δοχείο από γιαούρτι του κιλού. Ειναι βαρύ (για να μη μπορεί να το αναποδογυρίσει) και βαθύ κι ευρύχωρό ώστε να βάζει και τα μπροστινά του ποδαράκια μέσα όπως συνήθως τους αρέσει(αν και το δικό σου θα μπαίνει ολοκληρο αφού είναι ακόμη μωρό :) )
  3. Elena91

Elena91 New Member

όχι για το νερό και το φαγητό στα κάγκελα τα xω... το κουτάκι για την τουαλέτα μόνο έχω μέσα στο κλουβί και είναι πλαστικό, αλλά είδε ότι έχει τη δυνατότητα να το βγάλει από τη θέση του... οπότε άρχισε.. είχε έναν αγώνα όλο το πρωί...
  4. yianna

yianna New Member

καλησπέρα παιδιά!Αυριο θα πάω την SWIFFER στην νεα μλακρη για στείρωση.Θα μπορούσε κανείς να μου πει που ακριβως είναι ο κτηνίατρος?
  5. kate9

kate9 Member

Δεν ξέρω, πάνω στη λ.Μαραθώνος αλλά δεν ξέρω αριθμό, ρώτησε από το τηλέφωνό του. το έχεις? Η mariaz ξέρει σίγουρα γιατί έχει πάει πολλές φορές!
  6. yianna

yianna New Member

έχω φοβερό αγχος.ελπίζω να πάνε όλα καλά
  7. mariaz

mariaz Member

Συγνώμη, τώρα το είδα. Είναι στη λεωφ. Μαραθώνα, δίπλα στο perfect toys. Πηγαίνοντας από Αθήνα για Ν. Μάκρη στην διασταύρωση του Ζούμπερι. Πρέπει να πας πιο κάτω, στο δεύτερο φανάρι και να κάνεις αναστροφή. Το ιατρείο είναι πίσω από τη στάση του λεωφορείου. ¨ολα καλά θα πάνε, θα το δεις. Είναι πολύ καλός και προσεκτικός γιατρός.

Καλή επιτυχία και γράψε μας π'ως πήγε για να σου δώσουμε τις ...μετεγχειρητικές οδηγίες.

Φιλάκια στο μικρούλι σου!!!!!
  8. yianna

yianna New Member

Όλα πήγαν καλά είπε ο γιατρός.Μόλις φτάσαμε βγήκε έξω ανέβηκέ στον καναπέ και κάθεται σε μια γωνιά.Της έδωσα μαιντανό και μπανάνα αλλά δεν το έχει φάει
  9. yianna

yianna New Member

ελάχιστα τσίμπισε σήμερα αλλά δεν κάθεται με τίποτα να της δόσω το παυσίπονο..τι να κάνω να το αφήσω?έχει ζωηρέψει αρκετά και γλύφεται συνέχεια!
  10. mariaz

mariaz Member

Το ότι είναι ζωηρό, σημαίνει ότι δεν πονάει, συνεπώς μην επιμένεις. Άλλωστε το παυσίπονο το δίνουν για τις πρώτες 3 μέρες. Το αντιβιωτικό όμως (αν σου έδωσε ο γιατρός) θα πρέπει να το παίρνει. Αφού ξεκίνησε το φαγητό, θα το βλέπεις μέρα με τη μέρα να επανέρχεται.
  11. kate9

kate9 Member

Πρόσεχε μην σου μείνει χωρίς φαγητό! Ο δικός μου μόνο την τροφή απογαλακτισμού έτρωγε για περίπου μία βδομάδα! Μετά ξαναεπανήλθε στο χόρτο και την ξηρά τροφήτου.
  12. Elena91

Elena91 New Member

γεία σας παιδιά! το κουνελακι μου τελευταία κάθε φορα που πάω να την πιάσω φεύγει συνέχεια. και έρχεται μόνο όταν μυριστεί φαγητό.. τις λιχουδιές που τις δίνω. Έρχεται και τις αρπάζει.. αλλιώς, άμα θέλω να την πιάσω να την βγάλω έξω γυρναει να με δαγκώσει ή κάνει κάτι σαν γουργουρητό, το ποιο δεν μου ακούγεται και πολθ πολύ φιλικό:-(. γιατί?
    :frown2:
    Last edited: Dec 8, 2010
  13. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

μην ανησυχεις, θεμα διαθεσης ειναι, θα του περασει!και μενα ετσι μου κανει μερικες φορες.

kate9, και μενα ετσι συμπεριφερεται ο κουνελακος μου!δεν θελει τα πολλα χαδια, μονο να τρεχει γυρω ολο το σπιτι και να καταστρεφει ο,τι βρει :)
    Αλλα εγω τον παιρνω αγκαλιτσα και του κανω χαδακια στα μαγουλακια και το λαιμο και πισω απο τα αφτια και νομιζω πως τελικα το απολαμβανει
  14. Elena91

Elena91 New Member

εγώ δεν μπορώ να την πάρω αγκαλιά γιατί δεν μπορώ να την πιάσω πρώτα... όλο ξεφεύγει... :-( έμαθε τώρα και το μωρό και κάνει νάζια...:p και θέλω να την αφήνω έξω να τρέχει, αλλά το αποφεύγω να το κάνω, τρέχει να κρυφτεί και δεν μπορώ να την πιάσω για να την βάλω πάλι μέσα... την αφήνω μόνο πάνω στον καναπέ και κάθεται.... τι άλλο να κάνω :-/ ???
  15. yianna

yianna New Member

να ξέρεις ότι όσο πιο σπάνια την βγάζεις τόσο πιο άγρια γίνετε!!!Προσπάθησε μια μέρα να την βγάλεις σε έναν κλειστό χώρο και να την αγνοείς.Καθισε στο πάτωμα και διάβασε ένα βιβλίο!Οταν νιώσει ότι δεν την κυνηγάς σίγουρα θα σε πλησιάσει!!όταν σε πλησιάσει ΄δωσε της μια λιχουδιά και μετά άστην να ξανακρυφτεί!Πρέπει να συνιθίσει έξω για να είναι άνετη μαζί σου!
  16. Elena91

Elena91 New Member

χμμμ οκ ... θα το κάνω...! το υπέθεσα ότι κάτι τέτοιο παιζόταν... τέλος πάντων! κάτι άλλο τώρα, το cats best unuversal που βάζω κάτω κάθε πότε μπορώ να το αλλάζω??
  17. kate9

kate9 Member

κάθε δύο με τρεις ημέρες είναι ο κανόνας. Αναλόγως πόσο νερό πίνει. Είναι αυτό που γίνεται σαν πολτός ή αυτό ππου γίνεται σκόνη? Εγώ όταν είχα αυτό που γίνεται σκόνη περίμενα λίγο μέχρι να γίνει εντελώς σκόνη. πάντως όχι αργότερα από τρεεις ημέρες, την τέταρτη μέρα καθάριζα.

Όταν δίνω στο μπουμπούκι μου(σμουτσ)χόρτα που δεν έχουν στραγγίξει αρκετή ώρα από νερά, το αποτέλεσμα είναι να χρειάζεται κάθε τρίτη μέρα καθάρισμα (με αυτό που γίνεται πολτός όμως)
  18. Elena91

Elena91 New Member

έχω αυτό που γίνεται σκόνη... 3 μέρες? καλώς... αν και δεν μυρίζει γενικά... γιατί έτυχε να μου τελειώσει μεσα στο σαββατοκύριακο και αναγκαστικά το αφησα, αλλά δεν μύριζε...
  19. kate9

kate9 Member

Πράγματι δε μυρίζει καθόλου. Ο κύριος λόγος που το αλλάζουμε τόσο συχνά ειναι για τον κίνδυνο να αρρωστήσουν τα αγαπημένα μας από τα μικρόβια!!!
  20. kate9

kate9 Member

Εκείνο που λατρεύω στα κουνελάκια είναι ότι δεν έχουν μυρωδιά. Είναι τοσο καθαρά σα φρεσκοπλυμένα λούτρινα κουκλάκια :)

Share This Page